Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 квітня 2011 року Справа № 2а-1454/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Твердохліба Р.С.,
при секретарі судового засідання Єретиковій К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області про стягнення податкового боргу в розмірі 913558,46 грн. шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі,
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Свердловську Луганської області до комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області про стягнення податкового боргу в розмірі 954724,75 грн.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15 березня 2011 року приєднано до матеріалів справи уточнений адміністративний позов в якому позивач просить стягнути суму податкового боргу в розмірі 913558,46 грн. шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.
Комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Свердловську Луганської області як платник податків.
Станом на 10 березня 2011 року за комунальним підприємством «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області рахується податковий борг в загальній сумі 913558,46 грн., з яких податковий борг по податку на додану вартість складає 272466,87 грн., податок на прибуток 558262,80 грн., збір за забруднення навколишнього природного середовища 79880,20 грн., збір за геологорозвідувальні роботи 173,76 грн., пеня, нарахована за несвоєчасну сплату податкового боргу 2774,83 грн.
Враховуючи, що комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» самостійно податковий борг з податку на додану вартість, з податку на прибуток підприємства, зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зі збору за геологорозвідувальні роботи не сплатило, позивач просить стягнути його в судовому порядку шляхом надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, оскільки відповідно до підпункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами, та відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином, в відзиві на адміністративний позов визнав адміністративний позов в повному обсязі та зазначив, що дійсно за підприємством відповідача рахується податковий борг за різними видами податків (арк. справи 35).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Свердловської міської ради Луганської області 05 липня 2007 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців 1391102 0000 001086 та як платник податків та зборів знаходиться на обліку державній податковій інспекції у м. Свердловську Луганської області (арк.. справи 4, 6).
Комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області є платником податку на додану вартість, податку на прибуток підприємства, збору за геологорозвідувальні роботи, збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним станом на дату виникнення спірних правовідносин) податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
В порушення зазначених норм Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області узгоджену суму податкового зобовязання:
- з податку на додану вартість відповідно до розрахунку податку на додану вартість та податкових декларацій за травень 2010 року № 9002080906; за червень 2010 року № 9002541202; за липень 2010 року № 18513; за серпень 2010 року № 19544; за вересень 2010 року № 9004181187; за жовтень 2010 року № 9004995061; за листопад 2010 року № 9005471736; за грудень 2010 року № 9005946945; за січень 2011 року № 90000630648 (арк. справи 92-93, 94-95, 96-97, 98-99, 100-101, 102-103, 104-105, 106-107, 108-109);
- з податку на прибуток підприємства відповідно до розрахунку податку на прибуток підприємства та декларацій з податку на прибуток підприємства за 3 квартал 2010 року (арк. справи 41);
- збору за забруднення навколишнього природного середовища відповідно до податкових розрахунків збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік № 9006117145, за 9 місяців 2010 року № 23149, за півріччя 2010 року № 16612, за квартал 2010 року № 8789, за 2009 рік № 35243 (арк. справи 70-74) не сплатило.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний відповідно до вимог підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сплатити штраф у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до вимог пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції (штрафи) за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
На підставі актів про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань до бюджету від 16 листопада 2010 року № 1339-15-10-35015995, від 16 грудня 2010 року № 1436-15-20-35015995, від 01 лютого 2010 року № 070-15-20-3501599, від 21.05.2010 № 614-15-10-35015995, акту про результати планової виїзної перевірки від 10 листопада 2009 року № 1162/23/35015995 (арк. справи 44, 58, 68-69, 90-91), а також у відповідності із підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» державною податковою інспекцією в м. Свердловську податковими повідомленнями-рішеннями до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкцій:
- від 17 листопада 2010 року № 0001521540/0 по податку на прибуток в розмірі 21857,49 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 17.11.2010 (арк. справи 42);
- від 17 листопада 2010 року № 0001531540/0 по податку на прибуток в розмірі 22683,86 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 17.11.2010 (арк. справи 43);
- від 17 листопада 2010 року № 0001511540/0 по податку на прибуток в розмірі 966,66 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 17.11.2010 (арк. справи 43);
- від 23 грудня 2010 року № 0002961840/0 за збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету в розмірі 173,86 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 28.12.2010 (арк. справи 57);
- від 01 лютого 2010 року № 0000281840/0 за збір за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 72,81 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 01.02.2010 (арк. справи 63);
- від 16 листопада 2010 року № 0000102344/0 за збір за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 74620,35 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 16.11.2010 (арк. справи 67);
- від 21 травня 2010 року № 0000671640/0 з податку на додану вартість в розмірі 74620,35 грн., яке отримано посадовою особою відповідача 21.05.2010 (арк. справи 89).
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Згідно із підпунктом 5.2.2 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати.
Абзацом 6 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" регламентовано, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Комунальне підприємство «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області податкові повідомлення - рішення державної податкової інспекції у м. Свердловську Луганської області ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувало, тому визначені ними податкові зобов'язання згідно із підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" вважаються узгодженими у день отримання платником податків податкового повідомлення - рішення.
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» державною податковою інспекцією у м. Свердловську Луганської області на адресу комунального підприємства «Сверловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області надсилались перша податкова вимога від 23 лютого 2009 року № 1/53 про наявність податкового боргу в сумі 156797,00 грн., яка отримана посадовою відповідача 23.02.2009, про що свідчить особистий підпис посадової особи відповідача, та друга податкова вимога від 01 квітня 2009 року № 2/80 про наявність боргу в сумі 128529,30 грн., яка також отримана посадовою відповідача 01.04.2009, про що свідчить особистий підпис посадової особи відповідача (арк. справи 8,9).
Але зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача.
Також сума заборгованості по податку на додану вартість, податку на прибуток підприємства, збору за геологорозвідувальні роботи, збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також пені - підтверджується зворотнім біком облікової картки платника, розрахунком залишку несплаченої пені за даними особових рахунків станом на 10.03.2011 (арк. справи 10-18, 47-56, 59-64, 75-88, 110).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Витягами про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна від 23.03.2009, від 23.03.2009, від 26.10.2010 підтверджено, що до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис про публічне обтяження податкової застави обєктів, зазначених у актах опису активів на які поширюється право податкової застави комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» Свердловської міської ради Луганської області від 19.03.2009 № 9, від 19.03.2009 № 10, від 21.10.2010 № 47 (арк. справи 19, 20, 21). Акти опису активів, на які поширюється право податкової застави від 19 березня 2009 № 9, від 19 березня 2009 № 10, від 21 жовтня 2010 № 47 підписані посадовими особами сторін (арк. справи 22, 23-24, 25-28).
Також на підтвердження зазначених обставин в матеріалах справи наявна постанова відділу державної виконавчої служби Свердловського міського управління юстиції Луганської області про арешт коштів комунального підприємства «Свердловськтеплозабезпечення» в сумі 1018042,29 (арк. справи 112).
Враховуючи те, що відповідач позовні вимоги в повному обсязі визнав, але за час судового розгляду справи у добровільному порядку податковий борг в загальній сумі 913558,46 грн., з яких податковий борг по податку на додану вартість складає 272466,87 грн., податок на прибуток 558262,80 грн., збір за забруднення навколишнього природного середовища 79880,20 грн., збір за геологорозвідувальні роботи 173,76 грн., пеня, нарахована за несвоєчасну сплату податкового боргу 2774,83 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 07 квітня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 12 квітня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Надати дозвіл державній податковій інспекції в м. Свердловську Луганської області (ідентифікаційний код 21757635, місцезнаходження: 94800, м. Свердловськ, вул. Свердлова, буд. 10) на погашення усієї суми податкового боргу в загальному розмірі 913558,46 грн. (дев'ятсот тринадцять тисяч п'ятсот п'ятдесят вісім гривень сорок шість копійок) за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі комунального підприємства "Свердловськтеплозабезпечення"Свердловської міської ради Луганської області (ідентифікаційний код 35015995, місцезнаходження: 94812, Луганська область, м. Свердловськ, кв. 60 років СРСР, буд. 55).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова складена у повному обсязі 12 квітня 2011 року.
СуддяР.С. Твердохліб