Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2011 р.Справа № 2-а-7482/08/2170 Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Кравченко К.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Романішина В.Л.,
суддів Бойка А.В., Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Херсоні на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 червня 2009 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Ігросервіс-Юг»до Державної податкової інспекції у м.Херсоні про скасування рішень про застосування штрафних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Ігросервіс-Юг»звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у м.Херсоні про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0008232307 від 02.10.2008р., №0008102307 від 30.09.2008р., №0008122307 від 30.09.2008р., №0008132307 від 30.09.2008р., №0008112307 від 30.09.2008р., №0008242307 від 02.10.2008р. та №0008092307 від 30.09.2008р.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач, при прийнятті спірних рішень, необґрунтовано ототожнює гральний автомат з реєстратором розрахункових операцій та вважає, що гральні автомати повинні бути переведені у фіскальний режим роботи, опломбовані і зареєстровані в органах ДПС. Зазначає, що гральні автомати не внесені в Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, тому у податкової інспекції немає підстав вважати, що це є реєстратор розрахункових операцій в розумінні Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Наголошує, що на даний час не прийнято жодного нормативно-правового акту, який регламентував би порядок застосування фіскальних блоків для гральних автоматів. Позивач вважає, що у ДПІ у м.Херсоні відсутні підстави, передбачені п.2 ст.17 Закону для нарахування штрафних санкцій.
Представник ДПІ у м.Херсоні проти позову заперечив, посилаючись на те, що субєкти господарювання мають застосовувати лише ті гральні автомати, які оснащені фіскальною памяттю і працюють у режимі реєстраторів розрахункових операцій. Зазначив, що рішення ДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято в межах повноважень і на підставі діючого законодавства, яке регулює правовідносини між сторонами, а тому в задоволенні позову просив відмовити.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05.06.2009р. позов задоволено. Скасовано рішення ДПІ у м.Херсоні про застосування до ТОВ «Ігросервіс-Юг»штрафних (фінансових) санкцій №0008232307 від 02.10.2008р., №0008102307 від 30.09.2008р., №0008122307 від 30.09.2008р., №0008132307 від 30.09.2008р., №0008112307 від 30.09.2008р., №0008242307 від 02.10.2008р. та №0008092307 від 30.09.2008р.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ДПІ у м.Херсоні подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального права, та винести нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог ТОВ «Ігросервіс-Юг»відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.09.2008р. ДПА у Харківській області провела перевірку зали гральних автоматів, який розташований за адресою: м. Харків, пр. Московський, 144 та належить ТОВ «Ігросервіс-Юг», за результатами якої складено Акт перевірки №8475/20/40/23/34370359/600 від 15.09.2008р., на підставі якого ДПІ у м.Херсоні було прийняте рішення №0008092307 від 30.09.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до в сумі 5100,0 грн. за порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі - Закон).
15.09.2008р. ДПА у Харківській області провела перевірку зали гральних автоматів, який розташований за адресою: м. Харків, пр. Московський, 10/12 та належить ТОВ «Ігросервіс-Юг», за результатами якої складено Акт перевірки №8474/20/40/23/34370359/599 від 15.09.2008р., на підставі якого ДПІ у м.Херсоні було прийняте рішення №0008102307 від 30.09.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до в сумі 5440,0 грн. за порушення п.1 ст.3 Закону.
15.09.2008р. ДПА у Харківській області провела перевірку зали гральних автоматів, який розташований за адресою: м. Харків, пр. 50-річчя ВЛКСМ, ст.м. Барабашова, та належить ТОВ «Ігросервіс-Юг», за результатами якої складено Акт перевірки №8472/20/40/23/34370359/597 від 15.09.2008р., на підставі якого ДПІ у м.Херсоні було прийняте рішення №0008122307 від 30.09.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до в сумі 7480,0 грн. за порушення п.1 ст.3 Закону.
15.09.2008р. ДПА у Харківській області провела перевірку зали гральних автоматів, який розташований за адресою: м. Харків, просп. Людвіга Свободи, 52 та належить ТОВ «Ігросервіс-Юг», за результатами якої складено Акт перевірки №8471/20/40/23/34370359/596 від 15.09.2008р., на підставі якого ДПІ у м.Херсоні було прийняте рішення №0008132307 від 30.09.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 11220,0 грн. за порушення п.1 ст.3 Закону.
15.09.2008р. ДПА у Харківській області провела перевірку зали гральних автоматів, який розташований за адресою: м. Харків, вул. Червоноармійська, 12 та належить ТОВ «Ігросервіс-Юг», за результатами якої складено Акт перевірки №8473/20/40/23/34370359/598 від 15.09.2008р., на підставі якого ДПІ у м.Херсоні було прийняте рішення №0008112307 від 30.09.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до в сумі 5440,0 грн. за порушення п.1 ст.3 Закону.
22.09.2008р. Охтирська МДПІ Сумської області провела перевірку зали гральних автоматів, який розташований за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Батюка, 32а, та належить ТОВ «Ігросервіс-Юг», за результатами якої складено Акт перевірки №0034/18/11/23/34286000/609 від 22.09.2008р. на підставі якого ДПІ у м.Херсоні було прийняте рішення №0008242307 від 02.10.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до в сумі 5100,0 грн. за порушення п.1 ст.3 Закону.
22.09.2008р. Охтирська МДПІ Сумської області провела перевірку зали гральних автоматів, який розташований за адресою: Сумська область, м. Охтирка, вул. Жовтнева, 18, та належить ТОВ «Ігросервіс-Юг», за результатами якої складено Акт перевірки №0037/18/11/23/34286000/610 від 22.09.2008р., на підставі якого ДПІ у м.Херсоні було прийняте рішення №0008232307 від 02.10.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до в сумі 5100,0 грн. за порушення п.1 ст.3 Закону.
Зокрема, перевірками встановлено, що розрахункові операції при наданні послуг в сфері грального бізнесу з використанням гральних автоматів проведенні через незареєстровані, неопломбовані та не переведенні у фіскальний режим роботи РРО гральні автомати.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що під час проведення перевірок розрахункові операції з придбання електронних кредитів для гри на гральних автоматах проведенні із застосуванням належних реєстраторів розрахункових операцій, а тому підстави для застосування фінансових санкцій, які передбачені п.2 ст.17, відсутні.
Колегія суддів не погоджується з даним висновком Херсонського окружного адміністративного суду з огляду на наступне.
Згідно зі ст.1 Закону реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Статтею 2 Закону реєстратор розрахункових операцій визначено як пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Гральний автомат є різновидом реєстратора розрахункових операцій і в ньому мають бути реалізовані фіскальні функції. Тобто, гральний автомат має забезпечувати одноразове занесення, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій.
Пунктом 6 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №121 «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»встановлено строк переведення субєктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням РРО, а саме, при використанні гральних автоматів з 31.12.2006 року.
Таким чином, з 01.01.2007 року у субєктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виник обовязок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Водночас згідно зі ст.12 Закону на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови КМУ від 07.02.2001 року №121 «Про переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»на Міністерство промислової політики було покладено обовязок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 року №430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»(наказ втратив чинність згідно з наказом Державної податкової адміністрації України від 10.09.2008р. №581) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», яка призначена для фіскалізації гральних автоматів.
Таким чином, з моменту включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій компютерно-касової системи «Фіскал»(тобто з 01.07.2008р.) субєкти господарювання зобовязані використовувати зазначену систему.
Водночас за змістом частин першої, другої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Несумісність компютерно-касової системи «Фіскал»із введеними раніше в експлуатацію гральними автоматами виключає наявність ознак правопорушення у тих субєктів господарювання, чиї гральні автомати не є сумісними з компютерно-касовою системою «Фіскал»з технічних причин. Позивачем не надано доказів на підтвердження вжиття заходів із встановлення технічної можливості використання компютерно-касової системи «Фіскал» у тих гральних автоматах, що ним використовуються.
Наведене свідчить про наявність вини ТОВ «Ігросервіс-Юг», як обовязкової умови відповідальності, у недотриманні вимог щодо використання гральних автоматів, які виконують фіскальні функції, що обґрунтовує правильність висновків податкової інспекції щодо застосування до позивача штрафних санкцій згідно з спірними рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Судова колегія приходить до висновку, що ДПІ у м.Херсоні було правомірно застосовано до ТОВ «Ігросервіс-Юг»штрафні (фінансові) санкції рішеннями №0008232307 від 02.10.2008р., №0008102307 від 30.09.2008р., №0008122307 від 30.09.2008р., №0008132307 від 30.09.2008р., №0008112307 від 30.09.2008р., №0008242307 від 02.10.2008р. та №0008092307 від 30.09.2008р.
Відповідно до п.3 ч.1ст.202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно п.4 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 185, 195, 197, 198 ч.1 п.3, 202 ч.1 п.4, 205, 207 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Херсоні задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05 червня 2009 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов товариства з обмеженою відповідальністю «Ігросервіс-Юг»до Державної податкової інспекції у м.Херсоні про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0008102307, №0008122307, №0008132307, №0008112307 та №0008092307 від 30 вересня 2008 року, №0008232307 і №0008242307 від 02 жовтня 2008 року залишити без задоволення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Бойко А.В.
Яковлєв О.В.