Постанова № 15853668, 12.05.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.05.2011
Номер справи
2а-221/11/2/0170
Номер документу
15853668
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 травня 2011 р. (12:08) Справа №2а-221/11/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П. .

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства "ЛЕНТАН"

до Державної податкової інспекції в м. Судак

про визнання протиправними та скасування рішень

за участю представників:

від позивача ОСОБА_1 - пред-к,дов. від 24.01.2011 р.

від відповідачів ОСОБА_2 пред-к,дов. від 21.06.2010 р.

за участю свідків ОСОБА_3 паспорт НОМЕР_4

ОСОБА_4 посвід. НОМЕР_5

ОСОБА_5 - посвід. НОМЕР_6

Суть спору: Приватне підприємство «ЛЕНТАН» ( далі позивач) звернулось до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними та скасувати рішення Державної податкової інспекції в м.Судак (далі відповідач) від 22.07.2010 р. № 0002012308, №0002002308 , від 10.12.2010 р. № 0005272330. Вимоги мотивовані тим, що працівники відповідача під час проведення перевірки 08.07.2010 р. склали акт перевірки , в якому зафіксували нібито встановлені порушення позивачем Закону України “ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та Закону України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”. За результатами вказаної перевірки відповідачем були прийняти рішення про застосування штрафних санкцій за порушення, яки позивач не допустив.

Представник позивача під час судових засідань наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні, яке відбулось 27.01.2011 р. , надав заперечення на позов (вих. № 144/10/10-014 від 26.01.2011 р. ), в яких зазначено про відсутність підстав для задоволення вимог позивача з причин того, що штрафні санкції до нього застосовані у звязку з порушенням ним Законів України “ Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.

У судових засіданнях представники позивача та відповідача наполягали на вимогах та запереченнях, викладених у позові та відзиві на позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників сторін , свідків, суд

ВСТАНОВИВ:

Працівники відповідача на підставі направлень № 0533/23-050 та № 0532/23-050 від 07.07.2010 р. провели 08.07.2010 р. перевірку дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання, обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в кафе «Тюльпан», яке розташовано за адресою : м.Судак, вул.Набережна 61 .

За результатами вказаної перевірки був складений акт № 000625 (рег. №208/01/10/23/36452312), в якому зроблений висновок про порушення позивачем п.1,2,12,13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. ст. 15-3 Закону України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.

Після вивчення матеріалів вказаного акту відповідач 22.07.2010р. . прийняв рішення №0002002308 про застосування штрафних (фінансових) санкцій , згідно з яким на підставі вимог ст.1 Указу Президента України №436/95-ВР від 12.07.1995 р. до позивача застосовані штрафні санкції у сумі 3750 грн., рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002012308 , згідно з яким за порушення ст.15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” на підставі ст.17 цього Закону застосовані штрафні санкції у сумі 6800 грн.

Позивач оскаржив рішення відповідача до ДПА В АРК, ДПА України, за результатами розгляду вказаних скарг були прийняти рішення про відмову в їх задоволенні.

Відповідачем 10.12.2010 р. було прийнято рішення про застосування штрафних санкцій № 005272330 , згідно з яким за порушення позивачем п. 1,2,12,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на підставі п. 1 ст.17 , ст.20 та ст.22 зазначеного Закону до нього застосовані штрафні санкції у розмірі 21214 грн. ,

Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязани діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Згідно з п. 1 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” ( в редакції, яка діяла на час проведення перевірки) субєкти підприємницької діяльності, які здійснювали розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг були зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через реєстратори розрахункових операції з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункової операцій, або у випадках, передбачених цим Законом , із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

У п. 2 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” було визначено, що субєкти підприємницької діяльності , які здійснювали розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів( наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг були зобовязані видавати особі, яка отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Субєкти підприємницької діяльності, які здійснювали розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг були зобовязані , зокрема, вести в порядку, встановленому законодавством облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особам, які відповідно до законодавства оподатковувались за правилами, що не передбачали ведення обліку обсягів реалізованих товарів (п.12 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, в редакції на час проведення перевірки).

Згідно з п. 13 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в редакції на час проведення перевірки субєкти підприємницької діяльності , які здійснювали розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів( наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг були зобовязані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідальність за порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в редакції , яка діяла на час проведення перевірки , була встановлена у ст.17 , у п.1 якої було вказано, що за не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій до субєктів підприємницької діяльності за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються штрафні санкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг) .

До суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснював реалізацію товарів, які не були обліковані у встановленому порядку, застосовувалась фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.(ст.20 Закону в редакції на час проведення перевірки) .

Ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в редакції на час проведення перевірки встановлювала , що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка була зазначена в денному звіті до субєктів підприємницької діяльності застосовувалась фінансова санкція у пятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

На час проведення перевірки основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та тютюновими виробами були визначені в Законі України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.

У ст. 15-3 Закону України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” були встановленні обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів, згідно з якою забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особами, які не досягли 18 років.

Відповідальність за порушення норм Закону України “ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” була визначена у ст. 17 закону, відповідно до якої у разі порушення вимог ст. 15-3 цього Закону застосовувались штрафні санкції у розмірі 6800 грн.

У матеріалах справи є копія акту перевірки від 08.07.2010р. № 000625 (рег. №208/01/10/23/36452312), в якому зроблений висновок про порушення позивачем Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». З боку позивача вказаний акт підписаний ОСОБА_7, в акті є зроблена я нею відмітка про те,що працівниками податкового органу були підраховані кошти як на місці проведення розрахунків у розмірі 226 грн. так і на кухні в сумі 732 грн.

Під час розгляду справи позивачем залучена копія договору оренди кухні з підсобними приміщеннями, укладеного 01.07.2010 р. з Фізичною особою підприємцем ОСОБА_8 , відповідно до якого остання використовує кухню кафе «Тюльпан» для здійснення підприємницької діяльності.

В порядку, передбаченому ст. 65, 141 КАС України, суд під час судового розгляду допросив свідків ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5

Свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 пояснили,що придбали справи та алкогольні напої в залі кафе «Тюльпан» на суму 64 грн., заказ ним був поданий неповнолітньою ОСОБА_9, після чого вони перерахували кошти , яки знаходились на місці проведення розрахунків в барі підприємства, на літньому майданчику, на кухні кафе, витребували накладні на товар , який знаходився барі кафе, склали акт перевірки.

Свідок ОСОБА_3 пояснила,що фактично алкогольні напої були реалізовані нею, ОСОБА_9 прийняла заказ вартістю 64 грн. та отримала кошти, на її думку остання не реалізовувала алкогольні напої . Крім того свідок пояснила, що після отримання коштів від ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у розмірі 64 грн. вона не провела операцію через РРО, не видала ним чек, зазначила,що опис наявності готівкових коштів на місце проведення розрахунків в барі кафе вона не складала та не підписувала, суму, яка вказана працівниками податкового органу в цьому документі, вона не знала, перевіряючим було зазначено,що всі накладні на товар , який знаходиться в барі кафе , зберігаються в бухгалтерії підприємства.

Вивчивши матеріали справи,вислухавши пояснення свідків, суд прийшов до висновку,що під час проведенні 08.07.2010 р. перевірки в кафе «Тюльпан», яке розташовано за адресою : м.Судак, вул.Набережна 61, знайшов підтвердження факт реалізації алкогольних напоїв неповнолітньою особою ОСОБА_9 ,що є порушенням вимог ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». За таких обставин штрафні санкції, визначені в ст.17 цього закону. відповідачем застосовані правомірно, в наслідок чого відсутні підстави для визнання протиправним та скасуванню рішення податкового органу № 0002012308 від 22.07.2010 р.

До матеріалів справи залучені копії книги доходів та витрат позивача , в який зроблена запис про наявність виручку за 06.07.2010р. та 07.07.2010р. у сумах 360 грн. та 390грн. , а також копія касової книги платника податків, в який на сторінках 24 та 25 зазначені залишки коштів на початок 06.07.2010 р. та 07.07.2010 р. у сумах відповідно 360грн. та 390 грн.

Вивчивши зазначені документи , приймаючи до уваги те,що на час проведення перевірки позивачем був зареєстрований РРО тільки для проведення операцій по реалізації в барі кафе підакцизними товарами та алкогольними напоями, режим оподаткування платника податків, суд вважає,що відповідачем висновок про неоприбуткування в касі підприємства 750 грн. зроблений при неповному зясуванні обставин справи , в наслідок чого були відсутні правові підстави для застосування штрафних санкцій , передбачених ст.1 Указу Президента України №436/95-ВР від 12.07.1995 р. За таких обставин підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасуванню рішення відповідача №0002002308 від 22.07.2010 р.

Згідно ст.1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Як вбачається з п. 3 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах. систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

У ст. 3 Закону зазначено,що бухгалтерський облік є обовязковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Наказом Міністерства статистики України № 389 від 28.12.1996 р. затверджена Інструкція Про облік роздрібного товарообороту і товарних запасів , який зареєстрований в Мінюсті України 28.01.97 р. № 13/18187 . У п. 4.1 вказаної Інструкції зазначено,що товарні запаси в роздрібній торгівлі обліковуються:

- у роздрібній мережі, на складах і сховищах;

- у мережі громадського харчування (фабриках-кухнях, їдальнях, ресторанах, закусочних, чайних, буфетах тощо).

Товарні запаси в роздрібній торгівлі відображаються у звітності за продажними (роздрібними) цінами. Товарні запаси на базах, складах і сховищах враховуються за продажними (роздрібними) цінами або за цінами, за якими їх закуплено.

У товарних запасах роздрібної торгівлі враховуються запаси всіх товарів, які належать торговому підприємству, що знаходяться на його балансі і призначені для роздрібної торгівлі та громадського харчування(п.4.2 Інструкції ).

До матеріалів справи залучена копія наказу № 1 від 01.01.2009 р. «Щодо організації бухгалтерського та податкового обліку , складання фінансовій та податковій звітності», в п.1 якого визначено , що на підприємтстві бухгалтерській облік здійснюється за допомогою журналів ордерів, оборотних відомостей, та інших документів відповідно до вимог чинного законодавства. Згідно з п. 1.3. зазначеного наказу облік руху товарних запасів ведеться на складі підприємства з наступною їх видачею на місце реалізації.

Відповідач під час проведення 08.07.2010 р. перевірки в кафе «Тюльпан», яке розташовано за адресою : м.Судак, вул.Набережна 61, встановив наявність в барі кафе товарів на загальну суму 8212 грн. Представникам податкового органу працівниками позивача не були надані пояснення щодо встановленого на підприємстві порядку обліку товарних запасів, в наслідок чого були зроблені висновки про порушення платником податків вимог п.12 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, в редакції на час проведення перевірки. Позивачем порядок ведення бухгалтерського обліку не був надісланий до податкового органу, що призвело до застосування останнім штрафних санкцій , передбачених ст.21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в редакції на час проведення перевірки у сумі 16424 грн.

В порядку, передбаченому ст.71 КАС України, відповідачем не надано доказів того, що визначений позивачем в наказі №1 від 01.01.2009 р. порядок облік товарних запасів не відповідає вимогам чинного законодавства.

На підставі викладеного , приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів порушення позивачем встановленого законодавством порядку обліку товарних запасів, суд вважає,що існують підстави для скасування рішення відповідача № 0005272330 від 10.12.2010 р. в частині застосування штрафних санкцій у сумі 16424 грн.

В акті перевірки від 08.07.2010р. № 000625 (рег. №208/01/10/23/36452312) зазначено про встановлення факту невідповідності коштів на місці проведення розрахунків у сумі 958 грн.

Як зазначено вище під час допиту свідків судом було встановлено,що працівники податкового органу без участі працівників позивача , без складання опису наявності готівкових коштів в порядку, встановленому чинним законодавством, перераховували готівкові кошти і в барі кафе «Тюльпан», і на літньому майданчику, і в кухні кафе, яке знаходилось в оренді у іншого субєкта господарювання.

За таких обставин вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення свідків, суд приходить до висновку,що не знайшов підтвердження факт встановлення під час проведення перевірки 08.07.2010 р. невідповідності коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів зазначених в денному звіті РРО на 958 грн. , в наслідок чого в матеріалах справи відсутні докази правомірності застосування штрафних санкцій , встановлених у ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

В силу викладеного, приймаючи до уваги суму товару, придбаного працівниками податкового органу, що зафіксовано в акті перевірки, підтвердження факту не проведення цієї операції через РРО, суд вважає , що існують підстави для визнання протиправним та скасуванню рішення відповідача № 0005272330 від 10.12.2010 р. в частині застосування штрафних санкцій у сумі 4650 грн.

Під час судового засідання, яке відбулось 12.05.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 19.05.2011 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в м.Судак № 0002002308 від 22.07.2010р.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в м.Судак №0005272330 від 10.12.2010 р. в частині нарахування штрафних санкцій у сумі 4650 грн.

4. Скасувати рішення Державної податкової інспекції в м.Судак №0005272330 від 10.12.2010 р. в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 16424 грн.

5. В іншій частині позовних вимог - у позові відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.