ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" березня 2011 р.
11 год.45 хв.Справа № 2-а-9969/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представників комунального підприємства Бородай Л.І., Гончарової Н.Я., представників Каховської ОДПІ Чечина А.В., Федченка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області про визнання нечинними (недійсними) рішень,
та позов Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області до державного комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" про стягнення штрафних санкцій,
встановив:
Комунальне підприємство теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" звернулось до суду з позовом до Каховської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень від 09.01.09 №000012301/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 864233грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 930133 грн., № 0000022301/0 про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 254634 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 138689 грн., №0000032301 про застосування штрафних санкцій в сумі 52895 грн. 60 коп. згідно Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки". Позивач посилається на те, що податкова інспекція не врахувала особливостей комунального підприємства, а також, що ліквідація основних виробничих фондів не була здійснена самостійно, а за рішенням Каховської міської ради. Позивач вважає правомірним включення до податкового кредиту сум ПДВ на підставі податкових накладних ДП "Газ України" та отримання товарів. Вважає обґрунтованим не включення до складу валових доходів отриманої субвенції на покриття збитків, що виникли через різницю в тарифах на послуги теплопостачання. 20.03.08 підприємство видало працівнику грошові кошти в сумі 47970 грн. з метою перерахування через банківську установу на розрахунковий рахунок постачальника автомобіля. Працівник підприємства вносив кошти до каси банківської установи, отже готівкових розрахунків позивач не здійснював, тому Положення про ведення касових операцій у національній валюті про обмеження граничної суми готівкового розрахунку між підприємствами не повинно застосовуватись. Також позивач звертає увагу суду на те, що розмір штрафних санкцій не відповідає вимогам п. 17.1.3 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III.
Представники позивача прибули в судове засідання просять задовольнити позов.
Каховська об'єднана державна податкова інспекція у Херсонській області проти позову заперечує, мотивуючи тим, що винесені рішення податковою інспекцією є правомірними та законними. В наданих суду запереченнях проти позову, відповідачем зазначено, що внесення працівником підприємства готівкових коштів до каси банківської установи для перерахування на рахунок постачальника є для підприємства готівковими розрахунками та відповідно такі розрахунки не можуть перевищувати встановлену граничну суму, що встановлено постановою НБУ від 09.02.2005 № 32 "Про встановлення граничної суми готівкового розархунку". ДПІ зазначає у відзиві на позовну заяву, що основні фонди, на які нараховано було податкове зобов'язання у зв'язку з ліквідацією, перебували на балансі підприємства. При списанні з балансу основних фондів були виписані податкові накладні, які не включені до складу податкових зобов'язань. Позивач не надав доказів того, що платник податків не був згодний з ліквідацією або щодо дії обставин непереборної сили. Законом не передбачено особливостей ліквідації основних фондів комунального підприємства. Що стосується правовідносин з ДП "Газ України", відповідач посилається на те, що при застосуванні касового методу сама лише наявність податкових накладних не є єдиною підставою для можливості декларування податкового кредиту, а тому у зв'язку з відсутністю оплати придбаних товарів підприємством бепідставно задекларовано кредит по операціям з ДП "Газ України", відображеним в акті перевірки. Просить відмовити в задоволенні позову.
Представники відповідача прибули в судове засідання, просять відмовити в задоволенні позову.
Суд об'єднав дану справу зі справою, порушеною за позовом Каховської об'єднаної державної податкової інспекції про стягнення з Державного комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" 52158 грн. 04 коп. штрафних санкцій, застосованих рішенням Каховської ОДПІ від 09.01.09 № 0000032301.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, висновок експертизи, та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, окружний адміністративний суд дійшов до наступних висновків.
Каховське підприємство теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" є юридичною особою, платником податків. В грудні 2008 року фахівцями Каховської об'єднаної державної податкової інспекції у Херсонській області була проведена планова виїзна перевірка КПТМ "Каховтеплокомуненерго" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.06 по 30.09.08, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.06 по 30.09.08. Перевіркою було виявлено, що позивачем порушено приписи пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п. 4.1 ст. 4, п. 11.3 ст. 11 Закону України від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 864233 грн., у тому числі 9 місяців 2006 року на суму 930133 грн. за 2006 рік на суму 864233 грн.;
- п. 4.1 ст.4, п.6.1 ст.6, п.11.3 ст.11 Закону України від 28 грудня 1994 року №334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств'', в результаті чого занижено від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за 2007 рік на суму 301400 грн., за 1 кв. 2008 року на суму 301400 грн., за 1 півріччя 2008 року на суму 621900 грн., за 9 місяців 2008 року на суму 62'1900 грн.;
- п. 1.11 ст. 1, п. 3.1 ст. 3, п.4.1 ст.4. п.7.3, пп.7.4.1, пп.7.4.5. п.7.4, пп.7.5.1 п.7.5 ст.7. п.11.11 ст. 11 Закону України від 3 квітня 1997 року "Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 277378 грн., у тому числі за вересень 2006 року на суму 7225 грн., за серпень 2007 року на суму 417 грн., за вересень 2007 року на суму 14022 грн., за жовтень 2007 року на суму 18396 грн., за листопад 2007 року на суму 15973 грн., за січень 2008 року на суму 46355 грн., за лютий 2008 року на суму 68697 грн., за березень 2008 року на суму 87176 грн., за квітень 2008 року на суму 1773 грн., за травень 2008 року на суму 17344 грн.;
- п. 1.11 ст.1, п.11.11 ст.11 Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість", в результаті чого завищено податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 22744 грн., у тому числі за червень 2008 року на суму 2486 грн., за липень 2008 року на суму 2492 грн., за серпень 2008 року на суму 333 грн., за вересень 2008 року на суму 17433 грн.; та занижено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту на загальну суму 47002 грн. за вересень 2008 року.
Також встановлено порушення п. 1.2, 2.3, 2.11, 3.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, в результаті чого підприємством проведено готівкові розрахунки понад встановлену граничну суму 10000 грн. та перевищено встановлений ліміт залишку готівки в касі на суму 24603 грн. 90 коп., проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на суму 3958 грн. 24 коп., звітування по виданим під звіт сумам без належним чином оформлених платіжних документів на суму 3958,24 грн.
За висновками акту перевірки Каховською об'єднаною державною податковою інспекцією були прийняті податкові повідомлення-рішення від 09.01.09:
- № 000012301/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 864233 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 930133 грн.,
-№ 0000022301/0 про визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 254634 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 138689 грн.,
-№ 0000032301 про застосування штрафних санкцій в сумі 52895 грн. 60 коп. згідно Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".
При перевірці правильності формування валового доходу фахівцями ОДПІ було встановлено, що позивачем була отримана субвенція на покриття від'ємного значення різниці в тарифах на послуги теплопостачання в сумі 3883432,00 гривень. Згідно пп. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4 Закону про прибуток до валових доходів включається доходи з інших дже рел, у тому числі: у вигляді сум дотацій і субсидій з фондів загальнообов'язкового державного соціа льного страхування або бюджетів, отриманих платником податку. На підставі зазначеного в акті зроблений висновок про заниження податку на прибуток, розрахований до вказаної різниці, у сумі 970858 грн. (3883432 х 25 : 100).
Позивач стверджує про те, що грошові кошті в сумі 3883432 грн. були отримані в якості субвенції на покриття від'ємного значення різниці в тарифах на послуги теплопостачання, ці кошти не включається до складу валового доходу, а відображаються тільки в бухгалтерському обліку. Субвенція була отримана відповідно до постанови КМУ від 22.05.06 р. № 705 "Про за твердження Порядку перерахування у 2006 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплоене ргію, послуги з водопостачання і водовідведення, затверджених для населення на суму за боргованості, що утворилася у період з 1 січня 2000 р. по 1 січня 2005 р." Постанова Кабінету Міністрів України від 22.05.2006 р. № 705 прийнята на виконання статті 116 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік". Статтею 116 вказаного вище Закону встановлено, що "перерахування субвенції з Державного бюджету України місцевим бюджетам на погашення заборговано сті минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та во довідведення, що постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії, послуг з водопостачання та водовідведення тарифам, що за тверджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійсню ється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок надходжень від погашення податкової заборгованості підприємств, що надавали такі послуги, або їх кре диторів до державного бюджету, яка утворилася станом на 1 липня 2006 року, та додат кових податкових зобов'язань, які виникають у результаті виконання цієї статті". Статтею 116 уточнюється, що "Розрахунки з різниці в тарифах на теп лову енергію, що постачалася населенню, здійснюються з урахуванням відповідних норм Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підпри ємств паливно-енергетичного комплексу".
Згідно п. 1 Порядку від 22.05.2006 № 705, погашення заборгованості з різниці в тарифах прова диться ...у результаті виконання статті 116 Закону України "Про Державний бюджет Украї ни на 2006 рік", з урахуванням Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу". Згідно п. 4 Порядку, обсяг заборгованості з різниці в тарифах визнача ється учасниками розрахунків як різниця між фактичними витратами на теплову енергію (виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послуги з централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання), послуги з водопостачання і водовідведення та фактичними нарахуваннями згідно із затвердженими для населення тарифами з урахуван ням перерахунків за низькоякісні та не в повному обсязі надані послуги з відрахуванням до тації місцевих бюджетів, отриманої надавачами послуг для відшкодування різниці в тари фах. Умовами перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості з різниці в тарифах та проведення взаємозаліку є: наявність заборгованості, що утворилася у період з 1 січня 2000 р. по 1 січня 2005 р. і не погашена на дату складення довідки про розмір кредиторської заборгованості місцевих бюджетів та/або дебіторської заборгованості надавачів послуг; договір про організацію взаєморозрахунків, який укладається між надавачами послуг та іншими підприємствами - учасниками розрахунків на під ставі документа, що підтверджує наявність в учасників розрахунків креди торської та/або дебіторської заборгованості, форму якого затверджує Державне казначейство за погодженням з Державною податковою адміністраці єю, Мінпаливенерго, Мінбудом і Мінфіном; наявність різниці між фактичними витратами на послуги з водопостачання і водовідведення та фактичними нарахуваннями згідно із затвердженими для населення тарифами. Кошти субвенції в сумі 3883431,82 грн. були отримані КПТМ "Каховтеплокомуненерго" відповідно до платіжних документів: № U1064716 від 14.09.2006 року на суму 265127,97 грн.; № U1064710 від 14.09.2006 року на суму 330529,90 грн.; № U1064711 від 14.09.2006 року на суму 1206462,12грн.; № U1064713 від 14.09.2006 року на суму 2081311,83 грн. Зазначені кошти по отриманій із бюджету субвенції в бухгалтерському обліку під приємства відображені транзитом із подальшим погашенням заборгованості надавачам по слуг та іншими підприємствами - учасникам розрахунків у відповідності до норм статті 116 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та постанови Кабінету Міні стрів України від 22.05.2006 № 705. Зокрема, із отриманої субвенції КПТМ "Каховтеплокомуненерго" була перерахована заборгованість наступним постачальникам: 2081311,83 грн. ДП "Газ-тепло" за теплову енергію (природний газ), 265127,97 грн. ДК "Укртранс-газ" за транспортування природного газу, 330529,90 грн. ВАТ "Херсонгаз" за природний газ, 1206462,12 грн. ДК "Газ-України" за природний газ. Статтею 4 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств", включаючи підпункт 4.1.6, не передбачене включення субвенції державного бюджету до складу валових доходів. Пунктом 8.1. статті 8 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення стало го функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" встановлено, що "...при погашенні платниками податків заборгованості з частковою оплатою її суми сума такої за боргованості не включається до валових витрат кредиторів та до валового доходу дебі торів". У свою чергу, пунктом 9.2 статті 9 вказаного Закону, передбачено, що "При пога шенні платниками податків заборгованості у складі, визначеному цією статтею, що підтвер джена за встановленим порядком, суми такої заборгованості не включаються до валових витрат кредиторів та до валового доходу дебіторів, штрафні санкції не нараховують ся". Таким чином, отримана із бюджету субвенція на покриття від'ємного значення різ ниці в тарифах на послуги теплопостачання в сумі 3883432 грн. відображається тільки в бу хгалтерському обліку КПТМ "Каховтеплокомуненерго", а не в податковому обліку. Посилання представників ОДПІ на те, що КПТМ "Каховтеплокомуненерго" не входить до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", що заперечують представники позивача, суд не приймає до уваги як таке, що не відображено в акті перевірки. Доводи ОДПІ про те, що субвенція одночасно була включена до складу валових витрат, також не підтверджено доказами.
Отже, суд погоджується з доводами позивача про те, що сума субвенції 3883432 грн. з державного бюджету, яку отримало підприєм ство "Каховтеплокомунегіерго" у вересні 2006 року на покриття різниці в тарифах 2000-2004 рр. для погашення заборгованості за отриманий природний газ та послуги по його транспортуванню у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2006 р. № 705 оподаткуванню податком на прибуток не підлягає, податкові зобов 'язання з податку на прибуток КПТМ "Каховтепло комуненерго" в акті перевірки Каховської об'єднаної державної податкової інспекції Херсонської області від 26.12.2008р. № 871/23-8/05449897 визначені неправильно, податкове повідомлення-рішення № 0000012301/0 від 09.01.09 підлягає скасуванню.
При дослідженні правильності декларування податку на додану вартість посадовими особами ОДПІ було виявлено заниження податкових зобов'язань на суму 102380 грн. в результаті порушення п. 3.1 ст. 3, п. 4.1 ст. 4, п. 7.3 ст. 7 Закону "Про податок на додану вартість" у зв'язку з не включенням до декларації з податку на додану вартість наявних первинних документів та виписаних податкових накла дних ... в тому числі за вересень 2007 року в сумі 14022 грн., за жовтень 2007 року в сумі 18396 грн., за листопад 2007 року в сумі 15973 грн., за травень 2008 року в сумі 9972 грн., за червень 2008 року в сумі 514 грн., за вересень 2008 року в сумі 43503 грн. Завищення податкових зобов'язань у зв'язку з зайвим включенням до декларацій з податку на додану вартість податкових зобов'язань визначених у реєстрі виданих податкових накладних на суму 850 грн. позивач не заперечує.
Щодо заниження податкових зобов 'язань у сумі 102380 грн., суд погоджується з доводами позивача про відсутність належних доказів такого заниження, оскільки в акті перевірки відсутні посилання на реквізити податкових накладних та первинних документів, щодо яких встановлено заниження податкових зобов'язань на суму 48391 грн., позивач заперечує дане порушення, визначити які саме документи призвели до заниження, не має можливості в судовому засіданні.
ОДПІ посилається на приписи Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів документальних перевірок суб'єктів господарювання - юридичних осіб, а також їх філій, відділень та інших відокремлених підрозділів та документування виявлених порушень, затверджених наказом ДПА України від 11.09.08 № 584, які передбачають у випадку неправильного визначення суб'єктом господарювання об'єктів оподаткування, коли податкова інспекція не має змоги встановити конкретні причини відхилення та визначити конкретні документи, що необгрунтовано вплинули (не вплинули) на розмір відповідних задекларованих показників, в акті перевірки здійснюється посилання на норми законодавства, які регулюють загальний порядок обчислення конкретного податку. Застосування даної норми є обгрунтованим у випадку неможливості встановлення конкретних причин відхилення та визначення конкретних документів, але існування такої неможливості суд не вбачає, податкова інспекція також не довела наявність обставин, що перешкодили їй вказати в акті перевірки реквізити податкових накладних, не включених до декларації.
ОДПІ встановлено заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 1 Декларацій "операції па митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, крім імпорту" всього у сумі 53989 грн., в тому числі за травень 2008 року в сумі 9972 грн., за червень 2008 року в сумі 514 грн., за вересень 2008 року в сумі 43503 грн. внаслідок порушення п. 4.9 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість" підприємством занижено податкові зобов'язання у зв'язку з ліквідацією основних виробничих фондів, не пов'язаною з дією обставин непереборної сили. Відповідно до п.4.9 Закону про ПДВ якщо основні виробничі фонди або невиробничі фонди ліквідуються за самостійним рішенням платника податку чи безоплатно передаються особі, не зареєстрованій платником податку, а також у разі переведення основних фондів до складу невиробничих фондів така ліквідація, безоплатна передача чи переведення розглядаються для цілей оподаткування як поставка таких основних виробничих фондів або невиробничих фондів за звичайними цінами, що діють на момент такої поставки, а для основних фондів групи 1 - за звичайними цінами, але не менше їх балансової вартості. Основні фонди ліквідовані: згідно акта ліквідації основних фондів за травень 2008 року складові котельні № 7 залишковою вартістю 49862,27 грн., згідно акта ліквідації основних фондів за червень 2008 року відрізок теплотраси залишковою вартістю 2572,0 грн., згідно акта списання основних фондів № 55 від 11.09.2008 року котельня № 7 залишковою вартістю 217517 грн. 18 коп. Підприємством виписано податкові накладні, які не включено до реєстру виданих податкових накладних та декларацій з ПДВ : № 6 від 30.05.2008 року на суму 59834,72 грн., в т.ч. ПДВ 9972,45 грн., № 14 від 30.06.2008 року на суму 3086,4 грн., в т.ч. ПДВ 514,4 грн., № б/н від 30.09.2008 року на суму 261020.61 грн., в т.ч. ПДВ 43503.43 грн.
Позивач не погоджується з висновком податкової інспекції про необхідність включення показників податкових накладних до податкових зобов"язань декларацій, посилаючись на те, що є комунальним підприємством, а тому безпосередня організація діяльності підприємства проводиться лише та винятково виконавчим комітетом Каховської міської ради. Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради. До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, прийняття рішень щодо управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад; підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо порядку та умов відчуження комунального майна.
Сторони не заперечують існування рішення виконкому Каховської міської ради від 17.04.08 № 202 "Про надання дозволу на списання основних засобів" про визнання необхідним списати з балансу позивача основні засоби за переліком як такі, що не придатні до подальшого використання. Згідно з даним рішенням - це основні засоби по котельні № 7 і ТП № 1 залишковою вартістю 48386, 54 грн. Оскільки правила п. 4.9 Закону не поширюються на випадки, коли основні виробничі фонди ліквідуються без згоди платника податків, в тому числі або коли платник податку надає органу державної податкової служби відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основного фонду іншим способом, внаслідок чого основний фонд не може використовуватись в майбутньому за цільовим призначенням, суд вважає, що наявність документів, що підтверджують дані обставини, виводить цю операцію з-під оподаткування ПДВ. Експертним висновком доведено, що наказом по "Каховтеплеомуненерго" була створена постійно діюча комісія по списанню товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів та розрахунків та складові котельні № 7, списані як такі, що непридатні для подальшого використання, отже дана господарська операція не є об'єктом оподаткування.
Відрізок теплотраси довжиною 192 м та балансовою вартістю 2572 грн. згідно акту № 47 за травень 2008 року, непридатний до використання та підлягає списанню. Виконкомом Каховської міськради від 23.06.08 № 301 прийнято рішення про списання з балансу позивача даного відрізка. Даний об'єкт знятий з балансу та ліквідований, тому також ця операція не є об'єктом оподаткування. Що стосується акту списання основних фондів № 55 від 11.09.08 котельна № 7 залишковою вартістю 217517 грн. 18 коп., то він містить причину списання - зняття з балансу на підставі розпорядження міського голови від 09.09.08 № 249-р у зв'язку з приватизацією. Отже, дана операція не відноситься до ліквідації основних виробничих фондів за самостійним рішенням платника чи безоплатною передачею особі, не зареєстрованій платиком податку, а також переведенням основних фондів до складу невиробничих фондів, і тому не підпадає під дію п. 4.9 ст. 4 Закону про ПДВ.
З огляду на вищенаведене, думка ДПІ, про те, що КПТМ "Каховтеплокоменерго" самостійно ліквідувало основні фонди, та занизило податкові зобов'язання в сумі 53989 грн., є помилковою.
При дослідженні формування податкового кредиту податкова інспекція встановила, що підприємством був завищений кредит на суму 219865 грн. та занижено на суму 113763 грн. Завищення сталось внаслідок порушення пп. 7.4.1 пп. 7.4.5 ст. 7.4, пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7, п. 11.11 ст. 11 Закону про ПДВ, а саме: за вересень 2006 року позивач включив до складу податкового кредиту оплачений податок на додану вартість згідно податкових накладних ВАТ "Херсонгаз", які раніше були включені до податкового кредиту по першій події згідно попереднього акту перевірки по податкових накладних № 8894 від 30.09.05 на суму 2515 грн.80 коп., в тому числі ПДВ 419 грн. 30 коп. та № 8895 від 30.09.05 на суму 40834 грн. 71 коп. в т.ч. ПДВ 6805 грн. 78 коп. Також підприємством завищено податковий кредит за серпень 2007 року на суму 417 грн. та за квітень 2008 року на суму 833 грн. у зв'язку з подвійним включенням до складу податкового кредиту податкової накладної № 100 від 10.05.07 на суму 2500 грн., в тому числі ПДВ 416,67 грн. від МП "Стаер" та податкової накладної № 20 від 17.05.07 на суму 5000 грн. в тому числі ПДВ 833 грн. 33 коп. від ПФ "ЮПО" (раніше включено до податкового кредиту за травень 2007 року, оплата здійснена в цьому ж місяці). Проти даних порушень позивач не надав своїх заперечень та спростувань, тому дані порушення суд не розглядає.
Позивач заперечує викладене в акті перевірки (стор. 15) порушення п. 1.11 ст. 1, п. 11.11 ст. 11 Закону про ПДВ, яке призвело до завищення податкового кредиту по розрахунках з ДП "Газ України" на загальну суму 97627,00 грн., внаслідок завищення податкового кредиту на суму 211390 грн. і заниження податкового кредиту на суму 113763 грн. На думку ОДПІ, підприємством був порушений касовий метод податкового обліку, підприємством включено до податкового кредиту ПДВ згідно отриманих податкових накладних від ДП "Газ України" без виникнення права на податковий кредит у зв'язку з відсутністю оплати включеного до податкового кредиту податку на додану вартість, та не включено до податкового кредиту ПДВ згідно отриманих податкових накладних у зв'язку з здійсненням оплати спожитого газу. В акті зроблений висновок, що комунальне підприємство тепло вих мереж "Каховтеплокомуненерго", яке продає теплову енергію, включаючи вартість його транспортування, має право включати до складу податкового кредиту тільки суму ПДВ по отриманому природному газу від ДП "Газ України", яка оплачена.
Пунктом 1.11 статті 1 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що касовим методом є метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов'язань визначається як дата зарахування (отриман ня) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (по слуг), а дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання ко штів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (по слуг). Проте, п. 11.11 Закону про ПДВ встановлено, що тимчасово, до набрання чинності Податковим кодексом України, платники податку, які продають теплову енергію, газ приро дний (крім скрапленого), включаючи вартість його транспортування, надають послуги водо постачання, водовідведення, чи надають послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, фізичним особам, бюджетним устано вам, не зареєстрованим платниками цього податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, квартирно-експлуатаційним частинам, товариствам співвласників житла, ін шим подібнім платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (послуг) у компенсацію їх ва ртості, визначають базу оподаткування операцій з поставки таких товарів (послуг) за ка совим способом. За касовим способом визначається також база оподаткування операцій з поставки зазначених товарів (послуг) для ЖЕКів та бюджетних установ, що отримують ці товари (послуги), у разі якщо вони зареєстровані як платники податку. Таким чином, за операціями, за якими податкові зобов'язання нараховуються за ка совим способом, право на податковий кредит виникає на дату відрахування коштів з рахун ку або каси платника податку в оплату вартості придбаних товарів (робіт, послуг) чи дату поставки інших видів компенсації їх вартості (включаючи дату виписки рахунку (чека) при розрахунках картками платіжних систем або банківськими чи персональними чеками). У той же час, за операціями, за якими податкові зобов'язання нараховуються в загальновстановленому порядку (за датою здійснення першої з подій - відвантаження товару чи отримання коштів), право на податковий кредит виникає за датою здійснення першої з подій - отримання товару чи оплата його.
Тому ПДВ, нарахований КПТМ "Каховтеплокомуненерго" у зв'язку з придбанням га зу, повинен відноситися до складу податкового кредиту залежно від застосовуваних спосо бів визначення бази оподаткування операцій з поставки товарів: або за касовим способом, або за першою з подій; при цьому, якщо першою подією є факт оплати, то ПДВ може бути віднесено до складу податкового кредиту в повному обсязі. Отже, проблема правильного розподілу податкового кредиту стосується тільки тих товарів (робіт, послуг), які отримано, але не оплачено.
Підприємство для виробництва та продажу теплової енергії придбаває товари (робо ти, послуги), відпускає теплову енергію і юридичним і фізичним особам та бюджетним ор ганізаціям відповідно до п. 11.11 ст. 11 вищезазначеного Закону. При цьому, під час відпуску теплової енергії юридичним особам податковий кредит виникає за першою подією, під час же відпуску теплової енергії фізичним особам і бюдже тним організаціям - за касовим методом. Проведеними дослідженнями банківських виписок факт оплати КПТМ "Каховтеплокомуненерго" постачальнику природного газу "ДК "Газ України" у розмірах, вказаних в акті перевірки підтверджується також висновком судового екперта. Дослідженнями також встановлено, що в платіжних дорученнях не було вказано, за який розрахунковий період здійснюється оплата за природний газ і його транспортування. На підставі бухгалтерських та податкових документів експерт дійшов до висновку про те, що за січень 2008 року сума податку на додану вартість, яка може бути віднесена до складу податкового кредиту підтверджено в сумі 66904 грн. 98 коп., за лютий 2008 року 122766 грн. 46 коп., березень 2008 року 74271 грн. 97 коп., усього на суму 263943 грн. 41 коп.
Згідно розрахунків розподілу витрат природного газу по категоріям споживачів КПТМ "Каховтеплокомуненерго" в період з січня по вересень 2008 року питома вага газу, використаного на виробництво теплової енергії для госпрозрахун кових організацій становить 9,46 %. Податок на додану вартість газу, використаного на виробництво теплової енергії для госпрозрахункових організацій у розмірі 9,46%, що становить 57672,41 грн., був віднесений до складу податкового кредиту по першій події, даті його надходження і використання на виробництво. У зв'язку з цим у подальшому при здійс ненні оплати заборгованості за отриманий газ з рахунку КПТМ "Каховтеплокомуненерго" вказана вище сума податку на додану вартість повинна бути врахована як така, що включена до декларації з ПДВ по першій події. Згідно акту перевірки від 26.12.2008 р. № 871/23-8/05449897 на протязі травня - ве ресня 2008 р. з рахунку КПТМ "Каховтеплокомуненерго" була оплачена заборгованість за поставлений газ на суму 135272,00 грн. Податок на додану вартість, який був включений до податкового кредиту із зазначеної суми по першій події складає 12796,73 грн. (9,46 %). Отже, до складу податкового кредиту із зазначеної суми повинно бути включено при оплаті 100966,27грн. (113763,00 12796,73). Експертом підтверджується обґрунтованість відне сення до складу податкового кредиту КПТМ "Каховтеплокомуненерго" за січень-вересень 2008 р. податку на додану вартість на загальну суму 364909,68 грн. (263943,41 + 100966,27). Так як до реєстру податкових накладних та декларацій підприємством було включено 439170,00 грн., то необгрунтоване завищення податкового кредиту по розрахунках з ДП "Газ України" складає суму 74260,32 грн. (439170,00 - 364909,68), а не 97627 грн. як зазначено в акті перевірки.
Враховуючи викладене, суд погоджується з висновком податкової інспекції про заниження ПДВ частково, в сумі 82735 грн. 32 коп., в тому числі 74260 грн. 32 коп. по розрахунках з ДП "Газ України", 7225 грн. внаслідок включення до складу податкового кредиту ПДВ, який раніше був вже включений до складу поаткового кредиту згідно накладних ВАТ "Херсонгаз", 417 грн. та 833 грн. у зв'язку з подвійним включенням до складу податкового кредиту податкової накладної МП "Стаер" та ПФ "ЮПО". Штрафна санкція за таке заниження складає 41367 грн. 66 коп.(50%). Враховуючи, що загальна сума донарахованого податкового зобов'язання по ПДВ склала 254634 грн., штрафних санкцій - 138689 грн., суд дійшов до висновку, що донарахування 171898 грн. 68 коп. податкового зобов'язання по ПДВ (виходячи з розрахунку 254634 грн. - 82735 грн. 32 коп.) та застосування 97321 грн. 34 коп. штрафних санкцій (138689 грн. - 41367 грн. 66 коп.) є неправомірним.
В акті Каховської об'єднаної державної податкової інспекції від 26.12.2008 (а.с. 33) вказано на порушення вимог п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637. Гранична сума готівкових розрахунків складає 10000 грн. 20.03.08 підзвітна особа ОСОБА_1 на підставі видаткового ордера № 235/1 з каси КПТМ "Каховтеплокомуненерго" отримала готівкові кошти в сумі 47970 грн. ОСОБА_1 внесла суму 44250 грн. до каси банку в оплату за придбання автомобіля ВАЗ 210994 згідно договору поставки № 1/1 від 21.03.2008 р., укладеного ТОВ "Авто-Технологія" з позивачем. Пунктом 2.6 договору передбачено, що кошти за автомобіль перераховуються на рахунок ТОВ "Авто-Технологія" в ПАТ "ВТБ Банк" № 26008301004731 МФО № 321767. На підставі договору виписаний рахунок-фактура № 146090-85 від 21.03.2008 р. Згід но акту приймання-передачі № 3 від 21.03.2008 р., видаткової накладної № А-00010225 від 21.03.2008 р. та накладної № 198 від 30.04.2008 р. підтверджується факт отримання КПТМ "Каховтеплокомуненерго" автомобіля марки ВАЗ 210994-20.
Залишок готівки в касі на 21.03.08 складав 1008, 90 грн., ліміт залишку готівки в касі на 2008 рік встановлено в розмірі 10655 грн. ДПІ вважає, що позивачем допущено перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі 44250 грн. 10000 грн. + 100 ,90 грн. 10655 грн. = 24603,90 грн. Крім того виявлено порушення п. 1.2, п. 3.1 Положення № 637 проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа, який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів на суму 2950 грн. 2 4 коп., та порушення п. 2.11 Положення № 637 підзвітні особи звітували по виданим під звіт сумам без належним чином оформлених платіжних документів на суму 2950,24 грн.
Податковим повідомленням-рішенням № 0000032301 застосовані штрафні санкції в сумі 52895 грн. 60 коп. згідно Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", в тому числі 49207 грн. 80 коп. за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі, (200 %), 2950 грн. 24 коп. за проведення розрахунків без належним чином оформлених документів (100 %), 737 грн. 56 коп. за звітування без документів. (25 % від суми 2950,24 грн.)
Оскільки позивач не оскаржує застосування штрафних санкцій в сумі 2950,24 грн. та 737 грн. 56 коп., суд розглядає правомірність застосування штрафу в сумі 49207 грн. 80 коп.
Матеріали справи свідчать, що оплата за придбаний автомобіль вартістю 44250 грн. здійснений шляхом внесення, отриманих з каси КПТМ "Каховтеплокомуненерго" готівкових коштів в сумі 44250,00 грн. до каси банку ХФ ВАТ АБ "Укргазбанк" для оплати на рахунок продавця автомобіля в ПАТ "ВТБ Банк". Внесення зазначених коштів підтверджується квитанцією ХФ ВАТ АБ "Укргазбанк" № 24/1 від 21.03.2008 р. Згідно меморіального ХФ ВАТ АБ "Укргазбанк" № 24 від 21.03.2008 р. кошти в сумі 44250,00 грн. перераховані на рахунок ТОВ "Авто-Технологія" в ПАТ "ВТБ Банк" № 26008301004731 МФО № 321767.
Пунктом 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15.12.2004 р. № 637 передбачено, що гранична сума го тівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підпри ємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлю ється відповідною постановою Правління Національного банку України. Платежі понад за значену граничну суму проводяться виключно в безготівковій формі. Кількість підприємств (підприємців), з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується. Як видно, вказаним вище пунктом встановлені обмеження щодо проведення готівко вих розрахунків безпосередньо одного підприємства (підприємця) з іншим підприємст вом (підприємцем). В той же час КПТМ "Каховтеплокомуненерго" не здійснювало внесення готівкових коштів в сумі 44250,00 грн. до каси ТОВ "Авто-Технологія", а внесло їх до каси банку ХФ ВАТ АБ "Укргазбанк" для оплати на рахунок ТОВ "Авто-Технологія" в ПАТ "ВТБ Банк".
Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвер дженою Постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. № 22 вста новлено, що безготівковими розрахунками є перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Отже, внесення позивачем коштів в сумі 44250,00 грн. до каси банку ХФ ВАТ АБ "Укргазбанк" для перерахування до іншого банку, відноситься до безготівкових розрахунків. Зважаючи на це, норми п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15.12.2004 № 637, на операцію по внесенню КПТМ "Каховтеплокомуненерго" коштів в сумі 44250,00 грн. до каси банку ХФ ВАТ АБ "Укргаз банк" для перерахування її на рахунок продавця автомобіля не поширюються. Тому суд погоджується з доводами позивача про те, що при оформленні КПТМ "Каховтеплокомуненерго" розрахункових операцій по сплаті коштів за придбання автомобіля в березні 2008 року підприємством, не були допущені порушення касової дисципліни, тому немає підстав для застосування відповідальності згідно з Указом Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", Посилання ОДПІ на лист-роз'яснення НБУ, суд не приймає до уваги, оскільки лист не є нормативним документом. Одне й те саме перерахування коштів між двома підприємствами не може бути готівковим розрахунком для одного з підприємств, а безготівковим розрахунком для іншого. Податкове повідомлення-рішення № 0000032301 суд визнає нечинним в частині застосування 49207 грн. 80 коп. штрафних санкцій.
На підставі викладеного, позов Державного комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" задовольняється частково.
Позов Каховської ОДПІ про стягнення з Державного комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" 52158 грн. 04 коп. штрафних санкцій задовольняється частково, в сумі 3687 грн. 80 коп., яку платник податків не оскаржує.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено про день і час виготовлення постанови.
Керуючись ст.ст.159-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов Державного комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" задовольнити частково. Визнати податкове повідомлення-рішення Каховської об'єднаної державної податкової інспекції у Херсонській області № 0000022301/0 від 09.01.09 нечинним в частині визначення податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 171898 грн. 78 коп. та застосування штрафних санкцій в сумі 97321 грн. 34 коп., визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0000012301/0 від 09.01.09 про визначення податкового зобов'язння по податку на прибуток в сумі 864233 грн. та застосування штрафних санкцій в сумі 930133 грн., визнати податкове повідомлення-рішення № 0000032301 від 09.01.09 нечинним в частині застосування штрафних санкцій в сумі 49207 грн. 80 коп. В решті вимог ДКП теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" відмовити.
Позов Каховської об'єднаної державної податкової інспекції у Херсонській області про стягнення штрафної санкції задовольнити частково. Стягнути з Державного комунального підприємства теплових мереж "Каховтеплокомуненерго" (74800, вул. Леніна, 20-а, м. Каховка, Херсонська область, код ЄДРПОУ 05449897) 3687 грн. (три тисячи шістсот вісімдесят сім) 80 коп. до бюджету на р/р 31110104700011 в УДК у Херсонській області, код ЗКПО 24103977, МФО 852010, код призначення платежу 21080901. В решті позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 06 квітня 2011 р..
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.2.1