Ухвала суду № 15091218, 22.03.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2011
Номер справи
2-а-6013/10/1870
Номер документу
15091218
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2011 р.Справа № 2-а-6013/10/1870

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

головуючого судді - Бенедик А.П.

суддів: Курило Л.В.

Калиновського В.А.

за участю секретаря

судового засідання Верман А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у м. Харкові адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю фірма ЛТД "Рембудсервіс" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від09.11.2010 р. по справі№2-а-6013/10/1870

за позовом Товариства з обмежаною відповідальністю фірми ЛТД "Рембудсервіс"

до Роменської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю фірма ЛТД "Рембудсервіс", звернувся до суду з адміністративним позовом до Роменської міжрайонної державної податкової інспекції, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0004701801/0 від 21.08.2009р., № 0004191801/0 від 04.08.2009р. та № 0003771801/0 від 03.07.2009р.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 09.11.2010 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову товариства обмеженою відповідальністю фірма ЛТД «Рембудсервіс».

Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 09.11.2010 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, зокрема, ч. 3, ч. 4 ст. 12 Закону України «Про плату за землю», при невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обґрунтування викладені в апеляційній скарзі.

Відповідач не скористався правом подання письмових заперечень на апеляційну скаргу.

Представник відповідача в судове засідання апеляційної інстанції не зявився, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.

Позивач надав письмову заяву, в якій просить відкласти розгляд справи у звязку з хворобою представника.

Колегія суддів вважає можливим провести розгляд справи без участі представника позивача, оскільки зазначена заява позивача не підтверджена належними доказами поважності неявки представника.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 17.08.1994 року Товариство з обмеженою відповідальністю фірма ЛТД «Рембудсервіс» зареєстровано як юридичну особу Роменською міською радою та з 01.09.1994 року перебуває на податковому обліку в Роменській МДПІ Сумської області.

Товариство з обмеженою відповідальністю фірма ЛТД «Рембудсервіс» є користувачем земельної ділянки, розташованої по вул. Горького, 244 та 4-му пров. Маяковського, 3 в м. Ромни Сумської області згідно акту на право користування землею від 24.01.1997 року № 11 та згідно ст. 5 Закону України «Про плату за землю» є платником земельного податку (а.с.61).

18.06.2009 року головним державним податковим інспектором Роменської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області Гирич О.Я. проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ фірми ЛТД «Рембудсервіс» з питання сплати узгодженої суми податкового зобовязання по земельному податку за 2005-2008 р.р.

За результатами перевірки складено акт № 365/15-2/03332464 від 18.06.2009 року, згідно висновків якого встановлено порушення позивачем абз. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» від 03.06.1992 року із змінами та доповненнями, п.п. 5.3.1 п.5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: порушено граничний строк сплати узгодженої суми податкового зобовязання по сплаті за землю (а.с. 56-57).

На підставі зазначеного акту перевірки Роменською міжрайонною державною податковою інспекцією у Сумській області винесено податкове повідомлення-рішення № 0003771801/0 від 03.07.2009 року про застосування до ТОВ фірми ЛТД «Рембудсервіс» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобовязання сплаченої з затримкою, що складає 624,18 грн. (а.с.55).

Згідно акту головного державного податкового інспектора Роменської міжрайонної податкової інспекції Сумської області акт № 43/15-2 від 04.08.2009 року, встановлено порушення ТОВ фірмою ЛТД «Рембудсервіс» п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-111, а саме: порушено термін подання податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік. Термін подання, встановлений законодавством на 2009 рік до 02 лютого 2009 року. Фактично поданий податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік - 27 липня 2009 року за № 19658 (а.с. 59, 60).

На підставі зазначеного акту заступником начальника Роменської міжрайонної податкової інспекції у Сумській області винесено податкове повідомлення-рішення № 0004191801/0 від 04.08.2009 року, яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 170,00грн. (а.с. 58).

Також встановлено, що 07.08.2009 року головним державним податковим інспектором відділу оподаткування юридичних осіб Роменської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області проведено камеральну перевірку поданого ТОВ фірмою ЛТД «Рембудсервіс» податкового розрахунку земельного податку на 2009 р.

За результатами перевірки складено акт № 471 від 07.08.2009 року, згідно висновку якого встановлено заниження платником земельного податку на суму 3986 грн. 95 коп. (а.с. 45-46).

На підставі зазначеного акту перевірки, заступником начальника Роменської міжрайонної податкової інспекції у Сумській області винесено податкове повідомлення-рішення № 0004701801/0 від 21.08.2009 року, яким ТОВ фірмі ЛТД «Рембудсервіс» визначено суму податкового зобовязання з земельного податку у розмірі 3986,95 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 199,35 грн. (а.с. 44).

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, зокрема, ст. 19 Конституції України, Законом України «Про державну податкову службу», Законом №2181, Законом України «Про плату за землю», прийняті рішення відповідають вимогам ч.3 ст. 2 КАС України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 Закону України “Про плату за землю”, обласні, міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати пільги щодо плати за землю: часткове звільнення на певний строк, зменшення суми земельного податку лише за рахунок коштів, що зараховуються на спеціальні бюджетні рахунки відповідних бюджетів.

Згідно копії рішення Роменської міської ради Сумської області від 30.01.2009 року, ТОВ фірму ЛТД «Рембудсервіс» звільнено від сплати земельного податку у частині, що зараховується до міського бюджету на 75% за земельну ділянку, розташовану по вул. Горького, 244, площею11644, 72 км. та за земельну ділянку, розташовану по 4-му пров. Маяковського, 3 , площею605 кв.м. (а.с.47 зворот).

Також, рішенням Сумської обласної ради від 15.05.2009 року, ТОВ фірму ЛТД «Рембудсервіс» звільнено від сплати податку за землю в частині, що зараховується до обласного бюджету на 99 % (а.с.47).

Як свідчить акт № 471 від 07.08.2009 року, складений за результатами камеральної перевірки поданого ТОВ фірмою ЛТД «Рембудсервіс» податкового розрахунку земельного податку на 2009 р., встановлено заниження платником земельного податку на суму 3986 грн. 95 коп. , оскільки платник декларує земельний податок в сумі 2768 грн. 03 коп.

Згідно ч.4 ст. 12 Закону України “Про плату за землю”, у випадку, якщо право на пільгу в платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку, починаючи з місяця, наступного за місяцем в якому виникло це право.

Враховуючи, що рішенням Роменської міської ради від 30.01.2009 року звільнено позивача від плати за землю в частині, що зараховується до міського бюджету -75% - з лютого місяця 2009 р., та рішенням Сумської обласної ради від 15.05.2009 р. - в частині сплати до обласного бюджету розмірі 99% - з червня 2009 р., ТОВ фірма ЛТД «Рембудсервіс» повинно було сплатити у січні-травні 2009р. 6754 грн. 98 коп. земельного податку, а не 2768 грн.03 коп. Різницю в сумі 3986 грн.95 коп., яку необхідно сплатити до бюджету, визначено у податковому повідомленні-рішенні № 0004701801/0 від 21.08.2009 р.

Згідно п.17.1.4 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

На підставі п.п.17.1.4 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ТОВ фірма ЛТД «Рембудсервіс» нараховано штрафну санкцію у розмірі 5% суми донарахованого податкового зобовязання, що становить 199, 35 грн.

Крім того, згідно висновків акту перевірки № 365/15-2/03332464 від 18.06.2009 року, на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003771801/0 від 03.07.2009 року, встановлено порушення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання по сплаті за землю на загальну суму 1248, 36 коп., внаслідок чого до ТОВ фірми ЛТД «Рембудсервіс» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50% узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченої з затримкою, що складає 624,18 грн.

Позивач посилається на неправомірне застосування відповідачем вказаних штрафних санкцій, оскільки відповідно до рішень Роменської міської ради та Сумської обласної ради його звільнено від сплати податку за землю на 2009 рік.

Проте, відповідно до поданого розрахунку земельного податку за № 165 від 27.01.2005 року ТОВ ЛТД "Рембудсервіс" повинно щомісячно до 30 числа поточного місяця сплачувати до бюджету на протязі 2005 року - 1256 грн. 05 коп., плати за землю (а.с.80-82). Як сівідчить картка особового рахунку платника, вказана сума щомісячно до закінчення граничного терміну сплати підприємством не сплачувалась (а.с.80-82).

Відповідно до п. п. 1.3 п.1 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Таким чином, не сплачені суми щомісячного платежу протягом 2005 р. набували статусу податкового боргу.

Протягом 2008 р-2009 р. позивачем частково вносилась плата за землю, але в силу приписів пп.7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» попередньо здійснювалось погашення сум податкового боргу який виник раніше.

Фактично у повному обсязі податковий борг, як вбачається з акта перевірки та особового рахунку платника за 2005р. (а.с.69-79,57) був погашений позивачем за рахунок подання уточнюючого розрахунку в грудні 2008 р. та січні 2009 р., у звязку з чим у податкового органу виникли підстави для застосування штрафних санкцій відповідно до пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Крім того, згідно акту перевірки № 43/15-2 від 04.08.2009 року, встановлено порушення ТОВ фірмою ЛТД «Рембудсервіс» порушення терміну подання податкового розрахунку земельного податку на 2009 рік, внаслідок чого Роменською МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0004191801/0 від 04.08.2009 р., яким застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170,00 грн. (а.с.58).

Відповідно до ст.9 Закону України “Про систему оподаткування”, до обовязків платників податків входить подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно ст. 14 Закону України “Про плату за землю”, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Згідно пп. “в” 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному року - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Враховуючи наведені вимоги, колегія суддів вважає, що ТОВ ЛТД "Рембудсервіс" не звільняє від подання податкового розрахунку земельного податку до 01 лютого 2009 р., та не позбавляє є права, після отримання пільги при сплаті земельного податку, подати до податкового органу уточнюючий розрахунок земельного податку згідно ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до пп.17.1.1 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, виходячи з приписів ст. 19 Конституції України та приписів ст. ст. 69, 70, 71 КАС України, колегія суддів вважає правомірними прийняті відповідачем спірні податкові повідомлення-рішення.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від09.11.2010 р. по справі№2-а-6013/10/1870 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, позивача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. ст. 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю фірми ЛТД "Рембудсервіс"залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від09.11.2010 р. по справі№2-а-6013/10/1870 за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю фірми ЛТД "Рембудсервіс" доРоменської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяБенедик А.П.

Судді Курило Л.В. Калиновський В.А. Повний текст ухвали виготовлений 28.03.2011 р.