Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 травня 2011 р. справа № 2а/0570/3141/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтобудівельне управління № 4» - дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» про стягнення боргу з податку на додану вартість у розмірі 654122,47 грн. в та земельному податку у розмірі 24036,23 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Прокурора міста Горлівки (надалі – прокурор м. Горлівки, позивач) в інтересах держави в особі Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції (надалі – Горлівська ОДПІ, позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтобудівельне управління № 4» - дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» (надалі – ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд», відповідач) податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 654122,47 грн. в та земельному податку у розмірі 24036,23 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач станом на 10.02.2011 року має наступну заборгованість: з податку на додану вартість розмірі 654 122,47 грн. (шістсот п’ятдесят чотири тисячі сто двадцять дві грн. 47 коп.) та земельного податку на суму 24 036,23 грн. (двадцять чотири тисячі тридцять шість грн. 23 коп.), яка виникла у зв’язку з несплатою відповідачем податкового зобов’язання на підставі поданих до Горлівської ОДПІ податкових декларацій з податку на додану вартість протягом 2008 – 2010 роках та податкового розрахунку земельного податку від 11.02.2010 року, а також штрафних (фінансових) санкцій за вказаними податками. Приймаючи до уваги факт несплати ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» суми заборгованості у строк, встановлений чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведені суми у судовому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне відкрите акціонерне товариство «Шахтобудівельне управління № 4» - дочірнє підприємство відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» засновано відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 06.06.2001 року № 263 на базі Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтобудівельне управління № 4» і є дочірнім підприємством Відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горловськвуглебуд». Згідно свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності державну реєстрацію юридичної особи проведено виконавчим комітетом Горлівської міської ради 09 серпня 2001 року за № 3392. До Єдиного державного реєстру (ЄДР) запис про ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» внесена 01.06.2006 року за № 12561050001000397. Ідентифікаційний код юридичної особи 00180137, юридична адреса: 84601, Донецька область, м. Горлівка, Центрально-Міський район, вул. Гагаріна, буд. 34. ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» перебуває на податковому обліку в Горлівській ОДПІ (Центрально-Міське відділення) з 26.12.1996 року за № 281.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач самостійно визначив свої податкові зобов’язання:
- на підставі поданих до Горлівської ОДПІ податкових декларацій з податку на додану вартість (далі – Декларація з ПДВ) протягом 2008-2010 роках, з яких сума податку на додану вартість, що несплачена до державного бюджету складає у загальному розмірі 522793,55 грн.
- на підставі поданого до Горлівської ОДПІ у м. Торезі податкового розрахунку з земельного податку від 11.02.2010 року № 3475, яким відповідач визначив податкові зобов’язання на 2010 рік у розмірі 31820,24 грн. (2651,70 грн. щомісяця за січень – листопад 2010 року та 2651,54 грн. за грудень 2010 року), з яких сума земельного податку, що несплачена до бюджету складає 19620,81 грн.
Крім того, за ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» обліковується заборгованість за несплачені штрафні (фінансові) санкції, які нараховані Горлівською ОДПІ за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань на підставі наступних податкових повідомлень-рішень:
- від 16.12.2010 року № 0007641540/0 на суму 2662,16 грн. за платежем «Земельний податок з юридичних осіб»;
- від 10.01.2011 року № 000006154/0 на суму 1311,20 грн. за платежем «Земельний податок з юридичних осіб»;
- від 01.03.2010 року № 0002411540/0 на суму 13416,01 грн. за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»;
- від 10.09.2010 року № 0006341540/0 на суму 12181,51 грн. за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»;
- від 26.11.2009 року № 0007751540/0 на суму 34088,03 грн. за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»;
- від 12.06.2009 року № 0004711540/0 на суму 2476,38 грн. за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)»;
- від 28.11.2008 року № 198/24 – нараховано штрафних санкцій по розстрочці на загальну суму 34893,60 грн.
За несвоєчасну сплату податкового зобов’язання позивачем відповідачу нарахована пеня:
- з податку на додану вартість у загальній сумі – 35273,39 грн.;
- земельного податку у загальній сумі – 442,06 грн.
Таким чином, ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» має заборгованість у загальній сумі 678 158,70 грн., а саме:
- з податку на додану вартість у розмірі 654122,47 грн. (за узгодженими сумами податкових зобов’язань на підставі декларацій з ПДВ у розмірі 522793,55 грн., штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 96055,53 грн. та пені у сумі 35273,39 грн.);
- з земельного податку у розмірі 24036,23 грн. (за узгодженими сумами податкових зобов’язань на підставі податкового розрахунку з земельного податку від 11.02.2010 року № 3475 у розмірі 19 620,81 грн., штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 3 973,36 грн.) та пені у сумі 442,06 грн.
Документи, що надані до матеріалів справи Горлівською ОДПІ свідчать про існування безперервної заборгованості у ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» із зазначених податків. Так, з метою погашення такої заборгованості Горлівською ОДПІ приймалися заходи, передбачені чинними на час виникнення порушення Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме, між Горлівською ОДПІ та ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» укладений Договір про розстрочення податкових зобов’язань від 28.11.2008 року № 198/24/00180137, з огляду на який вбачається, що позивачем відповідачу наданий строк на розстрочення сплати податкового боргу на загальну суму 320848,63 грн. терміном з 22.12.2008 року по 22.11.2011 року згідно відповідного графіку.
Відповідно до Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 23.04.2009 року № 23288269 активи ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» перебувають у податковій заставі Горлівської ОДПІ. Підставою обтяження є порушення підприємством вимог абз. 3 пп.8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення права на податкову заставу), а саме: несплата у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку; несплата у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, визначеної контролюючим органом, - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення, визначеного у податковому повідомленні.
Також, начальником Центрально-Міського району Горлівської ОДПІ прийняте рішення від 10.01.2005 року за № 1/24/00180137 про стягнення коштів та продаж інших активів ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» в рахунок погашення його податкового боргу, яке отримане 10.01.2005 року представником відповідача, про що свідчить підпис та проставлена дата на примірнику, що зберігається у справах Горлівської ОДПІ (Центрально-Міського відділення).
Крім того, рішенням від 26.10.2006 року за № 21608/24-013 відповідач повідомлений про прийняте рішення щодо продажу активів, які віднесені до додаткових джерел погашення податкового боргу платника податків на підставі п. 7.4 ст.7 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення боргу), яке отримане головним бухгалтером ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» особисто.
Вказані заходи не призвели до погашення заборгованості.
При цьому, у справі відсутні докази стосовно апеляційного чи судового оскарження дій та актів позивача щодо застосованої податкової застави майна відповідача, прийнятих рішень про продаж активів, податкових повідомлень-рішень тощо.
На підставі наведеного судом встановлено, що податковий борг ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» на день розгляду даної адміністративної справи становить: з податку на додану вартість – 654122,47 грн. та земельного податку – 24036,23 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» (чинний на момент виникнення податкового боргу) платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні й фізичні особи, на яких згідно із законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Пунктом 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (ПКУ) визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 ПКУ, в межах їх повноважень (п. 61.2 ст.61 ПКУ).
Приписами статті 41 ПКУ встановлено, що контролюючими органами є, зокрема, органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Право податкових органів на звернення до суду з питання щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини передбачене пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
У відповідності до ст. 5 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-XII «Про прокуратуру» (із змінами і доповненнями) прокуратура України становить єдину систему, на яку відповідно до Конституції України та цього Закону покладаються такі функції, як, зокрема: представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Так, статтею 361 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Одною з формою представництва є звернення до суду з позовами.
Таким чином, позивачі – прокурор міста Горлівка та Горлівська об’єднана державна податкова інспекція є суб’єктами владних повноважень, та здійснюють повноваження в даних правовідносинах наданих їм чинним законодавством України.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов’язання платників податків, один з яких зобов’язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Так, відповідно до статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним; плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати; власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, землекористувач, у тому числі орендар (ст. 5 цього ж Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що відповідачем не сплачена заборгованість з земельного податку за узгодженим податковим зобов’язанням згідно податкового розрахунку з земельного податку від 11.02.2010 року № 3475 в загальній сумі 19620,81 грн.
Приписами статі 200 Податкового кодексу України визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1 ст. 200 ПКУ). При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом (п.200.2 ст. 200).
У відповідності до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 203.1. ст. 203 ПКУ). Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2. ст. 203 ПКУ).
Податковий борг ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» з несплачених протягом 2008-2010 роках сум узгоджених податкових зобов’язань з податку на додану вартість на підставі декларацій з ПДВ складає у загальному розмірі 522793,55 грн.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (п. 110.1 ст. 110 ПКУ), зокрема: фінансову відповідальність (пп. 111.1.1 п. 111.1 ст. 111 ПКУ).
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з Податковим кодексом України та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (п. 111.2 ст. 111 ПКУ).
Відповідно до п. 113.3 ст. 113 Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Так, як зазначено вище, за порушення граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов’язань Горлівською ОДПІ застосовувались до «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» штрафні (фінансові) санкції, а саме: з податку на додану вартість на суму 96055,53 грн. та земельному податку на суму 3973,36 грн., а також нарахована пеня: по податку на додану вартість у сумі 35273,39 грн. та земельному податку у сумі 442,06 грн.
Податковим кодексом України (далі – ПКУ) встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
З огляду на наведене, оскільки податкові зобов’язання з податку на додану вартість та земельного податку ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» не сплачені в установлені строки, такі зобов'язання є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов’язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг з податку на додану вартість в сумі 654122,47 грн. та земельного податку в сумі 24036,23 грн.
Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Беручи до уваги те, що сума податкового боргу ДВАТ «ШБУ № 4» ДП ВАТ «ДХК Трест Горлівськвуглебуд» у встановлені законодавством строки не сплачена, наявність вказаної заборгованості підтверджені матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтобудівельне управління № 4» - дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» про стягнення боргу з податку на додану вартість у розмірі 654122,47 грн. в та земельному податку у розмірі 24036,23 грн. – задовольнити повністю.
Стягнути з Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтобудівельне управління № 4» - дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства «Державна холдингова компанія «Трест Горлівськвуглебуд» (Ідентифікаційний код юридичної особи 00180137, юридична адреса: 84601, Донецька область, м. Горлівка, Центрально-Міський район, вул. Гагаріна, буд. 34) на користь Державного бюджету України (р/р 31117029700021, банк одержувача ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 34686448, одержувач – місцевий бюджет у Центрально-Міському районі м. Горлівки з рахунків платника податків обслуговуючих такого платника податків:
- податковий борг з податку на додану вартість в сумі 654122,47 грн. (шістсот п’ятдесят чотири тисячі сто двадцять дві грн. 47 коп.);
- податковий борг з земельного податку в сумі 24036,23 грн. (двадцять чотири тисячі тридцять шість грн. 23 коп.).
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 4 травня 2011 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.