Постанова № 15127313, 17.03.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
17.03.2011
Номер справи
2а-1963/10/11/0170
Номер документу
15127313
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 березня 2011 р. Справа №2а-1963/10/11/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А., при секретарі судового засідання Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участі представників сторін: представники позивача Перец О.І., Ганін А.О.;

представник відповідача Грязнова Г.М.;

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою Відкритого акціонерного товариства «Нижньогірський»

доДжанкойської обєднаної державної податкової інспекції АР Крим

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Суть спору: Відкрите акціонерне товариство «Нижньогірський» (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Державної податкової інспекції в Нижньогірському районі АР Крим про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в Нижньогірському районі АР Крим від 26 січня 2010 року №0000022400/0.

Позов мотивовано протиправністю застосування у спірному податковому повідомленні-рішенні штрафних (фінансових) санкцій за відчуження активів, які перебували у податковій заставі, без попередньої згоди податкового органу. Позивач зазначає про те, що право податкової застави не могло поширюватись на всі активи платника податку, оскільки це б суперечило Рішенню Конституційного Суду України від 24.03.2005 року №2-рп/2005. Майно, яке податковий орган вважає реалізованим без узгодження з ним не було включено до акту опису активів, що є порушенням встановленого порядку реалізації права податкової застави.

Ухвалами суду від 09.02.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою суду від 17.06.2010 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2-а-264/08.

Ухвалою суду від 09.11.2010 року провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 16.12.2010 року замінено відповідача у справі на Джанкойську обєднану державну податкову інспекцію АР Крим.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті справи.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав письмові заперечення, в яких вказав, що всі активи позивача знаходились в податковій заставі з жовтня 2008 року. Актом перевірки встановлено, що в період перебування активів у податковій заставі, позивач, без письмової згоди податкового органу, розпорядився активами вартістю 33500,00 грн. Спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами», вважає таким, що прийнято на підставі, в межах повноважень і способом, які встановлені законом.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач є юридичною особою, ідентифікаційний код 00412978, знаходиться на податковому обліку в Джанкойській ОДПІ.

Посадовими особами ДПІ в Нижньогірському районі АР Крим проведено перевірку збереження активів позивача, які перебувають у податковій заставі, за результатами перевірки складено акт від 19 січня 2010 року №36/24-0. За даними вказаного акту активи позивача з 22.10.2008 року знаходяться у податковій заставі (згідно із записом в Державному реєстрі заставного нерухомого і рухомого майна від 22.10.2008 року №21399476 в податкову заставу введені всі активи підприємства). Станом на 11.01.2010 року загальний розмір податкового боргу підприємства складає 142868,76 грн. Також в акті перевірки вказано, що активи позивача, передані в податкову заставу визначені актом опису від 01 грудня 2009 року №3/24-02.

Перевіркою встановлено порушення приписів пп. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» (чинний на час виникнення спірних відносин, далі Закон №2181), сутність якого полягала у реалізації основних засобів на загальну суму 33500,00 грн., у тому числі: комбайн «Нива» вартістю 12000,00 грн. за договором від 05 серпня 2009 року, складопідвал вартістю 6500,00 грн. за договором від 30 листопада 2009 року.

На підставі вказаного акту перевірки та відповідно до пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення-рішення, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкцій у розмірі 33500,00 грн.

Згідно із пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 у разі коли платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, відчужив такі активи без попередньої згоди податкового органу, якщо отримання такої згоди є обов'язковим згідно з цим Законом, платник податків додатково сплачує штраф у розмірі суми такого відчуження, визначеної за звичайними цінами.

Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону №2181, активами платника податків являються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Згідно пп. «а» пп. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 цього Закону платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, здійснює вільне розпорядження ними, за винятком операцій, що підлягають письмовому узгодженню з податковим органом: купівлі чи продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого та рухомого майна, майнових чи немайнових прав, за винятком майна, майнових та немайнових прав, що використовується у підприємницькій діяльності платника податків (інших видах діяльності, які за умовами оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме готової продукції, товарів і товарних запасів, робіт та послуг за кошти і за цінами, що не є меншими за звичайні.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду №2-рп/2005 від 24.03.2005 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме:

абзацу другого підпункту 8.2.1 пункту 8.2 статті 8, згідно з яким право податкової застави виникає у разі неподання або несвоєчасного подання платником податків податкової декларації - з першого робочого дня, наступного за останнім днем строку, встановленого законом про відповідний податок, збір (обов'язковий платіж) для подання такої податкової декларації;

підпункту 8.2.2 пункту 8.2 статті 8 в частині поширення права податкової застави на будь-які види активів платника податків без врахування суми його податкового боргу.

Відповідно до пунктів 11, 12, 15 Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій заставі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2002 року №538 платник податків (для державних і комунальних підприємств - за узгодженням з органом, уповноваженим управляти його майном) не пізніше ніж на 30 календарний день з моменту отримання ним другої податкової вимоги самостійно визначає склад і черговість продажу своїх активів виходячи з принципів збереження цілісності майнового комплексу, що забезпечує ведення його основної виробничої діяльності, та повного погашення суми податкового боргу.

Визначені для продажу активи описуються в акті за формою згідно з додатком 3 вказаного Порядку.

Якщо платник податків в установлені терміни самостійно не визначив активи для продажу або податковий керуючий вирішує, що платник податків визначає для продажу активи, звичайна ціна яких є завідомо нижчою, ніж сума податкового боргу, такий податковий керуючий зобов'язаний самостійно визначити у присутності платника податків (його посадових осіб) склад активів, що підлягають продажу, виходячи з принципів збереження цілісності майнового комплексу та з урахуванням того, що звичайна (оціночна) вартість таких активів не перевищує двократного розміру податкового боргу.

Таке рішення податкового керуючого може бути оскаржене у порядку, визначеному Законом №2181 для оскарження рішень податкового органу щодо визначення сум податкових зобов'язань або податкового боргу. При цьому протягом терміну такого оскарження продаж активів платника податків, визначених за рішенням податкового керуючого, не здійснюється.

Якщо проведення опису активів платника податків - юридичної особи за участю його представника неможливе, податковий керуючий може провести такий опис без його участі. Після проведення опису податковий керуючий зобов'язаний не пізніше ніж наступного дня відправити копію акта опису платнику податків.

Таким чином право податкової застави поширюється не на всі активи платника податків, а залежно від суми податкового боргу. Якою б не була сума боргу, податковий орган зобовязаний описати активи, що є предметом податкової застави, в акті встановленої форми, при цьому опис заставних активів здійснюється таким чином, щоб у подальшому такі активи можна було ідентифікувати.

Судом встановлено, що акт опису активів позивача від 01.12.2009 року №3-24-02, про який зазначено в акті перевірки від 19 січня 2010 року №36/24-0, скасовано Державною податковою адміністрацією в АР Крим рішенням від 19.02.2010 року №378/10/25-023 (а.с. 26), як такий, що не відповідає вимогам законодавства, відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Таким чином, висновки про розпорядження позивачем майном, на яке поширювалось право податкової застави, покладені в основу спірного податкового повідомлення-рішення, не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки майно, на яке поширювалось таке право не було описано у встановленому порядку та не було індивідуалізовано.

Враховуючи викладене позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Також суд стягує на користь позивача суму судового збору, сплаченого при зверненні до суду в порядку, встановленому ст. 94 КАС України.

В судовому засіданні 17.03.2011 року оголошено вдму ступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 22.03.2011 року.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Нижньогірському районі АР Крим від 26 січня 2010 року №0000022400/0 про застосування до Відкритого акціонерного товариства «Нижньогірський» (ідентифікаційний код 00412978) штрафних (фінансових) санкцій ідентифікаційний код 00412978 на суму 33500,00 грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Нижньогірський» 3,40 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаленко С.А.