Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 березня 2011 р.Справа № 2а-8980/10/1870
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду в складі:
Головуючого судді Сіренко О.І.
Суддів Любчич Л.В.
Спаскіна О.А.
За участю секретаря Савченко О.В.
Представників позивачаДудка Ю.О., Війтенко О.М.
Розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Харкові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Суми на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2010 року по справі № 2а-8980/10/1870 за позовом Південної залізниці в особі Сумської дистанції сигналізації та звязку до Державної податкової інспекції в м. Суми про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И Л А :
23 грудня 2010 року постановою Сумського окружного адміністративного суду задоволено позов Південної залізниці в особі Сумської дистанції сигналізації та звязку.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції в м. Суми № 0006481501/0/76875 від 06 жовтня 2010 року, № 0006481501/1/76875 від 28 жовтня 2010 року і № 0006481501/2/76875 від 12 листопада 2010 року про нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток, що складається зі штрафних ( фінансових) санкцій в загальній сумі 2380 грн.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на неповне зясування обставин, що мають значення для справи, та порушення норм матеріального та процесуального права, а саме: суд першої інстанції проігнорував той факт, що структурні підрозділи залізниці з прибутку, отриманого не від господарської діяльності залізничного транспорту є платниками податку, про що розяснено листом ДПА України від 15 травня 2006 року №5545/5/15-0315.
В запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
22 березня 2011 року представник відповідача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, пояснення учасників процесу, заперечення на апеляційну скаргу приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що 24 вересня 2010 року ДПІ м. Суми була здійснена невиїзна документальна перевірка своєчасності подання податкової звітності Сумської дистанції сигналізації та звязку Південної залізниці.
За результатами перевірки складено акт № 7663/15-1/01073308/632, яким встановлено порушення позивачем вимог п.п. 4.1.4 «б» п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме неподання декларації з податку на прибуток за: 9 міс. 2007 року, 11 міс 2007 року, 2007 рік, 1 кв. 2008 року, 1 пів. 2008 року, 9 міс. 2008 року, 11 міс. 2008 року, 2008 рік, 1 кв. 2009 року, 1 півр. 2009 року, 2009 рік, 1 кв. 2010 року, 1 півр. 2010 року.
06 жовтня 2010 року на підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення було винесено податкове повідомлення-рішення № 0006481501/0/76875, яким визначено податкове зобовязання з податку на прибуток за штрафною (фінансовою) санкцією в сумі 2380 грн.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що Сумська дистанція сигналізації та зв'язку Південної залізниці не може відноситися до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів та не може бути самостійним платником податку на прибуток.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного:
Відповідно до п.п. 2.2 ст.2 Закону України «Про одаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Цей пункт є спеціальним для підприємств залізниці.
Підпунктом 2.2.2 ст.2 Закону передбачено, що платниками податку на прибутку, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Відповідно до ст.ст. 1 та 4 Закону України «Про залізничний транспорт», залізничний транспорт це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.
Згідно ч. 5 ст. 4 зазначеного Закону, крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.
Таким чином, поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні розділи» і «структурні підрозділи залізниці» не можна ототожнювати, оскільки вони є різними.
Відповідно до п.1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, до сфери Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи, організації залізничного транспорту (далі підприємства) за переліком, визначеним Мінтранспортом.
Згідно з п.1 ст. 62 Господарського кодексу України, підприємства це постійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної вади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення спільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торгівельної, іншої господарської діяльності в порядку передбаченому цим кодексом та іншими законами.
Відповідно до п.п. 3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не установлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що Сумська дистанція сигналізації та зв'язку Південної залізниці не відповідає ознакам встановленим законодавством для самостійної юридичної особи і такою не являється та діє на підставі Положення «Про Сумську дистанцію сигналізації та зв'язку Південної залізниці», що підтверджується копією Положення (а.с. 9 -17).
З огляду на вищезазначене, суд першої інстанції прийшов до правомірного висновку про те, що Сумська дистанція сигналізації та зв'язку Південної залізниці не може відноситися до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів та може бути самостійним платником податку на прибуток.
Доводи відповідача в апеляційній скарзі стосовно того, що Сумська дистанція сигналізації та зв'язку Південної залізниці повинна сплачувати податок на прибуток, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки позивач значиться на обліку в ДПІ в м. Суми як платник місцевих податків.
Крім того, ДПІ в м. Суми в акті перевірки №594/23-2/01073308 від 03.11.2005 року зазначала, що Сумська дистанція сигналізації та зв'язку є підрозділом Південної залізниці - без права юридичної особи, нараховує та сплачує податок на прибуток у складі Зведеної Декларації з податку на прибуток СТГО «Південна залізниця».
Таким чином, постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування немає.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 117, 118, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 199, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Суми залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2010 року по справі № 2а-8980/10/1870 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 25 березня 2011 року.
ГоловуючийСіренко О.І.
СуддіЛюбчич Л.В.
Спаскін О.А.