Постанова № 15107265, 05.04.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2011
Номер справи
2а-3292/10/2570
Номер документу
15107265
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-3292/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Бородавкіна С.В. Суддя-доповідач: Федорова Г. Г.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"05" квітня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді:

суддів:

при секретарі:

за участю:Федорової Г.Г.,

Данилової М.В., Дурицької О.М.,

Петриченко Ю.П.,

представника позивача Чулова Г.В., Рубановської К.І.,

представників відповідача Дубровської Т.І., Падалки В.Б., Большак Л.О., Заболотня Я.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 липня 2010 року по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Білі Береги»до Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Білі Береги»(далі - позивач) звернулося до Чернігівського окружного адміністративного суду із позовом до Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області (далі - відповідач), в якому просило визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення Бахмацької міжрайонної ДПІ Чернігівської області від 14.06.2010 року № 0000222310/0 про визначення суми податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) з податку на додану вартість в сумі 10609758,00 грн. та від 14.06.2010 року № 0000232310/0 про визначення суми податкового зобовязання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) з податку на прибуток підприємств в сумі 907873,90 грн.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 липня 2010 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Білі Береги»до Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області № 0000222310/0 від 14 червня 2010 року та № 0000232310/0 від 14 червня 2010 року задоволено частково.

Визнано нечинним та скасовано податкове повідомлення-рішення Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області № 0000232310/0 від 14 червня 2010 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду в частині задоволення позову ТОВ «Білі Береги»звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального і процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно зясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в звязку з чим просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 липня 2010 року та прийняти нову постанову, якою повністю відмовити в задоволенні заявлених позивачем вимог.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 195 КАС України, колегія судді вважає за можливе переглянути судове рішення лише в межах апеляційної скарги відповідача, оскільки позивач останнє не оскаржує.

Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які зявилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог скасувати, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України (в редакції від 30.07.2010 року), підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на підставі направлень від 16.04.2010 року № 44, від 18.05.2010 року № 58, виданих Бахмацькою МДПІ, згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509-ХІІ (зі змінами і доповненнями) та плану-графіка проведення планових виїзних перевірок субєктів господарювання службовими особами Бахмацькою МДПІ в період з 19.04.2010 року по 01.06.2010 року була проведена планова виїзна перевірка ТОВ «Білі Береги»з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.12.2009 року.

В ході проведення перевірки було встановлено порушення позивачем вимог:

- пп. 4.1.1, 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п. 5.1, пп. 5.2.1 п. 5.2, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», внаслідок чого ТОВ «Білі Береги» занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся на загальну суму 724658,00 грн., у тому числі за: ІІ квартал 2008 року в сумі 28946,00 грн., IV квартал 2008 року в сумі 52219,00 грн., ІІІ квартал 2009 року в сумі 291,00 грн., IV квартал 2009 року в сумі 643202,00 грн.;

- пп. 7.4.1 п. 7.4, пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7, п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року № 805 «Про порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та мясо в живій вазі», п. 1 «Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та мясо в живій вазі», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 року № 291, в результаті чого ТОВ «Білі Береги»занижено податок на додану вартість по бюджетній податковій декларації з податку на додану вартість в періоді, що перевірявся на загальну суму 5304879,00 грн.: квітень 2008 року 510691,00 грн., травень 2008 року 504475,00 грн., червень 2008 року 523492,00 грн., липень 2008 року 536995 грн., серпень 2008 року 630555 грн., вересень 2008 року 608816,00 грн., жовтень 2008 року 581472,00 грн., листопад 2008 року 452681,00 грн., грудень 2008 року 439040,00 грн., квітень 2009 року 98389,00 грн., травень 2009 року 56057,00 грн., червень 2009 року 38460,00 грн., липень 2009 року 64646,00 грн., серпень 2009 року 51919,00 грн., вересень 2009 року 65686,00 грн., жовтень 2009 року 54184,00 грн., листопад 2009 року 45670,00 грн., грудень 2009 року 38651,00 грн.;

- пп. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4, пп. 8.1.2 п. 8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», в результаті чого ТОВ «Білі Береги»донараховано податку з доходу фізичних осіб за перевіряємий період в сумі 219,00 грн.

За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено акт № 678/23/33424408 від 08.06.2010 року (а.с. 17-152), на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.06.2010 року № 0000232310/0, за яким ТОВ «Білі Береги»було визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 10609758,00 грн. та податкове повідомлення-рішення від 14.06.2010 року № 0000222310/0, за яким ТОВ «Білі Береги»було визначено податкове зобовязання з податку на прибуток підприємств в розмірі 907 873,90 грн. (а.с. 15-16).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (далі Закон № 168/97), сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

З метою підтримки сільськогосподарських виробників тваринницької продукції та своєчасного перерахування їм дотацій за поставлені переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону № 168/97 Кабінетом Міністрів України був затверджений Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі (далі - Порядок). На момент виникнення спірних правовідносин, в 2008 році Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року № 805, в 2009 році постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2009 року № 291 «Про реалізацію пункту 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість».

Цей Порядок встановлює механізм обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам незалежно від форми власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства (далі - сільськогосподарські товаровиробники), за поставлені ними починаючи з 17.03.2009 року переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

Нарахування і виплата дотацій проводиться переробними підприємствами усіх форм власності, що мають власні та орендовані переробні потужності.

Порядок не поширюється на операції з поставки молока, молочної продукції, м'яса та м'ясопродуктів, виготовлених переробними підприємствами з імпортованої сировини та із сировини, поставленої не в живій вазі і не власного виробництва сільськогосподарського товаровиробника, з поставки імпортованої сировини, з поставки молока і м'яса в живій вазі посередниками, а також з переробки сировини на давальницьких умовах.

Тобто, Порядок поширюється виключно на переробні підприємства всіх форм власності, які мають власні або орендовані переробні потужності, безпосередньо переробляють, отриману від товаровиробників сировину молоко і мясо в живій вазі.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про молоко та молочні продукти»від 24.06.2004 року № 1870-IV (далі Закон № 1870-IV), суб'єкти господарювання всіх форм власності (крім особистих селянських господарств, фізичних осіб), які здійснюють виробництво молока, молочної сировини і молочних продуктів, підлягають атестації на відповідність обов'язковим вимогам нормативно-правових актів.

Об'єктами атестації виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів є нормативна документація на продукцію, а також технологічне обладнання, засоби вимірювальної техніки та контролю, випробувальне обладнання.

Атестат виробництва молока, молочної сировини і молочної продукції видається відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань аграрної політики.

Виробництво та переробка молока, молочної сировини і молочної продукції без атестата виробництва забороняються.

Згідно з ч. 2 ст. 23 Закону № 1870-IV, суб'єкти господарювання, які здійснюють виробництво молока, молочної сировини та молочних продуктів, можуть провадити відповідну діяльність без одержання атестата і занесення до відповідного реєстру, але не більше ніж протягом одного року після набрання чинності цим Законом, тобто до 29.07.2005 року.

Відповідно до п. 3.1 Порядку проведення атестації виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів суб'єктів господарювання, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики, Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 21.01.2005 року № 23/17, для проведення атестації суб'єкти господарювання подають заяву до відповідного територіального органу виконавчої влади з питань аграрної політики (додаток 1), відомості, які засвідчують, що їх технічні можливості забезпечують виробництво молока, молочної сировини і молочних продуктів відповідно до вимог нормативних документів (додаток 2).

Колегією суддів встановлено, що відповідно до довідки з ЄДРПОУ Серії АБ № 315837 від 01.04.2005 року, основними видами діяльності ТОВ «Білі береги»є: перероблення молока та виробництво сиру, посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту, оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, олією, тваринним маслом та жирами, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту.

В період з 01.04.2008 року по 31.12.2009 року, ТОВ «Білі Береги»користувалося пільгою по нарахуванню та сплаті податку на додану вартість, згідно п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість» та користуючись статусом переробного підприємства, подавало до податкової інспекції повну та скорочену декларації з податку на додану вартість. Відповідно до цього ТОВ «Білі Береги»було відкрито небюджетний рахунок № 37129596013660 в управлінні Державного казначейства в Бахмацькому районі на який в подальшому здійснювалося перерахування сум податку на додану вартість, визначені за податковими деклараціями з податку на додану вартість переробного підприємства за період з 01.04.2008 року по 31.12.2009 року.

Як вбачається з листа Головного управління агропромислового розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації від 29.01.2010 року № 19-04/195 ТОВ «Білі Береги»не подавало документів на атестування виробництва.

Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та Держспоживстандарту України від 21.01.2005 року № 23/17 «Про затвердження Порядку проведення атестації виробництва молока, молочної сировини і молочних продуктів субєктів господарювання»для проведення атестації субєктів господарювання, які здійснюють виробництво молочних продуктів була створена обласна атестаційна комісія, яка проінформувала всіх виробників молочних продуктів про проведення атестації виробництва. Всі зміни та доповнення до Порядку проведення атестації Головне управління доводило до відома субєктів господарювання, які здійснюють виробництво молочних продуктів та районних атестаційних комісій.

Оскільки згідно даних Головного управління статистики ТОВ «Білі Береги»не виробляло і не звітувало про виробництво молочних продуктів, воно не було проінформовано про проведення атестації як виробника молочних продуктів.

Крім цього, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1870-IV, переробне підприємство - підприємство, яке закуповує молоко та молочну сировину, має виробничі потужності та умови для виробництва молочних продуктів.

Молоко - продукт нормальної секреції молочних залоз однієї або декількох здорових корів, овець, кіз, буйволиць, кобил, температура якого не перевищує 40° C і який не піддавався будь-якій обробці.

Молочна сировина - молоко, яке піддавалося попередній фізичній обробці (фільтрації, охолодженню), а також будь-які молочні продукти, що містять виключно складові молока (молочний жир, молочний білок, лактозу) і можуть бути використані у виробництві іншої продукції.

Потужності (об'єкти) - територія, споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, що використовуються у виробництві або обігу об'єктів санітарних заходів (ст. 1 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів»від 23.12.1997 року № 771/97-ВР)

Колегією суддів встановлено, що між ТОВ «Білі Береги»(Постачальник) та ВАТ «Шосткінський міськмолкомбінат»(Покупець) було укладено договір на постачання молока від 01.01.2007 року № 1210. Відповідно до пп. 1.1 п. 1 вказаного договору, Постачальник зобовязується поставити та передати у власність Покупця молоко коровяче незбиране охолоджене після первинної переробки.

З дозволу головного державного санітарного лікаря Бахмацького району від 21.04.2005 року № 90 вбачається, що позивач здійснює закупівлю молока у господарств району та приватного сектору, фільтрує його та охолоджує. В своїй діяльності позивач використовує холодильно-компресорні установки призначені для охолодження молока.

Фільтрація та охолодження, відповідно до Закону № 1870-IV, є попередньою фізичною обробкою.

Відповідно до класифікатора видів економічної діяльності, затвердженого наказом Держакомстату України від 26.02.2005 року № 375, зазначена діяльність відноситься до коду 51.33.0 закупівля, очищення, охолодження молока для подальшої реалізації переробним підприємствам.

Отже, враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що здійснення закупівлі молока коровячого у виробників, його охолодження та транспортування не є переробкою молока, а тому позивач не є переробним підприємством.

Таким чином, ТОВ «Білі Береги»не пройшовши атестацію виробництва молока, молочної сировини і молочної продукції, не являючись переробним товариством в понятті Закону України «Про молоко та молочні продукти»та інших нормативних документів, що регламентують вказану діяльність та не маючи права на спеціальний режим оподаткування з ПДВ відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість», порядку затвердженого КМУ від 12.05.1999 року № 805 «Порядок нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі», безпідставно включило до спеціальної скороченої декларації з податку на додану вартість за період 2008 року обсяг поставки молока після його попередньої фізичної обробки (фільтрації, охолодження) замість загальної декларації з податку на додану вартість.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог ТОВ «Білі Береги»ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, а тому вбачається підстави для скасування постанови в частині задоволення позовних вимог та ухвалення в цій частині нового рішення, яким в задоволенні позовної вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Білі Береги»до Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області № 0000232310/0 від 14 червня 2010 року слід відмовити.

В решті постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 липня 2010 року слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 липня 2010 року задовольнити частково.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 02 червня 2010 року в частині задоволення позовних вимог - скасувати, постановити в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позовної вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Білі Береги»до Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області № 0000232310/0 від 14 червня 2010 року - відмовити.

В решті постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 27 липня 2010 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Суддя:

Суддя:

Г.Г. Федорова

М.В. Данилова

О.М. Дурицька

Повний текст постанови складено та підписано 11.04.11р.