Головуючий у 1 інстанції - Чучко В.М.
Суддя-доповідач - Старосуд М.І.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2011 року справа №2а-1306/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Старосуда М.І.
суддів Юрченко В.П. , Чебанова О.О.
при секретарі судового засідання Сухоцькій Д.Ю.
за участю: представників позивача - Чеверда Г.О., Вієт О.М., представника відповідача Долгих Н.Д., прокурора Вартанової О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 24 лютого 2010 року
по адміністративній справі № 2а-1306/10/0570
за позовом комунального підприємства «Тепломережа»
до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області
про визнання недійсним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 25.12.2009 року № 356, -
ВСТАНОВИЛА:
Комунальне підприємство «Тепломережа» звернулась до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про визнання недійсним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 25.12.2009 року № 356.
В обґрунтування позовних вимог комунальне підприємство зазначає, що у акті перевірки, на підставі якого відповідачем було винесено спірне рішення, інспекцією було вилучено в доход бюджету безпідставно отриману суму виручки. Позивач вважає рішення необґрунтованим, оскільки до компетенції відповідача не входить перевірка норм та нормативних даних які містяться у тарифі та те, що в акті перевірки та в спірному рішенні не зазначено які саме послуги, та кому особисто не надані за які підприємство отримало гроші. Щодо встановленого в акті перевірки порушення законодавства, позивач вважає, що вказані в акті перевірки порушення не мають місця, оскільки він діяв в рамках Закону України "Про теплопостачання" та Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою КМУ від 03.10.2007 року №1198, зокрема п. 23, так як в тарифі враховується середня температура зовнішнього повітря за опалювальний період та розрахункова температура для опалення. У зв'язку з наведеним заявник просив у судовому порядку визнати недійсним та скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 356 від 25 грудня 2009 року про застосування економічних санкцій у розмірі 17 625 889,06 грн. за порушення державної дисципліни цін.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2010 року у справі № 2а-1306/10/0570 позов був задоволений, визнано недійсним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 25.12.2009 року № 356.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду та прийняти нову постанову, якою відмовити в позові. Скаржник вважає, що судом першої інстанції не правильно застосовані норми матеріального права, що призвело до необґрунтованого та не вірного рішення.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.2 КАСУ, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
КП «Тепломережа» зареєстровано як юридична особа виконкомом Донецької міської ради 31.01.2001 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Підприємство діє на підставі Статуту, включено до ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код 05473192.
Пунктом 17 Положення "Про Державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 13 грудня 2000 р. N 1819 передбачено, що Держцінінспекція та її територіальні органи є юридичними особами, мають самостійні баланси, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Фахівцями Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області проведена перевірка КП «Тепломережа», за результатами якої складено акт №797 від 18 грудня 2009 року.
В акті Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області №797 від 18.12.09р. зазначено, що КП «Тепломережа» за період жовтень 2008р.-квітень 2009р. при розрахунку тарифів сплати за теплопостачання споживачам, які не мають приладів комерційного обліку та розраховуються виходячи з планових обсягів реалізації та загальної опалювальної площі, при розрахунку планових обсягів реалізації враховувалась розрахункова температура (-1,8°С). Оскільки температура у продовж опалювального періоду була вища за планову, то відповідно до Постанови КМУ від 03.10.07р. №1198 «Про затвердження Правил користування тепловою енергією», підприємством повинний бути здійснений перерахунок плати за теплоносій у бік зменшення. Вказаний перерахунок підприємством не здійснений, що призвело до отримання КП «Тепломережа» необгрунтованої виручки у сумі 5871963,02 грн.
25 грудня 2009 року заступником начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на підставі акту перевірки №797 від 18 грудня 2009 року за не виконані в повному обсязі послуги в період за 2008-2009 роки прийнято рішення №356 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у розмірі 17 615 889,06 грн., у тому числі безпідставно отриманої суми виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 5 871 963,04 грн. та штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки 11 743 926,04 грн. за порушення вимог Закону України "Про теплопостачання", п. 23 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження правил користування тепловою енергією" від 03.10.2007 року №1198.
Пунктом 23 Постанови Кабінету Міністрів України "Про правила користування тепловою енергією"від 03.10.2007 р. №1198 передбачено, що розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межею балансової належності (відповідальності), відповідно до договору на підставі показів вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку. У споживачів, що не мають приладів комерційного обліку, обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді.
Згідно ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Отже, КП «Тепломережа» самостійно не встановлює ціни та тарифи на житлово-комунальні послуги, оскільки теплопостачальна організація не наділена повноваженнями самостійно встановлювати затверджувати або змінювати розмір тарифу на послуги теплопостачання. Процедура встановлення та затвердження розміру тарифу включає до себе встановлення економічної обґрунтованості його собівартості та узгодженні і затвердження її розміру місцевим органом виконавчої влади.
Оскільки повноваження по встановленню тарифів на послуги теплопостачання належать органам місцевого самоврядування, то Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області не мала право застосовувати економічні санкції до КП «Тепломережа».
Крім того, з висновку судово-економічної експертизи вбачається, що сума платежів, які здійснені споживачами за послуги опалення становить: 55 496 300,00 грн., у тому числі на погашення заборгованості за минулі періоди - 7016800,00 грн. та безпосередньо за опалювальний період 2008-2009 роки - 48479500 грн.
Таким чином, сума отриманих платежів за опалювальний період 2008-2009р. складає 48479500,00грн. і вказана сума платежів не перевищує вартість фактично наданих КП «Тепломережа» послуг теплопостачання - 60 967 898,60грн.
Крім того, з висновку судово-економічної експертизи слідує, що при застосуванні методики розрахунку, яка використана у спірному акті перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області за умови врахування всіх необхідних вихідних даних (які не враховані в акті перевірки) розмір виручки підприємства не перевищує вартість фактично наданих послуг теплопостачання, тобто висновок акту перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області №797 від 18.12.09 р. щодо отримання КП «Тепломережа» необгрунтованої виручки наданими документами не підтверджується.
Таким чином, висновком судово-економічної експертизи підтверджено, що: нарахування зобов'язань за надані послуги теплопостачання здійснювались КП «Тепломережа» на підставі належним чином затверджених тарифів та інших вихідних даних, отже й суми платежів, що перераховані на підставі належним чином оформлених та виставлених рахунків були отримані обґрунтовано; п.27 Постанови КМУ від 03.10.07р. №1198 «Про затвердження Правил користування тепловою енергією» хоча й встановлює зобов'язання перерахунку вже нарахованих та можливо отриманих сум платежів за послуги теплопостачання, але робити висновки про необґрунтованість нарахування та отримання платежів неможливо, оскільки дана Постанова встановлює обов'язковість наступного за нарахуванням перерахунку, не визначаючи при цьому строк та методику такого перерахунку; при застосуванні методики розрахунку (що нормативно не затверджена), яка використана у спірному акті перевірки Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області за умови врахування всіх необхідних вихідних даних (які не враховані в акті перевірки) розмір отриманої підприємством виручки не перевищує розраховану вартість фактично наданих послуг теплопостачання, тому висновок акту щодо необгрунтованого отримання КП «Тепломережа» виручки документально не підтверджується.
Отже, висновком судово-економічної експертизи спростовуються висновки державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, зазначені в рішенні №356 від 25.12.2009 року про застосування економічних санкцій за порушення КП «Тепломережа» державної дисципліни цін за період 2008-2009 р.
З огляду на наведене, колегія судді погоджує висновок суду першої інстанції, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 25 грудня 2009 року №356 інспекцію винесено безпідставно.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, а постанова прийнята з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА :
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2010 року у справі № 2а-1306/10/0570 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2010 року у справі № 2а-1306/10/0570 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі з 19.04.2011 року.
ГоловуючийМ.І. Старосуд
Судді В.П. Юрченко
О.О. Чебанов