Постанова № 15933602, 10.05.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2011
Номер справи
2а/0570/5757/2011
Номер документу
15933602
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 травня 2011 р.                                                             справа № 2а/0570/5757/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Давиденко Т.В.

при секретарі          Павленко М.С.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

при секретарі судового засідання Павленко М.С.

за участю представників сторін:

від позивача – ОСОБА_1 – довір. від 17.01.2011 року № 430/01

від відповідача – не з’явились

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області

до відповідача Державного підприємства «Горлівський хімічний завод»

про стягнення заборгованості в сумі 1774 грн. 80 коп.

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного підприємства «Горлівський хімічний завод» про стягнення заборгованості по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеною відповідно до Закону України «Про наукову та науково – технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законів, в сумі 1774 грн. 80 коп.

Позовна заява обґрунтована тим, що чинним законодавством України на відповідача у справі покладений обов’язок щодо фінансування на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково – технічну діяльність», за період з 16.07.2010 року по 20.11.2010 року відповідне фінансування відповідачем не здійснювалось, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 1774 грн. 80 коп.

Враховуючи викладене просить стягнути зазначену заборгованість.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, відзив на позовну заяву не надав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, заслухавши представника позивача, суд встановив.

Державне підприємство «Горлівський хімічний завод» (ЄДРПОУ 14310945) зареєстровано рішенням Горлівської міської ради від 05.11.1998 року № 613-р за юридичною адресою: Донецька область, м. Горлівка, вул. Щербакова, 5, взяте на облік юридичної особи до Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки.

Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі призначена та виплачена пенсія ОСОБА_2 як науково-технічному працівнику.

За період з 01.10.2010 року по 31.12.2010 року на адресу ДП ГХЗ Управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки надсилались повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеною та виплаченою в сумі 1774 грн. 80 коп. :

- від 25.10.2010 року на суму 594 грн. 53 коп.;

- від 25.11.2010 року на суму 594 грн. 53 коп.;

- від 25.12.2010 року на суму 585 грн. 74 коп.

ДП ГХЗ витрати на фінансування зазначеної різниці між сумою пенсії, призначеною відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законів, за вказані періоди не відшкодувало.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач просить стягнути з відповідача несплачені суми фінансування.

Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За Преамбулою Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, позивач у справі – орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників страхових внесків.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується сторонами у справі, працівнику відповідача призначена та виплачена пенсія як науково-технічному працівнику.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 1999 року затверджений перелік посад наукових працівників державних підприємств, перебування, на яких дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України “Про науково і науково-технічну діяльність”, згідно п. 45 вказаного переліку на підприємствах, виробничих об'єднаннях та інших організаціях право на пільгову пенсію має робітники, які займають інженерно-технічні посади, які мають науковий ступень чи вчене звання, та які працюють за спеціальністю.

Матеріалами справи підтверджене право ОСОБА_3 на призначення йому пенсії як науковому робітнику.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III – IY рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Згідно Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III – IY рівнів акредитації згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність”, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III – IY рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III – IY рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III – IY рівнів акредитації.

Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III – IY рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Як зазначалось раніше, Пенсійним органом на адресу відповідача надіслані повідомлення про сплату різниці між сумою пенсії, призначеної як науковим працівникам, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, але сума, що підлягає сплаті, до Пенсійного фонду відповідачем не перерахована.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач у встановленому Законом порядку, обгрунтованно та в межах компетенції, наданої йому чинним законодавством, звернувся до суду з позовною заявою про стягнення суми різниці між сумою пенсії, визначеної як науковим робітникам, та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів та така позовна заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», ст. 2, ст. 11, ст. 17-20, ст. 69-72, ст. 86, ст. 94, ст. 121, ст. 160, ст. 167, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області до Державного підприємства «Горлівський хімічний завод» про стягнення заборгованості по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеною відповідно до Закону України «Про наукову та науково – технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законів, в сумі 1774 грн. 80 коп. – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Горлівський хімічний завод» (ЄДРПОУ 14310945, юридична адреса: Донецька область, м. Горлівка, вул. Щербакова, 5) на користь Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області на розрахунковий рахунок № 256063012012 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106 заборгованість по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеною відповідно до Закону України «Про наукову та науково – технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законів, в сумі 1774 грн. 80 коп.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У судовому засіданні 06.05.2011 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови, повний текст постанови виготовлений 10.05.2011 року.

Суддя                                                                       Давиденко Т.В.