ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
Головуючий 1 інстанції:
суддя Бунякіна Г.І.
Категорія: 24 Доповідач 2 інстанції:
суддя Григоров А.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2008 року№22-а-778/08
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді - Мельнікова Л.В.
Суддів - Григоров А.М., Подобайло З.Г.
при секретарі: Спесивцева О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційнускаргу Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції та апеляційну скаргу Прокуратури Полтавської областіна постанову Господарського суду Полтавської області від11 вересня 2007 року по справі № 3/156
за позовом ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат»
до Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції
про визнання нечинним (недійсним) рішення КОДПІ від 16.07.2007р. № 0000582303/0/1532, за яким визначено до сплати штрафні (фінансові) санкції за порушення норм ЗУ «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №1776-ІІІ в сумі 854613,00 грн., в частині суми донарахувань – 854273 грн.,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат», звернувся до Господарського суду Полтавської області з позовом до Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним (недійсним) рішення КОДПІ від 16.07.2007р. № 0000582303/0/1532, за яким визначено до сплати штрафні (фінансові) санкції за порушення норм ЗУ «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №1776-ІІІ в сумі 854613,00 грн., в частині суми донарахувань – 854273 грн..
Постановою Господарського суду Полтавської області від 11 вересня 2007 року позов ВАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» до Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним (недійсним) рішення КОДПІ від 16.07.2007р. № 0000582303/0/1532, за яким визначено до сплати штрафні (фінансові) санкції за порушення норм ЗУ «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №1776-ІІІ в сумі 854613,00 грн., в частині суми донарахувань – 854273 грн. задоволено
Кременчуцька ОДПІ з вказаною постановою не погоджується, подала апеляційну скаргу, вважає її винесеною з порушенням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи наведене, Кременчуцька ОДПІ просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову господарського суду Полтавської області від 11.09.2007р. по справі №3/156 та прийняти нову постанову, якою відмовити Позивачу в задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Прокуратура Полтавської області також не погоджується з зазначеною постановою, подала апеляційну скаргу, вважає постанову незаконною та необґрунтованою, винесену з порушенням норм матеріального та процесуального права. Прокуратура Полтавської області просить суд апеляційної інстанції постанову господарського суду Полтавської області від 11.09.2007 у справі за № 3/156 скасувати та постановити у справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ВАТ "Полтавський ГЗК" відмовити.
В судовому засіданні представники відповідача та прокурор підтримали апеляційні скарги.
Представник позивача в судовому засіданні проти скарг заперечував.
Заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню частково.
Судом першої інстанції було встановлено, наступне.
Позивач, Відкрите акціонерне товариство "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" звернувся до суду з позовом про визнання нечинним рішення КОДПІ від 16,07.2007р. №0000582303/0/1532, за яким позивачу визначено до сплати штрафні (фінансові) санкції за порушення норм ЗУ "Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №1776-ІІІ в сумі 854 613, 00 грн., в частині суми донарахувань - 854 273грн.
Відповідач вважає спірне рішення обґрунтованим та правомірним.
Встановлено, що відповідачем - КОДПІ була проведена виїзна позапланова перевірка Відкритого акціонерного товариства "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" з питань дотримання податкового законодавства за період з 01.04.2005р. по 31.03.2006р.
Результати даної перевірки були відображені у акті перевірки №390/23-120/00191282 від 04 липня 2007 року, за яким працівниками податкової служби було констатовано про порушення позивачем - ВАТ "Полтавський ГЗК" ст. 1, п. 1 ст. 3 та п.1 ст.9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.95р. ( в редакції ЗУ № 1776-ІІІ від 01.06.2000р. із змінами і доповненнями) з огляду на те, що в 2006 році (квітень-грудень) "підприємство здійснювало розрахункові операції в сфері торгівлі при наявності торгових патентів на здійснення торгової діяльності та послуг по продажу товарів (будматеріалів, механізмів сантехніки, запчастин та матеріалів нових та бувших у використанні) не власного виробництва без застосування зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій", а готівкою через касу підприємства з оформленням прибуткових касових ордерів. Сума від такого продажу склала 170 854,60 грн.
Результатом вище зазначених висновків КОДПІ - відповідача стало застосування за оспорюваним рішенням до позивача - ВАТ "Полтавський ГЗК" фінансової санкції у вигляді штрафу в п'ятикратному розмірі встановленої суми виручки від продажу без застосування РРО, що склала 854 273, 00 грн. (170 854, 60 грн. х 5) з посиланням на п.1 ст. 17 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.95р. ( в редакції ЗУ № 1775-III від 01.06.2000р. із змінами і доповненнями).
При прийнятті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.01.2007р. №0000102301/0/198, що є предметом спору в частині визначення суми санкцій в 854 273, 00 грн., не були враховані наступні обставини:
КОДПІ - відповідач залишив за межами уваги приписи ст. 250 ГК України, за якою адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом 6 місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Оспорюване рішення про застосування штрафних санкцій №0000582303/0/1532 від 16.07.2007р. прийняте на підставі акта перевірки від 04.07.2007р. Ця дата (04.07.2007р.) і є датою виявлення податковим органом порушення норм ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Порушення стосуються періоду з 01 квітня по 31 грудня 2006 року. Тобто, з огляду на приписи вище відміченої норми, в даному випадку за правопорушення вчинені за період з 1 квітня по 4 липня 2006 року минув строк, протягом якого можна застосовувати адміністративно-господарські санкції до ВАТ "Полтавський ГЗК" як такі.
За контр розрахунком, приведеним позивачем в письмових поясненнях від 10 та 11.09.2007р., можлива сума санкцій, з урахуванням викладеного складає 694 027,00 грн.
Сам контролюючий орган - КОДПІ спростувань щодо зазначеного не приводить, тим сам погоджуючись з застосуванням загальної норми щодо застосування адміністративно-господарських санкцій - ст. 250 ГК України, оскільки спеціальні норми податкового законодавства щодо цього будь-яких приписів не містять.
Однак, і для застосування штрафної (фінансової) санкції у приведеному розмірі підстави відсутні.
Статтею 1 зазначеного Закону визначено, що "реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Нормативне визначення торговельної діяльності приведено в п. 2 Порядку заняття торговельною діяльністю і правила торговельного обслуговування населення, затв. постановою КМ України від 8 лютого 1995 року N 108, за яким "торговельна діяльність - це ініціативна, самостійна діяльність юридичних осіб і громадян щодо здійснення купівлі та продажу товарів народного споживання з метою отримання прибутку".
У відповідності до п.6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затв. наказом Міністерства фінансів України N 246 від 20.10.99 р, зареєстрованого в МЮ України 02.11.99 р. за N 751/4044, товари - матеріальні цінності, що придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу.
Відкрите акціонерне товариство "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" створено відповідно до наказу №401 від 30 грудня 1994 року Міністерства промисловості України шляхом перетворення Полтавського державного гірничо-збагачувального комбінату у відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України від 15.06.93р. №210 "Про корпоратизацію підприємств" та наказу Мінекономіки України від 29.07.94р. №93 "Про внесення змін та доповнень до переліку підприємств, що підлягають корпоратизації та графіків її проведення", на підставі Положення про порядок корпоратизації підприємств", затв. постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.93р. №508 (п.1.1 Статуту товариства).
За довідкою Полтавського обласного управління статистики № 002/146 від 12.01.2005р., яка визначає основні статутні види діяльності позивача, та Статутом підприємства основним видом діяльності ВАТ "Полтавський ГЗК" є відкрите видобування залізної руди.
Відповідно до визначення за ст. 1 Гірничого закону України від 06.10.99р. №1127-ХІУ "гірничим підприємством" є цілісний технічно та організаційно відокремлений майновий комплекс засобів і ресурсів для видобутку корисних копалин, будівництва та експлуатації об'єктів із застосуванням гірничих технологій (шахти, рудники, копальні, кар'єри, розрізи, збагачувальні фабрики тощо).
З огляду на зазначене, позивач - ВАТ "Полтавський ГЗК" є гірничим підприємством і відноситься до групи промислових підприємств і ніяк не може бути віднесеним до сфери торгівлі, громадського харчування чи послуг.
В статті 3 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", до якої відсилаються працівники ДПС, іде мова (як і в ст. 1 цього Закону) про застосування РРО при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування.
Таким чином, дія Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" розповсюджується лише на підприємства, діяльність яких пов'язана з торгівлею товарами, громадським харчуванням та послугами.
Так як ВАТ "Полтавський ГЗК" за своїм основним видом діяльності не належить до підприємств сфери торгівлі, громадського харчування та послуг, а тому дія зазначеного Закону №1776 не може бути поширена на готівкові операції цього підприємства, у разі відчуження за готівкові кошти матеріальних цінностей, що не є товаром, призначеним для торгівлі в розумінні Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та п. 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", і які були вилучені з активів ( списані з балансу), у зв'язку з їх продажем як не ліквідні.
Реалізацію ж неліквідних та тих, що були в використанні (про що зазначає на стор.161 акту і сама КОДПІ) товарно-матеріальних цінностей, які використовувались ВАТ "Полтавський ГЗК" як гірничим підприємством при виробництві залізорудних окатишів, ніяк не можна віднести до тієї сфери, яка безпосередньо зв'язана з торгівельною діяльністю, оскільки зазначені предмети придбавались не для подальшого перепродажу, а для власних виробничих потреб. Остання обставина податковою не спростована. Реалізовувались же зазначені матеріальні цінності в силу необхідності та з метою обновлення технічного парку по мірі їх зносу (для ілюстрації надані відповідні накладні щодо оприбуткування цих неліквідів та акти на списання).
При цьому, грошові кошти, які були виручені від продажу вказаних цінностей були оприбутковані в касу підприємства з дотриманням вимог Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затв. постановою правління НБУ від 15.12.2004 р. N 637, про що було відмічено і в матеріалах перевірки податкової - відповідача.
Крім того, п. 12 ст. 9 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначає, що реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються в випадку, якщо в місці отримання товарів розрахунки у готівковій формі не здійснювалися.
Підприємство-позивач здійснював операції по відпуску ТМЦ, перелічених в акті перевірки, зі складів, які не є пунктами продажу товарів у розумінні п. 3 ст. 3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", оскільки там не здійснювалась торгівля за готівкові кошти, інші готівкові платіжні засоби та з використанням кредитних карток, а здійснювався лише відпуск ТМЦ, списаного балансу підприємства, який був раніше оплачений через касу підприємства з оформленням прибуткового касового ордера.
Враховуючи вище викладене, у КОДПІ відсутні були підстави для прийняття рішення від 16.07.2007р. №0000582303/0/1532 про застосування до ВАТ "Полтавський ГЗК" штрафної (фінансової) санкції в сумі 854 273, 00 грн.
Таким чином, вимоги позивача є обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи наведене, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позовні вимоги ВАТ "Полтавський ГЗК" підлягають задоволенню.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв обґрунтоване та правомірне судове рішення. Дії позивача повністю підпадають під п. 12 ст. 9 наведеного закону, якій звільняє позивача від застосування реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок. Доводи апелянта не відповідають фактичним обставинам та вимогам закону. В суді апеляційної інстанції з матеріалів справи та пояснень сторін встановлено, що готівкові кошти приймалися в касі підприємства, яка знаходиться в іншому приміщенні ніж місця отримання товару, що підтверджено представником ДПІ у апеляційному суді.
Але приймаючи рішення суд першої інстанції також виходив з того, що ВАТ "Полтавський ГЗК" за своїм основним видом діяльності не належить до підприємств сфери торгівлі, громадського харчування та послуг, а тому дія Закону №1776 не може бути поширена на готівкові операції цього підприємства, у разі відчуження за готівкові кошти матеріальних цінностей, що не є товаром, призначеним для торгівлі в розумінні Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та п. 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", і які були вилучені з активів (списані з балансу), у зв'язку з їх продажем як не ліквідні.
Такі посилання суду першої інстанції є помилковими.
Речі, які реалізовував позивач, є товаром в розумінні Закону України «Про порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». При їх продажу можлива необхідність застосування реєстраторів розрахункових операцій, але не в випадку щодо даного спору.
Таким чином, в частині цього посилання суду першої інстанції, в обґрунтування прийнятого рішення, постанова є необґрунтованою, такою, що прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права. Відповідно в цієї частині постанова підлягає зміні в відповідності до п. 1 ст. 201 КАС України.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, п.1 ст. 201, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційні скарги задовольнити частково.
Постанову Господарського суду Полтавської області від11 вересня 2007 року по справі № 3/156
змінити. Виключити з мотивувальної частини постанови посилання на «Так як ВАТ "Полтавський ГЗК" за своїм основним видом діяльності не належить до підприємств сфери торгівлі, громадського харчування та послуг, а тому дія зазначеного Закону №1776 не може бути поширена на готівкові операції цього підприємства, у разі відчуження за готівкові кошти матеріальних цінностей, що не є товаром, призначеним для торгівлі в розумінні Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та п. 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", і які були вилучені з активів (списані з балансу), у зв'язку з їх продажем як не ліквідні» в іншій частині постанову Господарського суду Полтавської області від11 вересня 2007 року по справі № 3/156 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст виготовлено та підписано 03 березня 2008 року
Головуючий Мельнікова Л.В.
Судді Григоров А.М.
Подобайло З.Г.