Рішення № 15123040, 11.04.2011, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
11.04.2011
Номер справи
7/21/5022-288/2011(18/140-2421)
Номер документу
15123040
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" квітня 2011 р.Справа № 7/21/5022-288/2011(18/140-2421)

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Стадник М.С.

розглянув справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" вул. Степана Бандери, 38, м. Тернопіль

до відповідача 1 Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області вул. Танцорова, 11, м. Тернопіль

відповідача 2 Чортківської міської ради, вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:

-ОСОБА_1, АДРЕСА_1

-ОСОБА_2, АДРЕСА_1

-ОСОБА_3, АДРЕСА_1

-Виконавчий комітет Чортківської міської ради, вул. Шевченка, 21, м. Чортків, Тернопільська область

-Чортківське бюро технічної інвентаризації, вул. Сонячна, 7, м. Чортків, Тернопільська область

За участю представників сторін:

прокуратури Тернопільської області ОСОБА_4, посвідчення№92 від 17.12.2010 р.;

позивача: ОСОБА_5, довіреність № 01/01 від 04.01.2011р.;

відповідача: ОСОБА_6, довіреність № 01 від 05.01.2011 р.;

третіх осіб: ОСОБА_7, ОСОБА_8 довіреність№1175 від 23.07.2009р., №1173 від 23.07.2009 р., №1174 від 23.07.2009 р.

Суть справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" звернулося з позовом до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області, Чортківської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, Виконавчого комітету Чортківської міської ради, Чортківського бюро технічної інвентаризації про визнання за товариством права власності на будівлю гуртожитку розташованого за адресою АДРЕСА_1.

Рішенням господарського суду Тернопільської області від 20.09.2010р. у справі №18/140-2421, яке залишено без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 30.11.2010р. позовні вимоги товариства задоволено.

Постановою Вищого господарського суду України від 09.02 2011р. скасовано постанову Львівського апеляційного господарського суду від 30.11.2010р. та рішення господарського суду Тернопільської області від 20.09.2010р. у справі №18/140-2421, справу передано на новий розгляд до господарського суду Тернопільської області. При цьому в постанові зазначено, що при новому розгляді суду необхідно зясувати обставини щодо того, чи не набули будь які особи у передбаченому законодавством України порядку права власності на частину гуртожитку, у період з моменту входження гуртожитку до складу статутного капіталу Орендної фірми "Тернопільбуд" під час проведення приватизації та до моменту прийняття рішення у справі.

Відповідно до ст.111-12 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції , є обовязковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.

Учасникам судового процесу розяснено їх права і обовязки передбачені ст. 22, 29 ГПК України.

ТОВ "Тернопрільбуд" підтвердив позовні вимоги та надав додаткові пояснення по справі, з врахуванням постанови Вищого господарського суду України від 09.02.2011р., а саме просить суд прийняти до уваги, що станом на день розгляду спору, єдиним власником спірного гуртожитку АДРЕСА_1, набутого в процесі приватизації, відповідно до діючих нормативно правових та законодавчих актів, які були чинні на момент приватизації, на підставі договору купівлі - продажу державного майна цілісного майнового комплексу орендної фірми " Тернопільбуд" № КП-233 від 08.12.1993р. та акту прийому-передачі державної частки цілісного майнового комплексу орендної фірми "Тернопільбуд", які не скасовані та дійсні станом на день розгляду справи. Також, представник позивача пояснив, що в даний час в 17 кімнатах гуртожитку проживають фізичні особи, на правах оренди, на підтвердження чого надав копії договорів оренди житлової площі для тимчасового проживання в гуртожитку укладені 01.08.2009р. та термін дії яких закінчився 01.08.2010р. При цьому просить суд звернути увагу на те, що треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2, та ОСОБА_3 були поселені в гуртожиток на підставі поданих заяв їхніх чоловіків, які на момент поселення працювали в ПМК- 258 підприємства "Тернопільбуд", зазначені треті особи в системі ТОВ "Тернопільбуд" не працювали і, станом на даний час не працюють і їхні чоловіки .

Просить позовні вимоги задовольнити.

Регіональне відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області підтвердив заперечення на позов з врахуванням постанови Вищого господарського суду України від 09.02.2011р. тими самими підставами, що і при первісному розгляді справи, а саме що будівля гуртожитку по АДРЕСА_1 не увійшла до статутного фонду орендної фірми "Тернопільбуд" при приватизації, оскільки не включена у перелік майна яке передано у приватну власність .

Просить суд врахувати, що: - відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України „Про приватизацію державного майна", в редакції, яка діяла на момент приватизації орендної фірми "Тернопільбуд", визначено, що дія цього закону не поширюється на приватизацію об'єктів державного житлового фонду, а тому гуртожитки, які відповідно до ч. 2 ст. 4 Житлового кодексу УРСР становлять державний житловий фонд, не могли бути обєктами приватизації орендної фірми, оскільки порядок їх приватизації встановлений спеціальним Законом України „Про приватизацію державного житлового фонду" і ФДМУ, враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства та норми Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 07.07.1992р. №2558-ХІІ, не мав повноважень здійснювати приватизацію державного житлового фонду, а так само і передавати його у власність юридичних осіб в процесі приватизації; - згідно роз'яснення Фонду державного майна України від 30.12.2005р. №10-12-21463 "Щодо гуртожитків, приватизованих у складі цілісних майнових комплексів" та рішення комітетів Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці, будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства від 24.04.2007р., на яких розглядалася інформація ФДМУ щодо порушення житлових прав громадян України, які проживають у гуртожитках, гуртожитки, як об'єкти державного житлового фонду, не підлягали приватизації відповідно до ЗУ "Про приватизацію державного майна", а ті які включені до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації підлягають вилученню із статутних фондів за рішенням суду та передачі до комунальної власності; - правоустановлювальним документом згідно чинної на час приватизації Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затверджена наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09.06.1998р. №121, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.06.1998р., є договір купівлі-продажу від 08.12.1993р. № КП-233, а не додаток до акту прийому-передачі цілісного майнового комплексу підприємства "Тернопільбуд". Просить в позові відмовити.

Чортківська міська рада подала відзив на позов, в якому зазначає, що її помилкового залучено до участі у справі в якості відповідача №2, оскільки міська рада не вчиняла жодних дій, які могли порушити будь-які права позивача, а рішення №351 від 17.06.2009р. щодо оформлення права власності на спірний гуртожиток, як державної форми власності за Регіональним відділенням ФДМУ по Тернопільській області, прийнято виконавчим комітетом Чортківської міської ради, та яке скасовано за клопотанням позивача після прийняття рішення Львівським господарським судом. Просить дану справу розглядати без участі її представника та керуючись ст.24 ГПК України виключити Чортківську міську раду з числа відповідачів.

Виконавчий комітет Чортківської міської ради витребувані ухвалою суду документи не подав, а подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Чортківське обласне комунальне міжрайонне бюро технічної інвентаризації подало довідку №26 від 01.04.2011р. про те, що право власності на будівлю гуртожитку по АДРЕСА_1 в Чортківському обласному комунальному міжрайонному бюро технічної інвентаризації в м. Чорткові не зареєстровано.

Треті особи подали копії паспортів з відміткою про прописку місця проживання (АДРЕСА_1, м. Чортків), їх представники в судовому засіданні підтвердили, що треті особи не набули права власності на приміщення гуртожитку в яких вони проживають.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши в процесі розгляду справи прокурора, пояснення представників сторін, суд, на підставі ст. 43 ГПК України, давши оцінку поданих сторонами доказам та наведеним доводам, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення.

При цьому суд виходив з наступного:

- згідно ст. 316 Цивільного Кодексу України від 16.01.2003р., який набрав чинності з 01.01.2004р.(далі Цивільний кодекс), визначено, що право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном, яке охороняється законом і таке право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ст.328 Цивільного кодексу);

З метою належного забезпечення захисту права власності на нерухоме майно, до прийняття Верховною Радою України закону про державну реєстрацію прав на обєкти нерухомого майна, оформлення права власності на такі обєкти провадиться на підставі „Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно” затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5 прийнятого на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 18.02.1998 року № 192 „Про заходи щодо створення системи реєстрації прав на нерухоме та рухоме майно” та від 16.05.2002 року № 661 „Про заходи щодо створення системи реєстрації прав власності на нерухоме майно” (далі Тимчасове положення).

Оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна здійснюється з особливостями передбаченими п. 6 Тимчасового положення (в редакції від 22.01.2009р.), а саме згідно пп.6.1"а" п.6 даного положення, таке оформлення провадиться з видачею органами місцевого самоврядування свідоцтва про право власності фізичним особам та юридичним особам на підставі документів установлених законодавством, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна.

Право власності на нерухоме майно фізичних та юридичних осіб, згідно п.п.1.3,1.4, 1.5 Тимчасового положення, підлягають обовязковій державній реєстрації, яке здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (БТІ) за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць на підставі правовстановлювальних документів зазначених в Додатку №1 до Тимчасового положення, до яких згідно п.п.10,12 Додатку відносяться рішення судів про визнання права власності на обєкти нерухомого майна та рішення засновника про створення державної (національної) акціонерної компанії, державної (національної) холдингової компанії, відкритого акціонерного товариства, створеного в процесі приватизації (корпоратизації), та акт приймання-передавання нерухомого майна або перелік зазначеного майна, наданий засновником чи державним органом приватизації. Згідно ст.19 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” від 01.07.2004р. також визначено перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на обєкти нерухомого майна, одним із таких документів є рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно та договори, укладені у порядку, встановленому законом(п.п.2,7 ст.19 закону).

Порядок захисту права власності на майно встановлений ст. 392 Цивільного кодексу, згідно якої власник майна може предявити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, який є одним із способів захисту порушеного права встановленого ст.16 даного кодексу та ст.20 Господарського кодексу України.

Так, ТОВ"Тернопільбуд" звернулося до Чортківського обласного комунального міжрайонного бюро технічної інвентаризації про проведення державної реєстрації права власності на будівлю гуртожитку за адресою м.Чортків, АДРЕСА_1, який листом від 14.04.2009р. відмовив у проведенні реєстрації пославшись на те, що у приватизаційних (право установлювальних ) документах, а саме в додатку до акту прийому передачі цілісного майнового комплексу зазначено гуртожиток для проживання одинаків в м. Чортків, вул. Будівельників, 2, якої по даних БТІ в м. Чортків не було і не має.

Враховуючи відмову БТІ, ТОВ "Тернопільбуд" звернулося до Чортківської міської ради із заявою №01/205 від 22.06.2009р. про оформлення за товариством права власності на будівлю гуртожитку, що знаходиться за адресою: м.Чортків, АДРЕСА_1, Тернопільської області, додавши до заяви матеріали, відповідно до яких товариство набуло власності на будівлю в процесі приватизації та яке перебуває в його статутному фонді.

Чортківський міський голова, листом від 25.06.2009р. №779 повідомив товариство, що рішенням виконавчого комітету Чортківської міської ради від 17.06.2009р. №351 право державної власності на гуртожиток оформлено за Регіональним відділенням Фонду державного майна Тернопільської області з видачею Свідоцтва про право власності. Рішення виконавчим комітетом прийнято на підставі наказу Регіонального відділення Фонду державного майна Тернопільської області №14 від 29.01.2009р." Про взяття на облік та внесення до ІППС "ЕТАП-МАЙНО" Єдиного реєстру обєктів державної власності, гуртожитку, який в процесі приватизації не увійшов до статутного капіталу ВАТ "Тернопільбут", згідно якого гуртожиток по вул. С.Бандери, 60/ 1, м. Чортків взято на облік як державне майно.

Відповідно до ст. ст. 33, 34 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, при цьому обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Як випливає з матеріалів справи, позивач набув право власності на будівлю гуртожитку в процесі приватизації державного майна цілісного майнового комплексу орендної фірми "Тернопільбуд", яка проводилася в порядку передбаченому Законами України "Про оренду майна державних підприємств та організацій" від 10 квітня 1992 року(далі Закон про оренду), "Про приватизацію державного майна" від 04.03.1992р. (далі Закон про приватизацію), Методики оцінки вартості об'єктів приватизації та оренди затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 1992 р. N 522 (далі Методика), в редакції станом на момент приватизації.

Так, відповідно до ст. 28 Закону про оренду, Орендар має право на викуп об'єкта оренди, якщо це передбачено договором відповідно до законодавства України. При цьому, організація орендарів (орендар) має право на укладення договору оренди з викупом орендованого майна не пізніше трьох років з дня укладення (приведення у відповідність з цим Законом) договору оренди, якщо орендоване майно не віднесено до об'єктів, приватизацію яких заборонено законодавчими актами України, та якщо це не суперечить Державній програмі приватизації.

Умови викупу (ціна, порядок, строки та засоби платежу) визначаються у договорі оренди відповідно до законодавчих актів України про приватизацію. Згідно даної норми закону, ціна зданого в оренду з викупом майна, що приватизується, визначається на умовах, передбачених статтею 20 Закону про приватизацію, відповідно до якої визначення початкової ціни об'єкта приватизації або розміру статутного фонду господарського товариства, що створюється на основі державного підприємства, здійснюється виходячи з оцінки у відновній вартості, зафіксованій на момент емісії приватизаційних паперів, основних фондів за вирахуванням їх зносу, фактичної вартості оборотних фондів та врахування дебіторської та кредиторської заборгованості відповідно до методики, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Вищезазначена Методика, розроблена відповідно дозаконів України "Про приватизацію майна державних підприємств", "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)","Про оренду майна державних підприємств та організацій", Державної програми приватизації майна державних підприємств та інших нормативних актів, встановлює порядок і спосіб оцінки майна, що приватизується або передається в оренду, за відновною вартістю з урахуванням зносу та складу цього майна. Вона використовується для визначення початкової (аукціонної) ціни державного підприємства, розміру статутного фонду господарського товариства, що створюється у процесі приватизації, а також для визначення ціни майна державного підприємства або окремих інвентарних об'єктів при викупі та передачі його в оренду.

Згідно п.15 Методики, при викупі державного майна орендного підприємства оцінюється майно, що здане в оренду, і те, що придбане за час оренди за рахунок орендодавця, а також коштів державного бюджету. Оцінці вартості об'єкта приватизації повинна передувати його повна інвентаризація, проведена відповідно до положення про інвентаризацію основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів та розрахунків .

Визначена вартість цілісного майнового комплексу рішенням органу приватизації може бути зменшена чи збільшена на суму вартості майна, для якого чинним законодавством встановлено пільги або особливий режим приватизації. Оцінка вартості майна державного підприємства як цілісного майнового комплексу здійснюється в 10-денний строк з дня представлення документації про результати інвентаризації і завершується складанням акта встановленого зразка, що затверджується керівником відповідного органу приватизації чи орендодавцем (додаток N 1). До акта додається передаточний бухгалтерський баланс і документація про результати інвентаризації. Перший примірник документів зберігається у відповідних органах приватизації чи орендодавця, другий - у покупця чи орендаря(п.п.22,23 Методики).

Судом, в процесі розгляду справи, не встановлено фактів незаконного набуття позивачем права власності на будівлю гуртожитку в м. Чортків, АДРЕСА_1, та перебування даного майна у статутному фонді товариства та на його балансі, як не власних основних засобів, як не здобуто доказів, що на приміщення гуртожитку (його кімнат) набули власності інші особи.

Даний висновок підтверджується наступним доказами:

- гуртожиток на 110 місць в м. Чортків, вул. Міцкевича, 60/1, Тернопільської області, загальною площею 1373,63кв.м., побудований за рахунок коштів державного бюджету ( замовник будівництва - Управління капітального будівництва облвиконкому); закінчений даний обєкт будівництвом 30.09.1988р., про що свідчить Акт приймання в експлуатацію державною приймальною комісією закінченого будівництвом обєкта, який затверджений рішенням комітету Чортківської районної ради народних депутатів Тернопільської області № 194 від 30.09.1988 р.; даний обєкт, балансовою вартістю 425569,33 руб. переданий управлінням капітального будівництва в експлуатацію Житлово-комунальній конторі будівельно - монтажного тресту "Тенопільпромбуд " ( ЖКК), що підтверджується довідкою до річного звіту за 1988р. (л.с.52 т.1) ;

- між Міністерством будівництва УРСР (Орендодавець) і організацією орендарів (Орендар) створеної відповідно до рішення конференції трудового колективу тресту "Тернопільпромбуд" (протокол №1 від 05.12.1990р.) укладено 02.01.1991 р. договір оренди, відповідно до якого Орендодавець передає по акту від імені держави до 31.12.1995р. майновий комплекс виробничих фондів по залишковій вартості, яка складає станом на 01.01.1991р. 9502тис.крб., Орендар після підписання договору і прийняття майна набуває статусу орендної фірми"Тернопільбуд" з дня державної реєстрації і стає правонаступником прав і обовязків тресту. Відповідно до п.2.2 договору, Орендар має право повністю або частково викупити орендоване майно, при цьому питання викупу вирішується на підставі додаткової угоди,строк дії договору встановлений до 31.12.1995р. ;

- розпорядженням виконавчого комітету Тернопільської міської ради №521 від 31.12.1991р. зареєстровано статут орендної фірми "Тернопільбуд" створеної на добровільних засадах по рішенню конференції трудового колективу ордена "Знак пошани" будівельно монтажного тресту "Тернопільпромбуд" на основі оренди майна української державної будівельної корпорації "Укрбуд",з правом правонаступництва прав та обовязків тресту;

- у відповідності до Закону про оренду та на підставі розпорядження Фонду державного майна України №375 від 11.09.1992р., між Фондом державного майна України (Орендодавець правонаступник Мінбуду по договору оренди від 02.01.1991р.) та організацією орендарів (Орендар) укладено 26.11.1992р. додаткову угоду до договору оренди з викупом майна організацією орендарів орендної фірми "Тернопільбуд", відповідно до якого визначено склад і вартість майна на момент переоформлення договору та п.2.2 договору оренди викладено у новій редакції згідно якого орендар має право викупляти орендоване майно на умовах, в порядку і в строки визначені діючим законодавством про приватизацію державних підприємств, програмою приватизації та умовами додаткової угоди. Дані зазначені у додатковому договорі щодо вартості майна яке передається в оренду та статутного фонду зазначені на підставі даних інвентаризації, проведеної згідно вимог Методики;

- з метою укладення договору купівлі продажу державного майна, відповідно до норм Закону про оренду, розпорядженням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 537 проведено 18.11.1992р. реєстрацію Положення про організацію орендарів фірми "Тернопільбуд";

- наказом Фонду державного майна України від 10.11.1993 року № 77-ДУ затверджено, станом на 22.09.1993р. з урахуванням вимог Методики, Акт оцінки вартості майна орендного підприємства Орендна фірма "Тернопільбуд", згідно якого оціночна вартість цілісного майнового комплексу, за даними передавального балансу та документації про результати інвентаризації, становить 50623513 тис.крб., із якого вилучено вартість майна в сумі 20689163 тис.крб., що належить орендарю та майно вартістю 1008510 тис.крб. для якого встановлено пільги при приватизації. Такі пільги встановлені ч.2 ст.24 Закону про приватизацію, відповідно до якої за згодою орендного підприємства, відповідний державний орган приватизації безоплатно передає об'єкти соціально-побутового призначення, створені за рахунок коштів фонду соціального розвитку (аналогічних фондів) зазначеного підприємства із зменшенням ціни, за яку було придбано майно підприємства, на суму початкової ціни зазначеного майна. Дана норма закону кореспондується з п.45 Методики, на підставі якої проводилася оцінка майна та затверджено Акт протоколом комісії від 22.09.1993р. №1, згідно якого вартість майна цілісного майнового комплексу зменшується на вартість майна, що належить орендареві, для якого встановлені пільги (безоплатна передача об'єктів соціально-побутового призначення), особливий режим приватизації (відрахування вартості незавершеного будівництва, процентних облігацій, акцій, паїв, споруд і дільниць, що не підлягають приватизації).

Таким майном, для якого встановлені пільги, та передані орендній фірмі згідно Переліку є санаторій профілакторій "Веселка", їдальня на 150 місць, вагон столова (2 обєкти ), їдальня Промбази та комплекс ЖКК (вартість майна останнього складає 279433569 крб., в тому числі залишкову вартість спірного гуртожитку - 409967 крб.).

За даними акту оцінки вартість майна, що підлягає приватизації складає 28925840 тис.крб.

Між Фондом державного майна України (Продавець) та організацією орендарів орендної фірми "Тернопільбуд" (Покупець) укладено 23.11.1993р. договір купівлі продажу, який нотаріально посвідчений 23.11.1993р. та зареєстрований в реєстрі за №3-6501, а у Фонді держмайна зареєстрований 08.12.1993р. за №КП-233. Відповідно до умов договору купівлі продажу Продавець продає, а Покупець купує державне майно цілісного майнового комплексу вартістю 28 925 840 тис. крб., право власності на яке переходить до Покупця з моменту підписання сторонами акту прийомки передачі, який підписується протягом десяти календарних днів після оплати повної відчужуваної суми цілісного майнового комплексу. Строк оплати вартості майна встановлений договором не пізніше 01.04.1994р.

Згідно Акту прийому передачі державної частки цілісного майнового комплексу орендної фірми "Тернопільбуд" від 01.03.1994 р., Фонд державного майна України передав, а організація орендарів прийняла згідно з відомістю інвентаризації викуплену частку цілісного майнового комплексу орендної фірми "Тернопільбуд" вартістю 28 925 840 000 крб.

За даними додатку до акту прийому передачі цілісного майнового комплексу підприємства "Тернопільбуд", Фонд державного майна передав згідно з договором купівлі продажу від 08.12.1993 № КП-233, а організація орендарів фірми "Тернопільбуд" прийняла обєкти нерухомості, в тому числі гуртожитки для проживання одинаків, залишковою вартістю на момент оцінки станом на 1993 рік 38276816 крб., серед яких значиться гуртожиток за адресою м. Чортків, вул. Будівельників, 2, залишковою вартістю 409 967 крб.

На підтвердження права власності на майно цілісного майнового комплексу вартістю 50623513 тис.крб. придбаного згідно договору купівлі продажу та акту приймання передачі, Фондом держмайна України 16.11.1994р. видано орендній фірмі "Тернопільбуд" Свідоцтво про власність за реєстраційним номером П-396.

Відповідно до установчого договору від 29.11.1994 р. на базі приватизованого майна створено ТОВ фірми "Тернопільбуд ЛТД", із статутним фондом 50623513 тис.крб., державна реєстрація якого проведена 15.12.1994 р.

В процесі господарської діяльності, 25.10.2001р. ТОВ фірма "Тернопільбуд ЛТД" реорганізувалося з правом правонаступництва у ВАТ "Тернопільбуд", а 04.06.2009р. ВАТ "Тернопільбуд" реорганізовано шляхом перетворення з правом правонаступництва у ТОВ "Тернопільбуд", на підставі рішення прийнятого загальними зборами акціонерів товариства від 27.02.2009 р.

Слід зазначити, що в процесі реорганізації, спірне майно не вибувало із власності товариства, і на момент прийняття рішення перебуває на його балансі та в статутному фонді .

Доводи Регіонального відділення щодо того, що станом на момент приватизації цілісного майнового комплексу гуртожиток по вул. Міцкевича, 60/1 відносився до державного житлового фонду і не підлягав приватизації, та що за даними інвентаризації даний гуртожиток не включено в переліки майна яке приватизується, а отже не був обєктом приватизації, і не включений до статутного фонду товариства та відноситься до державної форми власності, судом відхиляються, так як спростовуються наступним:

а/ відповідно до ч. 2 ст.3 Закону про приватизацію, дія цього Закону не поширюється на приватизацію об'єктів державного земельного та житлового фондів, а також об'єктів соціально-культурного призначення, за винятком тих, які належать підприємствам, що приватизуються;

-п.42 Методики оцінки вартості об'єктів приватизації, затвердженої постановою КМ України від 8 вересня 1993 р. N 717 визначено, що вартість майна цілісного майнового комплексу зменшується на вартість майна державного житлового фонду, який приватизується відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду, при цьому варто зазначити, що інвентаризація майна орендної фірми проводилася згідно Методики №522, і вартість майна, що розрахована згідно з цією Методикою, не змінювалася за рішенням органу приватизації ;

-відповідно до ч.2 ст.1, ч.2 ст.2 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", в редакції закону від 19.06.1992р., кімнати в гуртожитках не відносилися до державного житлового фонду, який підлягає приватизації на користь громадян чи підлягав передачі у комунальну власність відповідних Рад, а тому гуртожиток міг бути включений до вартості майна, яке підлягало приватизації, оскільки законом такої заборони не було встановлено.

Слід зазначити, що кімнати в гуртожитках, включені до обєктів приватизації тільки в 2008р., в редакції ч.1 ст.2 Закону "Про приватизацію державного житлового фонду" від 04.09.2008р., а передачі в комунальну власність гуртожитки підлягали тільки в 2004р. на підставі п.2 Положення про порядок передачі в комунальну власність загальнодержавного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств,установ та організацій, затвердженого постановою КМ України №891 від 06.11.1995р. ( в редакції постанови №695 від 26.05.2004р.).

б/ підтвердженням відповідності гуртожитку по АДРЕСА_1 (АДРЕСА_1 гуртожитку зазначеному в додатку до акту передачі під №19 по вул. Будівельників, 2, є дані про рік введення його в експлуатацію -1988р., дані його первинної вартості - 425569 крб, що відповідає даним акту введенню його в експлуатацію, та дані залишкової вартості, яка складає 409967 крб., які відображенні у Відомості розрахунку відновної вартості орендованих будівель і споруд станом на 01.08.1993р. по ЖКК, яка є додатком до Акту оцінки відповідно до п.35 Методики 522.

Інших будівель з такими показниками у м. Чорткові у Відомості не значиться, і відповідачем даний факт не заперечується, а тому доводи позивача щодо допущеної описки у назві вулиці приймаються судом до уваги, оскільки підтверджуються іншими доказами, а саме даними бухгалтерського обліку, про перебування гуртожитку на балансі товариства як на момент приватизації, так і на час прийняття рішення. Даний факт також підтверджений висновком судово економічної експертизи від 16.04.2010р. проведеної Тернопільським відділенням Київського науково дослідного інституту судових експертиз;

в/ підтвердженням того, що гуртожиток увійшов у вартість цілісного майнового комплексу Орендної фірми та підлягав приватизації є Акт оцінки майна, в якому в графі 17.3-17.5 п.17 "Вилучення вартості майна" не міститься даних про наявність у його складі майна для якого органом приватизації встановлено особливий режим приватизації, наявність державного житлового фонду та обєкти,які не підлягають приватизації;

г/ суд не дає оцінку листам Фонду державного майна України, оскільки такі не є правовстановлювальними доказами в розумінні ст.34 ГПК України, а також не дає оцінку заходам здійсненим Регіональним відділенням ФДМУ по Тернопільській області щодо взяття на облік спірного гуртожитку, як державного майна яке не увійшло до статутного фонду позивача, оскільки такі дії останнього не є предметом спору у даній справі;

д/ безпідставним є посилання Регіонального відділення на рішення комітетів Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці, будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства від 24.04.2007р. (протокол №1) щодо розгляду інформації Фонду державного майна України по питанню порушення житлових прав громадян, що мешкають у гуртожитках, оскільки воно є не актом нормативного, а рекомендаційного характеру;

є/ щодо правовстановлювальних документів, які підтверджують право власності на цілісний майновий комплекс набутий в процесі приватизації, то такими в даному випадку є: Договір купівлі продажу від 23.11.1993р., Акт оцінки вартості цілісного майнового комплексу, згідно якого така складає 50623513тис.крб., що відповідає розміру статутного фонду орендної фірми "Тернопільбуд" та, що не оспорюється Регіональним відділенням; Відомості розрахунку відновної вартості майна, що приватизується, які є додатками до Акту оцінки та в переліку якого значиться спірний гуртожиток; Акт приймання передачі майна .

Приймаючи до уваги, що правовстановлювальні документи, які підтверджують право власності ТОВ "Тернопільбуд" на гуртожиток по АДРЕСА_1 у м. Чорткові, є чинними станом на час розгляду справи, а тому вимоги позивача підлягають до задоволення як правомірно заявлені.

Враховуючи викладене керуючись ст.ст. 33,34,43,82,84 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернопільбуд" (вул. Степана Бандери, 38, м. Тернопіль, ідентифікаційний код 01268934) право власності на будівлю гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1.

На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення (22.04.2011року), через місцевий господарський суд.

СуддяМ.С. Стадник