Єдиний державний реєстр судових рішень КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 січня 2011 року Справа № 2а-4579/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Маловисківської міжрайонної державної податкової інспекції до Новомиргородського відділення Міжнародного християнського Благодійного фонду св. Феодосія Печерського по Кіровоградській області про припинення юридичної особи, -
В С Т А Н О В И В:
Маловисківська міжрайонна державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до Новомиргородського відділення Міжнародного християнського Благодійного фонду св. Феодосія Печерського по Кіровоградській області про припинення його підприємницької діяльності з підстав, передбачених п.2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", у зв'язку з неподанням ним податкової звітності з серпня 2004 року.
Позивач у судове засідання не прибув, виклавши у позовній заяві клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду (а.с. 22, 28), повторно у судове засідання не з'явився, причини неявки до суду не повідомив, письмових заперечень на позов не надав.
Відповідно до ч.6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши справу у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Новомиргородське відділення Міжнародного християнського Благодійного фонду св. Феодосія Печерського по Кіровоградській області (ідентифікаційний код 24717010) з 12.07.00 зареєстроване Новомиргородським районним управлінням юстиції Кіровоградської області, про що останнім видано свідоцтво про державну реєстрацію благодійної організації №15 від 12.07.00 (а.с.13, 51).
Відповідно до Положення, затвердженого установчими зборами Новомиргородського відділення Міжнародного християнського Благодійного фонду св. Феодосія Печерського по Кіровоградській області 10.05.00 та зареєстрованого Новомиргородським районним управлінням юстиції Кіровоградської області 12.07.00, відповідач є благодійною організацією, утвореною в організаційно-правовій формі благодійного фонду (а. с. 42-49).
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" благодійна організація - недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом.
Відповідно до частин 1, 2, 6 ст. 8 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" благодійна організація набуває права юридичної особи з моменту її державної реєстрації. Державна реєстрація місцевих благодійних організацій, а також відділень (філій, представництв) всеукраїнських, міжнародних благодійних організацій здійснюється відповідними місцевими органами виконавчої влади. Зареєстрована благодійна організація вноситься до реєстру благодійних організацій, що ведеться органом, який здійснює державну реєстрацію, з присвоєнням відповідного номера.
Згідно зі ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", який набрав чинності з 01.07.04, дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.
Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видають свідоцтво про державну реєстрацію, оформлене державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з пунктом 1.4 Регламенту передачі Міністерством юстиції та його територіальними органами державним реєстраторам даних про юридичних осіб, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства юстиції України від 27.02.07 №23/74/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.03.07 за №184/13451, об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, місцеві осередки зареєстрованих всеукраїнських та міжнародних громадських організацій, що є юридичними особами, обласні, міські, районні організації та інші структурні утворення політичних партій, що є юридичними особами, інші установи та організації, для яких Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації і які зареєстровані до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (№3575-IV від 16 березня 2006 року), подають безпосередньо державному реєстратору копію довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (у разі її наявності) та заповнену реєстраційну картку форми №6, а також пред'являють свідоцтво про реєстрацію або документ, який підтверджує їх легалізацію Мін'юстом (територіальним органом).
Таким чином, юридичні особи, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" з урахуванням особливостей, що передбачені для них відповідним (спеціальним) законом.
Як вбачається з інформації державного реєстратора Новомиргородської районної державної адміністрації, наданої на запит суду, Новомиргородське відділення Міжнародного християнського Благодійного фонду св. Феодосія Печерського по Кіровоградській області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесено. (а.с. 53).
Відповідно до ч. 8 ст. 8 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" благодійна організація зобов'язана після отримання свідоцтва про державну реєстрацію у місячний термін стати на облік у податкових органах за її місцезнаходженням.
Встановлено, що Новомиргородське відділення Міжнародного християнського Благодійного фонду св. Феодосія Печерського по Кіровоградській області 19.07.00 включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за КОПФГ 490: благодійний фонд, має статус юридичної особи та перебуває на обліку як платник податків у Маловисківській МДПІ. (а.с. 13).
Фінансова діяльність благодійної організації здійснюється відповідно до вимог законодавства України; контроль за діяльністю благодійних організацій, в тому числі і порядком використання ними майна та коштів, призначених для благодійної допомоги, здійснюється органами виконавчої влади відповідно до їх компетенції; форми, порядок складання та подання фінансової звітності про використання коштів та майна благодійними організаціями встановлюються центральним податковим органом з урахуванням особливостей благодійної діяльності. (ч. 3 ст. 21, ч. 1 ст. 22, ч.2 ст. 24 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації").
Відповідно до пп. "б" пп.7.11.1, пп. 7.11.12 п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" благодійні фонди та благодійні організації є неприбутковими організаціями. Центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.97 №233, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.08.97 за №290/2094, затверджено Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями.
Згідно з п.4.1 цього Порядку звіт про використання коштів неприбутковими організаціями подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Відповідно до довідки Новомиргородського відділення Маловисківської МДПІ, долученої до позовної заяви, востаннє податкова звітність подана відповідачем 09.08.04 - звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за І півріччя 2004 року (а.с. 15).
Абзацом 5 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Оцінюючи наявність у позивача, як суб'єкта владних повноважень, права вимоги про припинення юридичної особи відповідача на підставі положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до п.3 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції здійснюють функції щодо контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірки достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Згідно з п. 17 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", яка діяла до 01.01.11, органам державної податкової служби було надано право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Як передбачено п. 8.6 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом ДПА України №80 від 19.02.98, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.98 за №791/3231, чинним на момент подання позову джо суду, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності, керівник органу державної податкової служби приймає рішення відносно платника податків про звернення до суду із позовною заявою про постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
Відповідно до довідки Новомиргородського відділення Маловисківської МДПІ №1551/10-2400 від 18.11.10 відповідач не має заборгованості зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) (а.с. 16).
Згідно з пп.20.1.12 п.20.1 ст.20, п. 67.2. ст.67 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.11, органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Пунктами 3, 10 підрозділу 10 Розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що в разі якщо законодавчими актами передбачені інші правила справляння податків, зборів, що регулюються цим Кодексом, застосовуються правила цього Кодексу. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, Державної податкової адміністрації України та інших центральних органів виконавчої влади, прийняті до набрання чинності цим Кодексом на виконання законів з питань оподаткування, та нормативно-правові акти, які використовуються при застосуванні норм законів про оподаткування (в тому числі акти законодавства СРСР), застосовуються в частині, що не суперечить цьому Кодексу, до прийняття відповідних актів згідно з вимогами цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що, зважаючи на повноваження органів державної податкової служби по здійсненню контролю за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, враховуючи доведеність порушення відповідачем встановлених законодавством вимог щодо подання декларацій та звітності до податкових органів, позовні вимоги Маловисківської МДПІ про припинення юридичної особи відповідача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Статтею 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації" ліквідація благодійної організації здійснюється в установленому законодавством порядку.
Особливості ліквідації благодійної організації передбачені Положенням про порядок державної реєстрації благодійних організацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.98 №382. Згідно з п. 15 вказаного Положення, припинення діяльності благодійної організації відбувається шляхом її реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідації. Ліквідація благодійної організації здійснюється за рішенням вищого органу управління благодійної організації на підставі статуту (положення) або рішення суду. Ліквідація благодійної організації проводиться ліквідаційною комісією. У разі припинення діяльності благодійної організації, відділення, філії, представництва всеукраїнської, міжнародної благодійної організації орган, який здійснив державну реєстрацію, приймає рішення про скасування записів відповідно в реєстрі благодійних організацій і у книзі обліку філій та представництв благодійних всеукраїнських, міжнародних благодійних організацій.
Згідно з ч.1 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Як встановлено під час розгляду справи, Новомиргородське відділення Міжнародного християнського Благодійного фонду св. Феодосія Печерського по Кіровоградській області до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесено.
За таких обставин, суд, дійшовши висновку про припинення юридичної особи відповідача у зв'язку з її ліквідацією, вважає за необхідне покласти обов'язки щодо проведення ліквідації юридичної особи на орган, який здійснив її державну реєстрацію - Новомиргородське районне управління юстиції Кіровоградської області.
Судові витрати у справі сторонами не понесені.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Маловисківської міжрайонної державної податкової інспекції задовольнити.
Припинити юридичну особу Новомиргородського відділення Міжнародного християнського Благодійного фонду св. Феодосія Печерського по Кіровоградській області (ідентифікаційний код 24717010, Кіровоградська область, м. Новомиргород, вул. Горького,57).
Копію постанови після набрання нею законної сили направити до Новомиргородського районного управління юстиції Кіровоградської області для виконання вимог, передбачених Законом України "Про благодійництво та благодійні організації" та Положенням про порядок державної реєстрації благодійних організацій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.98 №382.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш