Постанова № 15023795, 15.03.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2011
Номер справи
2а-10282/10/2070
Номер документу
15023795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2011 р. Справа № 2а-10282/10/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційними скаргами Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області, Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від30.11.2010р. по справі№2а-10282/10/2070

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області

до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському району Харківської області, звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області, в якому просив суд визнати недійсним податкове повідомлення - рішення від 09червня 2010 року № 0002441501/0, скасувати податкове повідомлення - рішення відповідача - ДПІ у Балаклійському районі від 09 червня 2010 року № 0002441501/0 стосовно накладення штрафних санкцій на управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області в розмірі 510,00грн. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що 25 травня 2010 року ДПІ у Балаклійському районі за результатами перевірки складений акт про результати невиїзної документальної перевірки № 1633/15-016/23008145. В результаті перевірки виявлені порушення з боку управління, а саме: неподання звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями. ДПІ у Балаклійському районі вважає, що порушено абз. "а" п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст. 69 Закону України “Про державний бюджет України на 2006 рік”, п. 2 розділу 2 “Прикінцеві положення” Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань оподаткування” від 30.11.2006 року № 398, п. 4.1. розділу 4 Порядку складання звіту про використання коштів неприбутковими установами та організаціями, затвердженого наказом ДПА України від 11.07.1997 року № 233, п.22.13 ст. 22 Закону України від 28.12.1998 року № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств". Але, позивач вважає, що він не порушив жодного з вищевказаних нормативно - правових актів та зазначив, що Управління надавало податкову звітність на підставі Порядку складання звіту про використання коштів неприбутковими установами та організаціями. Також вважає, що за ненадання звіту за 11 місяців 2006року строк, по якому можна накласти штраф вже минув.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2010 року адміністративний позов задоволено частково: скасовано податкове повідомлення - рішення відповідача - ДПІ у Балаклійському районі від 09 червня 2010 року № 0002441501/0 стосовно накладення штрафних санкцій на управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області у частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 170,00 грн., в іншій частині позовних вимог відмовлено.

Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області, не погоджуючись з вказаною постановою в частині відмови у позові, подало апеляційну скаргу, вказує, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від30.11.2010р. в цій частині та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.

ДПІ у Балаклійському районі Харківської області також не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позову, в апеляційній скарзі вказує на його незаконність та необґрунтованість, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від30.11.2010р. в частині задоволення позову та відмовити у позові в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі, проти скарги ДПІ заперечував.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області підлягає задоволенню, а апеляційна скарга Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області задоволенню не підлягає.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі п. 1 ст. 11 Закону України від 4 грудня 1990 року № 509-ХП "Про державну податкову службу в Україні" (зі змінами та доповненнями) Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі проведена невиїзна документальна перевірка в приміщенні Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Пенсійного фонду України в Балаклійському районі з питання неподання податкової звітності: податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями за 11 міс.2006р.,11 міс.2007р.,11 міс.2008р.

Перевіркою виявлені наступні порушення, а саме: на порушення абз “а”п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (зі змінами та доповненнями), п.22.13 ст.22 Закону України від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (зі змінами та доповненнями) та п.4.1р.4 Порядку складання звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, затвердженого Наказом ДПА України від 11.07.1997р. №233, Наказу ДПА України від 03.04.2003р. №153, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2003р. №309/7630 платником не надані: податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями 11 міс.2006р. з граничним строком подання 20.12.2006 р., 11 міс.2007р. з граничним строком подання 20.12.2007 р., 11 міс.2008р з граничним строком подання 20.12.2008 р.

Результати перевірки позивача оформлені актом від 25.05.2010р. за № 1633/15-016/23008145, на підставі висновків якого відповідачем 09.06.2010р. прийнято податкове повідомлення рішення № 0002441501/0, яким позивачу, відповідно до п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, визначено суму податкового зобовязання по податку на прибуток та штрафна (фінансова) санкція в сумі 510,00 грн..

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у частині визнання неправомірними нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 170,00 грн. за 2006 рік при цьому зазначив наступне.

Згідно положень п.7.11 ст.7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” №334 від 28.12.1994р. неприбуткові установи та організації, для яких передбачено пільговий режим оподаткування є платниками податку на прибуток підприємств та згідно з п.16.10 ст.16 вказаного Закону, сплачують податок на прибуток від неосновної діяльності у загальному порядку.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" № 1251-XII від 25.06.1991р. платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно положень п.1.11 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р., податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Підпунктом 7.11.12 п. 7.11 ст.7 Закону України № №334 від 28.12.1994р. визначено, що центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.

Наказом ДПА України від 11.07.1997р. № 233 затверджено Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 серпня 1997 р. за № 290/2094.

Звіт, як податковий розрахунок, є документом на підставі якого здійснюється нарахування і сплата податку, та відповідно до визначення наведеного у п.1.11 ст.1 Закону №2181-III від 21.12.2000р. є податковою декларацією.

Пунктом 16.4 ст.16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” визначено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.

Згідно п.п. 4.1.4 п.4.1 ст.4 №2181-III 4.1.4. податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Статтею 69 Закону України “Про державний бюджет України на 2006 рік” №3235 від 20.12.2005р. визначено для платників податку на прибуток у 2006 році сплату податку на прибуток за результатами одинадцяти місяців 2006 року за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попередніх періодів, визначеного відповідно до законодавства, та приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2006 року та суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали 2006 року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу 2006 року. Сплата податку на прибуток та подання податкової декларації з цього податку за одинадцять місяців 2006 року здійснюються у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування” №398 від 30.11.2006р. визначено, що платники податку за результатами одинадцяти місяців 2006 року зобов'язані подати декларацію, складену за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2006 року, суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали поточного року, двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу поточного року та сплатити податкове зобов'язання, нараховане згідно із зазначеною декларацією, не пізніше ніж 29 грудня 2006 року.

У порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, платники податку зобов'язані скласти та подати декларацію за результатами одинадцяти місяців 2007 року згідно із даними податкового обліку за зазначений період, а також сплатити податок у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Таким чином, обовязок позивача щодо надання податкових декларацій про прибуток за 11 міс.2006р., 11 міс.2007р., 11 міс.2008р. визначений зазначеними Законами України.

Оскільки за змістом підпункту 15.1.1 пункту 15.1 ст.15 Закону від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ початок перебігу строку давності пов'язаний фактично з днем порушення платником податків податкового законодавства, з врахуванням положень частини 7 ст. 9 КАС України щодо застосування аналогії закону перебіг строку давності для визначення платнику податків податкового зобовязання за платежем із штрафних санкцій, застосованих на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 цього Закону починається з дня, наступного за днем граничного строку подання, тобто з 21.12.2006 року.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції у частині визнання неправомірними нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 170,00 грн. за 2006 рік.

Проте, колегія суддів не погоджуючись з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні іншої частини позовних вимог вважає за необхідне зазначити наступне.

Статтею 69 Закону України “Про державний бюджет України на 2006 рік” встановлено, що установлено для платників податку на прибуток у 2006 році сплату податку на прибуток за результатами одинадцяти місяців 2006 року за правилами, встановленими для повного податкового періоду, з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування попередніх періодів, визначеного відповідно до законодавства, та приросту (убутку) матеріальних запасів за одинадцять місяців 2006 року та суми амортизаційних відрахувань, нарахованих за три квартали 2006 року, та двох третин амортизаційних відрахувань четвертого кварталу 2006 року. Сплата податку на прибуток та подання податкової декларації з цього податку за одинадцять місяців 2006 року здійснюються у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування” №398 від 30.11.2006р. та п. 22.13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», встановлюють аналогічні вимоги щодо подання платниками податку на прибуток податкової декларації з цього податку у 2007 та 2008 року.

Але колегія суддів зазначає, що Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському району Харківської області не подає податкову декларацію з цього податку, а лише подає податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами та організаціями, це не є тотожними поняттями. Положення зазначених законодавчих актів щодо здачі звітності за 11 місяців стосуються лише платників які здають декларацію з податку на прибуток, а тому застосування до звіту вимог передбачених до податкової декларації є неправомірним.

Відповідно до п. п. 7.11.12. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» порядок подання звітності неприбуткових організацій визначається ДПА України.

Колегія суддів зазначає, що позивачем звіт подавався відповідно до Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 серпня 1997 р. за № 290/2094, затвердженого Наказом ДПА України від 11.07.1997р. № 233. Наведений порядок передбачає лише подання квартальної та річної звітності.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає вимоги позивача обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Таким чином, постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню з прийняттям нової про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, п.4 ст.204, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від30.11.2010р. скасувати в частині відмови у задоволенні позову щодо скасування податкового повідомлення - рішення ДПІ у Балаклійському районі від 09 червня 2010 року № 0002441501/0 в сумі 340,00грн.

В цій частині прийняти нову постанову, якою скасувати податкове повідомлення - рішення відповідача - ДПІ у Балаклійському районі від 09 червня 2010 року № 0002441501/0 стосовно накладення штрафних санкцій на управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області в розмірі 340,00грн.

В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від30.11.2010р. залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя(підпис)Мельнікова Л.В.

Судді(підпис)

(підпис)Григоров А.М. Подобайло З.Г. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Григоров А.М. Повний текст постанови виготовлений 21.03.2011 р.