Постанова № 15932303, 13.05.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2011
Номер справи
2а-9508/10/0470
Номер документу
15932303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2010 р. Справа № 2а-9508/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В. при секретаріКухар В.В. за участю: представник позивача Дубінін Д.В. представник відповідача не зявився розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське підприємство "Слов`яни" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, - ВСТАНОВИВ: Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Словяни» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 17533,34грн. та пені у сумі 504,96грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач при середньообліковій чисельності штатних працівників підприємства 45, повинний був створити 2 робочих місця та працевлаштувати на ньому двох інвалідів. Позивач вважає, що відповідач не виконав норматив щодо створення 2 робочих місць для працевлаштування інвалідів, чим порушив вимоги статей 18, 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», у звязку з чим зобовязаний сплатити адміністративно-господарські санкції у сумі 17533,34грн. та пеню на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій у сумі 504,96грн. за їх несвоєчасну сплату. У добровільному порядку відповідач суму заборгованості не сплачує, тому позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.

Відповідач у судове засідання не зявився, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи. У відповідності до ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, оскільки застосував всіх можливих заходів щодо його процесуальних прав.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медикосоціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 19 вищевказаного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Аналіз вищевказаних норм дає підстави для висновку, що на підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, покладено обовязок: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, а також надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; за умови якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарські санкції.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Сільськогосподарське підприємство «Словяни» перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні фонду соціального захисту інвалідів, як підприємство, яке в своїй діяльності використовує найману працю.

Згідно довідки, наданої Софіїївським районним центром зайнятості від 23.07.2010 №252 вбачається, що відповідач звіти за формою 3-ПН «Про наявність вакансій» не подавали.

Згідно форми 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2009 рік, що надавався відповідачем до Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2009 році становила 45 осіб. Нормативна чисельність інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановленого ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становить 2 особи.

Позивач самостійно провів розрахунок адміністративно-господарських санкцій за його невиконання, та нарахував пеню за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій. Так, на думку позивача, сума адміністративно-господарських санкцій для підприємства, згідно розрахунку, проведеного позивачем, становить 17533,34грн., та пеня за несвоєчасну їх сплату 504,96 грн.

Державна служба зайнятості, як визначено у ст.18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Аналіз зазначених положень Закону про захист інвалідів дає підстави для висновку про те, що обовязок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обовязком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.

Матеріалами справи підтверджується, що органами працевлаштування інваліди у 2009 році на підприємство не направлялись в звязку з тим, що відповідач не подавав до служби зайнятості відповідних звітів про наявність вакансій.

Особа несе господарсько-правову відповідальність у вигляді застосування до неї адміністративно-господарських санкцій лише за вчинення правопорушення у сфері господарювання, а невідємним елементом останнього є наявність вини. Оскільки відповідачем були порушені норми чинного законодавства шляхом неподання звітів до центру зайнятості про потребу у працівниках з обмеженими фізичними можливостями, застосовані до нього позивачем адміністративно-господарські санкції є обґрунтованими, а позовні вимоги - такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича компанія «Сільськогосподарське підприємство «Словяни» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробнича компанія «Сільськогосподарське підприємство «Словяни» (код ЄДРПОУ 32926560, Дніпропетровська область, Софіївський район, с. Новоолексіївка, вул. Лермонтова, 45) на користь Дніпропетровського обласного відділені Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 17533,34грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративні-господарських санкцій у розмірі 504,96грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги відповідно до ст. 186 України.

Якщо постанову проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанову у повному обсязі складено 10.11.2010 року.

Суддя О.В. Врона