Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 травня 2011 р. справа № 2а/0570/5580/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретаріЧегринець А.М.
з участю представника позивачів Бабіч І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття, Донецького обласного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення коштів,
в с т а н о в и в :
У квітні 2011 року Донецький міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття та Донецький обласний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття звернулися до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначали, зокрема, що під час проведення перевірки страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним отримано лист відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Пролетарської районної у місті Донецьку ради від 10 грудня 2010 року №01-12-1257, та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців серії АЕ №411528, на підставі яких встановлено, що виконавчим комітетом Донецької міської ради 14 жовтня 1991 року ОСОБА_2 зареєстровано як субєкта підприємницької діяльності. В реєстрі міститься запис про внесення судового рішення про припинення підприємницької діяльності від 22 вересня 2010 року.
Про вказані обставини відповідач центр зайнятості, в якому була на обліку як безробітна, не повідомила, що призвело до зайвої сплати їй допомоги по безробіттю в сумі 1143,25 грн. та матеріальної допомоги у період професійної перепідготовки в сумі 875,32 грн.
Оскільки в добровільному порядку вона вказані кошти не повертає, тому просили стягнути їх в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивачів підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позові, та просив їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не зявився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.
Враховуючи наведене суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Судом встановлено, що 05 березня 2007 року ОСОБА_2 звернулася до Пролетарської районної філії Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття із заявою про надання статусу безробітного.
На заяві написала розписку про те, що вона як субєкт підприємницької діяльності не зареєстрована.
В той же день заяву задоволено, їй з 05 березня 2007 року призначено допомогу по безробіттю.
16 березня 2007 року відповідачем подано заяву про направлення її на проходження професійного навчання за спеціальністю «секретар» з 19 березня 2007 року та призначення їй в цей період матеріальної допомоги відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «Про зайнятість населення» з виплатою один раз на місяць.
16 березня 2007 року між ОСОБА_2 та Пролетарською районною філією Донецького міського центру зайнятості укладено договір №73/7, предметом якого була перепідготовка відповідача у навчальному закладі товариства з обмеженою відповідальністю Науково-виробничий Центр «Консалтінг Фактор» терміном на 3,71 місяці (740 годин) з 19 березня 2007 року по 09 липня 2007 року.
В період проходження професійної перепідготовки відповідачем отримана матеріальна допомога в розмірі 875,32 грн.
За період з 05 березня 2007 року по 31 жовтня 2007 року центром зайнятості відповідачу виплачено допомогу по безробіттю в сумі 1143,25 грн.
Під час проведення перевірки страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним отримано лист відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Пролетарської районної у місті Донецьку ради від 10 грудня 2010 року №01-12-1257, та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців серії АЕ №411528, на підставі яких встановлено, що виконавчим комітетом Донецької міської ради 14 жовтня 1991 року ОСОБА_2 зареєстровано як субєкта підприємницької діяльності. В реєстрі міститься запис про внесення судового рішення про припинення підприємницької діяльності від 22 вересня 2010 року.
Отже, під час перебування на обліку у центрі зайнятості відповідач була зареєстрована у якості фізичної особи - підприємця.
Про вказані обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг, вона центр зайнятості не повідомляла.
У звязку з наведеним 22 грудня 2010 року прийнято наказ № НТ 101222 про повернення коштів у встановленому порядку за період з 05 березня 2007 року по 31 жовтня 2007 року, а саме допомоги по безробіттю в розмірі 1143,25 грн., про що на її адресу направлено лист від 22 грудня 2010 року №01/1603.
Лист отримано відповідачем 24 грудня 2010 року, однак сума зайве сплаченого забезпечення повернута.
16 березня 2011 року на адресу ОСОБА_2 направлено лист №01-10/918 з пропозицією повернути виплачену центром зайнятості матеріальну допомогу у період професійної підготовки в розмірі 875,32 грн.
Лист отримано відповідачем 24 березня 2011 року, однак сума сплачено не було.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Статтею 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено, що видом забезпечення за цим Законом є, зокрема, допомога по безробіттю; матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного.
Статтею 1 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Відповідач під час перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітна була підприємцем, тобто належала до зайнятого населення, що виключало можливість виплати їй допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного.
Про вказані обставини вона центр зайнятості не повідомила, чим порушила вимоги частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», яка покладає на застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні, обовязок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Внаслідок цього їй зайве сплачено допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу.
Згідно з підпунктом 6.6 пункту 6 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року №307, допомога по безробіттю нараховується до дня останнього відвідування центру зайнятості включно.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Статтею 39 вказаного Закону визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
З огляду на наведене та враховуючи вимоги законодавства зайве сплачена допомога по безробіттю та матеріальна допомога у період професійної підготовки підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття, Донецького обласного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Донецького міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття (розрахунковий рахунок № 37176002002327 в Головному управлінні Державного казначейства України у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 25671511) допомогу по безробіттю в сумі 1 143 (одна тисяча сто сорок три) грн. 25 (двадцять пять) коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Донецького обласного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України на випадок безробіття (розрахунковий рахунок № 37175301901001 в Головному управлінні Державного казначейства України у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 03491004) матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного в сумі 875 (вісімсот сімдесят пять) грн. 32 (тридцять дві) коп.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя Логойда Т. В.