Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2011 р. Справа № 2а-2715/10/1670
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
головуючого судді - Бенедик А.П.
суддів: Курило Л.В.
Калиновського В.А.
за участю секретаря
судового засідання Подобайло А.В., Верман А.М.
представника позивача Мартинюк О.С.
представника відповідача Омельченко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Лубенської обєднаної державної податкової інспекції Полтавської області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від26.10.2010 р. по справі №2-а-2715/10/1670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово - будівельне управління № 9"
до Лубенської обєднаної державної податкової інспекції Полтавської області
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9", звернувсядо суду з адміністративним позовом до Лубенської обєднаної державної податкової інспекції Полтавської області, в якому, з урахуванням доповнень до позовних вимог, просив визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Лубенської ОДПІ від 31.03.2010 р. №0000162301/0, податкове повідомлення-рішення №0000162301/1 від 10.06.2010 р. в частині визначення податкового зобовязання за платежем податок на додану вартість у сумі 164871,00 грн. (у тому числі 109914,00 грн. основний платіж, 54957,00 грн. штрафна (фінансова) санкція).
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач посилався на незаконність податкових повідомленнь-рішень в оскаржуваній частині з огляду на те, що фактичне виконання господарських операцій з придбання товарів (гранвідсіву, бітуму) та транспортних послуг у ПП "Андора", які в подальшому використовувалися у виробничому процесі ТОВ "Лубенське ШБУ №9", підтверджується податковими накладними, які в повному обсязі включено до реєстрів отриманих податкових накладних за відповідні періоди. Для перевірки надані й інші документи, які підтверджують факт проведення фінансово-господарських відносин між ПП "Андора" та ТОВ "Лубенське ШБУ №9". Зауважень щодо відсутності будь-яких податкових накладних, що підтверджують факт придбання товарів та послуг у ПП "Андора", з боку перевіряючих не було; податковий кредит за даними податковими накладними сформовано позивачем у відповідності до вимог пп.7.5.1 Закону України "Про податок на додану вартість", а тому висновки перевіряючих, які покладено в основу оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, не заслуговують на увагу, оскільки ТОВ "Лубенське ШБУ №9" не може нести відповідальності за ведення фінансово-господарської діяльності своїх контрагентів.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від26.10.2010 р. адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" задоволено.
Визнано протиправними та скасовані податкові повідомлення-рішення Лубенської об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області від 31 березня 2010 року №0000162301/0 та від 10 червня 2010 року №0000162301/1 в частині визначення податкового зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" за платежем податок на додану вартість у сумі 164871,00 грн., у тому числі 109 914,00 грн. - за основним платежем та 54 957,00 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління № 9" витрати, понесені у зв'язку зі сплатою судового збору, у розмірі 3,40 грн.
Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від26.10.2010р. та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови при неповному зясуванні обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права, зокрема пп.7.4.4 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обставини, викладені в апеляційній скарзі.
Позивач не скористався правом подання письмових заперечень на апеляційну скаргу.
Представник відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції підтримав апеляційну скаргу, просив задовольнити її, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Представник позивача, наполягаючи на законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції, просив залишити його без змін, а апеляційну скаргу відповідача - без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, представника позивача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Лубенської міської ради Полтавської області 21.08.2008 р.
Згідно даних Управління статистики у Лубенському районі Полтавської області, видами діяльності ТОВ "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" за КВЕД є будівництво доріг, аеродромів та улаштування поверхні спортивних споруд; оптова торгівля будівельними матеріалами; діяльність автомобільного вантажного транспорту.
У період з 21.01.2010 р. по 12.03.2010 р. державними податковими ревізорами-інспекторами Лубенської ОДПІ на підставі направлень від 28.01.2010 р. № 63 та від 25.02.2010р. № 178 проведена планова виїзна перевірка ТОВ "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2008 р. по 01.10.2009 р., валютного та іншого законодавства за період 01.07.2008 р. по 01.10.2009 року.
За результатами перевірки складено акт № 760/23/03450436 від 18.03.2010 р., згідно висновків якого встановлено порушення ТОВ "Лубенське шляхово-будівельне управління №9" пп.7.4.4 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого завищено податковий кредит на 109914,00, у тому числі за серпень 2008 року на 21318,00 грн., за вересень 2008 року на 4878,00 грн., за жовтень 2008 року на 25395,00 грн., за грудень 2008 року на 22645,00 грн., за квітень 2009 року на 35675,00 грн.
На підставі акту перевірки № 760/23/03450436 від 18.03.2010 р. Лубенською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000162301/0 від 31.03.2010 р., яким ТОВ "Лубенське шляхово-будівельне управління № 9" за порушення пп.7.4.4, п. 7.4.5 п.7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість на загальну суму 181617,00 грн., у тому числі за основним платежем - 121078,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 60539,00 грн.
В частині визначення податкового зобовязання з податку на додану вартість у сумі 16746,00 грн. позивач погодився з висновками перевіряючих та сплатив зазначену суму коштів до бюджету (т.2, а.с. 79).
Не погоджуючись із висновками Лубенської ОДПІ в частині визначення податкового зобовязання у сумі 164871,00 грн., у тому числі 109914,00 грн. за основним платежем та 54957,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, ТОВ "Лубенське шляхово-будівельне управління шляхово-будівельне управління №9" звернулося у порядку, передбаченому ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», зі скаргою до Лубенської ОДПІ.
За результатами розгляду первинної скарги, рішенням Лубенської ОДПІ від 02.06.2010 р. №3631/10/25-018 податкове повідомлення-рішення від 31.03.2010 р. за №0000162301/0 в оскаржуваній частині залишено без змін, а скаргу ТОВ "Лубенське шляхово-будівельне управління шляхово-будівельне управління №9" - без задоволення.
З метою доведення нового граничного строку оплати зазначених податкових зобов'язань, 10.06.2010 р. Лубенською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000162301/1, яким визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість на загальну суму 181617,00 грн., у тому числі за основним платежем - 121078,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 60539,00 грн.
Також встановлено, що між ТОВ "Лубенське будівельне управління шляхово-будівельне управління №9" та ПП "Андора" укладені договори №10-12-07 від 10.12.2007 р., №10-12-07/1 від 10.12.2007 р., №05-01-09/2 від 05.01.2009 р., №12-01-09/2 від 12.01.2009 р. та №12-01-09/3 від 12.01.2009 р. щодо придбання товарів та отримання транспортних послуг.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що податковий кредит позивача за результатами господарських операцій з ПП "Андора" на суму ПДВ 109914,00 грн. сформовано на підставі належно оформлених податкових накладних, підтверджених первинними документами (товарно-транспортними накладними, актами виконаних робіт), виданих на реально отриманий товар та послуги, призначений для використання в господарській діяльності, що ґрунтується на вимогах Закону України "Про податок на додану вартість".
Натомість, висновок перевірки щодо завищення позивачем податкового кредиту на зазначену суму є необґрунтованим.
Посилання відповідача на встановлені актом перевірки від 24.09.2009 р. №5247/23-209/25154632 порушення щодо господарських взаємовідносин ПП "Андора" з ВАТ "Лубенське будівельне управління шляхово-будівельне управління №9" стосуються договору поставки №10-12-07/4-03/8 від 10.12.2007р., який не має ніякого відношення до фінансових операцій з формування податкового кредиту, що є предметом спору у даній справі.
Окрім того, суд першої інстанції мотивував своє рішення і тим, що відповідачем не доведено правомірність висновку щодо визначення податкового зобов'язання ТОВ "Лубенське будівельне управління шляхово-будівельне управління №9" за платежем податок на додану вартість по вітчизняних товарах у сумі 164 871,00 грн., у тому числі 109 914,00 грн. за основним платежем та 54 957,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями, а отже позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Як встановлено судом першої інстанції і про це свідчать письмові докази, між ВАТ «Лубенська шляхово - будівельна дільниця №9» в особі директора Тетерятникова В.В. (в подальшому «Замовник») та ПП «Андора», в особі директора Троїцького С.І. (надалі «Перевізник»), 10.12.2007 р. укладено договір № 10-12-07/1, згідно якого Перевізник зобов'язується по завданню Замовника прийняти на себе обов'язки по перевезенню будівельних матеріалів, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити здійснену перевозку.
Перевозки здійснюються автомобільним транспортом. Загальний об'єм перевозок визначається подекадною заявкою, наданою Замовником та узгодженою не менше як за тиждень в письмовому вигляді (т. 1, а.с.37).
Також між ПП «Андора», в особі директора Троїцького С.І., (надалі Продавець) та ВАТ «Лубенська шляхово - будівельна дільниця №9» в особі директора Тетерятникова В.В.( в подальшому «Покупець») укладено договір № 10-12-07 від 10.12.2007 року, № 12-01-09/2 від 12.01.2009 року, згідно яких Продавець зобовязується поставити та надати у власність Покупця товар, а Покупець зобовязується прийняти та оплатити товар на умовах даного договору (т.1, а.с.35-36, 41-42).
Згідно акту перевірки № 760/23/03450436 від 18.03.2010 р., на підставі якого Лубенською ОДПІ прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0000162301/0 від 31.03.2010 року, за перевіряємий період, а саме з 01.07.2008 року по 30.09.2009 року, ВАТ «Лубенська шляхово - будівельна дільниця №9», в порушення п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість», завищено податковий кредит внаслідок отриманих товарів (робіт, послуг) від ПП «Андора» в сумі 109914 грн. (т.1, а.с. 9-33).
В ході перевірки встановлено, що ПП «Андора» придбавало товари та транспортні послуги, які в подальшому реалізовувало ВАТ «Лубенська шляхово - будівельна дільниця № 9», у ТОВ ПК «Технологічна комплектація та будівництво», ТОВ «Тікко», ТОВ «Анга», ТОВ «Євроенергопром», ТОВ «Крембудінвест».
Згідно відомостей, наданих податковому органу територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Полтавській області № 17-03-03/756 від 12.03.2010 року, ТОВ ПК «Технологічна комплектація та будівництво», ТОВ «Тікко», ТОВ «Анга», ТОВ «Євроенергопром не надавали до відділу ліцензування документи та не отримували ліцензію на право здійснення господарської діяльності по наданню послуг з перевезення вантажів.
Суд першої інстанції вважав належними доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивача, податкові накладні, акти виконаних робіт, товарно - транспортні накладні, які підтверджують поставку позивачу продукції, придбаної ПП «Андора» у зазначених суб'єктів господарювання, однак безпідставно не врахував, що ці підприємства мають ознаки фіктивності, що підтверджено наданими відповідачем письмовими доказами (т.2, а.с.16-91, 106-183).
Згідно пп.7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Відповідно до пп.7.4.4 п.7.4 ст. 7 Закону «Про податок на додану вартість», якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.
Колегія суддів зазначає, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово - будівельне управління № 9" завищено податковий кредит внаслідок отриманих товарів (робіт, послуг) від ПП «Андора» в сумі 109914 грн. і відповідачем, відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, надано беззаперечні докази на підтвердження законності та обґрунтованості прийнятого податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів вважає, що дії відповідача у правовідносинах з позивачем, повязаних з прийняттям оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, кореспондуються з вимогами ч.2 ст. 19 Конституції України.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів, з огляду на викладене, вважає, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від26.10.2010 р. по справі№2-а-2715/10/1670 не відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України і підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення, відповідно до ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
На підставі викладеного, враховуючи, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, неповно зясував обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, а його висновки не відповідають фактичним обставинам справи, колегія суддів вважає за необхідне скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, п.3 ст. 198, п.1, п.3, п.4 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. ст. 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргуЛубенської обєднаної державної податкової інспекції Полтавської областізадовольнити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від26.10.2010 р. по справі№2-а-2715/10/1670 за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово - будівельне управління № 9" доЛубенської обєднаної державної податкової інспекції Полтавської області про скасування податкових повідомлень-рішень скасувати.
Прийняти нову постанову, якою відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Лубенське шляхово - будівельне управління № 9"у задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяБенедик А.П.
Судді Курило Л.В. Калиновський В.А. Повний текст постанови виготовлений 04.04.2011 р.