Єдиний державний реєстр судових рішень КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2011 року Справа № 1170/2а-597/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції до відкритого акціонерного товариства "Олександрійський авторемонтний завод" про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Олександрійська об'єднана державна податкова інспекція (надалі - Олександрійська ОДПІ) звернулася до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства "Олександрійський авторемонтний завод" (надалі - ВАТ "Олександрійський авторемонтний завод") про стягнення податкового боргу у сумі 191 331, 77 грн. за рахунок активів платника податків.
Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми податкових зобов'язань зі сплати податку на прибуток за податковим повідомленням-рішенням №0000622310/0 від 15.07.09 на суму 6 206, 50 грн.; зі сплати податку на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням №0000632310/0 від 15.07.09 на суму 139 053, 60 грн.; по платежу "адміністративні штрафи та інші санкції" на суму 12692, 20 грн. Крім того, відповідачеві за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань нарахована пеня у сумі 33536, 03 грн., з яких 979,11 грн. - по податку на прибуток; 22 008, 03 грн. - по податку на додану вартість; 10 548, 89 грн. - по податку з доходів фізичних осіб. Зважаючи на те, що ці суми у визначені строки відповідачем не сплачено, тому вони є податковим боргом, який позивач, з урахуванням наявної переплати, визначив у сумі 7 143 грн. - податок на додану вартість,160 947, 68 грн. - податок на додану вартість, 12 692, 20 грн. - по платежу "адміністративні штрафи та інші санкції"; 10548, 89 грн. - по податку з доходів фізичних осіб, і просить суд стягнути на користь державного та місцевого бюджетів за рахунок активів платника податків.
Позивач у судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та підтримання позовних вимог в повному обсязі (а. с. 83).
Відповідач у судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі та визнання адміністративного позову (а. с. 89).
Згідно з ч. 4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Відкрите акціонерне товариство "Олександрійський авторемонтний завод" з 03.05.94 зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Олександрійської міської ради (а.с. 90-96) та перебуває на обліку платників податків в Олександрійській ОДПІ (а.с.8).
Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни тощо.
Згідно з п. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (в редакції, діючій на час виникнення спірних відносин) здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) покладається на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції.
Як визначено п.1.2 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", чинного на момент виникнення спірних відносин, податкове зобовязання - це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Встановлено, що у зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань по сплаті податку на додану вартість, податку на прибуток, податку з доходів фізичних осіб, а також у зв'язку з порушенням порядку здійснення операцій із заставними активами, у нього утворилася заборгованість перед бюджетами, стягнення якої є предметом даного спору.
Так, Олександрійською ОДПІ проведено позапланову виїзну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.07 по 31.03.09, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.07 по 31.03.09, за результатами якої складено акт №235/23-10/05461556 від 03.07.09 (а.с. 16-43).
Перевіркою встановлено порушення, зокрема:
- пп.12.1.1 п.12.1 ст.12 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" внаслідок завищення показників у рядку 05.3 декларації "врегулювання сумнівної (безнадійної) заборгованості" за ІІ квартал 2007 року на 49653 грн. за рахунок безпідставного включення до складу валових витрат суми простроченої дебіторської заборгованості; в ІІІ кварталі 2007 року підприємством самостійно знято з рядку 05.3 декларації "врегулювання сумнівної (безнадійної) заборгованості" суму витрат в розмірі 49 653 грн., оскільки у декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2007 року та декларації за 2007 рік дані витрати не задекларовано;
- пп. 3.1.1 п.3.1, пп. 3.2.9 п.3.2 ст.3, п.4.1, п.4.9 ст.4, пп. 7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" - заниження податкового зобов'язання за березень 2009 року на 99 324 грн. внаслідок не включення до обєкту оподаткування сум ПДВ з операції по безоплатній передачі основних фондів першої групи, а саме безоплатної передачі житлового будинку житловому кооперативу;
- пп.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" - в результаті неповного та несвоєчасного перерахування податку з доходів фізичних осіб нарахована пеня за період з дня виникнення заборгованості з 01.04.07 по 31.03.09;
- пп. "а" пп. 8.6.1 п.8.6 ст.8 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" внаслідок відчуження у 2007 році обєктів основних засобів шляхом їх реалізації без узгодження з податковим органом на загальну суму 12692, 20 грн.
На підставі цього акту Олександрійською ОДПІ винесені такі податкові повідомлення - рішення:
- №0000622310/0 від 15.07.09 форми "Р", яким відповідачеві згідно з пп. "б" пп. 4.2.2 п.4.2. ст. 4, пп.17.2 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", за порушення п.п.12.1.1 п.12.1 ст.12 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" визначено податкове зобовязання зі сплати податку на прибуток за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 6 206, 50 грн. (а.с. 44);
- №0000632310/0 від 15.07.09 форми "Р", яким відповідачеві згідно з пп. "б" пп. 4.2.2 п.4.2. ст. 4, пп.17.1.3. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", за порушення пп. 3.1.1 п.3.1, пп. 3.2.9 п.3.2 ст.3, п.4.1, п.4.9 ст.4, пп. 7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено податкове зобовязання зі сплати податку на додану вартість у розмірі 139 053, 60 грн., з яких 99 324 грн. - за основним платежем, 39 729,60 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 45);
- №0000652310/0 від 15.07.09 форми "З", яким відповідача на підставі пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", за порушення пп. "а" пп. 8.6.1 п.8.6 ст.8 вказаного Закону (самостійне відчуження активів, які перебувають в податковій заставі та потребують обовязкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження) зобов'язано сплатити суму штрафу у розмірі 12692, 20 грн. (а.с. 46)
Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем 15.07.09 (а.с. 44-46), у встановленому порядку не оскаржувалися, однак у визначений строк вказані у них суми не сплачені.
Відповідно до пп. 5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", чинного на момент виникнення спірних відносин (надалі - Закон), податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Згідно з абз.3 пп. 5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Підпунктом 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону визначено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з пунктами 17.1, 17.3 ст.17 Закону штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків. Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум
Пунктом 16.1.1 п.16.1, пп.16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно з Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом ДПА України від 11.06.03 №290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.03 за №522/7843 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин), нарахування пені здійснюється в картках особових рахунків платників податків.
Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 вказаної Інструкції погашення сум нарахованої пені здійснюється за рахунок джерел, визначених статтею 7 Закону щодо погашення податкового боргу платників податків. Погашення сум нарахованої та непогашеної пені здійснюється у загальному порядку, установленому для погашення податкового боргу з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 3.7 та 3.8 цієї Інструкції.
Встановлено, що у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкових зобов'язань з податку на прибуток, податку на додану вартість, податку з доходів фізичних осіб позивачем у картці особового рахунку відповідачеві нарахована пеня у розмірі 33536,03 грн., з яких 979, 11 грн. - з податку на прибуток, 22 008, 03 грн. - з податку на додану вартість, 10548, 89 грн. - з податку з доходів фізичних осіб (а.с. 47-54, 58-60).
Позивачем вживалися заходи з погашення податкового боргу, передбачені, зокрема, п.6.2 ст. 6 Закону (відповідачеві вручено першу податкову вимогу №1/254 від 27.07.09 та другу податкову вимогу №2/307 від 01.09.00 (а.с. 65, 66), на підставі абз.3 пп.8.2 п.8.2 ст.8 Закону активи платника податків передано у податкову заставу, яка 04.08.09 зареєстрована в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с. 68), на підставі ст. 10 Закону винесено рішення №36 від 05.10.09 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с. 67).
Наразі порядок погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України.
Як визначено пп.14.1.175. п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, у ході судового розгляду підтверджено наявність у відповідача податкового боргу у сумі 191331,77 грн., з яких 7 143 грн. - з податку на прибуток, з урахуванням наявної переплати у розмірі 42,61 грн. (6 206, 50 грн. + 979, 11 грн. - 42, 61 грн.); 160947, 68 грн. - з податку на додану вартість, з урахуванням наявної переплати у розмірі 113,95 грн. (139 053, 60 грн. + 22 008, 03 грн. - 113, 95 грн.); 10548, 89 грн. - з податку з доходів фізичних осіб; 12692, 20 грн. штрафу, що узгоджується з даними зворотного боку карток особового рахунку платника податків (а.с. 47-54, 58-60), довідкою про стан заборгованості відповідача (а.с.61).
Підпунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи встановлені судом обставини справи та визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Між тим, суд не вбачає підстав для стягнення вказаного податкового боргу за рахунок активів платника податків, зважаючи на те, що згідно з пп. 20.1.18. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1. ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що стягнення податкового боргу у даному випадку має відбуватися за рахунок коштів платника податків, якими згідно з пп. 14.1.93. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України є гривня або іноземна валюта.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Олександрійський авторемонтний завод" (ідентифікаційний код 05461556) на користь держави в особі Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції податковий борг у розмірі 191 331, 77 грн. (сто дев'яносто одну тисячу триста тридцять одну гривню 77 копійок), з яких: податковий борг з податку на прибуток у сумі 7143 грн. (сім тисяч сто сорок три гривні), податковий борг з податку на додану вартість у сумі 160 947, 68 грн. (сто шістдесят тисяч дев'ятсот сорок сім гривень 68 копійок), податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у сумі 10 548, 89 грн. (десять тисяч п'ятсот сорок вісім гривень 89 копійок), штраф у сумі 12 692, 20 грн. (дванадцять тисяч шістсот дев'яносто дві гривні 20 копійок)
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш