Постанова № 15102452, 18.04.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2011
Номер справи
2а-1670/1417/11
Номер документу
15102452
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/1417/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кукоби О.О.,

при секретарі Стемковській О.О.,

за участю:

представника позивача - Коваленка Ю.В.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кременчуцького міськрайонного центру зайнятостідо ОСОБА_2про стягнення допомоги на випадок безробіття, -

В С Т А Н О В И В:

Кременчуцький міськрайонний центр зайнятостізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2про стягнення допомоги на випадок безробіття в сумі 10 708 грн. 26 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що у період перебування на обліку у Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості, ОСОБА_2 була зареєстрована як фізична особа - підприємець, чим порушила вимоги Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_2 незаконно отримала допомогу у звязку з безробіттям в сумі 10 708 грн. 26 коп.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28.02.2011 року відкрито скорочене провадження у справі.

Ухвалою суду від 04.04.2011 року на підставі ч. 4 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, посилаючись на те, що будучи зареєстрованою як фізична особа - підприємець фактично підприємницькою діяльністю не займалася та жодних доходів не отримувала.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що на підставі заяви від 11.02.2009 року та згідно статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 року № 803-XII (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 803-XII) гр. ОСОБА_2 зареєстровано в Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості як шукаючу роботу. В поданій заяві відповідач зазначила, що не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує (а.с. 8).

Наказом директора Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості від 11.02.2009 року відповідачу було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю (а.с. 27).

31.12.2009 року відповідача було знято з обліку в Центрі зайнятості та припинено виплату допомоги по безробіттю.

За період з 11.02.2009 року по 31.12.2009 року відповідачем було отримано допомогу по безробіттю в загальному розмірі 10 708 грн. 26 коп. (а.с. 11).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі - Закон № 1533-ІІІ) Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.

Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону № 1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Відповідно до ст. 2 Закону № 803-XII безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.

З матеріалів справи суд вбачає, що ОСОБА_2 була зареєстрована як безробітна у Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості з 11.02.2009 року по 31.12.2009 року.

Згідно з п. п. "б" п. 3 ст. 1 Закону № 803-XII в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".

Згідно п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.

Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 07.12.2005 р. №121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005р. №23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 р. №368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 року за №1523/11803.

Посадовими особами Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості складено акт № 6029 від 03.09.2010 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" у якому зазначено, що гр. ОСОБА_2 під час перебування на обліку в Кременчуцькому МЦЗ як безробітна також була зареєстрована як фізична особа - підприємець.

Судом досліджено довідку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зі змісту якої встановлено, що відповідач 14.12.2007 року зареєстрована як фізична особа-підприємець Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області (а.с. 12-13).

Таким чином, в ході судового розгляду встановлено, що перебуваючи на обліку в центрі зайнятості як безробітна, гр. ОСОБА_2 одночасно була зареєстрована як фізична особа - підприємець.

Твердження відповідача про те, що перебуваючи на обліку у Центрі зайнятості та будучи зареєстрованою як фізична особа - підприємець за період з 11.02.2009 року по 31.12.2009 року вона підприємницькою діяльністю не займалася, доходів не отримувала, суд оцінює критично, оскільки чинне законодавство України, зокрема Закон України "Про зайнятість населення", не ставить факт заняття підприємницькою діяльністю у залежність від отримання прибутку від такої діяльності.

З вищевказаних обставин, за результатами розгляду заперечення, судом було відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про витребування з Кременчуцької ОДПІ даних щодо здійснення ФО-П ОСОБА_2 підприємницької діяльності та отримання доходу від неї.

Згідно довідки Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості за період перебування на обліку гр. ОСОБА_2 отримала допомогу у звязку з безробіттям в розмірі 10 708 грн. 26 коп.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Однак, всупереч вказаним нормам Закону, відповідач не повідомила Кременчуцький міськрайонний центр зайнятості про те, що вона на момент звернення до служби зайнятості була зареєстрована як фізична особа - підприємець.

Частиною 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ передбачено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно пункту 6 Порядку № 60/62у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятості 22.09.2010 року за № 514 було видано наказ про повернення допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_2 (а.с. 24), копія якого направлялася на адресу відповідача та була отримана нею 02.10.2010 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення (а.с. 26).

На дату розгляду справи судом кошти на розрахунковий рахунок позивача від гр. ОСОБА_2 не надійшли.

Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідачем не надано доказів оскарження наказу Кременчуцького міськрайонного центу зайнятості № 514 від 22.09.2010 року до суду чи доказів повернення незаконно отриманої допомоги на випадок безробіття в добровільному порядку. Разом з тим, позивачем в повному обсязі доведено правомірність позовних вимог щодо стягнення з ОСОБА_2 суми незаконно отриманої допомоги у звязку з безробіттям в розмірі 10 708 грн. 26 коп.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги на випадок безробіття задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 39600) на користь Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості (р/р 37175165303202, банк одержувача: ГУДК України у Полтавській області, код одержувача 22548262, МФО 831019) суму виплаченого забезпечення у звязку з безробіттям у розмірі 10 708 грн. 26 коп. (десять тисяч сімсот вісім гривень двадцять шість копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2011 року.

СуддяО.О. Кукоба