Постанова № 15549948, 22.03.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.03.2011
Номер справи
2а-2628/11/2670
Номер документу
15549948
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 березня 2011 року 16:56 № 2а-2628/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Черненко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Винзавод"

до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві

провизнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії

за участю представників сторін:

від позивача ОСОБА_1 (дов. від 12.01.10)

від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИНЗАВОД»до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві про визнання відмови протиправною, зобовязання вчинити певні дії.

На підставі ч. 3ст. 160 КАС України в судовому засіданні 22.03.2011 року в 16 год. 56 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.

В С Т А Н О В И В

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИНЗАВОД»(надалі позивачі) звернулись до суду із адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві (надалі відповідач) про визнання відмови протиправною, зобовязання вчинити певні дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представником позивачів зазначено, що звернувся до відповідача із заявою про видачу сертифіката відповідності збудованого обєкту проектній документації, державним будівельним нормам і правилам.

Однак, відповідач відмовив у видачі з посиланням на п.3, 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом»та не прийняв до уваги той факт, що зазначеним висновком експертної організації встановлена відповідність збудованого обєкта вимогам законодавства та відповідає всім вимогам чинного законодавства України.

Позивач вважає, така відмова суперечить чинному законодавству та порушує. Його права та охоронювані законом інтереси. Під час проведення судового засідання представник позивач позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував. На його думку відмова є обґрунтованою та законною. Оскільки, відповідно до ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України - житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Крім того, відповідно до ч.2 ст. 331 Цивільного кодексу України - якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Також, відповідач зазначає, що позивач не надав усі передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №923 документи , тому заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представника позивача, врахувавши думку відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду про наступне.

Матеріалами справи встановлено, що позивач отримав право власності на майновий комплекс загальною площею 5109,40 кв.м, що знаходиться за адресою, вул. Костянтинівська. 68-а.

Право власності на зазначений комплекс зареєстроване в КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна»27 червня 2007р та записано в реєстрову книгу №6з-161 за реєстровим № 625-з.

На підставі набуття права власності на зазначене майно, на замовлення позивача КП «Київський інститут земельних відносин» виготовлено Технічний звіт по встановленню зовнішніх меж земельної ділянки розташованої по вул. Промислова, 4 (кадастровий номер: 8000000000:85:288:015).

У звязку з виробничою необхідністю та розширенням господарської діяльності, позивач здійснив реконструкцію майнового комплексу під офісний центр, розташованого по вул. Костянтинівська, 68-а (надалі - майновий комплекс), силами підрядних організацій.

Крім того, позивач здійснив фінансування реконструкції майнового комплексу під складські приміщення за рахунок власних коштів і став належним володільцем реконструйованого майна.

В результаті виконаних робіт позивач отримав об'єкт нерухомого майна (нежитлова А»), розташований по-вул. Костянтинівська. 68-а. Площа реконструйованого майнового комплексу складає: 7 266.6 м.кв.

Висновком експертного будівельно-технічного дослідження № 0643 від 22.12.2010 року, проведеного ТОВ «Незалежний інститут судових, експертиз»встановлено, що нежитлова будівля літ. «А», розташована по вул. Костянтинівська. 68-а. відповідає вимогам ДБН, пожежної безпеки чинним в галузі будівництва для адміністративних будівель та враховуючи технічних стан придатна до експлуатації, як адміністративна.

З огляду на зазначене позивач звернувся до відповідача із заявою про видачу сертифіката відповідності збудованого обєкту проектній документації, державним будівельним нормам і правилам, у чому йому було відмовлено.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну-діяльність»державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Згідно з наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції Міністерства регіонального розвитку і будівництва України від 26.10.07 № 56 утворено її регіональний орган - Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві та наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 27.02.09 № 28 затверджено Положення про Інспекцію.

Згідно з ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність»будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному статтею 24 Закону України "Про планування і забудову територій".

Відповідно до ст. 30-1 Закону України «Про планування та забудову територій»прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі сертифіката відповідності, який видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

Сертифікат відповідності - документ, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів затверджується Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.

З урахуванням норм чинного законодавства суд дійшов висновку, що вчинення таких дій, а саме відмова у видачі сертифікату, відповідачем як субєктом владних повноважень , свідчить про порушення норм Конституції та законів України, чим також порушуються охоронювані законом права позивача на прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєкта.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно із статтею 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 94 КАС України встановлено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем доведено обґрунтування заявлених позовних вимог, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м.Києва, -

П О С Т А Н О В И В

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві №162 у видачі сертифікату відповідності збудованого обєкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил на нежитлову будівлю літ. «А», що розташована по вул. Костянтинівська, 68-а, в Оболонському районі м.Києва.

3. Зобовязати Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві (01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, буд.26, поверх 7, код ЄДРПОУ 35647677) видати Товариству з обмеженою відповідальністю «ВИНЗАВОД»(код ЄДРПОУ 335133780, м. Київ, вул. Костянтинівська, буд. 68-а) Сертифікат відповідності збудованого обєкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил на нежитлову будівлю літ. «А», що розташована по вул. Костянтинівська, 68-а, в Оболонському районі міста Києва загальною площею 7266,6 кв.м.

4. Постанова може бути оскаржена в порядку визначеному ст.ст.185-187 КАС України.

Суддя І.А. Качур