Постанова № 15731847, 06.05.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2011
Номер справи
2102/11/2170
Номер документу
15731847
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 травня 2011 р. Справа № 2-а-2102/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Білозерському районі Херсонської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1225 грн.,

встановив:

Державна податкова інспекція у Білозерському районі Херсонської області (далі по тексту - позивач або ДПІ) звернулась до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач) штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1225 грн.

Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі від 08 квітня 2011 р. направлена відповідачеві 13 квітня 2011 р. рекомендованим листом з повідомленням. Згідно поштового повідомлення, що повернулось, ОСОБА_1 отримала зазначене поштове відправлення 16 квітня 2011 р. Таким чином, про розгляд адміністративної справи відповідач повідомлена належним чином.

Заперечень від відповідача не надходило, десятиденний строк, передбачений ч. 3, ст. 183-2 КАС України для їх надання, сплив. Відповідно до п. 3, ч. 5, ст. 182-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку скороченого провадження за наявними у справі матеріалами.

Позивач, обгрунтовуючи свої вимоги, посилається на наступні обставини.

15.12.2010 року ДПІ у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 проведено перевірку щодо дотримання нею ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт № 1751/21/22/23/НОМЕР_1 від 15.12.2010 року (далі по тексту - акт перевірки або акт).

Перевіркою встановлені наступні порушення правил ведення розрахунків за товари (послуги): проведення розрахункової операції з придбання сигарет "Гламур" без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документу - одна пачка за ціною 9 грн., при цьому на місці проведення розрахунків знаходились готівкові кошти, отримані від реалізації товарів, на суму 245 грн; не забезпечено зберігання книг обліку розрахункових операцій протягом встановленого законодавством терміну; не забезпечено зберігання контрольних стрічок протягом встановленого терміну. Відповідно до виявлених порушень до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі, передбаченому п. 1, ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі по тексту - Закон № 265/96-ВР), а саме: п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів. Відповідно до розрахунків позивача, сума штрафних (фінансових) санкцій складає 1225 грн. Станом на 05.04.2011 податковий борг зі сплати штрафних (фінансових) санкцій відповідачем не сплачено. Позивач просить стягнути суму вказаного боргу.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Згідно ст. 15 Закону 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Відповідно до п. 20.1.28, ст. 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу. До поняття податкового боргу, зокрема, включається борг стосовно сплати штрафних санкцій.

Для врегулювання правовідносин з приводу здійснення розрахункових операцій застосовується Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995.

Так, Законом 265/95-ВР на суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі фізичних осіб-підприємців, покладено обов'язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій під час здійснення операцій з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно ст. 2 Закону 265/95-ВР під реєстратором розрахункових операцій (далі по тексту - РРО) розуміють пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

Виходячи з того, що відповідач є суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі, він зобов'язаний відповідно до п. 3, ст. 3 Закону 265/95-ВР застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. Правових підстав для незастосування РРО, передбачених вищевказаним Законом, у відповідача на момент здійснення перевірки не було.

15.12.2010 у приміщенні магазину, належного фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, посадовими особами Державної податкової інспекції у Білозерському районі Херсонської області здійснено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання порядку ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірки складено акт № 1751/21/22/23/НОМЕР_1 від 15.12.2010. Відповідач ознайомлена з актом перевірки 15.12.2010 та підписала його без зауважень.

Згідно із актом перевірки, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 порушила наступні вимоги Закону № 265/95-ВР стосовно порядку проведення розрахункових операцій:

- п. 1, ст. 3 - проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Так, відповідачем не проведено через РРО операцію з продажу пачки сигарет "Гламур" за ціною 9 грн., не роздруковано розрахунковий документ. Всього сума готівкових коштів, що знаходились на момент перевірки на місці здійснення розрахунків, становила 245 грн.;

- п. 3, ст. 3 - застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. Згідно акту, РРО на місці здійснення розрахункових операцій не було;

- п. 6, ст. 3 - забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення. Відповідно до акту перевірки книга обліку розрахункових операцій була відсутня;

- п. 10, ст. 3 - друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років. Згідно акту перевірки зберігання контрольних стрічок протягом трьох років відповідачем не забезпечено.

22.12.2010 на підставі акту перевірки ДПІ прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0001642301 на суму 1225 грн., яке отримане відповідачем в той же день наручно.

Відповідно до п. 1, ст. 17 Закону 265/95-ВР, у випадку проведення розрахункової операції без застосування РРО, застосовується фінансова (штрафна) санкція у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів, на які виявлено невідповідність. Виходячи з того, що на місці проведення розрахункових операцій на момент проведення перевірки знаходились готівкові кошти у сумі 245 грн., а РРО як такий був взагалі відсутній, випливає, що без застосування РРО було проведено розрахункові операції на суму 245 грн., а тому розмір штрафної санкції у сумі 1225 грн. позивачем розрахований правильно.

Відповідно до ст. 25 Закону 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій прийняте державною податковою інспекцією у Білозерському районі Херсонської області 22.12.2010, відповідач зобов'язана їх сплатити до 01.01.2011 року. Однак, всупереч цьому, станом на 05.04.2011 та на момент подачі позову заборгованість зі сплати фінансових санкцій відповідачем не погашена.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що борг зі сплати фінансових санкцій підлягає стягненню, а позов - задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.183-2 КАС України, суд -

постановив:

Позов Державної податкової інспекції у Білозерському районі Херсонської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1225 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суму боргу у розмірі 1225 (одна тисяча двісті двадцять п'ять) грн. 00 коп. на р/р 31115104700016, код платежу 21080900 одержувач - Державний бюджет, код ОКПО 24103748 Банк УДК м. Херсон, МФО 852010.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Анісімов О.В.

кат. 8.1.4