ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2011 року 17:02 Справа № 2а-0870/1958/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Баланчук І.М., за участю представника позивача Сератюкової Г.В., представника відповідача Тарабанова Д.С., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросталь»
про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до ТОВ «Агросталь», в якому зазначає, що згідно наданого відповідачем звіту за 2009 рік, середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача у звітному періоді, склала 15 осіб. Відповідно, середньооблікова кількість інвалідів, працюючих на підприємстві, згідно з нормативами ст. 9 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», повинна складати 1особу. Згідно наданого звіту, у відповідача не працювало в 2009 році жодної особи такої категорії. У відповідності до ст. 20 зазначеного Закону України, підприємства…, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів є менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві…,за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій…, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві…Така сума на підприємстві-відповідача складає 12986 гр. 67 коп.
Крім того, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, яка в даному випадку складає 1365 гр. /сума пені за день прострочення 3 гр. 90 коп. х на кількість днів 350/. Таким чином, загальна сума санкцій складає 14351 гр. 67 коп., що і просить стягнути з відповідача позивач на свою користь в позові. Пізніше позивач уточнив позовні вимоги у зв»язку з частковою сплатою відповідачем суми санкцій в розмірі 6495 гр. та просить стягнути з відповідача загальну суму санкцій в розмірі 7856 гр. 67 коп.
В судовому засіданні представник позивача на своєму позові наполягає, просить суд його задовольнити.
Представник відповідача з позовом не згодний, зазначив, що підприємство сплатило суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 6495 гр., визнавши факт не працевлаштування інваліда на робоче місце у їх товаристві в 2009 році, але не згоден з розміром санкцій, вважає, що підприємство вірно визначило суму санкцій у звіті за 2009 рік 6493 гр. 30 коп., оскільки на підприємстві працює 15 осіб, а не більше, тому відповідач і сплатив нараховану у звіті суму санкцій 15.04.11 р. 6495 гр. Просить в позові позивачу відмовити.
Суд, вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, вважає позов позивача обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне
Як встановлено в судовому засіданні з матеріалів справи та пояснень сторін, відповідач є товариством з обмеженою відповідальністю, на якого розповсюджується дія Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ч. 1 ст. 19 якого передбачає: для підприємств, організацій, установ…встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості одного робочого місця.
Згідно зі ст. 20 зазначеного Закону, підприємства…, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів є менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві…,за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій…, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві…
Як вбачається з наданого відповідачем 19.01.11 р. звіту форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів на 2009 рік, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу /осіб/ код рядка 01 складає на підприємстві 15 осіб; середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність код рядку 02, складає 0; кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», код рядку 03 складає 1 особу; фонд оплати праці штатних працівників, код рядку 04 складає 194, 8 тис.гр.; середньорічна заробітна плата штатного працівника, код рядку 05, складає 12986 гр. 67 коп.; сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, код рядку 06, складає 6493 гр. 30 коп., тобто половину від суми середньорічної заробітної плати штатного працівника.
Таким чином, підприємство-відповідач саме визначило суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2009 році в такому розмірі, що суд вважає помилковим, з наступних підстав.
На виконання підприємствами вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 10.02.2007 року за № 42 було затверджено та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 р за № 117/13384 Інструкцію щодо заповнення форми № 10-ПІ /річна/ «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», згідно з якою і надаються необхідні відомості підприємствами до обласних відділень фонду соціального захисту інвалідів за встановленою Інструкцією формою.
П. 3.7 ч. 3 зазначеної Інструкції передбачено: «в рядку 06 відображається сума коштів адміністративно-господарських санкцій, яку повинен сплатити роботодавець у разі невиконання нормативу. Для роботодавців, у яких працює 15 осіб і більше, сума коштів адміністративно-господарських санкцій дорівнює - рядок 06 = /рядок 03 рядок 02/ х рядок 05», тобто в нашому випадку це складатиме 12986 гр. 67 коп. /1- 0 х 12986 гр. 67 коп./, що підприємство-відповідач і повинно сплатити позивачу.
Оскільки відповідач 15.04.11 р. вже сплатив визначену ним самостійно у звіті за 2009 р. суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 6495 гр., то з відповідача підлягає стягненню залишок від необхідної до сплати суми в розмірі 7856 гр. 67 коп. /14351 гр. 67 коп. 6495 гр./.
Таким чином, суд вважає позов позивача обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам законодавства, а тому і таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р., суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Агросталь» (вул. Леніна, буд.16, с. Новоданилівка, Якимівський район, Запорізька область, 72520, код ЄДРПОУ 33005203) на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2009 р. у сумі 6491 грн. 67 коп. і пеню у сумі 1365 грн. 00 коп., а усього 7856 грн. 67 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.О.Нестеренко
Постанова виготовлена в повному обсязі 04.05.2011 р.