Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-16932/10/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Добрянська Я.І.
Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
У Х В А Л А
Іменем України
"29" березня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Грищенко Т.М.,
суддівЛічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,
при секретарі Загродському В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Покетбук" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2011 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Покетбук" до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.11.10р. № 0010742340, -
встановив:
У листопаді 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04.11.10р. № 0010742340.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2011 р. в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права та прийняти нову, якою задовольнити позов.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду без змін з таких підстав.
Згідно зі п. 1 ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що 21.10.2010 року Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва було проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Покетбук»з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахункових операцій за товари (послуги), вимог з регулювання, обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.
На підставі зазначеної перевірки, відповідачем було складено акт перевірки № 0426/26/53/23/37036192 від 26.10.2010 р., в якому було встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Покетбук»норм чинного законодавства, а саме: п. 13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. №265/95-ВР, відповідно до вимог якого - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Перевіркою було виявлено невідповідність сум грошових коштів на місці проведення розрахункових операцій в сумі 511,00 грн., що було зазначено в акті перевірки № 0426/26/53/23/37036192 від 26.10.2010 р.
На підставі вказаного акту перевірки, Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі м. Києва було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) від 04.11.2010 р. № 0010742340 в сумі 2555,00 грн., зважаючи на порушення позивачем п. 13 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06.07.1995 р. №265/95-ВР.
Однак, відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій , а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Згідно внутрішнього наказу ТОВ «Торговий дім «Покетбук»№ 23/4 від 01.07.2010 р. про правила роботи з розмінною монетою, товариством передбачається наявність розмінної монети, що видається з головної каси підприємства в операційну касу для її подальшого зберігання та можливості видавати покупцю решту. Проте у вказаному наказі не встановлено конкретно визначеної суми розмінної монети.
Відповідно до вимог п.1, 2, 7 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; подавати до органів державної податкової служби звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця. Згідно зі ст. 7 Закону України №265/95 порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), встановлюється Державною податковою адміністрацією України. Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України №265/95-ВР субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Оприбуткуванням готівки при здійсненні торгівлі із застосуванням реєстратора розрахункових операцій вважається фіксація в памяті РРО операцій та щоденне відображення їх у повній сумі в КОРО. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК, оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах. Відповідно до п. 2.13 зазначеного Положення, підприємства та підприємці мають забезпечувати наявність у касі банкнот і монет для видачі здачі. Проте, Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) не передбачено, що сума коштів, що використовується підприємством в якості розмінної монети для видачі здачі не повинна оприбутковуватись чи оприбутковується в будь-який інший спосіб ніж встановлений вимогами чинного законодавства. Згідно п. 4.5 ст. 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України 1 грудня 2000 р. № 614 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 р. за № 107/5298, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача" , якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту. Не проводиться через РРО видача готівки, не пов'язана з проведенням розрахунків, якщо така видача здійснюється після виконання Z-звіту до реєстрації першої розрахункової операції та (або) до виконання операції "службове внесення".
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було проведено через РРО суму у розмірі 200, 00 грн., як «службове внесення», що і розуміється розмінною монетою. Однак сума у розмірі 500, 00 грн., яку позивач вказує в позові як розмінну монету, всупереч вимогам вищезазначених норм законодавства, не була проведене через РРО як «службове внесення», хоча знаходилася у касі підприємства, про що було зроблено запис у касовій книзі від 01.07.2010 р. відповідно до прибуткового касового ордера від 01.07.2010 р. В день проведення перевірки, як зазначено в акті перевірки та не заперечувалося сторонами, в касі підприємства знаходилася сума у розмірі 711, 00 грн., з яких 200, 00 грн. проведено через РРО як «службове внесення», що відповідає Х-звіту за 21.10.2010 р., а сума 511, 00 грн. не оприбуткована через РРО, що і не заперечується сторонами. пп. 3.3 п. 3 Положення щодо ведення касових операцій у національній валюті в Україні, зазначено, що приймання готівки в касу підприємства проводиться за прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства. Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником. Таким чином, із внесенням змін постановою Національного банку України від 05.03.2003 р. № 81 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 19.02.2001 р. № 72, був змінений порядок оприбуткування готівкової виручки, отриманої підприємствами, що здійснюють розрахунки із застосуванням РРО. Ці зміни набули чинності з 15.04.2003 р. та відповідно до них - оприбуткуванням готівки при здійсненні торгівлі із застосуванням РРО вважається фіксація в памяті РРО операцій продажу і щоденне відображення їх у повній сумі в КОРО , оскільки раніше існуючий порядок приписував відображення такої виручки в повній сумі в касовій книзі. Отже, позивачем, всупереч вимогам законодавства, а саме п. 13 ст. 3 Закону України №265/95-ВР, на час проведення перевірки, не була своєчасно оприбуткована готівка в сумі 511, 00 грн., з приводу чого податковим органом була правомірно встановлена невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі зазначеній у поточному звіті реєстратора розрахункових операцій на суму 511, 00 грн.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Покетбук" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2011 р залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді