Постанова № 15933374, 01.04.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.04.2011
Номер справи
2а/0570/810/2011
Номер документу
15933374
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/810/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11-45 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Стирана В.В.

при секретаріЦурганової Г.В.

за участю:

представника позивача - Тимошенка С.Ю,

представника відповідача 1 - не зявився,

відповідача 2 - не зявився,

представника третьої особи 1 - не зявився,

представника третьої особи 2 - не зявився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до управління державної реєстрації Донецької міської ради, державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району міста Києва Панкової Олександри Євгенівни, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову, товариство з обмеженою відповідальністю «Зелене Світло», державна податкова інспекція у Печерському районі міста Києва, про визнання дій протиправними, визнання неправомірним запис в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло», зобовязання скасувати реєстраційні дії від 14 вересня 2009 року, щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, зобовязання внести до Єдиного державного реєстру запис про місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло», зобовязання повернути реєстраційну справу ТОВ «Зелене Світло» до державного реєстратора,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що 12 листопада 2010 року позивач звернувся до Управління державної реєстрації Донецької міської ради з листом № 50773/10/29-013 щодо визнання неправомірними записів у ЄДР щодо місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло» (ЄДРПОУ 35760752) за адресою: 83001, місто Донецьк, пр. Ілліча, буд.3, скасування реєстраційних дій № 10701070003032238 від 14 вересня 2009 року щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Зелене Світло», внесення до ЄДР записів про місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло» за адресою: 01140, місто Київ, вул. Кропивницького, буд. 18/ оф.34 та повернення реєстраційної справи ТОВ «Зелене Світло» державному реєстратору відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району міста Києва Панковій Олександрі Євгенівні.

Листом від 17 листопада 2010 року № 8965 Управління державної реєстрації Донецької міської ради відмовило ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька у вчиненні певних дій.

Позивач вважає, що діями відповідачів порушуються його права, оскільки його позбавлено можливості виконати свої функції стосовно ТОВ «Зелене Світло» щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю повнотою нарахування та сплатою податків, зборів (обовязкових платежів), тощо, у звязку із тим, що товариство ніколи не знаходилося за вказаною адресою та не здійснювало діяльності на території міста Донецька.

03 червня 2010 року прокуратурою Ворошилівського району міста Донецька порушено кримінальну справу № 4409 за ст. 358 ч.1 КК України у відношенні не встановлених осіб за фактом підписання від імені ОСОБА_3 довіреностей для здійснення дій у органах державної влади.

Згідно із постановою УПМ ДПА у Донецькій області від 29.09.2010 року про порушення кримінальної справи за № 75-10-05-34/7 та прийняття його до провадження управлінням податкової міліції ДПА у Донецькій області порушено кримінальну справу у відношенні невстановлених осіб по факту придбання субєктів підприємницької діяльності з метою прикриття незаконної діяльності ТОВ «Зелене Світло», без мети зайняття підприємницькою діяльністю, за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.205 КК України.

Позивач в обґрунтування своїх доводів посилається на порушення відповідачами норм, які були чинними на час виникнення спірних правовідносин, а саме статей 14, 16, 17, 18, 19, 31, 53 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV, Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509- ХІІ, Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-ХІІ, тощо.

Просив:

- визнати протиправними дії Управління державної реєстрації Донецької міської ради стосовно невизнання неправомірними запису в ЄДР стосовно місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло» за адресою : 83086, місто Донецьк, пр. Ілліча, буд.3, не скасування реєстраційних дій, не внесення до ЄДР записів про місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло» за попередньою адресою та не повернення реєстраційної справи ТОВ «Зелене Світло» до державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району міста Києва Панковій Олександрі Євгенівні,

- визнати неправомірним запис в ЄДР стосовно місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло» за адресою: 83001, місто Донецьк, пр. Ілліча, буд.3;

- зобовязати Управління державної реєстрації скасувати реєстраційні дії за № 10701070003032238 від 14 вересня 2009 року щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу ТОВ «Зелене Світло»;

- зобовязати Управління державної реєстрації Донецької міської ради внести до ЄДР запис про місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло» за адресою: 01040, місто Київ, вул. Крапивницького , буд. 18/оф.34;

- зобовязати Управління державної реєстрації Донецької міської ради повернути реєстраційну справу ТОВ «Зелене Світло» державному реєстратору відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району міста Києва Панковій Олександрі Євгенівні.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволені позову, свої вимоги мотивував аналогічно викладеному у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача 1 у судове засідання не зявився, про день і час слухання справи повідомлений належним чином, суду надано заяву про розгляд справи у його відсутності та письмові заперечення.

Відповідач 2 у судове засідання не зявилася, про день і час слухання справи повідомлена належним чином, суду надано письмові заперечення, просила справу розглянути за її відсутності.

Представники третіх осіб у судове засідання не зявилися, про день і час слухання справи повідомлені належним чином, заяви про розгляд справи у їх відсутності суду не надано.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про наступне.

ТОВ «Зелене Світло» зареєстроване як юридична особа Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією, включене до ЄДРПОУ за номером, ЄДРПОУ 35760752, місцезнаходження: місто Київ, Печерський район, вул. Крапивницького , буд. 18/оф.34.

ТОВ «Зелене Світло» подано реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, на підставі якої державним реєстратором відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району міста Києва Панковою Олександрою Євгенівною 14 вересня 2009 року здійснено державну реєстрацію змін відомостей про юридичну особу стосовно місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло» за адресою: 83001, місто Донецьк, Ворошилівський район, пр. Ілліча, буд. 3.

Реєстраційна справа ТОВ «Зелене Світло» знята з обліку в Печерській районній у місті Києві державній адміністрації та передана за описом до Управління державної реєстрації Донецької міської ради.

З акту ДПІ у Ворошиловському районі міста Донецька виходу за юридичною адресою підприємства від 16 січня 2010 року вбачається, що за юридичною адресою 83001, місто Донецьк, пр. Ілліча, буд.3 ТОВ «Зелене Світло» не знаходиться.

12 листопада 2010 року позивач звернувся до Управління державної реєстрації Донецької міської ради із листом № 50773/10/29-013 про внесення змін до відомостей юридичної особи ТОВ «Зелене Світло» та повернення реєстраційної справи до державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району міста Києва Панковій Олександрі Євгенівні.

Листом від 17 листопада 2010 року № 8965 Управління державної реєстрації Донецької міської ради відмовило ДПІ у Ворошилівському районі міста Донецька у вчиненні певних дій.

Позивач із вказаними діями не погоджується та вважає, що відповідачем порушуються його інтереси щодо реалізації свого права як податкового органу, у звязку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачами наданими доказами доведено суду правомірність своїх дій з наступних підстав.

Правовідносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV.

Частиною 1 статті 1 Закону визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Частиною 3 статті 4 Закону передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Пунктом 6 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Єдиний державний реєстр є об'єктом права державної власності.

З частини 1 статті 17 Закону вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Згідно частини 1 статті 29 Закону для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Згідно частини 7 статті 29 Закону державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Відповідно до статті 30 Закону державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.

Частиною 1 статті 27 Закону передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Стаття 14 Закону регулює порядок передачі реєстраційних справ, а саме передача реєстраційних справ здійснюється в разі, зокрема, зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Позивач у якості доказів у справі надає суду виходу ДПІ у Ворошиловському районі міста Донецька за юридичною адресою підприємства від 16 січня 2010 року, з якої вбачається, що за юридичною адресою 83001, місто Донецьк, пр. Ілліча, буд.3 підприємство не знаходиться.

Проте, суд не вважає вказаний акт належним доказом, оскільки акт податкового органу від 16 січня 2010 року не є доказом відсутності підприємства за юридичною адресою у 2009 році.

Відповідно до пункту 12 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.

Згідно пункту 13 статті 19 Закону державний реєстратор залишає реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу без розгляду, про що повідомляє заявника у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, та у порядку, встановленому частиною сьомою цієї статті.

Пунктом 14 статті 19 Закону встановлено, у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Суду не надано доказів направлення позивачем повідомлення встановленого зразка про відсутність ТОВ «Зелене Світо» за її місцезнаходженням.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідачами при виконанні ним своїх посадових обовязків були дотримані вимоги статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Відповідно до частини 2 статті 38 Закону підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Пунктом 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в України» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутність юридичної особи ТОВ «Зелене Світло» за місцезнаходженням не може бути наслідком скасування або визнання неправомірним запису в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження юридичної особи. Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням є підставою для внесення таких відомостей до Єдиного державного реєстру та постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що позивач не навів жодної норми діючого законодавства, яка б свідчила, що державні реєстратори повинні були відмовити у проведенні державної реєстрації змін щодо адреси юридичної особи, порушили порядок передачі реєстраційної справи, повинні були не прийняти до обліку реєстраційну справу та повернути її у зв'язку із встановленням податковим органом фактичної відсутності підприємства за юридичною адресою, а також визнати неправомірним запис щодо місцезнаходження підприємства. Кожен субєкт владних повноважень повинен діяти суворо дотримуючись норм діючого законодавства в межах своїх повноважень та у спосіб, встановлений законом.

Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» не передбачає такого повноваження державного реєстратора як перевірка фактичного місцезнаходження юридичної особи за її юридичною адресою, так само Закон не передбачає права чи обов'язку державного реєстратора при встановленні податковим органом факту незнаходження підприємства за юридичною адресою, відповідно при зміні ним адреси, скасовувати попередні реєстраційні дії та повертати реєстраційну справу до державного реєстратора за попередньою адресою.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню у повному обсязі, з огляду на відсутність порушень норм діючого законодавства відповідачами.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька до управління державної реєстрації Донецької міської ради, державного реєстратора відділу реєстрації субєктів підприємницької діяльності держадміністрації Печерського району міста Києва Панкової Олександри Євгенівни, треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет позову, товариство з обмеженою відповідальністю «Зелене Світло», державна податкова інспекція у Печерському районі міста Києва, про визнання дій протиправними, визнання неправомірним запис в Єдиному державному реєстрі стосовно місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло», зобовязання скасувати реєстраційні дії від 14 вересня 2009 року, щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, зобовязання внести до Єдиного державного реєстру запис про місцезнаходження ТОВ «Зелене Світло», зобовязання повернути реєстраційну справу ТОВ «Зелене Світло» до державного реєстратора, відмовити у повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 01 квітня 2011 року у присутності представника позивача.

Повний текст постанови виготовлено 06 квітня 2011 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.2 ст.186 КАС України.

Суддя Стиран В.В.