Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 квітня 2011 р. справа № 2а/0570/4443/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зеленова А. С.
при секретаріКобець О.А.
за участю:
представника позивача Матченко О.О.,
представника відповідачаКємєлєва І.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк, 83017, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Тельманівський кар`єр» до Державної податкової інспекції у Тельманівському районі Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.02.2011 № 0000061700/0, -
В С Т А Н О В И В:
22.03.2011 відкрите акціонерне товариство «Тельманівський кар`єр» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Тельманівському районі Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.02.2011 № 0000061700/0.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вказаним податковим повідомленням-рішенням відповідач згідно з п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, на підставі акта перевірки № 14/17-011-1/04628681 від 28.01.2011 встановив порушення п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», у звязку із чим збільшив суму грошового зобовязання з податку на доходи найманих працівників на 509328,85 грн. Позивач не погоджується із таким донарахуванням податкових зобовязань, оскільки вказане порушення не підтверджується актом перевірки. Зазначена у податковому повідомленні-рішенні сума не є податком на доходи найманих працівників, а є штрафом у розмірі, встановленому Податковим кодексом України, що набрав чинності 01.01.2011.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, окрім випадків, коли вони помякшують або відміняють відповідальність особи. Таким чином, відповідач не мав законних підстав для застосування штрафних санкцій, визначених Податковим кодексом України, а мав застосовувати штрафні санкції у розмірі, що встановлювався на момент вчинення порушення (тобто, з жовтня по грудень 2010р.).
Крім того, за приписами п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» підлягав сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу. Коли здійснювалась сплата доходу без утримання та перерахування податку з доходів в бюджет, до податкового агента у відповідності з п.п. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосовувалась штрафна санкція. Але у випадку позивача не було підстав навіть для застосування таких штрафних санкцій.
Просив позов задовольнити (т.1 а.с. 3-4).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги у судовому засіданні підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні надав письмові заперечення проти позову, в яких вказав, що за підприємством ВАТ «Тельманівський карєр» рахується заборгованість по заробітній платі станом на 01.01.2010 у розмірі 5649900 грн., на 01.01.2011 у розмірі 2748100 грн. Згідно умов п. 3.4 розділу 3 Колективного договору, адміністрація підприємства зобовязується виплачувати заробітну плату два рази на місяць 5-20 числа кожного місяця. За даними перевірки заборгованість по заробітній платі станом на 19.01.2011 складає 3713808,57 грн., чим порушено вказаний пункт Колективного договору та ст. 24 Закону України «Про оплату праці». Крім того, за перевіряємий період підприємством у порушення п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок з доходів фізичних осіб перераховувся до бюджету не вчасно. Відповідно до п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб нарахована пеня у сумі 134676,38 грн. Заборгованість з податку з доходів фізичних осіб підприємства станом на 19.01.2011 складає 2472645,24 грн. Також, за перевіряє мий період в касу і на розрахункові рахунки позивача надійшли грошові кошти у сумі 83272819 грн., які він не використав на виплату заробітної плати, а на сплату інших платежів, чим порушив абз. 3 ст. 15 Закону України «Про оплату праці», яким передбачено, що оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку, а всі інші платежі здійснюються після виконання зобовязань щодо оплати праці.
Просив відмовити у задоволенні позову (т. 2 а.с. 1-3).
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами у межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач відкрите акціонерне товариство «Тельманівський карєр» зареєстровано в якості юридичної особи 18.10.1994 Тельманівською районною державною адміністрацією Донецької області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 477054 (т. 1 а.с. 14). Відповідно до довідки Відділу статистики у Тельманівському районі № 33-02/18 від 14.06.2007, позивач включений до ЄДРПОУ за № 04628681 (т. 1 а.с. 15). Позивач здійснює діяльність на підставі Статуту, затвердженого у новій редакції головою загальних зборів акціонерів ОСОБА_3, протоколом № 1-07/2008 від 30.07.2008 (т. 1 а.с. 16-33). Позивач перебуває на обліку в ДПІ у Тельманівському районі як платник податків з 31.03.1994 під № 101 (т. 1 а.с. 34).
Згідно з наказом начальника ДПІ у Тельманівському районі № 9 від 19.01.2011 на виконання вимог листа прокуратури Донецької області від 11.01.2011 № 7/1-58вих-11 (т. 2 а.с. 16-17) та згідно з п.п. 20.1.4 ст. 20, п.п. 75.1.3 ст. 75, п.п. 80.2.2 ст. 80 Податкового кодексу України було призначено фактичну перевірку по контролю за додержанням законодавства про оплату праці в частині наявності заборгованості по заробітній платі, податку з доходів фізичних осіб та сум коштів, отриманих в касу і на розрахункові рахунки, основні напрямки їх використання ВАТ «Тельманівський карєр» з 19.01.2011 по 28.01.2011 за період діяльності з 01.01.2010 по 19.01.2011 (т. 2 а.с. 12-13).
19.01.2011 начальником ДПІ у Тельманівському районі було видано направлення № 4, згідно з яким головним державним податковим ревізорам-інспекторам відділу оподаткування фізичних осіб ОСОБА_4 та ОСОБА_5 доручається проведення фактичної перевірки ВАТ «Тельманівський карєр» із зазначених вище питань у період з 19.01.2011 тривалістю 10 діб. Вказане направлення було вручено 19.01.2011 під розписку головному бухгалтеру ВАТ «Тельманівський карєр» ОСОБА_6 (т. 2 а.с. 14).
У період з 19.01.2011 по 28.11.2011 ДПІ у Тельманівському районі Донецької області проводилася фактична перевірка по контролю за додержанням законодавства про оплату праці в частині наявності заборгованості по заробітній платі, податку з доходів фізичних осіб та сум коштів, отриманих в касу і на розрахункові рахунки, основні напрямки їх використання ВАТ «Тельманівський карєр» за період з 01.01.2010 по 19.01.2011, за результатами якої складено акт від 28.01.2011 № 14/17-011/04628681 (т. 1 а.с. 7-10).
Вказаним актом були встановлені наступні порушення законодавства:
- ст. 24 Закону України «Про оплату праці» у вигляді заборгованості по заробітній платі станом на 19.01.2011 у розмірі 3713808,57 грн.
- абз. 3 ст. 15 Закону України «Про оплату праці», оскільки при наявності заборгованості по заробітній платі здійснювалися інші виплати;
- п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», у звязку із чим відповідно до п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу нарахована пеня у сумі 134676,38 грн. (т. 1 а.с. 10).
11.02.2011 ДПІ у Тельманівському районі Донецької області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000061700/0, яким згідно з п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України та на підставі акту перевірки було збільшено суму грошового зобовязання з податку на доходи найманих працівників на 509328,85 грн., у т.ч. за основним платежем 0 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 509328,85 грн. (т. 1 а.с. 6).
З розрахунку штрафу за неперерахування податковим агентом ВАТ «Тельманівський карєр» податку з доходів фізичних осіб за період з січня 2010р. по жовтень 2010р., складеного посадовими особами ДПІ у Тельманівському районі вбачається, що розмір штрафних (фінансових) санкцій 509328,85 грн. визначений як 25% несплачених сум податку за кожний місяць з січня 2010р. по жовтень 2010р. (т. 2 а.с. 19).
Як передбачено п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», який втратив чинність з 1 січня 2011 року (згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI), але діяв у період виникнення в позивача податкової заборгованості, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
ВАТ «Тельманівський карєр» є податковим агентом у розумінні п. 1.15 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», у звязку із чим на нього в силу вказаних вимог Закону, покладено обовязок з утримання податку від суми нарахованого (виплаченого) оподатковуваного доходу на користь платників податку працівників підприємства.
Порядок сплати такого податку визначено п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», яким передбачено, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Як свідчить акт перевірки, заборгованість ВАТ «Тельманівський карєр» з податку з доходів фізичних осіб станом на 19.01.2011 складає 2472645,24 грн., у т.ч. за грудень 2009р. - 111304,09 грн., січень 2010р. 107409,09 грн., лютий 2010р. 150596,52 грн., березень 2010р. 192032,19 грн., квітень 2010р. 204594,09 грн., травень 2010р. 228944,17 грн., червень 2010р. 246227,72 грн., липень 2010р. 244721,43 грн., серпень 2010р. 241194,28 грн., вересень 2010р. 247688,17 грн., жовтень 2010р. 275259,69 грн., листопад 2010р. 222673,80 грн. (т. 1 а.с. 9).
Вказані суми заборгованості з податку з доходів фізичних осіб також відображалися у відповідних податкових розрахунках з цього податку (т. 1 а.с. 63-123) та підтверджені зворотнім боком облікової картки платника податку (т. 2 а.с. 32-50).
Податок з доходів фізичних осіб сплачувався ВАТ «Тельманівський карєр» несвоєчасно та не у повному обсязі, проти чого не заперечував представник позивача у судовому засіданні. Вказана обставина також підтверджується копіями платіжних доручень на перерахування податку до бюджету, наданими позивачем (т. 1 а.с. 124-247).
Таким чином, під час судового засідання знайшло своє підтвердження порушення ВАТ «Тельманівський карєр» приписів п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що свідчить про обґрунтованість висновку податкового органу, викладеного у акті перевірки.
Разом із тим, визначаючи розмір штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Тельманівському районі не врахувала наступні вимоги законодавства.
Правовою підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 509328,85 грн. у податковому повідомленні-рішенні від 11.02.2011 № 0000061700/0 зазначено п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України.
Дійсно, як передбачено п. 127.1 ст. 127 Податкового кодексу України, ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Однак, відповідач не врахував, що Податковий кодекс України набрав чинності тільки з 01.01.2011.
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Порушення позивачем податкового законодавства було вчинено у період з грудня 2009р. по листопад 2010р., тобто у період до набрання чинності Податковим кодексом України. Таким чином, приписи Податкового кодексу України, на які посилався відповідач, не розповсюджувалися на спірні правовідносини. До набрання цим Кодексом чинності діяли положення Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ, якими мав керуватися відповідач при прийнятті спірного рішення.
Крім того, відповідачем було проігноровано приписи пунктів 5, 7 Підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу ХХ Податкового кодексу України, якими встановлено, що у зв'язку з набранням чинності цим Кодексом штрафні санкції, які можуть бути накладені на платників податків за порушення нормативних актів Кабінету Міністрів України, центрального податкового органу, положень, прямо передбачених цим Кодексом, починають застосовуватися до таких платників податків за наслідками податкового періоду, наступного за податковим періодом, протягом якого такі акти були введені в дію.
Штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 3 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення від 11.02.2011 № 0000061700/0, у звязку із чим суд задовольняє позовні вимоги ВАТ «Тельманівський карєр» та скасовує вказане податкове повідомлення-рішення.
На підставі ст. 94 КАС України, суд присуджує до стягнення з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору, що документально підтверджені (т. 1 а.с. 2).
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов відкритого акціонерного товариства «Тельманівський кар`єр» до Державної податкової інспекції у Тельманівському районі Донецької області про скасування податкового повідомлення-рішення від 11.02.2011 № 0000061700/0 задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Тельманівському районі м. Донецька від 11.02.2011 № 0000061700/0, яким відкритому акціонерному товариству «Тельманівський кар`єр» збільшено суму грошового зобовязання з податку на доходи найманих працівників на 509328 (пятсот девять тисяч триста двадцять вісім) грн. 85 коп., у т.ч. за основним платежем 0 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 509328 (пятсот девять тисяч триста двадцять вісім) грн. 85 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь відкритого акціонерного товариства «Тельманівський кар`єр» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 14 квітня 2011 року в присутності представників сторін. Постанова виготовлена в повному обсязі 17 квітня 2011 року.
Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Зеленов А. С.