Постанова № 15936323, 27.04.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2011
Номер справи
2а-3833/10/0870
Номер документу
15936323
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2011 року 10 год. 30 хв.                               Справа № 2а-3833/10/0870

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Батрак І.В, розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовною заявою Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області

до Державного комунального підприємства «Бердянський Міськводоканал»

про зобов’язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом щодо зобов’язання Державне комунальне підприємство «Бердянський Міськводоканал» вчинити певні дії, а саме виконати п. 2 обов’язкових Вимог від 31.03.2010 №08-06-14-14/2033 щодо усунення порушень фінансової дисципліни, виявлених КРУ в Запорізькій області на загальну суму 3542264,00 грн.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, проте 27.04.2011 надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження та зазначив що позов підтримує.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, проте також 27.04.2011 надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, зазначив, що позов не визнає.

Відповідно до п.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь в справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь в справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

У зв’язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали позову, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що з 01.02.2010 по 10.03.2010 посадовими особами Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області було проведено ревізію відповідача за період роботи з 01.01.2007 по 31.12.2009 з окремих питань фінансово-господарської діяльності підприємства.

В ході ревізії було встановлено, що станом на 01.01.2007 відповідач має заборгованість перед Комунальним підприємством «Облводоканал» Запорізької обласної ради за надані послуги з водопостачання в сумі 4 074 954 грн. 11 коп.

На виконання рішень сесії Бердянської міської ради №11 від 28.02.2007, №37 від 05.04.2007, №21 від 27.09.2007 та №35 від 27.12.2007, між Виконавчим комітетом Бердянської міської ради та ТОВ «Чиста Вода – Бердянськ» був укладений Концесійний договір № 1 від 11.12.2008 (далі – Договір) про надання в управління майна цілісного майнового комплексу відповідачу строком на 30 років з метою задоволення громадських потреб у сфері безперебійного, цілодобового водопостачання, водовідведення та очищення стічних вод за умови сплати концесійних платежів та виконання інших умов зазначеного Договору.

Відповідно до пп. “к” п. 2.2.2 вищевказаного договору, концесіонер (ТОВ “Чиста Вода - Бердянськ”) зобов'язаний погасити кредиторську заборгованість відповідача перед КП “Облводоканал” Запорізької обласної ради.

16.02.2009 з метою виконання вищевказаного підпункту між ДКП “Бердянський Міськводоканал”, ТОВ “Чиста Вода - Бердянськ” та КП “Облводоканал” Запорізької обласної ради було укладено договір про переведення боргу.

Згідно з п. 1.1 договору, ДКП “Бердянський Міськводоканал” переводить на ТОВ “Чиста Вода - Бердянськ” борг в сумі 5 662 264 грн. 38 коп., який виник раніше у відповідача перед КП “Облводоканал” Запорізької обласної ради за послуги з водопостачання, які були надані протягом 2007 - 2009 років.

Крім того, п. 2.1 договору передбачено, що ТОВ “Чиста Вода - Бердянськ” виконує зобов'язання ДКП “Бердянський Міськводоканал” перед КП “Облводоканал” по сплаті заборгованості за послуги водопостачання шляхом застосування розрахунків простими векселями, які видає ТОВ “Чиста Вода - Бердянськ”. В рахунок забезпечення платежів по векселям, з відповідачем передбачено укладення договору поруки.

На виконання п.2.1. договору 16.02.2009 між відповідачем, ТОВ “Чиста Вода -Бердянськ” та КП “Облводоканал” Запорізької обласної ради було укладено договір поруки, відповідно до умов якого, відповідач зобов'язується відповідати перед КП “Облводоканал” за виконання ТОВ “Чиста Вода - Бердянськ” своїх зобов'язань по сплаті простих векселів на загальну суму 5 662 264 грн. 38 коп. в строк, встановлений в простих векселях згідно з чинним законодавством. Проте, в бухгалтерському обліку відповідача зобов'язання за договором поруки відображені не були.

Відповідно до ст.4 Закону України “Про обіг векселів в Україні” від 05.04.2001 № 2374 – III ( на момент виникнення спірних правовідносин), видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги.

Умова щодо проведення розрахунків із застосуванням векселів обов'язково відображається у відповідному договорі, який укладається в письмовій формі. У разі видачі (передачі) векселя відповідно до договору припиняються грошові зобов'язання щодо платежу за цим договором та виникають грошові зобов'язання щодо платежу за векселем.

Так відповідно до вищевказаної норми, розрахунки по договору про переведення боргу від 16.02.2009 проведені у повному обсязі.

17.07.2009 між КП “Облводоканал”, ДКП “Бердянський Міськводоканал”та ТОВ “Чиста Вода - Бердянськ”було укладено додаткову угоду до Договору про переведення боргу від 16.02.2009. відповідно до умов якої, сума боргу ТОВ “Чиста Вода - Бердянськ”перед КП “Облводоканал” зменшена 3 542 264 грн. 38 коп., так відповідно борг позивача перед кредитором - КП “Облводоканал”збільшується на 3 542 264 грн. 38 коп..

Відповідно до матеріалів зустрічної звірки КП “Облводоканал” Запорізької обласної ради встановлено, що в бухгалтерському обліку господарська операція по укладеній додатковій угоді від 17.07.2009 до договору переведення боргу від 16.02.2009 відображена у липні 2009 року шляхом зменшення заборгованості по оплаті векселів ТОВ “Чиста Вода-Бердянськ”на суму у розмірі 3 722 264 грн. 35 коп. та збільшення дебіторської заборгованості ДКП “Бердянський Міськводоканал”за відпущену холодну воду - 3 542 264 грн. 38 коп. і зменшення дебіторської заборгованості ТОВ “Чиста Вода-Бердянськ” - 3 542 264 грн. 38 коп.

Крім того, зустрічною перевіркою встановлено також, що зменшення в бухгалтерському обліку заборгованості ТОВ “Чиста Вода-Бердянськ”по виданим векселям у липні 2009 року проведено без наявності первинних документів, а саме - актів приймання-передачі векселів, які підписані значно пізніше: акт приймання-передачі векселів від 24.10.2009 - на передачу 73 векселів загальною вартістю 2 492 264 грн. 35 коп.; акт приймання-передачі векселів від 29.01.2010 - на передачу 27 векселів загальною вартістю 1 050 000 грн.

Статтею 53 Закону України “Про державний бюджет України на 2009 рік” передбачено, що перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла в зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку перерахування у 2009 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2010 № 193 (далі - Порядок №193), субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах (далі - розрахунки) перераховується на умовах, визначених цим Порядком, на суму заборгованості з різниці в тарифах, що утворилася у період з 1 січня 1998 року по 1 жовтня 2009 року з урахуванням проведених у 2006 і 2008 роках розрахунків і не погашена на дату складення довідки про розмір кредиторської заборгованості місцевих бюджетів та/або дебіторської заборгованості учасників розрахунків, у межах щомісячних лімітів, установлених Мінфіном для Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій згідно із затвердженим розподілом видатків Державного бюджету України на 2009 рік.

Так пунктом 3 Порядку №193 передбачено, що підставою для проведення розрахунків є договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається між учасниками розрахунків на підставі документа, що підтверджує наявність в учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості.

На виконання вимог вказаних нормативно-правових актів та на підставі Договору № 193-Е/29 від 29.07.2009 про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 193, відповідачем було отримано кошти субвенції з державного бюджету на загальну суму 5 947 000 грн., які відповідно до п. 2.7 умов цього договору мають бути перераховані на користь КП “Облводоканал” для погашення заборгованості за спожиту воду згідно з договором від 07.11.2006 №4 за 2007 рік.

Таким чином, при проведенні взаєморозрахунку відповідно до договору про організацію взаєморозрахунків від 29.07.2009 № 193Е/29 до акту про наявність та розмір заборгованості було безпідставно включено заборгованість в сумі 3 542 264 грн. 38 коп. та отримано відповідне відшкодування у вигляді коштів субвенції на вказану суму.

На момент отримання субвенції, якою мала погашатись заборгованість, що рахувалась в бухгалтерському обліку ДКП “Бердянський міськводоканал” станом на 01.04.2010 року, відповідач не мав заборгованості перед КП “Облводоканал” Запорізької обласної ради в сумі 3 542 264 грн. 38 коп., оскільки ця заборгованість була повністю погашена шляхом видачі векселів, на виконання Договору про переведення боргу від 16.02.2009.

Даний факт також підтверджується тим, що в ході зустрічної звірки в КП “Облводоканал”Запорізької обласної ради було підтверджено, що заборгованість в сумі 3 542 264 грн. 38 коп. є заборгованістю по оплаті векселів, а не заборгованістю за спожиту холодну воду, як визначено у договорі про проведення взаєморозрахунків від 29.07.2009 №193Е/29.

За таких обставин, відповідач не мав права на отримання субвенції з державного бюджету в сумі 3 542 264 грн. 38 коп., оскільки заборгованість позивача була погашення ТОВ “Чиста Вода - Бердянськ” шляхом видачі простих векселів по договору переведення боргу.

Відповідно до ч. 7 ст.10 Закону України від 26.01.1993 № 2939-ХП «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», органам державної контрольно-ревізійної служби надано право пред’являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.

Згідно з п.49 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 у разі, коли діями чи бездіяльністю працівників об'єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган служби ставить вимоги перед керівником об'єкта контролю або органом його управління щодо пред'явлення цивільних позовів до винних осіб.

На виконання вищезазначених норм законодавства, директору відповідача листом КРУ в Запорізькій області від 31.03.2010 № 08-06-14-14/2033 були пред'явлені обов'язкові вимоги щодо усунення порушень фінансової дисципліни, п. 2 яких відповідача зобов'язано повернути кошти у сумі 3 542 264,38 грн. шляхом їх перерахування до державного бюджету.

Інформацію про вжиті заходи та виконання вимог відповідач мав подати з строк до 20.04.2010.

Але, виконувати зазначений пункт вимоги відповідач відмовився та звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про її скасування.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 09.06.2010 по справі № 2а-2067/10/0870 в задоволенні позовних вимог ДКП „Бердянський Міськводоканал" до КРУ в Запорізькій області про скасування вимоги від 31.03.2010 № 08-06-14-14/2033 було відмовлено в повному обсязі.

Ухвалою колегії судів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.12.2010 апеляційну скаргу ДКП „Бердянський Міськводоканал"було залишено без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09.06.2010 по справі № 2а-2067/10/0870 – залишено без змін.

Відповідно до ч.5 ст.254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Відповідно до ст. 15 Закону України „Про державну контрольно- ревізійну службу в Україні", законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Проте, станом на час розгляду справи п.2 обов'язкових вимог КРУ в Запорізькій області від 31.03.2010 № 08-06-14-14/2033 відповідачем не виконаний, кошти в сумі 3 542 264,38 грн. у вигляді безпідставно отриманої субвенції до державного бюджету не повернуті.

У відповідності до ч.10 ст.10 Закону України від 26.01.1993 № 2939 «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» органам Державної контрольно-ревізійної служби надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження та використання активів.

З урахуванням викладеного та проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо зобов’язання відповідача виконати пункт 2 обов’язкових вимог Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області від 31.03.2010 № 08-06-14-14/2033 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 161, 162, 163, 167 КАС України, ст.ст. 2,4,6,10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993, № 2939-XII, п.49 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Зобов’язати Державне комунальне підприємство «Бердянський Міськводоканал» виконати пункт 2 обов’язкових Вимог Контрольно-ревізійного управління в Запорізькій області від 31.03.2010 №08-06-14-14/2033 щодо усунення порушень фінансової дисципліни, а саме повернути кошти, які були надані у вигляді субвенції у сумі 3542264, 38 грн., перерахувавши їх в дохід Державного бюджету, (державний бюджет м. Бердянська, код ЄДРПОУ- 34676953, банк одержувача – Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, МФО-813015, рахунок №31115115700011, код класифікації доходів бюджету – 24060300 «Інші надходження»)

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.                    

Суддя                     І.В.Батрак