Постанова № 15209900, 21.04.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2011
Номер справи
2а-1870/244/11
Номер документу
15209900
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2011 р. Справа № 2а-1870/244/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.

за участю секретаря судового засідання - А.Г. Вольської,

представників позивача - Р.М. Кіріченка, А.О. Кравченко,

представника відповідача - Р.О.Шаповаленка,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Сумський машинобудівний завод" до Державної податкової інспекції в місті Суми про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач з урахуванням зміни до позовних вимог просить скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Суми (ДПІ в м. Суми) №0001962306/0/91312 від 30 листопада 2010 р. про зменшення ТОВ “Сумський машинобудівельний завод” бюджетного відшкодування по податку на додану вартість (ПДВ) на загальну суму 88511 грн., в тому числі за серпень 2010 р. - 16407 грн., за вересень 2010 р. - 72104 грн.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що на підставі акту перевірки від 18.11.2010 р. № 9439/2306/34933255/260 “Про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ “Сумський машинобудівельний завод” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень 2010 р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в періоді з 01.06.2010 р. по 30.06.2010 р., за серпень 2010 р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в періоді з 01.07.2010 р. по 31.07.2010 р., за вересень 2010 р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в періоді з 01.08.2010 р. по 31.08.2010 р.” відповідачем 30.11.2010 р. винесено податкове повідомлення-рішення №0001962306/0/91312 про зменшення позивачеві бюджетного відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 88511 грн., в тому числі за серпень 2010 р. в розмірі 16407 грн., за вересень 2010 р. в розмірі 72104 грн.

Висновок ДПІ в м. Суми щодо завищення бюджетного відшкодування не відповідає матеріалам перевірки викладеним у акті, який навпаки підтверджує відсутність жодних порушень на підприємстві, а також суми податкових зобовязань та податкового кредиту. Підтверджене ДПІ в м. Суми відємне значення в сумі 375448 грн. по декларації з податку на додану вартість за липень 2010 р. відображено по рядку 23.1 декларації з податку на додану вартість. Проте у рядку 23.1 декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 р. відповідачем безпідставно зменшена зазначена сума на 16407 грн. без надання цьому будь-якого обґрунтування.

Залишок відємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду складав 411901 грн. За результатами позапланової перевірки ДПІ в м. Суми за червень, вищезазначену суму було зменшено на 721404 грн. У відповідності до цього позивачем в декларації за вересень 2010 р. у рядку "26" була відображена сума в розмірі зменшеному на 72104 грн. В той же час ДПІ в м. Суми ще раз безпідставно було зменшено податок на додану вартість на суму 72104 грн., але вже в по рядку 25.1 декларації з податку на додану вартість за вересень 2010 р.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити у повному обсязі.

Заперечуючи проти позову ДПІ в м. Суми посилається на його необґрунтованість з наступних підстав.

За серпень 2010 року в акті попередньої позапланової перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника податку у банку за червень 2010 р., було зменшено суму від'ємного значення по податку на додану вартість у розмірі 16407 грн.

Проте у наступному податковому періоді позивач заявив до бюджетного відшкодування всю суму податкового кредиту минулого податкового періоду не подаючи при цьому уточнюючого розрахунку, та відповідно не враховуючи того факту що дана сума зменшена на 16407грн.

Частина залишку, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування складає за даними підприємства 375448 грн., перевіркою підтверджено 359041 грн., яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось в серпні 2010 р. Тому правомірним було зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на суму зменшеного відємного значення минулого податкового періоду.

За вересень 2010 р. позивач помилково дійшов висновку стосовно того, що інспектором безпідставно зменшується в рядку 25.1 декларації з податку на додану вартість за вересень 2010 р., на суму 72104 грн., оскільки перевіркою встановлено, що на порушення п. 5.12 “Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість”, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997р. №166 (у редакції наказу ДПА України від 17.03.2008 року №159), зареєстровано у Мін'юсті України 30.06.2005р.за №702/10982, узгоджено рішенням Комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики від 14.03.2008р. № 9 ТОВ “Сумський машинобудівний завод” в Довідці (додаток 2 до податкової декларації за вересень 2010 р.) невірно визначено суму залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів - в розрізі періодів, що залишається непогашеною після бюджетного відшкодування, і як наслідок, невірно визначено в розрізі періодів залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, а саме - завищення залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (р.24 податкової декларації звітного податкового періоду) на суму 220071грн., завищення частини залишку від'ємного значення, фактично сплаченої отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) на суму 72 104 грн.

Частина залишку, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування складає за даними підприємства 292175 грн., перевіркою підтверджено 220071 грн., яка виникла за рахунок від'ємного значення з податку на додану вартість, що декларувалось в серпні 2010р. (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ за вересень 2010 року).

Таким чином, перевіркою встановлено, що сума, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (сума, указана в рядку 1, у межах суми, указаної в рядку 2) (значення цього рядка переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період) складає - 220071 грн., залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування за вересень 2010 р. включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, складає 339797 грн. (рядок 26 податкової декларації з ПДВ). Тобто позивачем фактично було допущено технічну помилку при заповнення уточнюючого розрахунку за вересень 2010 року. Представник відповідача у задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Вислухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи і дослідивши зібрані докази в їх сукупності, суд визнає, позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ “Сумський машинобудівний завод” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень 2010р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в періоді з 01.06.2010р. по 30.06.2010р., за серпень 2010р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в періоді з 01.07.2010р. по 31.07.2010р., за вересень 2010р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в періоді з 01.08.2010р. по 31.08.2010р., результати цієї преревірки оформлені 18.11.2010 р. актом № 9439/2306/34933255-260, в якому вказано на встановлено порушення вимог п.п. 7.5.1 п.7.5 та п.п.7.7.1, 7.7.2, 7.7.7 п.7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” ТОВ “Сумський машинобудівний завод” завищено заявлені суму бюджетного відшкодування на 88 511 грн., в тому числі за серпень 2010 р. у розмірі 16407 грн., за вересень 2010 р. у розмірі 722104 грн. (а.с. 6-33).

За результатами акту перевірки 30.11.2010 р. ДПІ у м. Суми прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001962306/0/91312, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень, вересень 2010 р. у загальному розмірі 88 511 грн. (а.с.34).

Позивачем було подано декларацію з податку на додану вартість за серпень, вересень 2010р., в якій задекларовано коригування податкового кредиту за рахунок самостійно виявлених помилок за результатами минулих податкових періодів (а.с.38-39,40-41).

Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за серпень 2010 р., сума залишку відємного значення, що підлягає бюджетному відшкодуванню по ТОВ “Сумський машинобудівний завод” склала 375448 грн. (а.с.36).

Згідно уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з податку на додану вартість у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2010р., сума залишку відємного значення, що підлягає бюджетному відшкодуванню по ТОВ “Сумський машинобудівний завод” склала 292175 грн. (а.с.37).

Згідно п.п.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України “Про податок на додану вартість” (чинному на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон) платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 цього Закону протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно п.п.7.7.6 п.7.7 ст.7 цього Закону на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Підпунктом 7.7.5 пунктом 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” встановлені чіткі терміни проведення податковим органом перевірок платників податку з метою визначення сум бюджетного відшкодування та направлення за наслідками цих перевірок висновків органам державного казначейства про відшкодування підтверджених сум бюджетного відшкодування, які не можуть бути продовжені податковим органом і недотримання яких є протиправним.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені пунктом 7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість”

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду, (п.п. 7.7.1. п.7.7 ст. 7 Закону) - при від'ємному значенні цієї суми, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Якщо ж у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.п. 7.7.1 пункту 7.7. ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (п.п. 7.7.2. п.п 7.7. ст. 7 Закону).

Згідно підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.

Підпунктом 7.5.1 пункту 7.5 цієї ж статті визначено, що датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

Підпунктом 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями.

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.

Відповідно до положень Наказу Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 року N 166 "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання", який був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 9 липня 1997 р. за N 250/2054 та діяв в редакції від 17.03.2008 р. № 159 на час виникнення спірних правовідносин (далі Наказ ДПА № 159), якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, сума визначеного від'ємного значення враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону (відображається у рядку 22.1 податкової декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 22.2 податкової декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 23.1 податкової декларації наступного звітного (податкового) періоду).

Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

В підпункті 5.12.1. пункту 5.12 цього Наказу було зазначено, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування і подання вказаного Розрахунку такі особи:

особа, яка була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України);

особа, яка мала обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);

особа, яка не провадила діяльність протягом останніх дванадцяти календарних місяців.

А в силу підпункту 5.12.2. пункту 5.12 Наказу ДПА № 159 бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).

Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24).

Відповідно до п.п 5.12.3., 5.12.4., 5.12.5., 5.12.6 п. 5.12 значення рядка 4 розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість) переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість).

Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).

Рядок 23.4 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної податковим органом.

Збільшення виникає внаслідок установлення за результатами перевірки заниження задекларованої платником суми податкового кредиту та/або завищення податкового зобов'язання. Визначена сума збільшення рядка 26 відображається зі знаком "+" у рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду.

Зменшення відбувається у разі, коли за результатами перевірки встановлено завищення задекларованої платником суми податкового кредиту та/або заниження податкового зобов'язання. Така сума зменшення рядка 26 відображається зі знаком "-" в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду.

Якщо за наслідками перевірки податковим органом виявлено заниження заявленої платником у попередніх періодах суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок такої перевірки, вважається, що платник податку добровільно відмовився від отримання такої суми заниження бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 пункту 7.7 статті 7 Закону у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів на підставі податкового повідомлення. Така сума не може надалі бути відображена ні в рядку 25.1, ні в рядку 25.2 декларації.

На таку суму відповідно зменшується значення рядка 26, що відображається в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду зі знаком "-".

Виходячи з наведених вище правових положень слідує зробити висновок про те, що виявлені під час перевірки та вказані в акті від 18.11.2010 р. № 9439/2306/34933255/260 “Про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ “Сумський машинобудівельний завод” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень 2010 р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в періоді з 01.06.2010 р. по 30.06.2010 р., за серпень 2010 р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в періоді з 01.07.2010 р. по 31.07.2010 р., за вересень 2010 р., яка виникла за рахунок відємного значення з ПДВ, що декларувалось в періоді з 01.08.2010 р. по 31.08.2010 р.” порушення не дають підстав контролюючому органу для зменшення суми бюджетного відшкодування платнику податку оскільки позивачем заявлено до бюджетного відшкодування ту частину від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично ним сплаченій у попередніх податкових періодах постачальникам товарів (послуг).

На підставі вищезазначеного, суд вважає, що ДПІ у м. Суми неправомірно зменшено суми бюджетного відшкодування за серпень та вересень 2010 року, а тому податкове повідомлення-рішення №0001962306/0/91312 від 30 листопада 2010 р. про зменшення ТОВ “Сумський машинобудівельний завод” бюджетного відшкодування податку на додану вартість на загальну суму 88511 грн., є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Сумський машинобудівний завод" до Державної податкової інспекції в місті Суми ТО про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Суми № 0001962306/0/91312 від 30 листопада 2010 року про зменшення Товаристу з обмеженою відповідальністю "Сумський машинобудівний завод" суми бюджетного відшкодування по податку на додану вартість в розмірі 88511 грн.

Відшкодувати з Державного бюджету України Товаристу з обмеженою відповідальністю "Сумський машинобудівний завод" судовий збір в сумі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал

Повний текст постанови складено 26 квітня 2011 року.