ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" квітня 2011 р.Справа № 7/25/5022-355/2011 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Стадник М.С.
розглянув справу
за позовом: Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави, вул. Білецька, 51, м. Тернопіль,46000, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3,м. Тернопіль,46000
до відповідача: Комунального підприємства "Зборівський водоканал", вул. Козацька, 3, м. Зборів, Тернопільської області,47200/
За участю представників сторін:
прокуратури: Якубець К.В. - помічник прокурора, посвідчення № 94 від 16.12.10 р.
позивача: Мазур Т.В. - юрисконсульт, довіреність № 1-1/3228 від 22.12.09 р.
відповідача: Бас М.Б. начальник, посвідчення № 283370 від 20.04.00 р.
Суть спору:
Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Комунального підприємства "Зборівський водоканал" про стягнення 9530,00 грн. збитків завданих самовільним забором підземних вод.
Учасникам судового процесу розяснено права і обовязки передбачені ст.ст. 22, 29 ГПК України.
В судовому засіданні з 04.04.2011р. до 11.04.2011р., за клопотанням представника відповідача, оголошувалася перерва для надання йому можливості подати витребувані матеріали.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечень не заявив, відсутність дозволу на спеціальне водокористування КП «Зборівський водоканал»підтвердив та заявив в судовому засіданні клопотання про відстрочку виконання рішення господарського суду на рік, у звязку із значною кредиторською заборгованістю комунального підприємства, на підтвердження чого подав довідку №35 від 11.04.2011р.
Прокурор заперечень щодо клопотання відповідача не заявив.
Представник позивача просить суд звернути увагу на те, що відповідач мав достатньо часу для оплати завданих збитків, враховуючи його часткову сплату, а тому заперечує проти відстрочки на такий термін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши помічника прокурора, пояснення представників сторін, встановлено:
- Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області (затверджене наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02. 2007 р. N 55) є спеціальним підрозділом Мінприроди, одним з основних завдань якої є забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, а саме здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища; поводження з відходами; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, та має право відповідно до пп.6,9 п.5 зазначеного Положення складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; вживати в установленому законом порядку заходів на відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч.3 ст.38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі Закон України) в порядку спеціального використання природних ресурсів, до яких належить води водних об'єктів (спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, ст.48 Водного кодексу), громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності.
Як встановлено актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 10.07.2009р., проведеної державним інспектором Глущенком М.Г., комунальним підприємством "Зборівський водоканал", в період з 06.05.2008р. по 31.06.2009р., не маючи дозволу на спеціальне водокористування, що видається обласною радою за погодженням з органами охорони навколишнього природного середовища (ст. 49 Водного кодексу України), здійснила забір води з артезіанської свердловини в кількості 174 400тис. м. куб. Даний акт підписаний начальником КП «Зборівський водоканал»ОСОБА_1, майстром Мельник Н.Й. без заперечень.
Розмір шкоди, заподіяної відповідачем навколишньому природному середовищу, внаслідок самовільного забору підземних вод, нарахований державним інспектором Державної екологічної інспекції у Тернопільській області відповідно до «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил експлуатації" затвердженої наказом Держводгоспу №290 від 29.12.2001р. і складає 69530,00 грн.
Факт самовільного забору підземних вод КП "Зборівський водоканал" без дозволу на спеціальне водокористування та нанесення державі збитків в сумі 69530,00 грн., також підтверджується висновком судово-екологічної експертизи №3-1/2231/2016 від 14.08.2009р. проведеної Державною екологічною інспекцією у Тернопільської області за постановою помічника Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора та вироком Збаразького районного суду від 27.10.2009р. у справі №1-88/09, згідно якого притягнуто до кримінальної відповідальності начальника КП «Зборівський водоканал»ОСОБА_1 за порушення природоохоронного законодавства .
Відповідно до Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” та Водного кодексу України, усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.
Згідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.
Підприємства, установи, організації, діяльність яких впливає на стан води, зобовязані приймати заходи щодо забезпечення їх охорони та нести відповідальність за порушення водного законодавства в розмірах і порядку встановлених законодавством України, а саме згідно п. 3 ст. 68 Закону України, п. 2 ст. 110, ст. 111 Водного кодексу України, які передбачають обовязок особи яка заподіяла шкоду відшкодувати її в повному обсязі.
КП «Зборівський водоканал, згідно платіжного доручення №357 від 28.09.2009р. сплатило 60000,00 грн. заподіяних збитків, в звязку з чим заборгованість станом на день розгляду спору складає 9530,00 грн.
Приймаючи до уваги, що в процесі судового розгляду спору відповідачем не подано, а судом не здобуто жодних доказів, які б свідчили про перерахування суми завданої шкоди в добровільному порядку, а тому позовні вимоги про стягнення з комунального підприємства «Зборівський водоканал 9530 (девять тисяч пятсот тридцять) грн. 00 коп. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог водного законодавства підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності до ст. ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами та неоспорені відповідачем.
Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального фонду місцевого та державного бюджету згідно вимог п. 35 ч.1 ст. 4 та ч. 1 ст. 20 Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” ,ч.2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, у відповідності до яких 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської чи іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів, а 70 відсотків грошових стягнень є джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році, в тому числі: сільських, селищних, міських бюджетів 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджетів Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя 70 відсотків.
Суд, розглянувши клопотання відповідача та додані матеріали, які свідчать про наявність важкого матеріального становища комунального підприємства, а саме наявність заборгованості в сумі 112 400 грн., в тому числі перед пенсійним фондом, державним бюджетом, за електроенергію, по заробітній платі, вважає за можливе на підставі п.6ст.83 ГПК України, відстрочити виконання рішення суду до 01.09.2011р.
Державне мито в сумі 102,00 грн. та витрати на інформаційно технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн. згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 43, 49, 82, 84 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Зборівський водоканал", вул. Козацька, 3, м. Зборів, Зборівський район, Тернопільська, ідентифікаційний код 35846237 на р/р 33119331700238, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588616 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012 9530 (девять тисяч пятсот тридцять) грн. 00 коп. збитків завданих внаслідок порушення водного законодавства;
Виконання рішення відстрочити до 01.09.2011року.
3. Стягнути з Комунального підприємства «Зборівський водоканал», вул. Козацька, 3, м. Зборів, Зборівський район, Тернопільська, ідентифікаційний код 35846237:
- в доход Державного бюджету України 102(сто дві) грн.00 коп. державного мита;
- в доход Державного бюджету України, р/р 31210264700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач: Державний бюджет м. Тернополя 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
На рішення суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення (18 квітня 2011р.) через місцевий господарський суд.
СуддяМ.С. Стадник