Постанова № 14930935, 12.04.2011, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2011
Номер справи
2-а-3407/10/2470
Номер документу
14930935
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2-а-3407/10/2470

Головуючий у 1-й інстанції: Дембіцький П.Д.

Суддя-доповідач: Совгира Д. І.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2011 рокум. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Совгири Д. І.

суддів: Голоти Л.О.

Залімського І.Г.

при секретарі: Афанасьєвій З. В.

за участю представників сторін:

позивач (апелянт) : Чебан В.І.

відповідач : не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернівці на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2010 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернівці до товариства з обмеженою відповідальністю "Олва" про припинення юридичної особи, -

В С Т А Н О В И В :

Державна податкова інспекція у м. Чернівці звернулась до суду із адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Олва" з позовними вимогами про припинення юридичної особи. Позов мотивовано тим, що відповідно з серпня 2008 року не подає до органів державної податкової служби податкових декларацій передбачених чинним законодавством, при цьому заборгованості по платежах до бюджету не має.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2010 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, Державна податкова інспекція у м. Чернівці звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити.

В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив суд задовольнити її.

Відповідач в судове засідання не зявився, хоча був належним чином повідомлений, про дату, час і місце апеляційного розгляду справи. Жодних клопотань від відповідача до суду не надходило.

Відповідно до положень ч.2 ст. 196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального права, що призвели до неправильного вирішення справи.

Суд першої інстанції дослідивши матеріали справи, не правомірно прийшов до висновку, що позивач не довів правомірності своїх дій щодо припинення юридичної особи, а відповідно і до відмови у задоволенні адміністративного позову.

Колегія суддів вважає даний висновок суду хибним зважаючи на наступне.

Хмельницький окружний адміністративний суд встановив наступне.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України станом на 20.10.2010 року товариство з обмеженою відповідальністю "Олва" включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код - 31396552, керівник підприємства Михайлова Ніна Іванівна, місцезнаходження: вул. Гайдара, 1,127, м. Вінниця, 58029.

Згідно з довідкою від 04.11.2010 року відповідач перебуває на податковому обліку в ДПІ м. Чернівці з 24.04.2001 року.

Відповідно до довідки від 04.11.2010 р. відповідач з серпня 2008 року не подає до ДПІ у м. Чернівці податкову звітність, заборгованості перед бюджетом не має.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог та наданих у справу доказів колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до п. 8 ст. 19 Господарського кодексу України усі субєкти господарювання зобовязані здійснювати оперативний та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.

Відповідно до ст. 4, ч. 1 ст. 5 та п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування" платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі); облік платників податків і зборів (обовязкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства; платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані зі сплатою податків і зборів (обовязкових платежів).

Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Згідно з абз. 5 ч. 2 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Враховуючи те, що відповідач не подавав до ДПІ у м. Чернівці податкову звітність з серпня 2008 року, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у звязку з чим є всі підстави для припинення товариства з обмеженою відповідальністю "Олва".

Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Таким чином, факт неподання податкової звітності відповідачем до ДПІ у м. Чернівці протягом більш ніж річного періоду, як підстава припинення юридичної особи, підтверджується належними засобами доказування.

Відповідно до положень п. 17 ст. 11 Закону України "Про Державну податкову службу в Україні" податковим органам надано право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.

Відповідно до частини першої ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобовязані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. В абзаці другому частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційної комісії, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

Відповідно до ч. 5 ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.

Частиною сьомою цієї статті передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобовязаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у звязку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.

Відповідно до ч. 4 ст. 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.

Згідно з ч. 1 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.

Відповідно до ч. 10 ст. 38, ч. 8 ст. 36 цього ж Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Згідно з ч. 9 ст. 36 Закону строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.

Проаналізувавши чинне законодавство, повязане з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за рішенням суду, що не повязане з банкрутством, можна дійти висновку, що склад комісії з припинення та порядок її роботи в даній категорії справ законодавством прямо не передбачені. Разом з тим, ч. 7 ст. 9 КАС України передбачено можливість застосування аналогії закону (закону, що регулює подібні правовідносини) та аналогії права (конституційних принципів і загальних засад права).

В звязку з наведеним вище суд вважає за необхідне створити ліквідаційну комісію в складі: голови комісії - керівника підприємства Маркелова Олександра Івановича та Державної податкової інспекції у м. Чернівці, а також зобовязати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення товариства з обмеженою відповідальністю "Олва" та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Згідно з частиною сьомою ст. 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Субєкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. З урахуванням чого рішення суду після набрання законної сили слід направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи.

Відповідачем не надано доказів в спростування позовних вимог.

З урахуванням встановлених у судовому засіданні обставин справи та вищезазначених положень чинного законодавства України суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам справи, а тому підлягають задоволенню шляхом припинення юридичної особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Олва".

Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та ухвалення нового рішення про задоволення позову.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Чернівці задовольнити повністю.

Постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2010 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернівці до товариства з обмеженою відповідальністю "Олва" про припинення юридичної особи, - скасувати.

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Припинити юридичну особу товариства з обмеженою відповідальністю "Олва" (юридична адреса: вул. Гайдара, 1-Б/43, м. Чернівці, 58000, код ЄДРПОУ 31396552).

Створити ліквідаційну комісію в складі: голови комісії - керівника підприємства Маркелова Олександра Івановича; Державної податкової інспекції у м. Чернівці.

Зобов'язати ліквідаційну комісію після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що товариство з обмеженою відповідальністю "Олва" перебуває в процесі припинення.

Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з дня набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення товариства з обмеженою відповідальністю "Олва", та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року №755-IV. Встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.

Копію постанови суду, після набрання нею законної сили, направити державному реєстратору виконавчого комітету Чернівецької міської ради, за місцем реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю "Олва", для виконання вимог ст. 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі "15" квітня 2011 р.

Головуючий суддя /підпис/Совгира Д. І.

Судді/підпис/Голота Л.О.

/підпис/Залімський І.Г.

Копія вірна

Секретар: