Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" квітня 2011 р. № 4044/11/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого суддіКушнерика М.П.
суддівБогаченка С.І., Старунського Д.М.
при секретарі Гром В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Рожнівського споживчого товариства на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від17.12.2010р. по справі за позовомРожнівського споживчого товариства до Державної податкової інспекції в Косівському районі Івано-Франківської областіпро визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И Л А:
01.11.2010р. позивач звернувся до суду з позовом в якому просив визнати недійсним податкове повідомлення-рішення №0000232301/0 від 07.05.2010р., яким визначено суму податкового зобов»язання в розмірі 419737 грн., застосування штрафних санкцій в сумі 209869грн.; податкове повідомлення-рішення №0000232301/3 від 27.10.2010р., яким визначено суму податкового зобов»язання в розмірі 419737грн., застосування штрафних санкцій в сумі 209869грн.; та податкове повідомлення-рішення №0000552301/3 від 27.10.2010р., яким застосовано штрафні санкції за неподання декларації по податку на додану вартість.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від17.12.2010р. в задоволенні позову відмовлено.
Рожнівське споживче товариство оскаржило дану постанову, оскільки така винесена з порушенням норм матеріального права, мотивуючи тим, що ДПІ в Косівському районі проведено позапланову виїзну перевірку товариства з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства. За результатами цієї перевірки складено Акт від 22.04.2010р. № 831/23-1/01525689. На основі зазначеного Акту прийнято податкове повідомлення - рішення №0000232301/0 від 07.05.2010р. яким визначено суму податкового зобов»язання в розмірі 419737грн. та застосовано штрафні санкції в сумі 209 869 грн., т.я. порушено п.1.3 ст.1, пп 2.3.1. п.2.3 ст.2, абз.2 п.9.4 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість».
За результатами розгляду скарги ДПА в Івано-Франківській області оспорюване рішення скасовано в частині 209869 грн. накладеної штрафної санкції за заниження податкового зобов»язання по податку на додану вартість застосованої згідно п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону та одночасно збільшене на 209869 грн. суму податкового зобов»язання за штрафною (фінансовою) санкцією по податку на додану вартість застосовану, згідно п.п.17.1.2. п.17.1 ст.17 Закону.
ДПІ в Косівському районі, без жодних законних підстав, виносить нове податкове повідомлення - рішення № 0000232301/3 від 27.10.2010 р., яким ще раз визначає суму податкового зобов»язання в розмірі 419 737 грн. та застосовує штрафні санкції в сумі 209 869грн.
Таким чином, товариству за одним актом перевірки податковим органом двічі визначено податкове зобов»язання та двічі застосовано штрафні санкції.
Що стосується самої суті визначення податковим органом податкового зобов»язання та накладення фінансових санкцій, то Рожнівське споживче товариство вважає дії ДПІ незаконними, а оскаржувані податкові повідомлення - рішення неправомірними.
Рожнівське споживче товариство відповідно до Закону України «Про споживчу кооперації та ст.111 Господарського кодексу України є первинною ланкою споживчої кооперації - самоврядна організація громадян, які на основі добровільності членства, майнової участі об»єдналися для спільної господарської діяльності. Споживче товариство є юридичною особо діє на основі статуту.
Відповідно до вимог законодавства України споживчим товариством в 2000-2001 роках було створено сім відокремлених госпрозрахункових підрозділів без статусу юридичної особи, зокрема: ГВП «Затишок» код 25952693, ГВП «Надія» код 25911375, ГВП «Візит» код 25825983, ГВП «Росинка» код 25825977, ГВП «Рожнівчанка» код 25825960, ГВП «Вікторія» код 25825345, ГВП «Наталі» код 25735116.
Положеннями (розробленими та затвердженими з»їздом Споживчої кооперації України, рішення якого відповідно до законодавства України носять нормативний характер і не підлягають реєстрації в органах юстиції) про відокремлені госпрозрахункові підрозділи, якими в своїй діяльності керуються вказані господарські одиниці, обумовлено, що підрозділи підлягають державній реєстрації з присвоєнням ідентифікаційного коду, діють на принципах госпрозрахункового розрахунку, мають власне майно, окремий баланс, за умови заміщення 100 відсотків потреби у власних оборотних коштах за рахунок пайових внесків членів трудового колективу.
Всі зазначені відокремлені підрозділи ведуть від свого імені господарську діяльність, є самостійними платниками податків і зборів, самостійно подають статистичну та податкову звітність.
З моменту створення зазначених відокремлених госпрозрахункових підрозділів, всі вони були взяті ДПІ в Косівському районі на облік як окремі платники податків і платники податку на додану вартість. Рожнівське споживче товариство також було зареєстровано в ДПІ Косівського району як окремий платники ПДВ.
Як вбачається з Акту перевірки, бухгалтерськими та податковими документами, Рожнівсьж СТ та відокремлені підрозділи перебуваючи платниками ПДВ самостійно подавали в податковий орган декларації та самостійно сплачували податок на додану вартість. Жодної зведеної (юридична особа з відокремленими підрозділами) декларації по ПДВ за весь період платників ПДВ не подавалося.
За ініціативою відповідача на протязі 2007-2008 років проведено скасування реєстрації платника податку на додану вартість всіх відокремлених підрозділів та Рожнівського СТ за мотивацією, що в жодного платника податку загальна сума здійснення операцій протягом звітного періоду не перевищує 300 000 грн. (без урахування податку на додану вартість). Не відповідає дійсності той факт, що голова СТ за заявою від споживчого товариства зняла відокремлені підрозділи з обліку як платників ПДВ. Кожний відокремлений підрозділ за ініціативою та під тиском ДПІ самостійно знімався з обліку як платник ПДВ, за заявами від імені відокремлених підрозділів, оскільки ці підрозділи зареєстровані в ДПІ як самостійні платники податків і як окремі суб»єкти підприємницької діяльності.
Помилковим аргументом ДПІ в Косівському районі при визначенні податкового зобов»язання та застосування фінансових санкцій вважають посилання в Акті перевірки на те, що згідно п.3 ст.95 Цивільного кодексу України філія або структурний підрозділ (в наведеній статті кодексу зазначено представництво, а не структурний підрозділ) не є юридичною особою і відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість» не може бути зареєстрований платником ПДВ, (однак ДПІ в Косівському районі в свій час зареєструвало всі підрозділи) суму податку за відокремлені підрозділи мало сплачувати головне підприємство - Рожнівське СТ у відповідності до пп.2.3.1. п.2.3. ст.2 зазначеного вище закону: особа підлягає обов»язковій реєстрації як платник ПДВ у разі коли загальна сума здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп»ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов»язань третім особам, протягом останніх 12 місяців сукупно перевищує 300000 грн. (без урахування податку на додану вартість).
Таке твердження податкового органу не відповідає дійсності, оскільки відповідно до ст.2 Закону України «Про податок на додану вартість» платником податку є: будь-яка особа, яка здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку; будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.
Зазначений Закон не позбавляє права (як це трактує ДПІ) зареєструватися платником податку відокремлений госпрозрахунковий підрозділ, оскільки він здійснює свою господарську діяльність самостійно, а не за дорученням юридичної особи.
Відокремлені підрозділи є самостійними суб»єктами господарської діяльності. Дані про відокремлені підрозділи підприємств включаються до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідно до Положення про ЄДРПОУ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 р. № 118. Відокремлені підрозділи є платниками податків (п.1.1 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Відповідно до п.2 ст.3 та п.5 ст.8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» відокремлені підрозділи, що виділені підприємством на окремий баланс, зобов»язані вести бухгалтерський облік, на даних якого ґрунтується фінансова, податкова, статистична та інші види звітності таких підрозділів.
Судом не досліджено в повній мірі питання взяття на облік та скасування як платників ПДВ відокремлених підрозділів.
Реєстрація платниками ПДВ відокремлених підрозділів відбувалася в 2000-2001 роках. Жодних претензій на той час у податкового органу не виникало, оскільки вони діяли відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість».
В 2010 році податкова інспекція стверджує, що відповідно до вказаного Закону відокремлені госпрозрахункові підрозділи не можуть бути платниками ПДВ.
Крім цього, податковий орган посилається на те, що відповідно до ст.132 ГК України відокремлені підрозділи могли бути платниками ПДВ, однак в зв»язку з скасуванням в 2005 році вимог цієї статті господарського кодексу, платником ПДВ може бути тільки юридична особа.
Таке твердження податкового органу є неправомірним та необгрунтованим, оскільки відокремлені підрозділи були взяті на облік як платники ПДВ в 2000-2001 роках, а Господарський кодекс вступив в дію тільки з 1 січня 2004 року. Щодо скасування зазначеної статті Кодексу так скасування відбулося в 2005 році, однак податковий орган не прийняв жодних ми скасуванню реєстрації платника ПДВ жодного із підрозділів. Відокремлені підрозділи самостійно скасували реєстрацію платника ПДВ в 2007 році як такі що не мають обороту більше 300 тисяч в звітний період. В цей же час було скасовано реєстрацію платника ПДВ і Рожнівського СТ, як юридичної особи. Однак у податкового органу не виникло питань щодо валового обороту юридичної особи та відокремлених підрозділів, який на той час складав більше 600 тис. грн. За таких умов не було підстав скасовувати реєстрацію платника ПДВ - Рожнівське СТ.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задоволити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представників позивача, які просять апеляційну скаргу задоволити та представника відповідача, яка просить залишити в силі рішення суду першої інстанції, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, працівниками ДПІ в Косівському районі проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 року.
За результатами перевірки виявлено порушення вимог п.1.3 ст.1, п.п.2.3.1 п.2.3 ст.2, абз.2 п.9.4 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість", про що складно акт від 22.04.2010 року за №831/23-1/01525689.
На підставі вказаного акту ДПІ в Косівському районі прийняла податкові повідомлення-рішення від 07.05.2010 року за №0000232301/0 та №0000232301/3 від 27.10.2010р. та №0000552301/3 від 27.10.2010р., яким до позивача застосовано донарахування суми ПДВ та штрафні санкції за порушення Закону України «Про податок на додану вартість».
Рожнівське СТ в період з 01.01.2007 року по 27.07.2007 року було платником податку на додану вартість, згідно свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ виданого 23.09.1997 року. На підставі_заяви керівника підприємства від 26.07.2007 року Рожнівське СТ було знято з реєстру платників податку на додану вартість. У підпорядкуванні Рожнівського СТ знаходиться сім відокремлених підрозділів ГВП "Затишок", ГВП "Надія", ГВП "Візит", ГВП "Росинка", ГВП 'Рожнівчанка", ГВП "Вікторія", ГВП "Наталі", згідно поданих заяв керівника Рожнівського СТ відокремлені підрозділи знято з реєстру платників податку на додану вартість.
Перевіркою встановлено, що загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг) з часу анулювання свідоцтва платника ПДВ по березень 2008 року склала 341286грн. Заяву про реєстрацію, платника податку на додану вартість Рожнівським СТ в квітні 2008 року до ДПІ не подано.
Рожнівським СТ, в порушення зазначеного вище Закону занизило податкові зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 419739грн. за період з травня 2008 року по грудень 2009 року.
Загальна сума від здійснених Рожнівським СТ та відокремленими господарськими підрозділами операцій з поставки товарів (послуг) протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищила 300000грн
Також, позивачем не враховано вимоги пп.7.2.8 п.7.2 ст.2 Закону України "Про податок на додану вартість", якими зобов'язано вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг) філіями чи структурними підрозділами (відображення податкових зобов'язань та формування податкового кредиту). Зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях подання яких повинно забезпечити підприємство - платник податку на додану вартість, до складу якого входять філії чи структурні підрозділи
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що філії Рожнівського СТ не мають статусу "особи" у відповідності до положень п.1.2. та 1.3. ст.1 Закону України «Про податок на додану вартість», якими передбачено, що "особа" - це будь-яка з наведених відповідно законом осіб, незалежно від того, чи є така особа резидентом чи ні, а саме: суб'єкт підприємницької діяльності, в тому числі підприємство з іноземними інвестиціями, незалежно від форми та часу внесення цих інвестицій; інша юридична особа, що не є суб'єктом підприємницької діяльності; фізична особа (громадянин, іноземний громадянин та особа без громадянства), яка здійснює діяльність, віднесену до підприємницької згідно з законодавством, або імпортує товари на митну територію України; представництво нерезидента, що не має статусу юридичної особи. Платник податку - це особа, яка згідно з цим законом зобов'язана здійснювати утримання та внесення до бюджету податку, що сплачується покупцем, або особа, яка імпортує товари на митну територію України.
В періоді, що перевірявся, Рожнівським СТ не включено до об»єкту оподаткування суми продажу товарів (робіт, послуг) проведених відокремленими підрозділами і відповідно не нараховано податкових зобов»язань та занижено показники, щодо включення у податкових деклараціях податкового кредиту та підлягають виключенню з податкового обліку структурних підрозділів.
Таким чином, відповідач правомірно донарахував позивачеві податкові зобов'язання з податку на додану вартість з операцій поставки товарів (робіт, послуг) окремими філіями, та, відповідно, штрафні санкції з цього приводу, враховуючи те, що на товариство, яке має в складі загальної структури окремо виділені структурні підрозділи без права юридичної особи, покладається відповідальність за своєчасність та повноту проведення розрахунків з бюджетом із ПДВ, з урахуванням обсягів з продажу товарів (робіт, послуг), проведених самостійно структурними підрозділами.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Рожнівського споживчого товариства залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2010р. по справі№2а-3819/10/0970 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді:С.І.Богаченко
Д.М.Старунський
Повний текст виготовлено 26.04.2011р.