Рішення № 15227430, 16.05.2011, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
16.05.2011
Номер справи
2/22/5022-284/2011
Номер документу
15227430
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" травня 2011 р.Справа № 2/22/5022-284/2011 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Колубаєвої В.О.

Розглянув справу

за позовом Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільміськтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради вул. І. Франка, 16, м.Тернопіль, 46000

до відповідача Тернопільської обласної організації Організація ветеранів України вул.Грушевського,23, м. Тернопіль, 46021

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління праці та соціального захисту населення Тернопільської ОДА вул. Грушевського, 28, м. Тернопіль, 46000

про стягнення 4 863 грн. 59 коп. заборгованості.

За участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_1, довіреність№ 1656/1 від 27.07.2010р.;

ОСОБА_2, довіреність№ 188/1 від 24.01.2011р.

відповідача: ОСОБА_3, довіреність№ 8 від 15.03.2011р.

третьої особи: ОСОБА_4, довіреність№ 01-03/399 від 07.02.2011р.

Суть справи: Позивач пред'явив позов про стягнення 4 863 грн. 59 коп. заборгованості за теплову енергію у вигляді гарячої води, надану відповідачеві за період з 01.02.2008р. по 30.04.2010р., згідно умов договору "Про постачання теплової енергії в гарячій воді" № 485 від 01.11.2000р.

Пояснює (лист від 15.03.2011р.), що чинним законодавством не визначені норми споживання комунальних послуг, в межах яких мали б надаватись відповідачеві пільги. Тому він не може застосовувати до відповідача ст. 20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Вважає, що відповідач заключив з ним договір, яким не передбачено надання пільг. Одержав послуги, тому повинен оплатити їх вартість.

Відповідач позов не визнає, посилаючись на те, що:

- позивач предявив позов з пропуском позовної давності;

- відповідно до ст. 20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" він звільнений від сплати комунальних послуг;

- договір заключений з обласною радою ветеранів, а не з обласною організацією ветеранів.

Просить у позові відмовити.

Третя особа пояснює, що відповідач має статус обласної громадської ветеранської організації, тому звільняється від плати за користування комунальними послугами в межах середніх норм споживання. Кошти, які виділяються відповідачеві для його статутної діяльності по програмі "Ветеран" можуть бути використані, як додаткове, а не основне джерело для погашення комунальних послуг за рахунок не більше 20% загального обсягу наданих бюджетних коштів понад встановлених середніх норм споживання (лист №01-03/1073 від 11.04.2011р.).

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін та третьої особи, і приймаючи до уваги, що:

1) В судовому засіданні перед розглядом справи представникам сторін та третьої особи розяснено їх права і обовязки, передбачені ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.

2) Відповідно до ч. 3 ст. 267 Цивільного кодексу України, позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.

Відповідач, до прийняття рішення по справі, заявив клопотання про застосування судом позовної давності щодо вимог позивача (лист №14 від 25.03.2011р.). Тому суд розглядає питання позовної давності.

Позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст. 256 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 257 Цивільного кодексу України, загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261 Цивільного кодексу України).

В позовній заяві, поданій до суду 01.03.2011р., позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за період з 01.02.2008р. по 30.04.2010р.

Тобто, фактично починаючи з лютого місяця 2008 року позивач знав про порушення свого права та мав можливість звернутися до суду з вимогою про захист свого права або інтересу.

Позовна заява подана до суду 01.03.2011р. Відтак, позивачем пропущено строк позовної давності на звернення до суду із вимогою про стягнення заборгованості за теплову енергію у вигляді гарячої води, надану відповідачеві в лютому місяці 2008р.

Тому, позовні вимоги позивача в частині стягнення з відповідача 240 грн. 21 коп. до задоволення не підлягають, так-як заявлені до суду із пропуском строку позовної давності. А відтак, суд розглядає питання неоплати наданих послуг з березня місяця 2008р.

3) Відповідно до умов договору «Про постачання теплової енергії в гарячій воді»№485 від 01.11.2000р., позивач поставив теплову енергію в гарячій воді на обєкт відповідача по вул. Грушевського, 23, в м. Тернополі, загальною площею 32,86 м.кв. із максимальним тепловим навантаженням 2500Ккал/год (додаток №1 до договору №485 від 01.11.2000р.).

П 6.2; 6.3 договору №485 від 01.11.2000р. сторони передбачили, що за одержані послуги по постачанню теплової енергії відповідач здійснює оплату за три дні до початку розрахункового періоду.

Позивач стверджує, що з 01.03.2008р. по 30.04.2010р. він постачав відповідачеві теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах для опалення приміщення в період опалювального сезону, що підтверджується: актами про запуск системи опалення в роботу від 08.11.2007р., від 20.11.2008р. та від 16.12.2009р.; рахунками №485 від 29.02.2008р., №485 від 31.03.2008р., №485 від 30.04.2008р., №485 від 31.10.2008р., №485 від 30.11.2008р., №485 від 31.12.2008р., №485 від 31.01.2009р., №485 від 28.02.2009р., №485 від 31.03.2009р., №485 від 22.04.2009р., №485 від 31.10.2009р., №485 від 30.11.2009р., №485 від 31.12.2009р., №485 від 31.01.2010р., №485 від 28.02.2010р., №485 від 31.03.2010р. та №485 від 30.04.2010р.

Але відповідач (споживач даної теплової енергії) вартість наданих послуг не сплатив, заборгувавши позивачеві за період з 01.03.2008р. по 30.04.2010р. 4623грн. 38коп.

Відповідач не представив доказів того, що заборгованість в сумі 4623грн. 38коп. за теплову енергію у вигляді гарячої води, надану йому позивачем за період з 01.03.2008р. по 30.04.2010р. оплачена.

Тому з врахуванням ст. 33 Господарського процесуального кодексу України слід вважати, що відповідач заборгував позивачеві за одержані послуги 4623грн. 38коп., що є порушенням ст.ст. 525, 625, 901, 903 Цивільного кодексу України та ст.ст. 173, 193, 275 Господарського кодексу України.

Відтак, позовні вимоги в даній частині позову слід вважати обґрунтованими і вони підлягають задоволенню.

4) При розгляді справи також враховувалось:

а) 01.11.2000р. позивач заключив з Обласною Радою ветеранів договір «Про постачання теплової енергії в гарячій воді»№485.

Тернопільська обласна організація Організація ветеранів України є правонаступником прав і обовязків Обласної Ради ветеранів, яка утворилася в результаті зміни назви організації.

Зазначене підтверджується наявністю у двох організацій єдиного ідентифікаційного коду. Оскільки, відповідно до п. 6 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 22.01.1996р.) ідентифікаційний код зберігається за субєктом, якому він присвоєний, протягом усього періоду його існування і є єдиним. У разі перетворення юридичної особи за правонаступником зберігається її ідентифікаційний код.

Також, відповідно до довідки Головного управління статистики у Тернопільській області №168099 від 03.12.2008р., первинна реєстрація організації відбулася 25.08.1993р.

Отже, доказом того, що Обласна Рада ветеранів припинилася шляхом перетворення в Тернопільську обласну організацію Організацію ветеранів України є номер ідентифікаційного коду, який зберігся за правонаступником припиненої організації.

Із вищенаведеного вбачається, що сторони по справі є в договірних відносинах і позивач надавав відповідачеві послуги, виконуючи умови договору, як правонаступнику прав і обовязків споживача.

б) Між сторонами по справі укладено договір енергопостачання, відповідно до умов якого позивач (енергопостачальне підприємство енергопостачальник) відпускає теплову енергію, пару, гарячу і перегріту воду (енергію) відповідачеві (споживачеві - абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається (ст. 275 Господарського кодексу України).

в) Тернопільська обласна організація Організація ветеранів України є добровільною громадською організацією ветеранів, яка діє на засадах самоврядування у відповідності з Конституцією України, чинним законодавством та Статутом Організації ветеранів України.

У відповідності до ст. 20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" органи державної виконавчої влади, місцеві органи державної виконавчої влади і самоврядування, Уряд Автономної Республіки Крим у межах своєї компетенції надають ветеранським організаціям фінансову підтримку, кредити з коштів відповідних бюджетів, а також безплатно надають будинки, приміщення, обладнання та інше майно, необхідне для здійснення їх статутних завдань.

Ветеранські організації звільняються від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання (надання), телефоном у приміщеннях та будинках, які вони займають.

Відтак, даним законом передбачено, що відповідач звільняється від плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) в межах середніх норм споживання (надання).

г) Однак чинним законодавством не визначені норми споживання комунальних послуг, в межах яких могли б надаватися ветеранським організація пільги на їх оплату.

Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 01.08.1996р. встановлені норми користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати.

Але ні цією Постановою, ні будь-ким іншим нормативним актом не встановлені такі норми для юридичних осіб.

д) Із листа Управління житлово-комунального господарства, благоустрою та екології Тернопільської міської ради №924/15 від 19.04.2011р. вбачається, що середні норми споживання теплової енергії в гарячій воді розраховуються згідно керівного технічного матеріалу "Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарські потреби в Україні" КТМ 204 України 244-94, затвердженого Держжитлокомунгоспом України 14.12.1993р. та погоджений з Державним комітетом України з матеріальних ресурсів.

При ознайомленні з даними Нормами суд встановив, що такими не встановлено середніх норм споживання теплової енергії в гарячій воді.

Таблиця 2.10., на яку посилається управління, визначає норми витрат гарячої води при температурі 55 градусів Цельсія на гаряче водопостачання, а не на виробництво теплової енергії в Гкал.

У звязку з відсутністю середніх норм споживання теплової енергії, як позивач так і суд не можуть зробити розрахунок і звільнити відповідача від плати за користування тепловою енергією в межах середніх норм споживання.

Тобто, суд не може застосувати до ветеранської організації вимоги ст. 20 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Тим паче, що згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, відповідач повинен довести ті обставини, на які він посилається, як на підставу своїх заперечень.

Тобто відповідач, звертаючись до суду з проханням застосувати до нього гарантії соціального захисту, повинен довести наявність середніх норм споживання теплової енергії.

Такі докази відповідач не надав.

е) Кабінет Міністрів України в постанові №285 від 02.04.2008р. затвердив Порядок використання у 2008 - 2010 роках коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки громадським організаціям ветеранів.

Даний Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених Мінпраці у державному бюджеті за бюджетними програмами "Фінансова підтримка громадських організацій ветеранів" і зазначає для чого останні мають право використовувати бюджетні кошти.

В Порядку зазначено, що громадські організації мають право використовувати бюджетні кошти і як оплату за комунальні послуги.

При таких обставинах слід вважати, що Порядок використання у 2008 - 2010 роках коштів державного бюджету для надання фінансової підтримки громадським організаціям передбачає компенсацію пільг, яка здійснюється шляхом перерахування громадським організаціям коштів, які повинні сплачуватися за одержані комунальні послуги.

Тернопільською обласною радою затверджено обласну програму "Ветеран" на 2005-2009 роки (рішення Тернопільської обласної ради №378 від 25.01.2005р.) та програму "Ветеран" на 2010-2014р.

В рамках дії даних програм, відповідачеві на підставі ст. 20 Закону та вищезазначеної Постанови Кабінету Міністрів України виділялись кошти в:

- 2008р. - 21 500 грн.;

- 2009р. - 9 900 грн.;

- 2010р. - 15 000 грн.

Одержання відповідачем даних коштів підтверджується планами використання бюджетних коштів на 2008 - 2010 роки, які погоджені з начальником головного управління праці та соціального захисту населення Тернопільської облдержадміністрації і затверджені головою Тернопільської обласної організації Організації ветеранів України.

Відтак слід вважати, що відповідач одержав із державного бюджету кошти для оплати комунальних послуг і у 2008 - 2010 роках у нього була можливість їх сплатити як компенсацію по пільзі.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", фінансування витрат, повязаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів. Будь-яким Законом не передбачено, що пільги за користування комунальними послугами надаються за рахунок підприємств, які надають комунальні послуги.

є) Також слід врахувати, що договором "Про постачання теплової енергії в гарячій воді" № 485 від 01.11.2000р. не передбачено надання пільг по оплаті за користування комунальними послугами.

Заключивши договір, відповідач взяв на себе обовязок оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами та в узгоджений термін.

5) Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, видатки по держмиту в сумі 102 грн. слід покласти на відповідача.

6) Відповідно до ст. 44, 47-1 Господарського процесуального кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України №1258 від 21.12.2005р., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, повязані з розглядом даної справи в сумі 236 грн. покласти на відповідача.

Керуючись вищезазначеним, ст.ст. 43, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1) Позов задовольнити частково.

2) Стягнути з Тернопільської обласної організації Організації ветеранів України вул.Грушевського, 23, м. Тернопіль (ідент. код 21157556):

- на користь Комунального підприємства теплових мереж "Тернопільтеплокомуненерго" Тернопільської міської ради вул. І. Франка, 16, м.Тернопіль (ідент. код 14034534) суму 4623грн. 38коп. за спожиту теплову енергію; 102 грн. в повернення сплаченого державного мита та 236 грн. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

3) В решті частині позову відмовити.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення «16»травня 2011 року через місцевий господарський суд.

СуддяВ.О. Колубаєва