Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-5655/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Дегтярьова О.В.
Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.
У Х В А Л А
Іменем України
"21" квітня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіІсаєнко Ю.А.;
суддів:Бабенка К.А., Федотова І.В.,
при секретарі: Горюновій Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 серпня 2010 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бріз - Інвест»до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень від 26 березня 2010 року №0003851503/0/10640, №0003841503/0/10641,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Бріз - Інвест», звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень від 26 березня 2010 року №0003851503/0/1064, №0003841503/0/10641.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 серпня 2010 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, в якій він просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 серпня 2010 року та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Представники сторін в судове засідання не зявились, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, відповідно до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає судовому розгляду справи. У звязку з цим, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Суд першої інстанції при ухваленні постанови дійшов до висновку, що подача податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та сплата відповідних сум податку здійснюються до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки. Тому, на думку суду першої інстанції, в даному випадку застосовувати штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату самостійно узгоджених податкових зобовязань із орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності мають право органи державної податкової служби, які здійснюють контроль щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати цього податку.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів апеляційної інстанції погоджується, виходячи з наступного.
Колегією суддів встановлено, що ТОВ «Бріз інвест»є юридичною особою та перебуває на податковому обліку у ДПІ у Дарницькому районі м. Києва відповідно до довідки за формою 4-ОПП.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Товариством з обмеженою відповідальністю «Бріз - Інвест»орендуються земельні ділянки:
-на проспекті Червоних Козаків, 13-а 15 в Оболонському районі м. Києва (договір оренди земельної ділянки був зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, про що зроблено запис 25 грудня 2003 року №78-6-00095);
-на проспекті Московському, 15 б в Оболонському районі м. Києва (договір оренди земельної ділянки був зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, про що зроблено запис 16.05.2008 року №78-6-00538).
16 січня 2009 року ТОВ «Бріз-Інвест»подано до ДПІ у Дарницькому районі м. Києва податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, якою нараховано орендної плати за земельну ділянку, яка розташована по проспекту Червоних Козаків, 13-а 15, в м. Києві, усього 1377215,61 грн., у тому числі щомісячно з січня по листопад 114767,97 грн., у грудні 114767,94 грн.
Також того дня, позивачем до ДПІ у Дарницькому районі м. Києва подано декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, якою нарахував орендної плати за земельну ділянку, яка розташована по проспекту Московському, 15 б, в м. Києві, усього 104101,31 грн., у тому числі щомісячно з січня по квітень 23216,84 грн., у травні 11233,95 грн.
17 березня 2009 року ТОВ «Бріз-Інвест»подано до ДПІ у Оболонському районі м. Києва податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, якою нараховано орендної плати за земельні ділянки, які розташовані по проспекту Червоних Козаків, 13-а 15 та проспекту Московському, 15 - б, в м. Києві, усього 1481316,92 грн., у тому числі у січні, лютому, березні, квітні по 137984,81 грн., у травні 126001,92 грн., у червні, липні, серпні, вересні, жовтні, листопаді по 114767,97 грн., у грудні 114767,94 грн.
Листом від 23 березня 2009 року № 23/03-1 ТОВ «Бріз-Інвест»повідомило ДПІ у Дарницькому районі м. Києва, що воно є платником податків та зборів у Дарницькому районі м. Києва, однак має чинні договори оренди земельних ділянок в Оболонському районі м. Києва і подача декларацій з орендної плати, сплата орендної плати здійснюється за місцем знаходження цих земельних ділянок, тобто в Оболонському районі м. Києва. На підставі зазначеного, ТОВ «Бріз-Інвест»просило визнати недійсними помилково надані податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки на 2009 рік та не нараховувати орендну плату по Дарницькому району м. Києва.
Листом від 16 квітня 2009 року №12779/10/28-005 ДПІ у Дарницькому районі м. Києва надано відповідь про те, що суми, самостійно визначені платником податку у декларації, нараховуються у картці особового рахунку платника податку і такі нарахування не можуть бути зняті на підставі лише його листа. Тому позивачу було запропоновано надати уточнюючу податкову декларацію з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2009 рік відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
14 та 15 травня 2009 року позивачем до податкового органу була надана уточнююча податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, якою нарахував переплату, що виникла, у звязку із виправленням помилок: по земельній ділянці по проспекту Московському, 15 б, м. Києва у розмірі 69650,52 грн.; по земельній ділянці по проспекту Червоних Козаків, 13-а 15, м. Києва у розмірі 344303,91 грн. За наслідками уточнень позивачем були зменшені податкові зобовязання на поточний рік (на 0).
Також 28 травня 2009 року ТОВ «Бріз-Інвест»подано до ДПІ у Оболонському районі м. Києва податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, якою нараховано орендної плати за земельні ділянки, які розташовані по проспекту Червоних Козаків, 13-а 15 та проспекту Московському, 15 - б, в м. Києві, усього 1655817,71 грн., у тому числі щомісячно з січня по листопад по 137984, 81 грн., грудень 137984,80 грн. Також зазначеною декларацією нараховано додатково орендної плати у звязку і збільшенням податкових зобовязань за наслідками уточнень усього на 174500,79 грн.
23 березня 2010 року ДПІ у Дарницькому районі м. Києва проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку ТОВ «Бріз-Інвест»за період з 01 березня 2009 року по 23 березня 2010 року, за результатами якої було складено акт № 1787/1503/31119757 від 23 березня 2010 року.
В акті перевірки було встановлено порушення строків сплати узгоджених податкових зобовязань з орендної плати, передбачених в ст. 17 Закону України «Про плату за землю», підпункту 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»на 74, 74, 73, 46, 46, 15, 15 днів затримки, дата сплати згідно законодавства 30.02.2009р., 30.02.2009р., 30.03.2009р., 30.03.2009р., 30.04.2009р., 30.04.2009р., фактично сплачено 15.05.2009р., 15.05.2009р., 14.05.2009р., 15.05.2009р., 15.05.2009р., 15.05.2009р. відповідно.
26 березня 2010 року ДПІ у Дарницькому районі м. Києва на підставі акту перевірки винесені податкові повідомлення рішення:
- № 0003851503/0/10640, яким за порушення підпункту 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку на 15 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 137984,80 грн. до позивача застосований штраф в розмірі 10 % у сумі 13798,48 грн.
- № 0003841503/10641, яким за порушення підпункту 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на 74 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 275969,60 грн. до позивача застосований штраф в розмірі 20 % у сумі 55193,92 грн.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Колегія суддів, враховуючи межі застосування Закону України «Про плату за землю»та за принципом превалювання спеціальної норми над загальною, зазначає, що положення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальною нормою у галузі податкового законодавства, а Закон України «Про плату за землю»є загальною з цих питань.
Відповідно до підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, - у розмірі пятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з п. 17.1 ст. 17 цього Закону штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Відповідно до п. 17.2. зазначеного Закону, штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Пунктом 1.12. статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено термін контролюючий орган - державний орган, який у межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу.
Відповідно до пп. 2.1.4. п. 2.1 ст. 2 зазначеного Закону, податкові органи є контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпунктах 2.1.1 - 2.1.3 цього пункту (підпункт 2.1.4 п. 2.1 ст. 2 цього ж Закону).
Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Статтею 5 зазначеного Закону передбачено, що обєктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Субєктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Відповідно до ст. 13 зазначеного Закону, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обовязку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обовязку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обовязку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним (ч. 2 ст. 14 цього ж Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 17 цього Закону, податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Статтею 27 зазначеного Закону передбачено, що контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 р. №80 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 грудня 1998 р. за №791/3231) затверджений Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п. 2.1 розділу 2 цього Порядку, облік платників податків є однією з основних функцій органів державної податкової служби, яка створює передумови для здійснення контролю за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю перерахування податків і зборів (обов'язкових платежів) до бюджетів та до державних цільових фондів.
Відповідно до п. 9.1 розділу 9 цього Порядку, як платники того чи іншого виду податку, юридичні особи (відокремлені підрозділи), фізичні особи (в тому числі підприємці) ставляться на облік органами державної податкової служби з урахуванням рекомендацій щодо повноти охоплення обліком платників відповідних податків, які розробляються галузевими управліннями Державної податкової адміністрації України та затверджуються її Головою.
Пунктом 9.2 р. 9 зазначеного Порядку передбачено, що платник податків зараховується органами державної податкової служби до категорії платників окремих податків за місцезнаходженням його підрозділів, земельних ділянок, родовищ корисних копалин, джерел забруднення навколишнього природного середовища, обєктів рухомого або нерухомого майна, транспортних засобів, гастрольних заходів тощо, розташованих на територіях інших територіальних громад, ніж платник податків.
Отже, з вищенаведеного впливає, що подача податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та сплата відповідних сум податку здійснюється до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки, що вірно було встановлено судом першої інстанції.
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що облік платників плати за землю у вигляді орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати цього податку здійснюють органи державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки, а тому застосувати штрафні санкції за несвоєчасну сплату самостійно узгоджених податкових зобовязань мають право органи державної податкової служби, які здійснюють контроль щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати цього податку.
З наведеного також вбачається, що помилкове подання декларації до іншого податкового органу не надає повноваження останньому на здійснення відповідного контролю та застосування відповідальності.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у звязку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 серпня 2010 року залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 серпня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
(Повний текст Ухвали складено 26.04.2011 року)
Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко
Суддя: К.А. Бабенко
Суддя: І.В. Федотов