Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2011 р. Справа № 2а-16097/10/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Катунова В.В. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засіданняСущенко А.С.,
в присутності представника позивача Жбадинського .М., представника відповідача Батютенко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" в особі філії ПАТ "Кредитпромбанк" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.02.2011р. по справі№2а-16097/10/2070
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова
до Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" в особі філії ПАТ "Кредитпромбанк"
про стягнення суми у розмірі 33057.16 грн.,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" в особі філії Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" , в якому просив стягнути з ПАТ "Кредитпромбанк" в особі ХФ ПАТ "Кредитпромбанк" на користь управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова суму у розмірі 33057,16 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що Харківська філія Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк", зареєстроване як платник страхових внесків до Пенсійного фонду України відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова було проведено перевірку правильності, повноти нарахування, своєчасності сплати збору до Пенсійного фонду за додатковими ставками від операцій купівлі-продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку Харківської філії ВАТ "Кредитпромбанк". Згідно Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню. За результатом перевірки було складено Акт від 28.05.2010 року відповідно до висновків акту виявлено порушення п. 6 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 3, п. 4 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій. В звязку з чим станом на 30.04.2010 року недоплата суми збору з операцій купівлі-продажу іноземної безготівкової валюти складає 33057,16 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.02.2011 року адміністративний позов задоволено.
Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" (61052, м. Харків вул. Тобольска б. 42-а) на користь Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова (р/р 256073012098 в ВАТ “Державний ощадний банк України”в Харківській області, МФО 351823, код 22655247) суму боргу у розмірі 33057.16 грн. (тридцять три тисячі пятдесят сім грн. 16 коп.)
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про закриття провадження у справі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.95 Цивільного кодексу України, ст. 13, 46 Бюджетного кодексу України, ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", ст. ст. 6, 77 Закону України "Про декржавний бюджет України на 2009 рік", ст.14 Закону України "Про систему оподаткування", Постанови Кабінету Міністрів України №1414 від 29.12.2009 року "Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році" та приписів Кодексу адміністративного судочинства України, що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач подав до Харківського апеляційного адміністративного суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких вважає вимоги відповідача безпідставними, незаконними та такими, що не підлягають задоволенню. Просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, як таку, що прийнята відповідно до норм діючого законодавства.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що Харківська філія Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" ідентифікаційний код 26149544, зареєстровано без права юридичної особи, Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією, місце знаходження: 61072, м. Харків, Дзержинський район, вул.. Тобольська, буд. 42-А, головне підприємство Публічне акціонерне товариство "Кредитпромбанк"(21666051), що підтверджується довідкою АА№345481 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова на підставі направлення від 26.05.2010 року №448 була проведена позапланова перевірка правильності, повноти нарахування, своєчасності сплати збору до Пенсійного фонду за додатковими ставками від операцій купівлі-продажу іноземної безготівкової валюти Харківської філії Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" за період з 01.01.2010 року по 30.04.2010 року.
В ході перевірки встановлено порушення п. 6 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 3, п. 4 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій. В звязку з чим станом на 30.04.2010 року недоплата суми збору з операцій купівлі-продажу іноземної безготівкової валюти складає 33057,16 грн.
За результатами перевірки складено акт від 28.05.2010 року на підставі якого визначена сума заборгованості та заявлено позов про її стягнення.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що розмір збору з придбання безготівкової валюти застосовується у 2010 році в розмірі 0,5 відсотка. Згідно "Звітів про нарахування та сплату збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню" за січень, лютий, березень 2010 року Харківською філією Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" при сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти протягом зазначених періодів відповідач застосовував ставку 0,2%.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що станом на 30.04.2010 року недоплата суми збору з операцій купівлі-продажу іноземної безготівкової валюти складає 33 057, 16 грн.
Колегія суддів не може погодитися з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначено Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"400/97-ВР від 26 червня 1997 року.
Відповідно до п.5 ст. 1 вказаного вище Закону, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.
Платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, банки (у тому числі уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.
Банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.4 ст.2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 5 статті 1 цього Закону є сума операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.
Частиною.2 ст. 3 Закону України N 400/97-ВР встановлено, що платники збору, визначені пунктами 5 - 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів). Загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України. Порядок зарахування загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів і державних цільових фондів визначається згідно з законами України.
Статтею 13 Бюджетного кодексу України закріплено, що бюджет може складатися із .загального та спеціального фондів. Розподіл бюджету на загальний та спеціальний фонди 'визначається законом про Державний бюджет України Джерела формування спеціального фонду визначаються виключно законами України
Статтями 6 та 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»встановлено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування на рівні 0,2 % від суми придбання іноземної валюти та визначено, що він є джерелом формування спеціального фонду Державного бюджету на 2009 рік..
Відповідно до статті 46 Бюджетного кодексу України до прийняття закону про Державний Бюджет України на поточний бюджетний період податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження справляються відповідно до закону про Держбюджет на попередній бюджетний період.
Підпунктом 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 1414 від 29.12 2009 року «Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році» встановлено, що до набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» Державному казначейству зараховувати податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження до державного і місцевих бюджетів відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та інших нормативно-правових актів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що ПАТ «Кредитпромбанк» при застосуванні у січні-лютому 2010 року, тобто до прийняття Закону України "Про державний бюджет України на 2010 рік", ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 0,2%, від сум операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти, діяв в порядку та на умовах, визначених діючим законодавством.
Крім того, як встановлено матеріалами справи, після набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 202 від 03.02.2010 року , якою внесенні зміни до Порядку сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, відповідач здійснював нарахування та сплату збору на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 0,5 % від сум операцій з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти , що повністю узгоджується з вимогами закону.
Також, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» збір на обов'язкове державне пенсійне страхування належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів). Загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) встановлюються Верховною Радою України і справляються на всій території України. Порядок зарахування загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів і державних цільових фондів визначається згідно з законами України.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення на момент виникнення спірних правовідносин був Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» N 2181-III від 21 грудня 2000 року.
Пунктом 1.1 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено поняття платників податків, якими є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус субєктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обовязок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обовязкові платежі), пеню та штрафні санкції;
Відповідно до п 1.2 вищевказаної статті Закону податкове зобовязання, це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
Згідно п.1.3 даної норми Закону податковий борг (недоїмка)це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Пунктом 1.9 ст.1 вказаного Закону встановлено, що податкове повідомленняє письмове повідомлення контролюючого органу про обовязок платника податків сплатити суму податкового зобовязання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до п.п 2.1.2 п.2.1 ст.2 органи Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Пенсійного фонду України є контролюючими органами стосовно збору на обовязкове державне пенсійне страхування.
Компетенція контролюючих органів щодо проведення перевірок з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів (обовязкових платежів) встановлена п.2.2 ст.2 Закону України N 2181-III від 21 грудня 2000 р.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі органи стягнення), відповідно до п.п. 2.3.1. п.2.3 ст.2 цього Закону є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до п.п.4.2.1. п.4.2 ст.4 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» , якщо згідно з нормами цього пункту сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність та повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого податкового зобовязання та має право на оскарження цієї суми у порядку, встановленому цим Законом.
П.п 4.2.2. цієї статті встановлено, що контролюючий орган, крім іншого, зобовязаний самостійно визначити суму податкового зобовязання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань.
За приписами п.п.5.2.1. п.5.2 ст.5 Закону України Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. Контролюючий орган зобовязаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів від дня отримання скарги платника податків на його адресу поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня, а при повторному повному або частковому незадоволенні скарги до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.
Згідно п. 6.1 ст.6 Закону N 2181-III у разі коли сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобовязань, сума податку чи збору (обовязкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобовязання (штрафних санкцій за їх наявності).
Підпунктом 6.2.1 п.6.2. ст.6 Закону передбачено, якщо контролюючий орган, що провів процедуру узгодження суми податкового зобовязання з платником податків, не є податковим органом, такий контролюючий орган надсилає відповідному податковому органу подання про здійснення заходів з погашення податкового боргу платника податків, а також розрахунок його розміру, на підставі якого податковий орган надсилає податкові вимоги.
Отже, Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» чітко визначена процедура погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування, права та обов'язки контролюючих органів при здійсненні заходів, направлених на погашення таких зобов'язань, а також права платників податків та зборів щодо оскарження дій таких контролюючих органів при визначені ними сум податкових зобовязань.
Проте, як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до суду за стягненням з відповідача суми заборгованості зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню без додержання законодавчо встановленої процедури, оскільки фактично визначив суму такої заборгованості актом перевірки, без прийняття відповідного рішення в порядку, передбаченому Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, колегія суддів дійшла до висновку про необгрунтованість заявлених позовних вимог про стягнення з ПАТ "Кредитпромбанк" в особі ХФ ПАТ "Кредитпромбанк" на користь управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова суму у розмірі 33057,16 грн., оскільки такі вимоги не ґрунтуються на нормах діючого законодавства, є необґрунтованими та документально не доведеними.
При цьому, судом першої інстанції вищезазначені обставини враховані не були, що призвело до неправільного вирішення справи з помилковим застосуванням норм матеріального права.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Отже, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" в особі філії ПАТ "Кредитпромбанк" задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.02.2011р. по справі№2а-16097/10/2070 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова до Публічного акціонерного товариства "Кредитпромбанк" в особі філії ПАТ "Кредитпромбанк" про стягнення суми у розмірі 33057,16 грн. -відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяДюкарєва С.В.
Судді Катунов В.В. Перцова Т. С. Повний текст постанови виготовлений 05.04.2011 р.