Постанова № 15932304, 13.05.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2011
Номер справи
2а-9520/10/0470
Номер документу
15932304
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2010 р. Справа № 2а-9520/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В. при секретаріКухар В.В. за участю: представник позивача Дубінін Д.В. представник відповідача не зявився розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фермерського господарства "Оліпм" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, - ВСТАНОВИВ: Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до фермерського господарства «Олімп» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у сумі 9327,08грн. та пені у сумі 112,68грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач при середньообліковій чисельності штатних працівників підприємства 48, повинний був створити 2 робочих місця та працевлаштувати на ньому двох інвалідів. Позивач вважає, що відповідач не виконав норматив щодо створення 1 робочого місця для працевлаштування 1 інваліда, чим порушив вимоги статей 18, 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», у звязку з чим зобовязаний сплатити адміністративно-господарські санкції у сумі 9327,08грн. та пеню на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій у сумі 285,60грн. за їх несвоєчасну сплату. У добровільному порядку відповідач суму заборгованості не сплачував, тому позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом. Представник позивача в судовому засіданні уточнив свої позовні вимоги та просив стягнути з відповідача пеню на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій у сумі 112,68грн. за їх несвоєчасну сплату та позовні вимоги в цій частині підтримав. Уточнення позовних вимог позивача обумовлено тим, що відповідач частково погасив суму заборгованості за адміністративно-господарськими санкціями та частково суму пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за їх несвоєчасну сплату, а саме сплатив на користь позивача 9500,00грн. Позивач вважає, що фактом часткової сплати, відповідач визнав позов.

Відповідач у судове засідання не зявився, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи. У відповідності до ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, оскільки застосував всіх можливих заходів щодо його процесуальних прав.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медикосоціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 19 вищевказаного Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Аналіз вищевказаних норм дає підстави для висновку, що на підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, покладено обовязок: виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, а також надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; за умови якщо середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарські санкції.

Судом встановлено, що фермерське господарство «Олімп» перебуває на обліку в Дніпропетровському обласному відділенні фонду соціального захисту інвалідів, як підприємство, яке в своїй діяльності використовує найману працю.

Згідно форми 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів» за 2009 рік, що надавався відповідачем до Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2009 році становила 48 осіб. Нормативна чисельність інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, встановленого ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становить 2 особи, працює 1 інвалід.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного.

У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" , з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях із звичайними умовами праці в цехах, дільницях, де застосовується праця інваліда, а також займатися підприємницькою чи іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Пунктом 1 Положення про робоче місце інваліда і порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. №314 (із змінами та доповненнями), зазначено, що робоче місце інваліда - це окреме робоче місце або ділянка виробничої площі на підприємстві (обєднанні), в установі чи організації незалежно від форм власності та господарювання, де створені необхідні умови праці інваліда. Згідно п. 14 Положення, підприємства (обєднання), установи та організації у межах доведеного нормативу створюють на власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів.

Державна служба зайнятості, як визначено у ст.18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Аналіз зазначених положень Закону про захист інвалідів дає підстави для висновку про те, що обовязок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обовязком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.

Будь яких даних щодо подання відповідачем щомісяця звітів до Державної служби зайнятості суду не надано. Оскільки відповідач частково погасив заборгованість перед позивачем, є підстави розцінювати як визнання позову, а позовні вимоги з урахуванням уточнень - такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фермерського господарства «Олімп» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити.

Стягнути з фермерського господарства «Олімп» (код ЄДРПОУ 32598341, Дніпропетровська область, Петропавлівський район, с. Троїцьке, вул. Радянська, 19) на користь Дніпропетровського обласного відділені Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративні-господарських санкцій у розмірі 112,68грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги відповідно до ст. 186 України.

Якщо постанову проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанову у повному обсязі складено 10.11.2010 року.

Суддя О.В. Врона