Постанова № 14929122, 24.03.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2011
Номер справи
2а/0470/138/11
Номер документу
14929122
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 24 березня 2011 р.Справа № 2а/0470/138/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З. при секретаріВербному Д.С., за участю: представника позивача: Кривошеїної І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бон Лайф" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправними та скасування рішень, - ВСТАНОВИВ: 04.01.2011 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бон Лайф» (далі-Позивач) до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська (далі-Відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати Рішення про визначення штрафних (фінансових) санкцій №0003952303 від 28.09.2010 в розмірі 85,00грн., №0003942303 від 28.09.2010 в розмірі 22675,00грн., №0005042303 від 13.12.2010 в розмірі 21525,00грн. В обґрунтування позову Позивач зазначив, що Відповідачем проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій та складено Акт №0267/04/36/23/33565305 від 12.07.2010. На підставі Акта, Відповідачем були винесені Рішення №0003952303 від 28.09.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 85,00грн., № 0003942303 від 28.09.2010 року в розмірі 22675,00грн.. Позивач оскаржив зазначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ДПА у Дніпропетровської області шляхом подання скарги. За результатами розгляду скарги, ДПА у Дніпропетровській області зроблено висновок, що перевіряючими при складені Акта перевірки та винесенні рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій не врахована сума 4205,00 грн.. На підставі Рішення про результати розгляду скарги №32942/10/25-008 від 25.11.2010 ДПА у Дніпропетровській області Відповідачем було винесено Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0005042303 від 13.12.2010 в розмірі 21525,00грн..

За твердженням Позивача, ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська помилково та необґрунтовано вказано на наявність порушення п. 11 ст. 3 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», гл. 1, 2, 4 п. 2.2, 2.6 Положення проведення касових операцій в національній валюті України від 15.12.2004р. № 637.

Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що зазначене в чеку РРО № 2791 від 12.07.2010 призначення платежу «передплата» не є порушенням п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», оскільки передплата не є продажем товару (послуг), так як продаж передбачає безпосередню передачу товару чи надання послуги, а не оплату. Реєстратор розрахункових операцій у даному випадку був застосований тільки через віднесення передплати до розрахункових операцій. Позивач також зазначив, що надає послуги проживання у готелі, і особа, яка забажала отримати дані послуги, здійснює передплату, оскільки дана особа ще не отримала дані послуги (ще не здійснила заселення і проживання у номері). У зв'язку з цим, дані операції Позивач зазначає як передплату.

Стосовно виконання Положення №637 від 15.12.2004 "Про проведення касових операцій в національній валюті України", Позивач вказав на дотримання даного Положення при проведенні касових операцій в національній валюті України та надав первинні бухгалтерські документи в підтвердження своєї позиції. Також, Позивач зазначив про порушення Відповідачем термінів винесення та направлення на адресу Позивача рішень про застосування штрафних фінансових санкцій та порушення Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 року № 327.

Представник Відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, письмово виклавши свої заперечення, в яких зазначено, що перевірку було проведено на підставі Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених Наказом ДПА України від 27.05.2008 року № 355 та складено акт на підставі Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затвердженими Наказом ДПА України від 12.08.2008 року № 534. Також, відповідач в запереченнях вказав, що перевірка проводилась з питань дотримання вимог наступних законодавчих актів: Закону України Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні». За результатами перевірки складено акт, яким встановлено порушення п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», абз. 23 п. 1.2, п. 2.2, 2.6, 4.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, а саме позивачем здійснювалось проведення розрахункової операції без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості та не оприбуткування готівкових коштів на загальну суму 4535,00грн..

Проте, 24.03.2011 в канцелярію суду представник Відповідача надав Клопотання №8344/10/10-011 від 23.03.2011 в резолютивній частині якого зазначив, що просить розглядати справу за відсутності представника відповідача та позов задовольнити.

Заслухавши пояснення представника Позивача, взявши до уваги клопотання про задоволення позову представника відповідача, розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ДПА у Дніпропетровській області проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій та складено Акт №0267/04/36/23/33565305 від 13.07.2010.

Під час проведення перевірки встановлено порушення вимог п. 11 ст. 3 Закону України №265/95 ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями), гл. 1, 2, 4 п. 2.2, 2.6 Положення проведення касових операцій в національній валюті України від 15.12.2004 №637 (із змінами та доповненнями).

В п. 2.2.14 Акта перевірки зазначено, що відповідачем здійснено:

-проведення розрахункової операції через РРО без використання режиму попереднього програмування цін товарів (послуг), а саме у чеку РРО №2791 від 12.07.2010 відсутнє найменування послуги (проживання у готелі);

-несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів (незаконно їх одержання) у сумі 2200,00грн., а саме готівкові кошти у сумі2900,00грн. оприбутковані в КОРО №0422008897 р/ч від 25.01.2010 у розділі: «2»у день фактичного надходження 02.07.2010, а в касовій книзі №16 від 02.06.2010 оприбутковані 2200,00грн. 02.07.2010р у сумі 700,00грн. таким чином готівкові кошти у сумі 2200,00грн. несвоєчасно оприбутковані в касовій книзі;

-несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів (не у день їх одержання) у сумі 2335,00грн., а саме готівкові кошти у сумі 6440,00грн. оприбутковані в КОРО №0467008897 р/з від 25.01.2010 у розділі «2» у день фактичного надходження 11.06.2010, а в касовій книзі №16 від 02.06.2010р оприбутковані готівкові кошти 11.06.2010 у сумі 4105,00грн., таким чином, готівкові кошти у сумі -2335,00грн. несвоєчасно оприбутковані у касові книзі.

За наслідками проведеної перевірки ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська були винесені Рішення про визначення штрафних (фінансових) санкцій №0003952303 від 28.09.2010 в розмірі85,00грн., №0003942303 від 28.09.2010 в розмірі 22675,00грн.

Позивач оскаржив зазначені Рішення до ДПА у Дніпропетровської області шляхом подання скарги. В Рішенні про результати розгляду скарги ДПА у Дніпропетровській області №32942/10/25-008 від 25.11.2010 зазначено, що в ході перевірки та розгляду матеріалів справи (на усний запит) не надані докази, що готівкові кошти, які залишились в скриньці РРО на наступний день були оприбутковані в касі підприємства, не надано доказів тривалості робочої зміни на підприємстві, що встановлений правилами внутрішнього трудового порядку, який не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження до банку або до каси підприємства, не доведено час надходження зазначених готівкових коштів до РРО, проте, зазначені вище документи були надані Позивачем до суду та знаходяться в матеріалах справи.

За результатами розгляду скарги, ДПА у Дніпропетровській області було зроблено висновок про залишення скарги позивача без задоволення та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій без змін та зроблено висновок про збільшення суми штрафних (фінансових) санкцій на -21525,00грн..

13.12.2010 Відповідачем було винесено Рішення №0005042303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 21525,00грн..

Статею 3 п. 11 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.

В судовому засіданні було встановлено, що зазначені в Акті перевірки порушення п. 11 ст. 3 вищевказаного Закону свого підтвердження під час розгляду справи не знайшли і повністю спростовуються наявними в справі доказами, а саме: копією Касової книги №15, №16 та копією Книги обліку розрахункових операцій №0462--8897/2 з копіями фіскальних чеків за період з 01.07.2010 по 04.07.2010.

Суд не погоджується, також з висновками Відповідача про порушення позивачем гл. 1, 2, 4 п. 2.2, 2.6 Положення проведення касових операцій в національній валюті України від 15.12.2004 №637 (із змінами та доповненнями) (несвоєчасного оприбуткування готівкових коштів у сумі 2200,00грн. та в сумі 2335,00грн.).

Відповідно до п. 4.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 (надалі по тексту Положення) записи в касовій книзі проводяться касиром за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі.

Щоденно в кінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі. Готівка, яка видана за видатковими відомостями на виплати, пов'язані з оплатою праці, відображається в касовій книзі після закінчення строків цих виплат (згідно з пунктом 2.10 цього Положення), а закриття вищезазначених документів та виписка відповідних видаткових касових ордерів здійснюються в порядку, визначеному в пункті 3.9 цього Положення.

Якщо бухгалтерія та касир підприємства (юридичної особи) не працюють у вихідні та святкові дні, а його відокремлений підрозділ, який використовує під час розрахунків РРО (РК), у ці дні працює, але не веде касової книги, то записи в касовій книзі юридичної особи здійснюються наступного робочого дня підприємства - юридичної особи.

Згідно з п. 4.4 Положення записи в касовій книзі здійснюються на підставі відповідної інформації з касових документів. Записи в касовій книзі мають робитися до початку наступного робочого дня (тобто із залишками на кінець попереднього дня), а також містити всі реквізити, що передбачені формою касової книги.

При розгляді справи, судом було досліджено первинні бухгалтерські документи, а саме чек РРО від 02.07.2010 року на суму 700,00грн. (чек виписано об 00годині 41 хвилина), чек РРО від 02.07.2010 року на суму 2200,00грн. (чек виписано об 19 годині 40 хвилин), чек РРО від 11.06.2010 року на суму 940,00грн. (чек виписано об 13 годині 37 хвилин), чек РРО від 11.06.2010 року на суму 1100,00грн. (чек виписано об 13 годині 37 хвилин), чек РРО від 11.06.2010 року на суму 2200,00грн. (чек виписано об 17 годині 05 хвилин), чек РРО від 11.06.2010 року на суму 2200,00грн. (чек виписано об 17 годині 06 хвилин), копії витягу з касової книги № 15, № 16, накази по ТОВ «Бон Лайф» № 09-01/09 від 09.01.2009 року, № 07/02/09 від 10.02.2009 року.

При дослідженні вищевказаних документів, судом встановлено, що фактично касові операції та ведення касової книги здійснюються Позивачем наступним чином: адміністратор веде книгу обліку розрахункових операцій РРО з відображенням в касовій книзі копій Z звітів, створених на підставі чеків РРО та сформованих в момент фактичного надходження готівкових коштів до касового апарату. Записи в касовій книзі підприємства ТОВ «Бон Лайф» здійснюються економістом згідно графіку робочого часу (з 9:00 хв. до 16:00 хв., окрім суботи, неділі, святкових днів), затвердженого Наказом №09-01/9 від 09.01.2009. При цьому, судом не встановлено будь яких порушень або відхилень такого порядку від порядку, встановленого Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 та Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Також, судом встановлено, що Відповідачем не враховано дані касової книги, в якій відображається рух грошових коштів, а саме не враховано надходження в касу Позивача суми 4400,00грн. та відображення даних грошових коштів 12.06.2010 та повернення грошових коштів в сумі 4105,00грн. з підзвіту 11.06.2010.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що Позивачем було виконано вимоги Положення в повній мірі. Застосування Позивачем РРО підтверджується Актом перевірки від 13.07.2010. Згідно даних Касової книги №15 станом на 11.06.2010 залишок коштів на кінець дня по касі підприємства становив 3125,47 грн., що є різницею за сумами, що внесені та видані за звітний день. Вказані операції оформлено відповідними видатковими та прибутковими касовими ордерами, в тому числі до каси внесено виручку, що проведена через РРО в сумах 940,00 грн., та 1100,00 грн. (по двох чеках РРО) (а.с.72). Згідно даних Касової книги №16 станом на 02.07.2010 залишок коштів на кінець дня по касі підприємства становив 3149,43 грн., що є різницею за сумами що внесені та видані. Вказані операції оформлено відповідними видатковими та прибутковими касовими ордерами, в тому числі до каси внесено виручку, що проведена через РРО в сумі 700,00 грн. (по одному чеку РРО)(а.с.75).

Таким чином, Позивачем доведено, що на час перевірки в місці розрахунків знаходились готівкові кошти, отримані підприємством 11.06.2010 та 02.07.2010 та проведені через РРО (про що свідчать чеки РРО), в подальшому належним чином оприбутковані в касі підприємства (підтверджено записами в касовій книзі підприємства)(а.с.69-78).

Висновки Акта перевірки щодо незабезпечення відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, не відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим застосування штрафних санкцій згідно Рішень №0003952303 від 28.09.2010 в розмірі 85,00грн., №0003942303 від 28.09.2010 в розмірі 22675,00грн., №0005042303 від 13.12.2010 в розмірі 21525,00грн. є неправомірним.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» чинного на момент перевірки, органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.

Згідно зі ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, та те що Відповідач не заперечував проти адміністративного позову, суд задовольняє адміністративний позов.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Бон Лайф" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про визнання суми штрафних (фінансових) санкцій №0005042303 від 13.12.2010 в розмірі 21525,00 грн., №0003952303 від 28.09.2010 в розмірі 85,00 грн. та №0003942303 від 28.09.2010 в розмірі 22675,00 грн..

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 25.03.2011

Суддя Р.З. Голобутовський