Єдиний державний реєстр судових рішень КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 лютого 2011 року Справа № 1170/2а-37/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції до відкритого акціонерного товариства "Новоукраїнська пересувна механізована колона 135" про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Новоукраїнська міжрайонна державна податкова інспекція (надалі - Новоукраїнська МДПІ) звернулася до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства "Новоукраїнська пересувна механізована колона 135" (надалі - ВАТ "Новоукраїнська ПМК 135") про стягнення податкового боргу у розмірі 60 157, 23 грн. за рахунок активів.
Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми податкових зобов'язань зі сплати податку на додану вартість у розмірі 20 715,21 грн., з яких 5 544, 02 грн. - за податковим повідомленням-рішенням №0000131600/0 від 14.05.09 та 15 171,19 грн. пені; зі сплати земельного податку у розмірі 29 365, 96 грн., з яких 9 971, 78 грн. - за податковим повідомленням-рішенням №0000621530 від 14.05.09, 344, 96 грн. - за податковим повідомленням-рішенням №0000971530 від 20.08.09 та 19 049, 22 грн. пені; зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин у розмірі 10 076, 06 грн., з яких 3 037, 62 грн. - за податковим повідомленням-рішенням №0000581710/0 від 09.06.09, 1 694, 85 грн. - за податковим повідомленням-рішенням №0010941720/0 від 04.08.10 та 5 343, 59 пені. Зважаючи на те, що ці суми у визначені строки відповідачем не сплачено, тому вони є податковим боргом, який позивач просить суд стягнути на свою користь за рахунок активів платника податків.
Позивач у судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 124).
Відповідач у судове засідання не з'явився. Судом рекомендованим листом із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення направлялася повістка про виклик до суду за адресою відповідача, яка зазначена в позовній заяві, свідоцтві про державну реєстрацію, але конверт повернутий відділенням зв'язку УДППЗ "Укрпошта" з відміткою - "за адресою не існує" (а. с. 119).
Згідно з ч. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши справу у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Відкрите акціонерне товариство "Новоукраїнська ПМК 135" з 28.03.96 зареєстроване як юридична особа Новоукраїнською районною державною адміністрацією (а.с. 17, 18), 29.03.96 взято на облік платників податків в ДПІ у Новоукраїнському районі, правонаступником якої є Новоукраїнська МДПІ.
Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", чинного на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни тощо.
Згідно з п. 1 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (в редакції, діючій на час виникнення спірних відносин) здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) покладається на державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції.
Як визначено п.1.2 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", чинного на момент виникнення спірних відносин, податкове зобовязання - це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Встановлено, що у зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань по сплаті податку на додану вартість, земельного податку, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин у нього утворилася заборгованість перед бюджетами, стягнення якої є предметом даного спору.
Так, ДПІ у Новоукраїнському районі проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати ВАТ "Новоукраїнська ПМК 135" податку на додану вартість, якою встановлено порушення п.п.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", про що складено акт №93/1520/01352600 від 14.05.09 (а.с. 58-59).
На підставі цього акту ДПІ у Новоукраїнському районі винесено податкове повідомлення - рішення форми "Ш" №0000131600/0 від 14.05.09, яким відповідача згідно з пп. 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість протягом граничних строків, визначених цим Законом, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 5 544, 02 грн. (а.с. 57).
Посадові особи ВАТ "Новоукраїнська ПМК 135" відмовилися від ознайомлення, отримання та підписання вказаного акту перевірки та податкового повідомлення-рішення, у зв'язку з чим останнє розміщено на дошці податкових оголошень, про що ДПІ у Новоукраїнському районі складені відповідні акти від 14.05.09 (а.с. 62-64), тому податкове повідомлення - рішення №0000131600/0 від 14.05.09 вважається таким, що вручено платнику податків. У встановленому порядку зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржено, однак у визначений строк вказана сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена.
Крім цього, ДПІ у Новоукраїнському районі проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати ВАТ "Новоукраїнська ПМК 135" податку на землю, якою також встановлено порушення п.п.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", про що складено акт №94/1530/01352600 від 14.05.09 (а.с. 66-68).
На підставі цього акту ДПІ у Новоукраїнському районі винесено податкове повідомлення - рішення форми "Ш" №0000621530 від 14.05.09, яким відповідача згідно з пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку протягом граничних строків, визначених цим Законом, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 9 971,78 грн. (а.с. 65).
Посадові особи ВАТ "Новоукраїнська ПМК 135" відмовилися від ознайомлення, отримання та підписання вказаного акту перевірки та податкового повідомлення-рішення, у зв'язку з чим останнє розміщено на дошці податкових оголошень, про що ДПІ у Новоукраїнському районі складені відповідні акти від 14.05.09 (а.с. 71-73), тому податкове повідомлення - рішення №0000621530 від 14.05.09 вважається таким, що вручено платнику податків. У встановленому порядку зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржено, однак у визначений строк вказана сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена.
Також, ДПІ у Новоукраїнському районі проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати ВАТ "Новоукраїнська ПМК 135" податку на землю, якою встановлено порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", про що складено акт №152/1530/01352600 від 20.08.09 (а.с. 75-76).
На підставі цього акту ДПІ у Новоукранському районі винесено податкове повідомлення - рішення форми "Ш" №0000971530 від 20.08.09, яким відповідача згідно з пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання з земельного податку протягом граничних строків, визначених цим Законом, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 344, 96 грн. (а.с. 74).
Посадові особи ВАТ "Новоукраїнська ПМК 135" відмовилися від ознайомлення, отримання та підписання вказаного акту перевірки та податкового повідомлення-рішення, у зв'язку з чим останнє розміщено на дошці податкових оголошень, про що ДПІ у Новоукраїнському районі складені відповідні акти від 20.08.09 (а.с. 78-80), тому податкове повідомлення - рішення №0000971530 від 20.08.09 вважається таким, що вручено платнику податків. У встановленому порядку зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржено, однак у визначений строк вказана сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена.
За результатами невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин, оформленої актом №58 від 09.06.09, ДПІ у Новоукраїнському районі встановлено порушення відповідачем п.п.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". (а.с. 82-84)
На підставі вказаного акту перевірки позивачем винесено податкове повідомлення - рішення форми "Ш" №000058170/0 від 09.06.09, яким відповідача згідно з пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин протягом граничних строків, визначених цим Законом, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 3037,62 грн. (а.с. 81).
Посадові особи ВАТ "Новоукраїнська ПМК 135" відмовилися від ознайомлення, отримання та підписання вказаного акту перевірки та податкового повідомлення-рішення, у зв'язку з чим останнє розміщено на дошці податкових оголошень, про що ДПІ у Новоукраїнському районі складені відповідні акти від 09.06.09 (а.с. 87-89), тому податкове повідомлення - рішення №000058170/0 від 09.06.09 вважається таким, що вручено платнику податків. У встановленому порядку зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржено, однак у визначений строк вказана сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена.
Також за результатами невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин за 2010 рік, оформленої актом №17 від 04.08.10, позивачем встановлено порушення ст. 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин", п.п.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". У звязку з відмовою посадових осіб ВАТ "Новоукраїнська ПМК 135" від ознайомлення, отримання та підписання вказаного акту перевірки ДПІ у Новоукраїнському районі складені акт відмови від 04.08.10 (а.с. 91).
На підставі акту перевірки №17 від 04.08.10 позивачем винесено податкове повідомлення - рішення форми "Ш" №0010941720/0 від 04.08.10, яким відповідача згідно з пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за несплату узгодженої суми податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин протягом граничних строків, визначених цим Законом, зобов'язано сплатити штраф у розмірі 1 694, 85 грн. (а.с. 90).
У звязку з відсутністю відповідача за місцем знаходження, податкове повідомлення-рішення №0010941720/0 від 04.08.10 розміщено на дошці податкових оголошень, про що Новоукраїнською МДПІ складено акт від 04.08.10 (а.с.95), а тому вважається таким, що вручено платнику податків. У встановленому порядку зазначене податкове повідомлення-рішення не оскаржено, однак у визначений строк вказана сума штрафних санкцій відповідачем не сплачена.
Згідно з п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", чинного на момент виникнення спірних відносин (надалі - Закон) штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Зокрема, відповідно до пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Визначення штрафних санкцій, застосованих до відповідача вказаними вище податковими повідомленнями-рішеннями, підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунками (а.с. 60-61, 69-70, 77, 85-86, 94) та узгоджується з даними зворотного боку карток особового рахунку відповідача (а.с. 22-56).
Як передбачено п.17.3 ст.17 Закону, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Відповідно до пп. 5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. (абз.3 п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону).
Підпунктом 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону визначено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 16.1.1 п.16.1, пп.16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно з Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом ДПА України від 11.06.03 №290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.03 за №522/7843 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин), нарахування пені здійснюється в картках особових рахунків платників податків.
Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 вказаної Інструкції погашення сум нарахованої пені здійснюється за рахунок джерел, визначених статтею 7 Закону щодо погашення податкового боргу платників податків. Погашення сум нарахованої та непогашеної пені здійснюється у загальному порядку, установленому для погашення податкового боргу з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 3.7 та 3.8 цієї Інструкції.
Встановлено, що у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкових зобов'язань з податку на додану вартість, земельного податку та податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин позивачем у картці особового рахунку відповідачеві нарахована пеня у розмірі 39564 грн., з яких 15 171, 19 грн. - по податку на додану вартість, 19 049, 22 грн. - по земельному податку, 5 343, 59 грн. - по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин.
Позивачем вживалися заходи з погашення податкового боргу, передбачені, зокрема, п.6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (відповідачеві вручено першу податкову вимогу №1/6 від 18.10.01 та другу податкову вимогу №2/64 від 22.11.01 (а.с. 103, 104), на підставі абз.2 пп. 8.2.1 п.8.2 ст.8 Закону активи платника податків передано у податкову заставу, яка 25.09.09 зареєстрована в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с. 99).
Наразі порядок погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України.
Як визначено пп.14.1.175. п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Таким чином, у ході судового розгляду підтверджено наявність у відповідача податкового боргу у розмірі 60157, 23 грн., з яких: 20715, 21 грн. (5 544, 02 грн. + 15 171, 19 грн.) - з податку на додану вартість; 29365, 96 грн. (9 971, 78 грн. + 344, 96 грн. + 19 049, 22 грн.) - з земельного податку, 10076, 06 грн. (3 037, 62 грн. + 1 694, 85 грн. + 5 343, 59 грн.) - з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин, що узгоджується з даними зворотного боку карток особового рахунку платника податків (а.с. 20-56), розрахунком заборгованості (а.с.19).
Підпунктом 20.1.28 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Між тим, суд не вбачає підстав для стягнення вказаного податкового боргу за рахунок активів платника податків, зважаючи на те, що згідно з пп. 20.1.18. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 95.1. ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що стягнення податкового боргу у даному випадку має відбуватися за рахунок коштів платника податків, якими згідно з пп. 14.1.93. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України є гривня або іноземна валюта.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 162, 1832, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Новоукраїнська пересувна механізована колона 135" (ідентифікаційний код 01352600) на користь держави в особі Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції податковий борг у сумі 60157, 23 грн. (шістдесят тисяч сто пятдесят сім гривень 23 копійки).
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш