Головуючий у 1 інстанції - Чучко В.М.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2011 року справа №2а-/0570/636/2011
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Ляшенка Д.В.
суддів Чумака С.Ю. , Ястребової Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 8 лютого 2011 р. у справі № 2а-0570/636/2011 за позовом Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області до Краматорської міської організації ліберальної партії України, про припинення юридичної особи,-
ВСТАНОВИВ:
В січні 2011р. Державна податкова інспекція у м. Краматорську Донецької області звернулась до суду з позовом до Краматорської міської організації ліберальної партії України, про припинення юридичної особи
В обґрунтування вимог ДПІ зазначила, що зазначена юридична особа не подає звітність щодо обчислення і сплати податків і інших обов'язкових платежів з 04.06.1996р.
Податкова інспекції у зв”язку із неподанням вказаною організацією звітності просила суд припинити юридичну особу.
Постановою суду 1 інстанції у позові відмовлено, так як спеціальним діючим законодавством не передбачена можливість у спосіб обраний позивачем припинити громадську організацію.
Судом справу розглянуто в порядку скороченого провадження.
Позивач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою вимоги задовольнити повністю.
Представники сторін за викликом до суду не прибули.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом встановлено наступне.
Краматорська міська організація ліберальної партії України, код за ЄДРПОУ 24167791, зареєстрована на підставі рішення виконавчого комітету Краматорської міської ради від 03.04.1996 року № 190Р, про що видане Свідоцтво про реєстрацію Краматорської міської організації ліберальної партії України від 03.04.1996 року № 24. Відповідно до Довідки про взяття на облік платника податків від 21.10.2010 року №397/10/29-014-13, виданою ДПІ в м. Краматорську на податковому обліку знаходиться з 04.06.1996 року №115-Л.
Відповідно до акту "Про ненадання звітності" від 20.12.2010 року № 108/15-1-24167791 відповідач не надає звітності до податкового органу з моменту реєстрації (03.04.1996 року).
Згідно п.3 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу" податкова інспекція уповноважена здійснювати контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Пунктом 4.1.4 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачене подання суб'єктами господарювання податкових декларацій за базовий податковий (звітний період).
Статтею 33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" встановлено, що юридична особа припиняється у результаті переведення свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбаченим законом.
Частиною 2 статті 33 та частиною 2 статті 38 цього Закону передбачені підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, якими, зокрема, є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Згідно з ч. 8 ст. 19 Господарського Кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Стаття 238 цього Кодексу встановлює, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції, одним із видів яких є скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Поняття суб'єкта господарювання наведено у статті 55 Господарського кодексу України, за приписами якої суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є :
1). господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку,
2). громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємства.
Під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єкта господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (п.1 ст.3 ГК України).
Статтею 3 Закону України "Про об'єднання громадян" передбачено, що громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Відповідач є громадською організацією, тому відносини щодо його реєстрації, дії та припинення регулюються Законом України "Про об'єднання громадян".
Статтею 19 даного Закону встановлений порядок припинення діяльності об'єднання громадян.
Припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Реорганізація об'єднання громадян здійснюється відповідно до його Статуту. Реєстрація новоствореного об'єднання здійснюється у порядку, встановленому цим Законом.
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно до статті 32 цього Закону визначений порядок примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян, а саме об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) рішенням суду за поданням легалізуючого органу або прокурора у випадках:
1)вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону;
2)систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону;
3)продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом;
4)зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Таке стягнення, як ліквідація є суворим заходом, який застосовується у разі невиконання раніш застосованих заходів як попередження, штраф або тимчасову заборону діяльності об'єднання.
Таким чином, нормами Закону України "Про об'єднання громадян" не передбачене припинення діяльності об'єднання громадян у зв'язку із неподанням до податкового органу протягом року податкової декларації, документа фінансової звітності відповідно до Закону України "Про систему оподаткування".
Оскільки позивачем не надано доказів, що відповідачем здійснювались порушення законодавства, передбачені вищевказаною статтею Закону України "Про об'єднання громадян", а також, оскільки позивачем ставиться вимога саме про припинення юридичної особи громадської організації, а не накладення такого стягнення як ліквідація, суд 1 інстанції дійшов правильного висновку про те, що позовні вимоги є необгрунтованими.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 8 лютого 2011 р. у справі № 2а-0570/636/2011 залишити без задоволення , а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною і оскарженню не підлягає.
Колегія суддів: