УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
————————————————————————————————————————* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
від "14" квітня 2011 р.
Справа № 18/5007/4/11
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Соловей Л.А.,
за участю представників сторін:
від 1 позивача: Романчук О.А., довіреність від 08.12.2010р;
від 2 позивача: Вигівський О.В., довіреність від 12.10.2010р.;
від 1 відповідача: не з'явився;
від 2 відповідача: Колесниченко Д.М., довіреність від 07.02.2011р.;
в судовому засіданні прийняв участь прокурор - Лугинець О.С., посвідчення №32;
розглянув справу за позовом Прокурора Бердичівського району в інтересах держави в особі 1) Житомирської обласної державної адміністрації (м.Житомир)
2) Головного управління держкомзему у Житомирській області (м.Житомир)
до 1) Бердичівської районної державної адміністрації (м.Бердичів)
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "А-ВІКТ" (м. Бердичів)
про визнання незаконним розпорядження голови Бердичівської РДА №525 від 07.11.2005р. та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №439 від 20.11.2006р.
Прокурором подано позов про визнання незаконним розпорядження голови Бердичівської РДА №525 від 07.11.2005р."Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування на умовах оренди земельною ділянкою та передачу земельної ділянки на умовах оренди ТОВ "А-Вікт" та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №439 від 20.11.2006р.
Прокурор та представники позивачів в судовому засіданні позов підтримали у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві та додаткових поясненнях та обґрунтуваннях (а.с.70-71, 83-84). Крім іншого зазначили, що оспорюване розпорядження прийнято з порушенням чинного законодавства, зокрема, відповідачем - Бердичівською районною державною адміністрацією неправомірно передано ТОВ "А-Вікт" в оренду земельну ділянку без обов'язкового розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. У зв'язку з цим вважають, що оспорюваний договір оренди земельної ділянки №439 від 20.11.2006р., укладений між відповідачами, є недійсним, оскільки розпорядження №525 від 07.11.2005р., на підставі якого укладено вказаний договір, прийнято з порушенням чинного законодавства.
Представник відповідача -ТОВ "А-ВІКТ" проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.38-40), в якому зокрема, посилається на пропущення строку позовної давності для звернення до суду про визнання незаконним розпорядження від 07.11.2005р. №525, оскільки в позовній заяві не зазначено, коли позивач дізнався про порушення своїх прав та інтересів. Представник другого відповідача визнав часткове порушення процедури передачі земельної ділянки в оренду, однак позовні вимоги вважає необґрунтованими.
Відповідач - Бердичівська районна державна адміністрація, в судове засідання не з'явився, в адресованому господарському суду письмовому відзиві на позовну заяву зазначає, що у вирішенні спору покладається на розсуд суду (а.с.78-79).
Заслухавши представників сторін та прокурора, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 07 листопада 2005 року головою Бердичівської районної державної адміністрації видано розпорядження № 525 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування на умовах оренди земельною ділянкою та передачу земельної ділянки на умовах оренди Товариству з обмеженою відповідальністю "А-Вікт" (а.с.10).
Пунктом 2 вказаного розпорядження визначено передати ТОВ "А-Вікт" земельну ділянку із земель запасу (несільськогосподарського угіддя) Великонізгірецької сільської ради загальною площею 1,7530 га на умовах оренди терміном на 5 років, для виробничих потреб із встановленням орендної плати в сумі 2,0грн. за 1 м.кв. під будівлями, 1,0грн. за 0,01 га в рік для обслуговування будівель.
Пунктом 3 розпорядження доручено юридичному сектору райдержадміністрації підготувати проект договору оренди землі.
07.11.2005р. на виконання розпорядження № 525 між Бердичівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "А-Вікт" (орендар) 20.11.2006р. укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду земельну ділянку, яка знаходиться із земель запасу Великонізгірецької сільської ради Бердичівського району Житомирської області (а.с.8-9).
В обґрунтування позовних вимог прокурор та позивачі зазначають, що в результаті проведеної прокуратурою Бердичівського району перевірки встановлено, що Бердичівська районна державна адміністрація передала земельну ділянку в оренду ТОВ "А-Вікт" без проекту землеустрою щодо відведення ділянки землі, чим порушено норми ст.123 Земельного кодексу України. Просять суд визнати незаконним розпорядження "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування на умовах оренди земельною ділянкою та передачу земельної ділянки на умовах оренди" та договір оренди земельної ділянки від 20.11.2006р., укладений між відповідачами.
Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до ч.2 ст.151 Господарського кодексу України, порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
Відповідно до ст.124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст.ст.118 та 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), необхідною умовою отримання земельної ділянки в користування є проект відведення цієї ділянки.
Відповідно до п. "в" ч.1 ст.20 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.03р., землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Як передбачено ст.50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04р. №677, цей Порядок визначає механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (далі - проект відведення земельної ділянки).
Відповідно до п.2 Порядку, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли:
земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення;
земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення;
земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).
Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п.9 Порядку, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
Погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства (п.10 Порядку).
Після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок (п.11 Порядку).
Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України "Про оренду землі" невід'ємною частиною договору оренди землі є, зокрема, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Разом з тим, передача в оренду земельної ділянки 2-му відповідачеві відбулась без висновку державної експертизи землевпорядної документації, оскільки відсутній позитивний висновок експертизи, який є підставою для прийняття рішення уповноваженим органом про передачу земельної ділянки оренду.
Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Згідно вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оспорюване розпорядження вимогам Конституції України та зазначеним нормативним актам не відповідає, а тому є незаконним.
Відповідно до ст.ст.13,14 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки в оренду з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави.
Як передбачено ч.1 ст.21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:
а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;
б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.
Тому, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про визнання спірного розпорядження голови Бердичівської районної державної адміністрації від 07.11.2005р. №525 недійсним.
Відповідно до ст.211 Земельного кодексу України, порушенням законодавства є, зокрема, укладення угод з порушенням земельного законодавства.
Згідно вимог ч.1 ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Прийняте головою Бердичівської районної державної адміністрації незаконне розпорядження від 07.11.2005р. стало підставою для укладення оспорюваного договору оренди земельної ділянки №439 від 20.11.2006р.
Таким чином, зазначений договір оренди, укладений між Бердичівською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "А-Вікт" підлягає визнанню судом недійсним.
Стосовно заяви відповідача щодо пропуску прокурором строку позовної давності суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ст.256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України).
Відповідно до ст.260 ЦК України позовна давність обчислюється за загальними правилами визначення строків, встановлених статтями 253 - 255 цього Кодексу.
Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261 ЦК України).
На виконання пункту 4 ухвали Господарського суду Житомирської області від 22.03.2011р. Бердичівська районна державна адміністрація надала письмову відповідь від 05.04.2011р., в якій зазначає, що інформація щодо перевірки прокуратурою Бердичівського району стану відповідності чинному законодавству розпорядження голови райдержадміністрації від 07.11.2005р. №525 та договору оренди земельної ділянки від 20.11.2006р. №439 за період з 2005 року по 2007 рік у райдержадміністрації відсутня.
Суд також приймає до уваги, що згідно довідки прокуратури від 15.11.2010р. (а.с.85-86), про факт порушення вимог чинного законодавства при передачі ТОВ "А-ВІКТ" в оренду земельної ділянки площею 1,7530 га на території Великонізгірецької сільської ради для виробничих потреб, пракуратурі стало відомо під час проведення перевірки прокуратурою Бердичівського району в листопаді місяці 2010 року.
Крім того, в матеріалах справи міститься вимога прокурора Бердичівського району від 16.11.2010р. про надання інформації та копій договорів оренди земельних ділянок на території Бердичівського району, в т.ч. ТОВ "А-ВІКТ" земельної ділянки площею 1,7530 га на території Великонізгірецької сільської ради (а.с.75).
Таким чином, посилання відповідача на пропуск прокурором строку позовної давності для звернення з позовом до суду та інші, викладені в відзиві на позовну заяву посилання, є безпідставними.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими, заявленими у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства та підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу покладаються на відповідачів, оскільки вони спонукали прокурора звернутись з позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконним розпорядження голови Бердичівської районної державної адміністрації №525 від 07.11.2005р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування на умовах оренди земельною ділянкою та передачу земельної ділянки на умовах оренди ТОВ "А-Вікт".
3. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №439 від 20.11.2006р., укладений між Бердичівською районною державною адміністрацією (13300, м.Бердичів, площа Соборна 23, ідентифікаційний код 04053619) та Товариством з обмеженою відповідальністю "А-Вікт" (13300, м.Бердичів, вул.Низгірецька, 157, код ЄДРПОУ 333446070).
4. Стягнути з Бердичівської районної державної адміністрації (13300, м.Бердичів, площа Соборна 23, ідентифікаційний код 04053619):
- в доход Державного бюджету України - 42,50грн. державного мита;
- в доход Державного бюджету України - 118,00грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31217264700002 в УДК в м.Житомирі, код ЄДРПОУ 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050003).
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "А-Вікт" (13300, м.Бердичів, вул.Низгірецька, 157, код ЄДРПОУ 333446070)
- в доход Державного бюджету України - 42,50грн. державного мита;
- в доход Державного бюджету України - 118,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р 31217264700002 в УДК в м.Житомирі, код ЄДРПОУ 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, МФО - 811039, код доходу 22050003).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання мотивованого рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Суддя
Соловей Л.А.
Повне рішення складено 18.04.2011р.
Віддрукувати 7прим:
1 - в справу
2,3 - позивачам;
4 - відповідачу - Бердич.РДА (рекоменд.з повідомл.);
5 - відповідачу "А-Вікт";
6, 7 - прокур.