Постанова № 15934402, 05.05.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2011
Номер справи
2а/0570/5277/2011
Номер документу
15934402
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2011 р. справа № 2а/0570/5277/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бойка М.І.

при секретаріСметани М.В.

за участю:

представників позивача Григорєвої О.В., Єфімової С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до Приватного підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн.,

В С Т А Н О В И В:

Донецько-Ясинуватський транспортний прокурор в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області (далі-Позивач) звернувся до суду з позовом до Приватного підприємця ОСОБА_3 (далі-Відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн., свої вимоги мотивував тим, що 10.12.2010 року працівниками Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області було складено акт № 222189 про застосування до відповідача фінансових санкцій в розмірі 1700,00 грн. Підставою для застосування санкцій до позивача є те, що позивачем було допущено порушення абз. 3, ч. 1, ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», якою передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, штраф у розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян. На підставі викладеного, 25.01.2011 року за результатами розгляду вказаного акту, позивачем винесено постанову № 118637 про застосування до ПП ОСОБА_3 фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн. до приватного підприємця ОСОБА_3 підтримали, надали пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві. Просили суд задовольнити позов в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не зявився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. Від відповідача не надходило заяв про перенесення судового розгляду. Причини неявки відповідача в судове засідання суду не відомі.

Суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Дослідивши письмові докази по справі, суд визнав позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 року № 1190, позивач - Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та звязку України і йому підпорядковується.

Згідно з п. 4 вищевказаного Положення Головна державна інспекція на автомобільному транспорті відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.

Головна державна інспекція на автомобільному транспорті має право перевіряти додержання суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.

Згідно п.8 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 р. № 1190 Головавтотрансінспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністром транспорту та зв'язку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспекції.

З наведеного випливає, що територіальний орган Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у прийнятті рішення про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності фінансових санкцій діє як органи державної виконавчої влади у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.

У відповідності до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює:

-державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом;

-державний нагляд за забезпеченням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, безпеки автомобільних перевезень;

-державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення;

-видачу відповідно до законодавства ліцензій на право провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та контроль ліцензійних умов;

-державний контроль за недопущенням надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільними перевізниками, які не одержали відповідної ліцензії та ліцензійних карток на транспортні засоби, що при цьому використовуються, який здійснюється на автостанціях, автобусних зупинках, у місцях посадки та висадки пасажирів, на стоянках таксі, у місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів.

Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.

Вищезазначеним законом також встановлено, що порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. N 1567 затверджений Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.

Згідно п. 15 зазначеного Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється:

-наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

-наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут;

-відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;

-оснащення таксі справним таксометром;

-відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;

-додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;

-наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;

-додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів;

-виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.

Відповідач, ПП ОСОБА_3, є субєктом господарювання, надає послуги з перевезення пасажирів.

За наслідками проведеної перевірки, 10.12.2010 року відповідачем складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт № 222189, яким встановлено порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону, а саме не оформлений дорожній лист, що є грубим порушенням вищевказаного законодавства.

Таким чином, позивачем конкретизована відповідальність відповідача, а саме: за відсутність оформленого дорожнього листа (відсутні відмітки щодо проходження водієм предрейсового медичного огляду, технічного огляду транспортного засобу, а також відсутній розклад руху), передбачена ст.39 Закону.

Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області 25.01.2011 року винесена постанова № 118637, якою за порушення законодавства про автомобільний транспорт застосовані фінансові санкції, зокрема:

-на підставі зафіксованого порушення, відповідно акту, абз. 3, ч. 1, ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» з застосуванням до позивача фінансових санкцій в сумі 1700,00 грн.;

Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:

- для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;

- для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, дорожній лист, інші документи, передбачені законодавством України.

Судом встановлено, що до позивача були застосовані санкції у розмірі 1700,00 грн. за порушення з посиланням на норму абз.2 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; Отже вказана норма передбачає відповідальність перевізників, які здійснюють експлуатацію автомобіля, без наявності належно оформленого дорожнього листа (відсутні відмітки щодо проходження водієм предрейсового медичного огляду, технічного огляду транспортного засобу, а також відсутній розклад руху).

Відповідно до постанови про застосування фінансових санкцій № 118637 від 25 січня 2011 року за зазначене порушення на позивача були застосовані фінансові санкції в розмірі 1700,00 грн., тобто у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Таким чином, суд дійшов висновку, що підставою для притягнення до відповідальності позивача є надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.39 Закону, а саме: без наявності належно оформленого дорожнього листа.

За таких підстав, суд прийшов до висновку, що позивач правомірно застосував фінансові санкції до відповідача. За таких підстав, суд прийшов до висновку, що зазначена постанова про застосування фінансових санкцій № 118637 від 25 січня 2011 року є такою, що відповідає нормам законодавства, що є підставою для сплати ПП ОСОБА_3 фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодооскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, в даному випадку позивач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких підстав, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до Приватного підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн.- задовольнити.

Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_3 (83013, АДРЕСА_1) фінансові санкції у сумі - 1700 (одно тисячу сімсот) грн. 00 коп. на користь Державного бюджету України (р/р 31112106700002, ГУДК Донецької області, МФО 834016, ОКПО 23977045, код 21081100)

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено в судовому засіданні. Повний текст постанови виготовлено 10 травня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови

Суддя Бойко М.І.