Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2011 р.Справа № 2а-9047/10/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Перцової Т.С. , Русанової В.Б.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.12.2010р. по справі№2а-9047/10/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський комбінат хлібопродуктів"
до Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області
про скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Шевченківський комбінат хлібопродуктів", звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області, в якому просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області № 00000407/0 від 30.06.10р.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 22.12.2010 року адміністративний позов задоволено.
Скасовано податкове повідомлення - рішення Куп'янської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області №00000407/0 від 30.06.10 р.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський комбінат хлібопродуктів" (код ЄДРПОУ 31581728, вул. Кірова 1, смт. Шевченкове, Харківська обл. 63601) судові витрати у розмірі 3.40 грн. (три грн. 40 коп.).
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: 17.1.2 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Враховуючи неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, повідомлених належним чином і про дату, час і місце судового засідання, колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що посадовими особами Куп'янської ОДПІ у Харківській області на підставі п. 1 ст. 11 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" відповідно до вимог пп. 7.7.5 п. 7.5 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" з 20.05.2010 року по 17.06.2010 року було проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ "Шевченківський комбінат хлібопродуктів", код ЄДРПОУ 31581728, за період квітень 2010 року.
Результати перевірки оформлені актом № 750/07-31581728 від 17.06.2010 року.
За висновками податкової, ТОВ "Шевченківський КХП" не мав права на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 766872 грн. (сімсот шістдесят шість тисяч вісімсот сімдесят дві гривні) задекларованого платником у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 р., що є порушенням па. 7.7.11 п.7.7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість".
На підставі зазначеного висновку Куп'янською ОДПІ у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення №0000030700/0 від 17.06.2010 року, відповідно до якого ТОВ "Шевченківський КХП" відмовлено у наданні бюджетного відшкодування в сумі 766872, 00 грн.
Зазначене податкове повідомлення-рішення підприємством не оскаржувалось.
30.06.2010 року Куп'янською ОДПІ у Харківській області, на підставі зазначеного вище акту перевірки № 750/07-31581728 винесено податкове повідомлення - рішення № 00000407/0, відповідно до якого підприємству ТОВ "Шевченківський КХП" доведено до сплати 136819,58 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач ні документально, а ні нормативно не довів правомірності прийнятого рішення.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до вимог п.п. 7.7.11 п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" не має права на отримання бюджетного відшкодування особа, яка була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України).
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, у зв'язку з закінченням процедури перетворення підприємства позивача, реєстрацію платника податку на додану вартість ЗАТ "Шевченківський КХП" анульовано 17.02.2010 року за ініціативою платника, а ТОВ "Шевченківський КХП" зареєстровано платником податку на додану вартість 17.02.2010 року згідно поданої заяви за добровільним рішенням. Дата початку дії свідоцтва - 17.02.2010 року.
Відповідно п.2.2 п.2 Закону України "Про податок на додану вартість" платником податку є будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.
Згідно п.9.4 ст.9 Закону України "Про податок на додану вартість" якщо особа, на яку не поширюється дія пункту 2.3 статті 2 цього Закону, як платник податку, вважає за доцільне добровільно зареєструватися платником податку і відповідає вимогам підпункту 2.2 статті 2 цього Закону, така реєстрація провадиться за її заявою.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що ТОВ "Шевченківський КХП" згідно поданої заяви про реєстрацію платника ПДВ зареєстровано платником податку на додану вартість за своїм добровільним рішенням, відповідно до п. 2.2 ст. 2 та п. 9.4 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість" та відповідно до п.п. 7.7.11 п. 7.7 ст. 7 вказаного Закону не має права на отримання бюджетного відшкодування, оскільки зареєстроване як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців.
За висновками проведеної перевірки, що відображено в акті перевірки № 750/07-31581728 від 17.06.2010 року, заявлена позивачем сума - 766872, 00 грн. зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (ряд 26 декларації з ПДВ) як така, що підлягатиме лише зарахуванню платником в податкових деклараціях у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах.
З посиланням на вищевказаний акт перевірки, податковою було винесене рішення №0000030700/0 від 17.06.2010 року, відповідно до якого ТОВ "Шевченківський КХП" відмовлено у наданні бюджетного відшкодування в сумі 766872, 00 грн., що повністю узгоджувалось з абз. в) п.п. 7.7.7 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість, відповідно до положень якої, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі зясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.
Про те, в подальшому, а саме 30.06.2010 року, податковим органом з посиланням на акт № 750/07-31581728 від 17.06.2010 року, тобто на той же самий акт перевірки, прийнято податкове повідомлення - рішення № 00000407/0, відповідно до якого підприємству ТОВ "Шевченківський КХП" визначено та доведено до сплати 136819,58 грн. штрафних (фінансових) санкцій з посиланням на порушення підприємством п.п. 7.7.11 п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість".
Колегія суддів зазначає, що пунктом 1.5 ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", визначено, що штрафна санкція (штраф) -плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідних законами.
Отже, за змістом вищенаведеної норми закону, обовязок щодо встановлення факту порушення податкового законодавства та доведення до платника податків підстав застосування штрафних санкцій покладено на податковий орган з обовязковим посиланням на норму закону яка порушена таким платником та норму закону, якою передбачено застосування штрафних санкцій.
Як вбачається з пояснень представника відповідача, наданих під час розгляду справи в суду першої інстанції, штрафні санкції, відповідно до рішення податкової інспекції від 30.06.2010 року № 00000407/0, накладені на підприємство ТОВ "Шевченківський КХП" з урахуванням факту завищення підприємством суми бюджетного відшкодування, заявленого в податковій декларації по податку на додану вартість та факт отримання підприємством бюджетного відшкодування. Проте, яким чином було встановлено дане порушення, і чи відображено це порушення в акті перевірки, представник відповідача пояснень суду не надав.
Матеріалами справи встановлено, що а ні в акті перевірки № 750/07-31581728 від 17.06.2010 року, а ні в податковому повідомленні - рішенні не зазначено, за яке порушення та на підставі якої норми закону підприємству нараховані штрафні (фінансові) санкції.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що податкові повідомлення рішення від 17.06.2010 року №0000030700/0 та від 30.06.2010 року № 00000407/0 винесені на підставі одного і того ж акту перевірки та суперечать один одному, оскільки донарахування штрафних санкцій підприємству з тих підстав, що платник податку не мав права на отримання бюджетного відшкодування, не ґрунтується на нормах закону на суперечить вимогам діючого законодавства.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Шевченківський комбінат хлібопродуктів" про скасування податкового повідомлення-рішення № 00000407/0 від 30.06.2010 року про визначення штрафних санкцій є документально та нормативно обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Сумського окружного адміністративного суду від 22.12.2010 року по справі№2-а-9074/10/2070 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Купянської обєднаної державної податкової інспекції Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 22.12.2010р. по справі№2а-9047/10/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддяКатунов В.В.
Судді Перцова Т. С. Русанова В.Б.