ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2011 р. Справа № 5010/590/2011-П-8/20 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А.,
при секретарі судового засідання Атаманчук І. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Прокурора Тлумацького району в інтересах держави в особі Фонду комунального майна Тлумацького району
вул. Макуха,14, м. Тлумач, Тлумацький район,
Івано-Франківська область, 78000
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний"
пл. Д. Галицького, 2, м. Тлумач, Тлумацький район,
Івано-Франківська область,78000
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Відділу культури і туризму Тлумацької районної державної адміністрації
вул. Грушевського буд. 2, м. Тлумач , Івано-Франківська область, 78000
вул .О. Кобилянської буд. 5, м. Тлумач, Івано-Франківська область, 78000
про стягнення заборгованості по орендній платі на суму 57 751,05 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: Голова фонду комунального майна району - Гуменюк Василь Володимирович, (довіреність № 83-01/17-01 від 07.04.11);
від прокуратури, відповідача та третьої особи: представники не з'явилися.
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Івано-Франківської області подано позов Прокурора Тлумацького району в інтересах держави в особі Фонду комунального майна Тлумацького району до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний" про стягнення заборгованості по орендній платі на суму 57 751,05 грн. (вх. №883 від 23.03.11).
Ухвалою від 24.03.11 порушено провадження у справі та за ініціативою суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Відділ культури і туризму Тлумацької районної державної адміністрації.
Ухвалою від 07.04.11 розгляд справи було відкладено.
В зв'язку із неявкою відповідача та поверненням кореспонденції, що надсилались на адресу відповідача, а саме: пл. Д. Галицького, 2, м. Тлумач, Тлумацький район, Івано-Франківська область, 78000, суд витребував у Фонду комунального майна Тлумацького району копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний".
Відповідно до витягу ЄДРПОУ в реєстрі значиться юридична особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний", і.к. 34217471, місцезнаходження: 78000, Івано-Франківська область, Тлумацький район, місто Тлумач, площа Д. Галицького, будинок 2 (а.с. 42).
Отже, як встановлено судом, ухвали по справі направлялись відповідачу за адресою місцезнаходження, яка зазначена в ЄДРПОУ.
Відповідно до ст. 64 ГПК у разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
17.05.11 в судовому засіданні оголошено перерву, про що представників сторін повідомлено під розписку.
З метою забезпечення позову позивач - Прокурор Тлумацького району в інтересах держави в особі Фонду комунального майна Тлумацького району в позовній заяві, просить суд накласти арешт на розрахунковий рахунок №26009300013941 ВАТ "Плюс Банк", МФО 336310, код 34217471 та майно, що належить ТзОВ "Кінотеатр Ювілейний".
Розглянувши вищевказану вимогу позивача про вжиття заходів забезпечення позову, в судовому засіданні 18.05.11 судом оголошено ухвалу про відмову у її задоволенні, оскільки позивачем не подано доказів, які б обгрунтовували необхідність застосування заходів до забезпечення позову.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем порушено умови укладеного з позивачем та третьою особою договору, в частині оплати за оренду нерухомого майна, в результаті чого утворилася заборгованість.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повноважного представника не направив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, витребуваних документів не подав, про причини неявки не повідомив, будь-яких заперечень в спростування позовних вимог чи доказу оплати боргу суду не подав.
Відділ культури і туризму Тлумацької районної державної адміністрації (балансоутримувач), як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача в поясненні по справі зазначили наступне. Відповідно до методики розрахунку пропозиції розподілу між районним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад, сіл, селища та плати за оренду спільної власності територіальних громад сіл, селища та міста району, затвердженої рішенням Тлумацької районної ради від 14 грудня 2006 року №051-04/06 після відрахування ПДВ із надходжень орендної плати половина залишку цієї плати спрямовується балансоутримувачу.
У зв'язку з тим, що орендар за період вересень-грудень 2010 року та з 1 по 27 січня 2011 року не сплачував орендну плату, то відділ культури недоотримав надходжень коштів від орендної плати в сумі 19 712,24 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази у відповідності до ст. 43 ГПК України, суд встановив, що 15.08.07 між Фондом комунального майна Тлумацького району, Товариством з обмеженою відповідальністю "Гаразд-Кераміка" та Відділом культури і туризму Тлумацької районної державної адміністрації укладено договір оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, посвідчений приватним нотаріусом Тлумацького нотаріального округу Івано-Франківської області ОСОБА_1 та зареєстрований в реєстрі правочинів за ВЕТ №739414 (а.с. 7-10).
Відповідно до п. 1.1. Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний" (нова редакція 2008 року) Товариство з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний" створене у відповідності з рішенням установчих зборів ТОВ "Гаразд-Кераміка" Протокол №1 від 18 червня 2007 року, шляхом зміни найменування, і є правонаступником прав і обов'язків ТОВ "Гаразд-Кераміка" (а.с. 44), що підтверджується листом державного реєстратора Тлумацької райдержадміністрації від 01.04.11 №10 (а.с. 34).
Відповідно до п. 1 договору оренди орендодавець (позивач) передає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне користування кінотеатр "Ювілейний" загальною площею 1581,2 (одна тисяча п'ятсот вісімдесят одна ціла дві десятих) кв. м., що розташований за адресою площа Д. Галицького, 2, місто Тлумач, Івано-Франківська область, що перебуває на балансі відділу культури і туризму Тлумацької районної державної адміністрації. Об'єкт, що передається в оренду складається із цегляного приміщення зазначеного в технічному паспорті літера "А".
Відповідно до п. 7 договору, договір діє з 15 серпня 2007 року по 15 серпня 2032 року.
Пунктом 4 договору визначено, що орендна плата визначається на підставі Додатку до Методики розрахунку пропорційно розподілу між районним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем та порядок використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад, селищ, міст району, затверджених рішенням районної ради від 14.12.06 № 051-04/06 та Методики розрахунку орендної плати і становить 6 816,00 (шість тисяч вісімсот шістнадцять) грн. з ПДВ на місяць.
З 02.06.09 по даний час кошти орендної плати за користування об'єктом оренди на розрахунковий рахунок Орендодавця №34221999700451, відкритий в ГУДК у Івано-Франківській області, не поступали, що підтверджується листом Управління Державного казначейства у Тлумацькому районі №1-47/523 від 10.12.10 (а.с. 23).
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 13 січня 2011 року задоволено позов Прокурора Тлумацького району та відділу культури і туризму Тлумацької райдержадміністрації до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний" про розірвання договору оренди, стягнення заборгованості по орендній платі за період 2009 року та січень-серпень 2010 року.
Відповідно до п. 4.1. орендна плата перераховується на рахунок орендодавця і вноситься орендарем щомісячно не пізніше 15 числа наступного місяця з врахуванням індексу інфляції. До орендної плати не включаються витрати за комунальні послуги, пов`язані з використанням та утриманням об'єкта оренди.
Відповідно до п. 3.2.2 Договору орендар зобов'язується своєчасно і повному обсязі вносити орендну плату.
Відповідно до п. 4.5 Договору своєчасно не перерахована або перерахована не в повному розмірі орендна плата стягується за весь період заборгованості на рахунок орендодавця з врахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховувалася пеня із заборгованої суми за кожний день прострочення (включаючи день оплати), визначеної Законом України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань".
З метою досудового врегулювання спору відповідачу двічі направлялись листи №67/01 від 02.12.10 та №88/01 від 03.02.11 з вимогою погасити заборгованість по орендній платі (а.с. 24, 27). Матеріали справи не містять доказів погашення заборгованості в повному розмірі.
В силу ст. ст. 11, 202, 509 ЦК України між сторонами на підставі Договору виникли зобовязальні відносини.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.
Згідно приписів ч. 3 ст. 18, ч. 1, 3 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Річна орендна плата за користування цілісним майновим комплексом підприємства, його структурним підрозділом не може перевищувати десяти відсотків вартості орендованого майна. У разі визначення орендаря на конкурсних засадах умовами конкурсу може бути передбачено більший розмір орендної плати. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку орендної плати за відповідачем числиться заборгованість з орендної плати за період з 01.09.10 по 28.01.11, яка складає 47 309,37 грн. - нарахованої орендної плати з ПДВ (а.с. 56). Відповідачем не спростовано факт наявності вказаної заборгованості з орендної плати, як і не подано суду доказів сплати боргу.
Отже, беручи до уваги матеріали справи, керуючись вищезазначеними нормами законодавства, суд приходить до висновку в частині стягнення нарахованої орендної плати з ПДВ у сумі 47 309,37 грн. позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 610, 612 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), а боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом та якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов'язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Стаття 549 ЦК України встановлює, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Частиною 4 ст. 231 Господарського Кодексу України встановлено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Згідно ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Як вказувалось вище, умовами договору п. 4.5. передбачено відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань.
Відповідно до п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Зважаючи на вищевикладені норми законодавства, враховуючи матеріали справи, суд приходить до висновку, що пеню може бути стягнено з відповідача тільки за жовтень-січень. Відповідно сума пені становить 7624,32 грн., в т.ч. за жовтень 2900,52 грн.; за листопад-грудень - 3247,92 грн. та за січень 1475,88 грн., що підтверджується розрахунком позивача (а.с. 56).
За таких обставин, позовні вимоги про стягнення пені у сумі 7624,32 грн. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
За правилами, встановленими ст. 49 ГПК України, судові витрати по справі слід стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 11, 202, 509, 525, 526, 551, 610, 611, 612, 629, 759 ЦК України, ст. 193, 283, 231, 232 ГК України, Законами України "Про оренду державного та комунального майна", "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" , ст. ст. 49, 75, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Прокурора Тлумацького району в інтересах держави в особі Фонду комунального майна Тлумацького району до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Відділу культури і туризму Тлумацької районної державної адміністрації про стягнення заборгованості по орендній платі на суму 57 751,05 грн. задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний", пл. Д. Галицького, 2, м. Тлумач, Івано-Франківська область, 78000 (код 34217471; р/р № 26009300013941 ВАТ "Плюс Банк"; МФО 336310) на користь орендодавця - Фонду комунального майна Тлумацького району, вул. Макуха, 14, м. Тлумач, Івано-Франківська область, 78000 (р/р 34221999700451 в Івано-Франківської області; МФО 836014; код 20568085) заборгованості по орендній платі за період вересень-грудень 2010 року та січень 2011 року, що складає 54 933,69 грн. (п'ядесять чотири тисячі дев'ятсот тридцять три гривні 69 коп.), в т. ч. 47 309,37 грн. (сорок сім тисяч триста дев'ять тисяч 37 коп.) - основного боргу по орендній платі з ПДВ та 7 624,32 грн. (сім тисяч шістсот двадцять чотири гривні 32 коп.) - пені.
Наказ видати Фонду комунального майна Тлумацького району, вул. Макуха, 12, м. Тлумач, Івано-Франківська область, 78000 після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний", пл. Д. Галицького, 2, м. Тлумач, Івано-Франківська область, 78000 (код 34217471; р/р № 26009300013941 ВАТ "Плюс Банк"; МФО 336310) в доход Державного бюджету України: 549,33 грн. (п'ятсот сорок дев'ять гривень 33 коп.) - витрат по сплаті державного мита.
Наказ видати ДПІ у Тлумацькому районі, вул. Макуха, 4, м. Тлумач, Івано-Франківська область, 78000 після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр Ювілейний", пл. Д. Галицького, 2, м. Тлумач, Івано-Франківська область, 78000 (код 34217471; р/р № 26009300013941 ВАТ "Плюс Банк"; МФО 336310) в доход Державного бюджету України: 224,48 грн. (двісті двадцять чотири гривні 48 коп.) - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати ВДВС у Тлумацькому районі, пл. Д. Галицького, 15, м. Тлумач, Івано-Франківська область, 78000 після набрання рішенням законної сили.
В решті позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Шіляк М. А.
Повне рішення складено 23.05.11
Виготовлено в КП "Документообіг госп. судів"
______ Каркузаєва Н. Ш. 23.05.11