Постанова № 14971130, 10.03.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2011
Номер справи
1170/2а-61/11
Номер документу
14971130
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 березня 2011 року Справа № 1170/2а-61/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Світловодської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3951 грн. 50 коп..

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на порушення відповідачем чинного законодавства України про регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій. Зокрема, на порушення фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 п.п.1, 13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06.07.1995р. №265/95 (далі за текстом Закон №265/95). У звязку з чим, Світловодською обєднаною державною податковою інспекцією прийнято рішення про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3951 грн. 50 коп..

В судове засідання, призначене на 10.03.2011р., представник позивача не зявився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.30).

Представник відповідача в судове засідання, призначене на 10.03.2011р., не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Причини неявки суду не повідомив.

В письмових запереченнях проти позову відповідач посилався на те, що в торгівельному обєкті за адресою: АДРЕСА_1, крім нього, здійснює підприємницьку діяльність ще один суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа - підприємець ОСОБА_2. Під час здійснення перевірки перевіряючими було перераховано всі кошти, які знаходились в приміщенні магазину та належали обом суб'єктам підприємницької діяльності. Що призвело до помилкового визначення розміру невідповідності суми готівкових коштів, що знаходились на місці проведення розрахункових операцій, сумі коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, зареєстрованого на імя відповідача.

Крім того, посилався на те, що право проведення контрольних закупок товарів надано лише певним органам у відповідності до Закону України „Про оперативнорозшукову діяльність”, в тому числі, працівникам податкової міліції, якими інспектори Світловодської обєднаної державної податкової інспекції не являються.

Враховуючи те, що представник позивача в судове засідання не зявився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, а також неявку представника відповідача в судове засідання, який про розгляд справи був повідомлений належним чином, суд вважає можливим здійснення розгляду справи, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, у порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст.15, 16 Закону №265/95 контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог зазначеного закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

У питаннях застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО), розрахункових книжок (РК) або книг обліку розрахункових операцій (КОРО) Закон України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” є спеціальним.

Інші акти законодавства, у тому числі і Закон України „Про державну податкову службу в Україні”, застосовується в частині, не врегульованій Законом України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Підстави та порядок проведення планових перевірок субєктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, конкретизовано розділом 3 додатку 1 до наказу ДПА України від 27 травня 2008 року № 355 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків”, які проводяться за окремими щомісячними планами органів державної податкової служби та за наявності направлень на перевірку.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність»проводити контрольну та оперативну закупівлю та постачання товарів, предметів та речовин, у тому числі заборонених для обігу, у фізичних та юридичних осіб незалежно від форм власності з метою виявлення та документування фактів протиправних діянь. Порядок проведення оперативної закупівлі та контрольованого постачання визначається нормативними актами Міністерства внутрішніх справ України, податкової міліції, Служби безпеки України, погодженими з Генеральною прокуратурою України та зареєстрованими у Міністерстві юстиції України.

Дана перевірка не була «контрольною закупкою»в розумінні Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність», а була перевіркою додержання порядку проведення готівкових розрахунків за товари та послуги.

Тобто виконання функцій контролю за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) здійснюється органами державної податкової служби шляхом проведення перевірок, в ході яких, зокрема, проводиться й розрахункова операція, пов'язана з реалізацією товарів (робіт, послуг), оскільки встановити факт дотримання суб'єктами господарювання обов'язків, передбачених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" можливо лише за наявності факту здійснення розрахункової операції, пов'язаної з реалізацією товарів (робіт, послуг).

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Світловодською обєднаною державною податковою інспекцією здійснено перевірку за дотриманням позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в магазині „Андрюшкін яр»” на підставі, в межах наданих повноважень та у встановленому законом порядку.

Згідно акту Світловодської обєднаної державної податкової інспекції №73/11/27/2300/1823400037 від 09.07.2010р. під час перевірки щодо дотримання відповідачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, яку здійснено у магазині „Андрюшкін яр” за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 п.п.1, 13 ст.3 Закону №265/95 що полягали у невикористанні реєстратора розрахункових операції при проведенні розрахунків на суму 70 грн. 59 коп., а також у незабезпеченні відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО сума невідповідності становить 790 грн. 30 коп. (а.с.5-8).

Відповідно до п.1 ст.3 Закону №265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно п.13 ст.3 Закону №265/95 суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

З акту перевірки №73/11/27/2300/1823400037 від 09.07.2010р. вбачається, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 з даним актом перевірки ознайомлений, один примірник акту отримав, про що свідчить особистий підпис відповідача.

В даному акті перевірки відповідачем зазначено, що останній з актом перевірки не погоджується, та має намір його оскаржити. При цьому, доказів оскарження фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 рішення Світловодської обєднаної державної податкової інспекції суду не надано.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що під час здійснення перевірки перевіряючими було перераховано всі кошти, які знаходились в приміщенні магазину та належали відповідачу та фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2, який також здійснює підприємницьку діяльність в магазині „Андрюшкін яр” за адресою: АДРЕСА_1 з наступних підстав.

Відповідно ст.2 Закону №265/95 місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Наведена норма Закону кореспондується з пунктом 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, (далі за текстом Положення №637), за змістом якого каса - це приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Згідно п.4.1 Положення №637 з метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.

Крім того, за приписами п.23 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №833 від 15.06.2006р., забороняється зберігання на місці проведення розрахунку (в касі, грошовому ящику, сейфі тощо) готівки, що не належить суб'єкту господарювання, а також особистих речей касира чи інших працівників.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що законодавством встановлено обов'язкову відповідність суми грошових коштів на місці проведення розрахункових операцій (тобто у касі) сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, або загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, незалежно від джерела походження таких коштів та їх належності будь-якій особі.

У випадку здійснення підприємницької діяльності з продажу товарів в одному магазині різними суб'єктами господарювання, такі суб'єкти мають забезпечити наявність відповідної технічної конструкції, за допомогою якої можна було б розмежувати місця здійснення розрахунків кожного з підприємців та відповідно зменшити ймовірність змішування готівкових коштів з різних кас.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність в діях відповідача порушень п.1, 13 ст.3 Закону №265/95, що полягали у невикористанні реєстратора розрахункових операції при проведенні розрахунків на суму 70 грн. 59 коп., а також у незабезпеченні відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена у денному звіті РРО сума невідповідності становить 790 грн. 30 коп.

На підставі акту перевірки №73/11/27/2300/1823400037 від 09.07.2010р. Світловодською обєднаною державною податковою інспекцією, прийнято рішення №0000762320 від 14.07.2010р. про застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 3951 грн. 50 коп. (а.с.13), яке отримано відповідачем 21.07.2010р., про що свідчить відмітка в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.11).

Доказів сплати відповідачем даної суми штрафних (фінансових) санкцій суду не надано. Як і не надано доказів оскарження фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 даного рішення.

Відповідно до п.11 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Згідно п.1 ст.17 Закону №265/95 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій.

Відповідно до ст.22 Закону №265/95 у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, та враховуючи встановлені порушення відповідачем норм чинного законодавства України про регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій, суд дійшов висновку, що нарахування суми фінансових санкцій та їх розмір є обґрунтованими, та відповідають виявленим порушенням.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до п.15 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито” від 21.03.1991р. №7-93 Світловодська обєднана державна податкова інспекція звільняється від сплати державного мита.

Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, судові витрати підлягають компенсації за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України, в особі Світловодської обєднаної державної податкової інспекції (код ЄДРПОУ: 22217332) штрафні (фінансові) санкції у розмірі 3951 (три тисячі девятсот пятдесят одна) грн. 50 коп..

Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя підпис

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.М. Кармазина