Ухвала суду № 15021447, 17.02.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2011
Номер справи
2а-15079/09/11/0170
Номер документу
15021447
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-15079/09/11/0170

17.02.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіДугаренко О.В.,

суддів Дадінської Т.В. , Ілюхіної Г.П. секретар судового засіданняКлюкіна Н.С.

без участі представників сторін,

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Сімферополі АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Москаленко С.А. ) від 09.03.10 у справі №2а-15079/09/11/0170

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Авто Транс" (вул. Зелена, 7-а,с. Комсомольське,м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95000)

до Державної податкової інспекції у м.Сімферополі АР Крим (вул. М.Залки, 1/9,Сімферополь,Автономна Республіка Крим,95053)

про визнання недійсним податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.03.2010 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліт Авто Транс" задоволені.

Визнані протиправними та скасовані рішення Державної податкової інспекції у м.Сімферополі АР Крим про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0018132303 від 01.09.2009 на суму 1690,00 грн.; № 0018122303 від 01.09.2009 на суму 575,00 грн.; № 00018442303 від 04.09.2009 на суму 840,00 грн.; № 0019242303 від 21.09.2009 на суму 340грн.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач подав на адресу суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.03.2010 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Товариству з обмеженою відповідальністю "Еліт Авто Транс" відмовити.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2010 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м.Сімферополі АР Крим .

Сторони в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи сповіщались.

Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем по справі проведено перевірку за дотриманням позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарських одиниць - маршрутних таксі, при обслуговуванні міських пасажирських маршрутів, що належать субєкту господарської діяльності Товариству з обмеженою відповідальністю "Еліт Авто Транс".

За результатами перевірки маршрутного таксі № 115 (АК 4342 АА) було складено акт № 002165/1149/01/09. На підставі акту перевірки відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0018132303 від 01.09.2009 на сумі 1690,00 грн.

3а результатами перевірки маршрутного таксі №115 (АК 4260 АА), було складено акт № 002170/1148/09/23 від 01.09.2009. На підставі акту перевірки відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0018122303 від 01.09.2009р. на суму 575,00 грн.

3а результатами перевірки маршрутного таксі №115 (АК 4659 АА), було складено акт № 002188/1178/01/09. На підставі акту акту перевірки відповідачем по справі прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0018442303 від 04.09.2009 на суму 840,00 грн..

3а результатами перевірки маршрутного таксі №115 (АК 4659 АА) було складено акт № 002298/1215/01/09. На підставі акту перевірки, відповідачем по справі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0019242303 від 21.09.2009 на суму 340,00грн.

3а результатами перевірки маршрутного таксі №115 (АК 5285 АА), було складено акт № 000737/1266/01/09/23/34523716. На підставі акту перевірки відповідачем по справі прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0019322303 від 21.09.2009р. на суму 365,00 грн.

3а результатами перевірки маршрутного таксі №115 (АК 4660 АА), було складено акт № 002247/1259/01/09. На підставі акту перевірки відповідачем по справі було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0019342303 від 21.09.2009 на суму 340,00грн.

Згідно зі ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через реєстратори розрахункових операції з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункової операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України;

13) забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до пункту 4 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів та на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, а також при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу Державним казначейством України, та квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів.

З матеріалів справи вбачається, що позивач надає послуги з перевезення пасажирів на автомобільному транспорті з видачею квитків. Під час перевірки позивач здійснював розрахункові операції із застосуванням квитково-касових листів серії УВГ № 573611 від 17.08.2009, 573263 від 17.08.2009, 573722 від 21.08.2009, № 573458 від 09.09.2009, № 683607 від 09.09.2009, № 573277 від 07.09.2009 та відривних квитків.

Оскільки позивач надає послуги по перевезенню пасажирів міським автомобільним транспортом з видачею квитків, з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, він не повинен застосовувати реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки при здійсненні розрахунків з пасажирами.

Однак, це не звільняє позивача від обовязку вести книгу обліку розрахункових операцій.

Частиною 3 ст. 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема, у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.2.3. “Порядку реєстрації і ведення книги реєстрації розрахункових операцій і розрахункової книжки”, затвердженого наказом ДПА України №614 від 01.12.2000року, форма книги ОРО, що використовується при наданні послуг пасажирським автомобільним транспортом у разі проведення розрахунків без застосування РРО, повинна відповідати формі товарно-касової книги, наведеній у додатку 13 (для міських та приміських автобусних маршрутів) та в додатку 14 (для міжміських автобусних маршрутів) до пункту 3.1.1 Інструкції про порядок обліку бланків квитків на проїзд автомобільним транспортом та готівки, отриманої від перевезень пасажирів і багажу, затвердженої наказом Міністерства транспорту України від 31.05.2000 № 279 "Про затвердження Інструкції про порядок обліку бланків квитків на проїзд автомобільним транспортом та готівки, отриманої від перевезень пасажирів і багажу" та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.06.2000 за № 369/4590.

При цьому на титульній сторінці повинна бути зазначена назва документа "Книга обліку розрахункових операцій"; квитково-касові листи в книзі повинні бути послідовно пронумеровані, обидві частини кожного квитково-касового листа повинні мати однакові серію (три літери) та номер (шість цифр), нанесені друкарським способом при виготовленні. Серії (у межах трьох літер) та номери (у межах шести цифрових розрядів) квитково-касових листів не повинні повторюватись у книгах ОРО, зареєстрованих одним СПД.

Пунктом 7.12. Порядку встановлено, що книга ОРО, що використовується при наданні послуг пасажирського автомобільного транспорту у разі проведення розрахунків без застосування РРО, заповнюється та використовується згідно з підрозділом 3.2 "Порядок ведення товарно-касової книги" Інструкції про порядок обліку бланків квитків на проїзд автомобільним транспортом та готівки, отриманої від перевезень пасажирів і багажу, затвердженої наказом Міністерства транспорту України від 31.05.2000 № 279 "Про затвердження Інструкції про порядок обліку бланків квитків на проїзд автомобільним транспортом та готівки, отриманої від перевезень пасажирів і багажу" , з урахуванням інших вимог цього розділу Порядку.

Перед початком використання книги ОРО слід зазначити на її титульній сторінці дату початку використання. Записи в книзі слід виконувати кульковою ручкою (п.7.3. Порядку).

Пунктом 7.4. Порядку ведення товарно-касової книги встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на господарську одиницю, передбачає:

наявність книги ОРО в господарській одиниці, на яку ця книга зареєстрована, або на місці проведення розрахунків;

здійснення записів про реквізити розрахункових квитанцій до початку використання розрахункової книжки та безпосередньо після закінчення її використання у межах робочого дня чи зміни;

щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.

Як вбачається із актів перевірок, на підставі яких були прийняті оскаржувані рішення, на місці проведення розрахунків знаходилися книги обліку розрахункових операцій у маршрутному таксі (квітково-облікові листи), зареєстровані у ДПІ в м.Сімферополі. У кожній книзі обліку розрахункових операцій зроблено запис про номери квітів до початку використання книги ОРО у день перевірки.

Судова колегія зазначає, що у жодному акті перевірки не зазначено, у чому полягає порушення позивачем порядку використання книги ОРО при здійснення розрахунків у маршрутному таксі.

Всі порушення, які викладені в актах перевірки зведені до невидачі при здійсненні розрахункової операції розрахункового документу, тобто проїзного квитка, незастосування РРО, РК, КОРО при проведенні розрахункової операції та невідповідності наявних грошових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що оскаржувані рішення відповідача, в частині застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених п.3 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” , за порушення ведення книги ОРО є протиправними, а відтак позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій, передбачених ст.22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення останнім вимог п.13 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 13) ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Позивач при здійснення розрахунків при продажу квитків у міському автомобільному транспорті не зобовязаний застосовувати ані реєстратор розрахункових операцій ані розрахункову книжку, а відтак застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій за незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня є протиправним.

Відповідно до частини 1 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Частиною 2 даної статті встановлено, що законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. При вказаних обставинах Севастопольський апеляційний адміністративний суд дійшов до висновку про повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, і їх достовірності, які суд першої інстанції визнав встановленими. Висновки, викладені в рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи. Порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права не встановлені.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Сімферополі АР Крим залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.03.10 у справі №2а-15079/09/11/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 22 лютого 2011 р.

Головуючий суддяпідписО.В.Дугаренко

Судді підпис Т.В. Дадінська підпис Г.П.Ілюхіна З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Дугаренко