Рішення № 15562923, 17.05.2011, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
17.05.2011
Номер справи
22/5025/653/11
Номер документу
15562923
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" травня 2011 р.Справа № 22/5025/653/11

за позовом Військового прокурора Хмельницького гарнізону, м. Хмельницький, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах, Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький

до Військової частини А 1877, смт. Ярмолинці Хмельницької області

про стягнення 69082,87 грн. збитків, заподіяних забрудненням земельних ресурсів

Суддя Заверуха С.В.

Представники сторін:

позивач:ОСОБА_1 - представник за довіреністю

відповідач: ОСОБА_2 - командир військової частини

прокурор: Федорук В.М. - помічник військового прокурора Хмельницького гарнізону Повний текст рішення складено та підписано 17.05.11 р.

Суть спору: до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах, Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області звернувся військовий прокурор Хмельницького гарнізону, в якій просить стягнути з військової частини А 1877 та зарахувати до місцевого бюджету Ярмолинецької селищної ради збитки, заподіяні забрудненням земельних ресурсів у розмірі 69082,87 грн.

Обргунтовуючи заявлені в інтересах держави позовні вимоги, прокурор вказує, що військовою прокуратурою Хмельницького гарнізону із залученням спеціалістів державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, відповідно до ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" проведено перевірку щодо дотримання службовими особами військової частини А 1877 вимог природоохоронного законодавства. У ході прокурорської перевірки встановлено, що внаслідок господарської діяльності військової частини А 1877 на території військової частини стався витік 10704 кг пально-мастильних матеріалів (ПММ), які проникли в грунт. На думку прокурора, вказана обставина підтверджується довідкою в/ч А 1877 № 113 від 09.02.2011р., актом № 256/06/10 від 22.12.2010 р. Представником Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області на території військової частини А 1877 було здійснено відбір проб ґрунту, про що складено акт відбору проб ґрунтів № А22121061 від 22.12.2010 р. та протокол № П22121061 від 30.12.2010 р. У ході проведених досліджень встановлено, що у результаті витоку ПММ - дизельного пального сталося забруднення земельної ділянки площею 12,32 кв.м., а також відбулося забруднення надр. Прокурор зазначає, що розрахунком розміру шкоди від забруднення нафтопродуктами, проведеного відповідно до "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки № 171 від 27.10.1997 року (із змінами від 04.04.2007 року), встановлено, що розмір шкоди становить 69082,87 грн. При цьому прокурор посилається на положення ст. 12 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 167, ст. 211 Земельного кодексу України, ст. 24, ст. 65, ст. 67 Кодексу України "Про надра", ст. 121 Конституції України, ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст. ст. 1, 2, 5, 12, 13, 29, 54, 57 Господарського процесуального кодексу України.

На підтвердження заявлених позовних вимог прокурором надано суду копії довідки в/ч А 1877 № 113 від 09.02.2011 р., акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 256/06/10 від 22.12.2010 р., акту відбору проб грунтів № А-22-12-10-61 від 22.12.2010 р. з картою-схемою розміщення місця відбору проб, протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб грунтів № П-22-12-10-61 від 30.12.2010 р., протоколу про адміністративне правопорушення №009426 від 03.02.2011р., протоколу про адміністративне правопорушення № 009421 від 03.02.2011 р., розрахунку розміру шкоди від забруднення, складеного 10.02.2011 р., довідки з відділу Держкомзему у Ярмолинецькому районі за вх. № 89-Ф від 28.01.2011 р., повідомлення Держекологічної інспекції в Хмельницькій області за вх. № 189 від 10.02.2011 р.

Представник позивача в судовому засіданні підтримує заявлений прокурором позов повністю, посилаючись на те, що він підтверджений поданими доказами.

Позивач в порядку ст. 22 ГПК України надав суду заяву погоджену з прокурором в якій просить суд стягнути шкоду на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області для зарахування на рахунок Ярмолинецької селищної ради.

Оскільки уточнення позовних вимог не суперечить законодавству, не порушує чиї-небудь права та охоронювальні законом інтереси, вони господарським судом приймаються.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, однак фактів викладених в актів перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.12.2010 р. не спростував.

Справа підлягає вирішенню згідно ст. 75 ГПК України за наявними в ній документами.

При розгляді матеріалів справи судом встановлено наступне.

Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький згідно Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців є юридичною особою, іден. код 34971547.

В ході перевірки військовою прокуратурою Хмельницького гарнізону із залученням спеціалістів Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області 22.12.2010 р. було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 256/06/10 на об'єкті військової частини А 1877 в смт. Ярмолинці. Комісією у складі державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області Загоруйко І.С., Гордієнко С.Д. та слідчого військової прокуратури Хмельницького гарнізону Бурлаки П.М. встановлено, що в результаті проведеної військовою прокуратурою Хмельницького гарнізону попередньої перевірки виявлено нестачу паливно-мастильних матеріалів (ПММ) (дизельного пального) в кількості 10,704 т, які ймовірно просочилися в грунт. Ємність, в якій зберігались ПММ, знаходилась на глибині 4 м. На момент проведення перевірки ємність піднята на поверхню. В місці зберігання ємності на глибині від 0 до 2 м відібрано проби грунту з метою визначення наявного забруднення грунту нафтопродуктами. Дизельного пального на поверхні не залишилось.

Відповідно до акту відбору проб грунтів від 22.12.2010 р. № А-22-12-10-61 представником відділу інструментально-лабораторного контролю, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області - головним спеціалістом Гордієнко С.Д. в присутності заступника командира військової частини А 1877 з МТЗ Хоптяра Р.В. з метою визначення імовірного забруднення було виконано відбір проб грунтів. Відбір проб грунтів та вибір кількості пробних площадок виконано відповідно до вимог ГОСТ 17.4.3.01-83 "Охрана природы. Почвы. Общие требования к отбору проб", ГОСТ 17.4.4.02-84 "Охрана природы. Почвы. Методы отбора и подготовки проб для химического, бактериологического, гельминтологического анализа", НД "Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів. Якість довкілля. Відбір проб грунтів та відходів при здійсненні хіміко-аналітичного контролю просторового (загального і локального) забруднення об'єктів навколишнього природного середовища в районах впливу промислових, сільськогосподарських, господарсько-побутових і транспортних джерел забруднення. Інструкція", відповідних методик виконання вимірювань вмісту показників складу і властивостей проб грунтів. При відборі проб застосовувались наступні засоби вимірювальної техніки: рулетка вимірювальна металева (тавро від Ш кварталу 2010р.), лопата (за ГОСТ 19596-87), ніж з поліетилену, клейонка медична. Проби упаковані в скляні банки. Проба № 1 відбрана в місці зберігання цистерни з ПММ на площі пробної площадки в 12,32 кв.м. в кількості 5 точкових проб на глибині 0-2 м масою 0,5 кг. Фонова проба відбрана на 14 м на північ від місця зберігання цистерни з ПММ на площі пробної площадки в 50 кв.м. в кількості 5 точкових проб на глибині 0,2 м масою 1 кг.

Відповідно до вказаного вище акта відбору проб грунтів згідно протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб грунтів № П-22-12-10-61 від 30.12.2010 р. було проведено вимірювання показників складу та властивостей проб грунтів на території військової частини А 1877 в місці зберігання цистерни з ПММ на території пункту заправки ПММ. За результатами проведених вимірювань в пробі № 1 виявлено 370 мг/кг нафтопродуктів, в фоновій пробі - 40 мк/кг нафтопродуктів.

03.02.2011 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення № 009426 про те, що командир військової частини А1877 ОСОБА_2 здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 57 КУпАП, а саме: на території військової частини А 1877 в результаті витоку нафтопродуктів (дизельного пального) відбулось забруднення надр, що є порушенням ст.ст. 24, 65 КУ "Про надара".

03.02.2011 р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області складено протокол про адміністративне правопорушення № 009421 про те, що ОСОБА_2 здійснив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 КУпАП, а саме: на території військової частини А 1877, командиром якої є ОСОБА_2, в результаті витоку ПММ відбулось забруднення земельної ділянки площею 12,32 кв.м. дизпаливом, що є порушенням ст. 211 Земельного кодексу України.

09.02.2011 р. командиром військової частини А 1877 Лозою В.Ф. видана довідка про те, що в грудні 2010 р. встановлено, що з ємності, в якій знаходилось дизельне пальне, розташованій на пункті заправки ПММ військової частини А 1877, в грунт витекло 10704 кг ДП.

З Довідки відділу Держкомзему у Ярмолинецькому районі від 17.01.2011р. вбачається, що нормативна грошова оцінка 1 м2 земельної ділянки, яка знаходиться на території в/ч А-1877, яка розташована в смт. Ярмолинці станом 17.01.2011р. становить 17,61 грн. Дана земельна ділянка відноситься до категорії земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно розрахунку розміру шкоди від забруднення нафтопродуктами (дизельним паливом) земельної ділянки (проба № 1 за картою-схемою розміщення місць відбору проб грунту) на території військової частини А 1877 в місці зберігання цистерни з ПММ на території пункту заправки ПММ, проведеного 10.02.2011 р. відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки від 27.10.1997р. №171 із змінами внесеними Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 №149, та з урахуванням нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться на території військової частини А 1877 в смт. Ярмолинці станом на 17.01.2011 р. (лист відділу Держкомзему у Ярмолинецькому районі за вх. № 89-Ф від 28.01.2011 р.), розмір шкоди становить 69082,87 грн.

Постановою слідчого військової прокуратури Хмельницького гарнізону від 04.04.2011 р. відмовлено у порушенні кримінальної справи стосовно військових службових осіб військової частини А1877 за фактом викрадення ними військового майна чи заволодіння ним шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем за відсутністю в діях складу злочину.

Несплата відповідачем розміру шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу від забруднення нафтопродуктами (дизельним паливом), стала підставою для Військового прокурора Хмельницького гарнізону, м. Хмельницький звернутись в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до господарського суду з даним позовом.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.

Згідно ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Закон України) передбачено, що природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки.

Ст.5 Закону України визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до ст. 20 Закону України до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.

Відповідно до статті 10 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації зобов'язані здійснювати технічні та інші заходи для запобігання шкідливому впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище.

Таке ж правило встановлено статтею 35 Закону України "Про охорону земель", згідно з якою власники і землекористувачі, у тому числі орендарі земельних ділянок, зобов'язані дотримуватись вимог земельного та природоохоронного законодавства, проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель, вживати заходів щодо запобігання негативному екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків впливу.

Згідно ч. 5 п. 6 Положення про Державну екологічну інспекцію в Хмельницькій області, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007 №55 Інспекція вправі складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом.

Частинами 1, 2 ст. 167 Земельного кодексу України встановлено, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється. Нормативи гранично допустимих концентрацій небезпечних речовин у ґрунтах, а також перелік цих речовин затверджуються спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у галузі охорони здоров'я та санітарного нагляду, екології та природних ресурсів.

Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами (ст. 211 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

У відповідності до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997р. (зі змінами від 04.04.2007р. №149) Про затвердження Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства (надалі Методика) забруднення земель це накопичення в грунтах та грунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фонд, що призводить до їх кількісних або якісних змін.

Землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин, що перевищує їх гранично допустиму концентрацію, які характерні для складу незабрудненого ґрунту або у порівнянні з даними агрохімічного паспорта (для земель сільськогосподарського призначення). Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель (п.п. 3.1., 3.3. Методики).

Відповідно до п. 4.6. Методики 4.6. Розмір шкоди від забруднення земель визначається за формулою (1): РШ = А x ГОЗ x ПД x КЗ x КН x КЕГ , де

РШ - розмір шкоди від забруднення земель, грн;

А - питомі витрати на ліквідацію наслідків забруднення земельної ділянки, значення якого дорівнює 0,5;

ГОЗ - нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що зазнала забруднення (засмічення), грн/кв.м;

ПД - площа забрудненої земельної ділянки, кв.м;

КЗ - коефіцієнт забруднення земельної ділянки, що характеризує кількість забруднюючої речовини в об'ємі забрудненої землі залежно від глибини просочування;

КН - коефіцієнт небезпечності забруднюючої речовини, значення якого визначається за додатком 1 та складає 4,0;

КЕГ - коефіцієнт еколого-господарського значення земель визначається за додатком 2 відповідно до якого становить 1,0.

Разом з цим, відповідно до п. 4.8. Методики Коефіцієнт забруднення землі (КЗ) визначається в залежності від наявності відомостей про об'єм забруднюючої речовини за формулою 2:

ОЗР

К З = -------------- ,

ТЗШ x ПД x ІП

де

ОЗР - об'єм забруднюючої речовини, куб.м;

ТЗШ - товща земельного шару, що є розмірною одиницею для розрахунку витрат на ліквідацію забруднення залежно від глибини просочування і дорівнює 0,2 м;

ПД - площа забрудненої земельної ділянки, кв.м. =12,32;

ІП - індекс поправки до витрат на ліквідацію забруднення залежно від глибини просочування забруднюючої речовини, згідно додатку 3 складає 0,033.

Крім того, відповідно до п. 4.8.1.1. Методики ОЗР - об'єм забруднюючої речовини розраховується за формулою 3:

ВЗР

ОЗР = --------,

ЩЗР

де

В ЗР - маса забруднюючої речовини, т = 10,704;

Щ ЗР - відносна густина забруднюючої речовини, т/куб.м, значення якої визначається за додатком 4 та складає 0,83.

10,704

Звідси, ОЗР = ---------- = 12,896.

0,83

12,896 12,896

К З = ------------------------ = ---------- = 159,21.

0,2 х 12,32 х 0,033 0,081

Таким чином, розмір шкоди від забруднення земель складатиме = 0,5 х 17,61 х 12,32 х 159,21 х 4,0 х 1,0 = 69082,87 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області зафіксовано факт забруднення нафтопродуктами (дизельним паливом) земельної ділянки на території в/ч А1877 в місці зберігання цистерни з ПММ на території пункту заправки ПММ, про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 256/06/10 від 22.12.2010р.

Згідно п. 2 ст.22 ЦК України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до розрахунків, складених позивачем на підставі акту перевірки та згідно до Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997р. (зі змінами від 04.04.2007р. №149) Про затвердження Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу забрудненням земель становить 69 082,87грн.

Доказів, які б спростовували вказану вище суму збитків, суду в процесі розгляду справи не надано.

Разом з цим, з матеріалів перевірки вбачається, що шкода навколишньому природному середовищу, завдана працівниками відповідача під час виконання ними своїх службових обовязків.

Згідно ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. В даній статті міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: а) наявність шкоди; б) протиправна поведінка заподіювача шкоди; в) причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; г) вина. Відсутність будь-якого з цих елементів виключає відповідальність у вигляді стягнення збитків, якщо інше не передбачено законом.

Частиною 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України передбачено, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.

Відповідно до роз'яснення Вищого Арбітражного Суду №02-5/215 від 01.04.1994 р. "Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди", крім застосування принципу вини при вирішенні спорів про відшкодування шкоди необхідно виходити з того, що шкода підлягає відшкодуванню за умови безпосереднього причинного зв'язку між неправомірними діями особи, яка завдала шкоду та самою шкодою.

Згідно п.6 даного роз'яснення, як у випадках порушення зобов'язання за договором, так і за зобовязанням, що виникає внаслідок заподіяння шкоди, цивільне законодавство (статті 614 та 1166 ЦК України) передбачає презумпцію вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доказувати наявність вини відповідача у заподіянні шкоди. Навпаки, на відповідача покладено тягар доказування того, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.

Визнання вини самим правопорушником під час адміністративного провадження, вищезазначені обставини справи та вимоги чинного законодавства свідчать про наявність вини військової частини А 1877 у порушенні природоохоронного законодавства.

Відповідач в ході розгляду справи не заперечив і не спростував за допомогою належних та допустимих доказів факту порушення ним природоохоронного законодавства.

Враховуючи, що статтею 35 Закону України "Про охорону земель" на землекористувачів земельних ділянок покладений обов'язок проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та приймаючи до уваги норми ст. 211 Земельного кодексу України, суд вважає що між забрудненням земельної ділянки в результаті витоку ПММ і шкодою, заподіяною внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, існує прямий причинний звязок.

Таким чином, наявними є всі складові елементи правопорушення, яке тягне цивільно-правову відповідальність військової частини А 1877 за шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу.

Пунктом 35 ст. 4 Закону України „Про державний бюджет України на 2011р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів є: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Згідно ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до ст.34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, суд прийшов до висновку, що позов заявлений прокурором обґрунтовано, підтверджений належними по справі доказами, розрахунок завданої шкоди обраховано позивачем правомірно і підлягає задоволенню.

У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст.ст.1, 12, 33, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

Позов Військового прокурора Хмельницького гарнізону, м. Хмельницький, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах, Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до Військової частини А 1877, смт. Ярмолинці Хмельницької області про стягнення 69082,87 грн. шкоди задовольнити.

Стягнути з Військової частини А 1877 (32101, Хмельницька область, смт. Ярмолинці, вул. Залізнична, 1, код ЄДРПОУ 07631100) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький для зарахування до місцевого бюджету Ярмолинецької селищної ради (р/р 33114331700591, код класифікації 2406210, код 23565176, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ в Хмельницькій області) 69082,87 грн. (шістдесят дев'ять тисяч вісімдесят дві гривні 87 копійок) шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.

Видати наказ.

Стягнути з Військової частини А 1877 (32101, Хмельницька область, смт. Ярмолинці, вул. Залізнична, 1, код ЄДРПОУ 07631100) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 690,83 грн. (шістсот дев'яносто гривень 83 копійки) та в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002 УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, ГУДКУ у Хмельницькій області, код 23565225) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).

Видати наказ.

Суддя С.В. Заверуха

Повний текст рішення складено та підписано 17.05.11р.

Віддрук. 4 прим. :

1 - до справи, 2 - позивачу, 3 - відповідачу, 4 - прокурору.

Помічник судді Гураль Л.Л.