ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а/1770/107/2011
22 березня 2011 року 17год. 35хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Кривчук К.І., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
представник позивача: Драка С.І.,
представник відповідача: Данилович О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Дубровицької міжрайонної державної податкової інспекції
доКооперативного підприємства Зарічненської райспоживспілки
про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ :
Дубровицька міжрайонна державна податкова інспекція (Зарічненське відділення) звернулася до суду з позовом до Кооперативного підприємства Зарічненської райспоживспілки про стягнення заборгованості перед бюджетом з податку на доходи фізичних осіб у сумі 80506,65грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та подав заяву про зменшення позовних вимог у зв'язку із частковою сплатою відповідачем податкового боргу у сумі 40000,00грн. Просив стягнути з Кооперативного підприємства Зарічненської райспоживспілки заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у сумі 40506,65грн.
Представник відповідача у судовому засіданні зменшені позовні вимоги визнав повністю та пояснив, що податкова заборгованість виникла у зв'язку зі скрутним фінансовим станом підприємства.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, повно і всебічно зясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.
Кооперативне підприємство Зарічненської райспоживспілки 18.08.2000р. зареєстроване Зарічненською районною державною адміністрацією Рівненської області як юридична особа, дані про нього внесені до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України 27.08.2000р. Підприємство взяте на облік, як платник податків в органі державної податкової служби з 30.08.2000р.
Кооперативне підприємство Зарічненської райспоживспілки має статус податкового агента відповідно до Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р. №889-IV (далі - Закон №889-IV), чинного на момент виникнення спірних правовідносин.
Згідно з даними обліку позивача відповідач станом на 12.01.2011р. мав заборгованість перед бюджетом зі сплати податку з доходів фізичних осіб у сумі 80506,65грн.
Заборгованість Кооперативного підприємства Зарічненської райспоживспілки виникла у звязку із несплатою до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб. Так, 3 листопада 2010 року позивачем було проведено планову виїзну перевірку Кооперативного підприємства Зарічненської райспоживспілки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009р. по 30.06.2010р. За результатами даної перевірки позивачем складено акт від 03.11.2010р. №119/23/30717592, яким встановлено, зокрема, порушення відповідачем вимог податкового законодавства, а саме утримання, але неперерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб у сумі 80506,65грн.
12 березня 2011 року Кооперативним підприємством Зарічненської райспоживспілки заборгованість частково сплачена у сумі 40000,00грн.
Ці обставини підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами: копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.5), копією довідки №1982 про включення відповідача до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.6), інформацією Дубровицької міжрайонної державної податкової інспекції щодо відповідача (а.с.7), копією акта від 03.11.2010р. №119/23/30717592 (а.а.с.8-15), копією заяви про зменшення позовних вимог (а.с.31).
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону №889-IV податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Згідно з абз. "а" п.19.2. ст.19 Закону №889-IV особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Абзацом "а" п.20.2. ст.20 Закону №889-IV визначено, що фінансово відповідальними за порушення норм цього Закону є особи, визначені цим Законом податковими агентами у разі порушення ними правил нарахування, утримання та сплати до бюджету податку з доходів платника податку.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" №1251-XII від 25.06.1991р. платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Підпунктом 3.2.1 ст.3 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р. (далі- Закон №2181-III) визначено, що у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.
Оскільки відповідач добровільно не перерахував до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб, а права розпоряджатися зазначеними коштами на власний розсуд не має, то відповідно до п.3.1.1 ст.3 Закону №2181-III активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Пунктом 11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. №509-XII встановлено право державних податкових інспекцій подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.
Підстави для застосування ст.94 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Кооперативного підприємства Зарічненської райспоживспілки до місцевого бюджету смт.Зарічне Рівненської області заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у сумі 40506,65грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Дудар О.М.
Постанова складена в повному обсязі 28.03.2011р.