Ухвала суду № 15920089, 05.05.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2011
Номер справи
2а-24644/10/0570
Номер документу
15920089
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Загацька Т.В.

Суддя-доповідач - Гімон М.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2011 року справа №2а-24644/10/0570

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Гімона М.М.

суддів Василенко Л.А. , Компанієць І.Д.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м.Донецька на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року у справі № 2а-24644/10/0570 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м.Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», Відокремленого підрозділу «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій , -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року відмовлено у задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м.Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», Відокремленого підрозділу «Донецька виконавча дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 378391,14 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати, постановити нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне зясування обставин справи.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суд зробив помилковий висновок, що відповідач не є правонаступником шахт «Радянська», «Центральна», «Харцизька» щодо обовязків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду України витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскілки на відповідача покладені функції з ліквідації шахт, зокрема погашення кредиторської та дебіторської заборгованості, скорочення чисельності працівників, готує розподільчий баланс, зберігає архівні документи та видає довідки працівникам, які є підставою для призначення та перерахунку пенсій, а також інші функції правонаступника.

Сторони у судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. За приписами п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, дійшла висновку, що останню необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Наказом Міністерства палива та енергетики №280 від 5 червня 2003 року «Про вдосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» Державнепідприємство «Укрвуглереструктуризація» реорганізовано шляхом злиття з Міжрегіональною державною компанією з реструктуризації підприємств вугільної та торф'яної промисловості «Вуглеторфтеструктуризація» та створено на їх базі об'єднан ня - Українська державна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація».

На виконання п.2 наказу № 280 у складі зазначеного підприємства створено ди рекцію «Донецьквуглереструктуризація», яка є правонаступником майнових прав та обов'язків ДІЇ «Укрвуглереструктуризація»згідно з розподільчим балансом. Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Макіївської міської ради 03.07.2003 р.

Наказом Мінвуглепрому України від 29 грудня 2007 року № 612 припинено дія льність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП «Донвуглереструктуризація» шля хом реорганізації - приєднання до новоутвореного Державного підприємства з ліквіда ції збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП «Укрвуглетофреструктуризація». ДП «Донвуглереструктуризація» включено до ЄДРПОУ за №32442610.

Наказом ДП «Донвуглереструктуризація» від 14.04.2010 року №2 змінена струк тура управління, створений відокремлений підрозділ із самостійним балансом без права юридичної особи «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».

Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «До нецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» включено до ЄДРПОУ за №37112156 (без права юридичної особи), перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донець ка.

За період з 01.11.2009 року по 30.11.2010 року органами Пенсійного фонду України виплачено пільгових пенсій у сумі 378931,14 грн. особам, які працювали та мають пільговий стаж на шахтах «Радянська», «Центральна», «Харцизька», що підтве рджено розрахунками суми заборгованості з відшкодування пільгових пенсій, призна чених відповідно до ч.2 Заключних та перехідних положень Закону України «Про зага льнообов'язкове державне пенсійне страхування» у частині пенсій, призначених відпо відно до п.п. «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по Донецькій виконавчій дирекції з ліквідації шахт ДП «Донвуглереструктуризація» по шахтах «Ра дянська», «Центральна», «Харцизька» (а.с. 22-24, 55-57).

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини по справі, оскільки вони підтверджені наявними у справі доказами.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що у разі реорганізації страхувальника зобовязання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких перейшли його права та обовязки (правонаступників), в той час як позивач звернувся до суду з позовом про стягнення витрат, а не недоїмки. При цьому відповідач не є правонаступником шахт «Радянська», «Центральна», «Харцизька» щодо обовязків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду України витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскілки Законом України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами» визначено порядок списання заборгованості з метою скорочення видатків на ліквідацію таких підприємств, відповідач є неприбутковою організацією, що створена для здійснення ліквідації шахт і фінансується за рахунок коштів Стабілізаційного фонду.

Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції ґрунтуються на законі.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій зберігається той, який діяв до набрання чинності цим законом.

Відповідно до п. 6 "Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, (далі Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Розділу 15 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п. 6.4 вказаної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствами до 20-го січня поточного року протягом десяти днів з новопризначених пенсій.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до п. 6.9 Інструкції, не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до п. 6.10 Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством, на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Згідно приписів пункту 7 частини 1 статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» у разі реорганізації страхувальника зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обов'язки (правонаступників страхувальника, що ліквідується). Зазначена норма стосується сплати недоїмки зі страхових внесків, а не фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Згідно з положеннями п. 11 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939, фізична ліквідація гірничого підприємства передбачає виконання робіт з демонтажу обладнання та устаткування, ліній електропередачі та технологічного зв'язку, засипання стовбурів, шурфів, свердловин, інших гірничих виробок, руйнування будівель, споруд та здійснення заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу. Роботи з фізичної ліквідації гірничого підприємства виконуються відповідно до затвердженого проекту за умови забезпечення захисту територій і водоносних горизонтів від небезпечного впливу, пов'язаного з відновленням рівня ґрунтових вод та гідроекологічної безпеки на діючих підприємствах та прилеглих територіях, де внаслідок попередньої діяльності підприємства і після його фізичної ліквідації погіршується або може погіршитися геологічна та гідроекологічна ситуація.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач не є правонаступником шахт «Радянська», «Центральна», «Харцизька» щодо обовязків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки Міністерства вугільної промисловості України №203 від 05.05.1999р. Компанія «Укрвуглереструктурізація» була призначена як підприємство з фізичної ліквідації шахти «Радянська», «Центральна», «Харцизька». В подальшому правонаступником Компанії «Укрвуглереструктурізація» стало Державне Підприємст во «Донвуглереструктуризація».

Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт ДП «Донвуглереструктуризація» згідно свого Положення створено з метою здійснення некомерційної (без мети одер жання прибутку) господарської діяльності, а саме: для організації та виконання ком плексу робіт з ліквідації шахт, ї є неприбутковою організацією. Основною метою дія льності дирекції є організація та виконання комплексу заходів щодо ліквідації збитко вих вугледобувних та вуглепереробних підприємств, рекультивація промислових площ, охороні праці і навколишнього середовища, дотримання правил безпеки, здійснення заходів для соціального захисту працюючих у відповідності з кошторисом проекту з найменшими витратами.

Законом України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами» визначено порядок списання заборгованості збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, з метою скорочення видатків на ліквідацію таких підприємств. Відповідно до частини 1 статті 1 зазначеного Закону заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках, зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України та по внесках до державних цільових фондів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" (1251-12) (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.

Відповідно до статті 2 Закону заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств.

Відповідно до статті 3 Закону порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 1997 року № 280 «Про хід структурної перебудови вугільної промисловості» затверджено Програму закриття неперспективних вугільних шахт і розрізів, шахта «Кіровська» міститься у переліку вугільних шахт і розрізів, що підлягають закриттю, відповідно до даної Програми.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1997 року № 939 «Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості» визначено особливості ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до пункту 5 даного Порядку рішення про ліквідацію підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Мінвуглепрому після узгодження в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з обласними державними адміністраціями, пропозицій щодо ліквідації підприємства. Відповідно до п. 6 Порядку Мінвуглепром створює ліквідаційну комісію та визначає підприємство, яке виконуватиме роботи з фізичної ліквідації підприємства. Пунктами 9, 10 Порядку визначено, що фізична ліквідація підприємства передбачає демонтаж обладнання, ліній електропередач і звязку, засипання стволів, шурфів, ліквідацію непридатних будівель, гірничих виробок та здійснення природоохоронних заходів, спрямованих на розвязання проблем водовід відливу, запобігання вибухам та викидам газу, гасіння та озеленення відвалів, проведення ре культиваційних робіт. Роботи з фізичної ліквідації підприємства здійснює підприємство, визначене Мінвуглепромом.

Відповідно до листа-розяснення Міністерства вугільної промисловості України від 25.11.2010 року за № 1608/02/03-02 зазначено, що Кабінетом Мі ністрів України були прийняті Постанови про ліквідацію вугледобувних та вуглепере робних підприємств від 28.03.1997 року за № 280 та від 19.09.2001 року за № 1205, від повідно до Господарського кодексу України зазначені підприємства ліквідуються без правонаступника.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності у відповідача зобовязань перед Управлінням Пенсійного Фонду України в Пролетарському районі м.Донецька з відшкодуванням витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах колишнім працівникам шахт «Радянська», «Центральна», «Харцизька» за період з 01.11.2009 року по 30.11.2010 року на суму 378931,14 грн.

З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що доводи апеляційної скарги апелянта не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, спір за суттю вирішений вірно, підстави для скасування судового рішення відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м.Донецька залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року у справі № 2а-24644/10/0570 за позовом Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м.Донецька до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», Відокремленого підрозділу «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Колегія суддівГімон М.М.

Василенко Л.А.

Компанієць І.Д.