Постанова № 14890042, 23.03.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2011
Номер справи
2-а-12819/08/1570
Номер документу
14890042
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 березня 2011 р.Справа № 2-а-12819/08/1570 Категорія: 9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Катаєва Е.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бойка А.В.,

суддів: Романішина В.Л.,

Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2010 року по справі за позовом державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Навігатор-Сервіс»про стягнення заборгованості в сумі 24780 грн.,

В С Т А Н О В И В:

02 грудня 2008 року державна податкова інспекція у Біляївському районі Одеської області звернулась до суду першої інстанції з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Навігатор-Сервіс»про стягнення заборгованості в сумі 24780 грн.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2010 року позовні вимоги державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області задоволено частково. Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю «Навігатор-Сервіс»заборгованість перед бюджетом по штрафним (фінансовим) санкціям на користь держави у сумі 300 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

04.03.2010 року начальник державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області подав апеляційну скаргу на вказану постанову Одеського окружного адміністративного суду.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, апелянт зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що в ході проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарських одиниць, які належать ТОВ «Навігатор-Сервіс» встановлено, що вказаним субєктом господарювання використовувались гральні автомати, які не були переведені у фіскальний режим роботи. Таким чином, на думку апелянта, позивачем було порушено п. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно якого субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій. Крім того встановлено, що позивачем не проводились розрахункові операції із застосуванням РРО, не роздруковувались чеки.

На підставі цього державною податковою інспекцією у Біляївському районі Одеської області застосовано до ТОВ «Навігатор-Сервіс» штрафні (фінансові) санкції.

На підставі викладеного в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 01.02.2010 року та прийняття нової, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Сторони по справі в судове засідання апеляційної інстанції не зявились, про час та місце судового засідання були сповіщені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи, причини неявки суду не відомі.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть учать у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, що працівниками податкових органів з 24.09.2008 року по 28.10.2008 року здійснено перевірки залів гральних автоматів, що належать ТОВ „Навігатор-Сервіс" щодо дотримання суб'єктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

24.09.2008 року співробітниками ДПА в Одеській області було здійснено перевірку залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольське шосе, 21, за результатами якої 24.09.2008 року був складений акт перевірки за реєстраційним номером №0288/15/32/23/33803254 (а.с.6-7).

В акті зазначено, що під час перевірки встановлено здійснення розрахункової операції на 50 грн. без застосування РРО, та без роздрукування чеку. Також встановлено, що в залі знаходилось 7 гральних автоматів, через які здійснюються розрахункові операції та які не переведено у фіскальний режим роботи.

На підставі складеного акту ДПІ у Біляївському районі Одеської області прийняло рішення від 01.10.2008 року №0000792305, яким до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2630 гривень за порушення п.1 статті 3 Закону України Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.94),

25.09.2008 року співробітниками ДПА в Одеській області було здійснено перевірку залу гральних автоматів, розташованого за адресою: Одеська область, м. Біляївка. вул.Ген.Пліева,1б, за результатами якої 25.09.2008 року був складений акт перевірки за реєстраційним номером №0301/15/32/23/33803254 (а.с.13-14).

В акті зазначено, що під час перевірки встановлено, що у залі гральних автоматів знаходились 6 гральних автоматів, які не обладнані запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю).

На підставі складеного акту ДПІ у Біляївському районі Одеської області прийняло рішення від 01.10.2008 року №0000812305, яким до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2040 гривень за порушення п. 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.95).

14.10.2008 року співробітниками ДПІ в місті Димитрові Донецької області було здійснено перевірки залів гральних автоматів, розташованих за адресою: м. Димитров, вул. Ватутіна, 24 а, та м. Димитров, вул.Мухамадєєва, 14, за результатами яких 14.10.2008 року були складені акти перевірок за реєстраційними номерами № 000073/05/06/23/33803254 (а.с. 19-20) та № 000074/05/06/23/33803254 (а.с.24-25).

В актах зазначено, що під час перевірки встановлено здійснення розрахункових операцій з надання послуг в сфері грального бізнесу через РРО (гральні автомати) в кількості відповідно 12 та 7 штук, що не переведені у фіскальний режим роботи.

На підставі складених актів ДПІ у Біляївському районі Одеської області прийняло рішення від 27.10.2008 року № 0001232305 та № 0001242305, якими до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 4080 гривень та 2380 гривень за порушення п.1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.95,97).

15.10.2008 року співробітниками ДПІ в місті Димитрові Донецької області було здійснено перевірку залу гральних автоматів відповідача, розташованого за адресою: м. Димитров, вул.Артема, 69, за результатами якої 15.10.2008 року був складений акт перевірки за реєстраційним номером № 000075/05/06/23/33803254 (а.с.29-30).

В акті зазначено, що під час перевірки встановлено здійснення розрахункових операцій з надання послуг в сфері грального бізнесу через РРО (гральні автомати) в кількості 5 штук, що не переведені у фіскальний режим роботи.

На підставі складеного акту ДПІ у Біляївському районі Одеської області прийняло рішення від 27.10.2008 року № 0001252305, яким до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1700 гривень за порушення п.1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.98).

14.10.2008 року співробітниками Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції здійснено перевірку залу гральних автоматів відповідача, розташованого за адресою: м.Красноармійськ, вул. Дніпропетровська, за результатами якої 14.10.2008 року був складений акт перевірки за реєстраційним номером № 0064/05-16-23-33803254/ю (а.с.34-35).

В акті зазначено, що під час перевірки встановлено здійснення розрахункової операції на суму 10 грн. без застосування РРО, та без роздрукування чеку. Також встановлено, що в залі знаходиться 8 гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи.

На підставі складеного акту ДПІ у Біляївському районі Одеської області прийняло рішення від 27.10.2008 року № 0001302305, яким до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2770 гривень за порушення п.1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.99).

27.10.2008 року співробітниками ДПА у Кіровоградській області здійснено перевірку залів гральних автоматів відповідача, розташованих у місті Кіровограді за адресами: вул. К. Маркса, 16/9, вул. Варшавська, (Червонозорівська), за результатами яких 27.10.2008 року були складені акти перевірки за реєстраційними номерами №0227/11/28/23/34280978, №0229/11/28/23/34280978 (а.с.68-69,82-83). В актах зазначено, що у залах гральних автоматів знаходились по 3 гральних автомати в робочому стані, які не переведені у фіскальний режим роботи.

На підставі складених актів ДПІ у Біляївському районі Одеської області прийняло рішення від 10.11.2008 року №0001502305, №0001482305, якими до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1020 гривень по кожному рішенню за порушення п.1 статті З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с. 107,110).

28.10.2008 року співробітниками ДПА у Кіровоградській області здійснено перевірку залів гральних автоматів відповідача, розташованих у місті Кіровограді за адресами: вул. Добровольського, 22А, вул. Шмідта (зупинка АС-1), вул. Ж.Революції (ринок „Босфор"), за результатами яких 28.10.2008 року були складені акти перевірки за реєстраційними номерами №0233/11/28/23/34280978, №0235/11/28/23/34280978, №0236/11/28/23/34280978 (а.с.44-45,48-49,52-53).

В актах зазначено, що під час перевірок встановлено, що у залах гральних автоматів знаходилось у по 3 гральних автомати в робочому стані, які не переведені у фіскальний режим роботи.

На підставі складених актів ДПІ у Біляївському районі Одеської області прийняло рішення від 10.11.2008 року № 0001522305, № 0001532305, № 0001542305, якими до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1020 гривень по кожному рішенню за порушення п.1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.101-103).

28.10.2008 року співробітниками ДПА у Кіровоградській області здійснено перевірку залів гральних автоматів відповідача, розташованих у місті Кіровограді за адресами: вул. Полтавська, 81А, вул. Пермська,13, за результатами яких 28.10.2008 року були складені акти перевірки за реєстраційними номерами №0241/11/28/23/34280978. №0240/11/28/23/34280978 (а.с.72-73,77-78). В актах зазначено, що під час перевірок встановлено, що у залах гральних автоматів знаходилось по 2 гральних автомати в робочому стані, які не переведені у фіскальний режим роботи.

На підставі складених актів ДПІ у Біляївському районі Одеської області прийняло рішення від 10.11.2008 року № 0001462305, № 0001472305, якими до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 680 гривень по кожному рішенню за порушення п.1 статті З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с. 108-109).

30.10.2008 року співробітниками ДПА у Кіровоградській області здійснено перевірки залів гральних автоматів відповідача, розташованих за адресою: м. Кіровоград, вул. Пр.Правди (зупинка „Дитячий садок"), вул. Дніпровська, 64, за результатами яких 30.10.2008 року були складені акти перевірок за реєстраційними номерами №0251/11/28/23/34280978 (а.с.40-41) та № 0253/11/28/23/34280978(а.с.56-57).

В актах зазначено, що під час перевірки встановлено, що у залі гральних автоматів знаходились по 2 гральних автомати в робочому стані, які не переведені у фіскальний режим роботи.

На підставі складених актів ДПІ у Біляївському районі Одеської області прийняло рішення від 10.11.2008 року №0001572305 та №0001582305, якими до відповідача застосовано за кожним рішенням суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 680 гривень за порушення п.1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.100, 104).

04.11.2008 року співробітниками ДПА у Кіровоградській області здійснено перевірку залів гральних автоматів відповідача, розташованих у місті Кіровограді за адресами: пр. Правди, 1 (АС-2) та вул. Металургів, 23/1, за результатами яких 04.11.2008 року були складені акти перевірки за реєстраційними номерами № 0267/11/28/23/34280978, № 0268/11/28/23/34280978 (а.с.60-61,65-66). В актах зазначено, що під час перевірок встановлено, що у залах гральних автоматів знаходились по 2 гральних автомати в робочому стані, які не переведені у фіскальний режим роботи.

На підставі складених актів ДПІ у Біляївському районі Одеської області прийняло рішення від 10.11.2008 року № 0001602305, № 0001592305, якими до відповідача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 680 гривень по кожному рішенню за порушення п.1 статті З Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.105,106).

Таким чином, податковими органами при проведенні зазначених вище перевірок були виявлені порушення ТОВ «Навігатор-Сервіс»Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме здійснення розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій, а також не проведення двох операцій на суму 50 грн. та 10 грн. через РРО та не роздрукування чеків.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні адміністративного позову державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за використання гральних автоматів не переведених у фіскальний режим роботи, виходив з того, що ні одним законодавчим актом не передбачений порядок фіскалізації гральних автоматів випуск нових РРО та оснащення старих відповідними пристроями для застосування їх як РРО з відповідним внесенням їх до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Однак з зазначеним висновком суду погодитись не можна з наступних підстав:

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно ст. 2 вказаного Закону реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Пунктом 6 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»встановлено строк переведення субєктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням РРО, а саме, при застосуванні гральних автоматів з 31.12.2006 року.

Таким чином, з 01.01.2007 року у субєктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу виник обовязок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.

Зазначеною вище постановою Кабінету Міністрів України на Міністерство промислової політики України було покладено обовязок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запамятовуючих пристроїв (фіскальної памяті) для оснащення автоматів, що вже діють.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 року № 430 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції»(діє в редакції наказу ДПА України від 19.08.2010 року № 618) до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій було включено компютерно-касову систему «Фіскал», сфера застосування якої є фіскалізація гральних автоматів.

Відповідно до вимог ст. 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Таким чином, з моменту включення компютерно-касової системи «Фіскал»до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, тобто з 01.07.2008 року, субєкти підприємницької діяльності повинні використовувати зазначену систему для фіскалізації гральних автоматів, що вже діють.

Таким чином, система «Фіскал»призначена саме для фіскалізації гральних автоматів, пройшла державну сертифікацію та включена до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, що означає її відповідність вимогам нормативно-правовим актам і нормативним документам.

В свою чергу п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено застосування до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України фінансових санкцій у

розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.

Як вбачається з актів перевірки податковими органами встановлено факт використання відповідачем для надання гральних послуг на 72 гральних автоматах не переведених у фіскальний режим роботи.

Штрафна (фінансова) санкція за вказане правопорушення складає 24 480 грн.

Враховуючи зазначене застосування податковими органами штрафних (фінансових) санкцій до «ТОВ „Навігатор-Сервіс" за використання 72 гральних автоматів, не переведених у фіскальний режим роботи в сумі 24 480 грн. є правомірним та відповідає чинному законодавству.

В свою чергу колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції стосовно задоволення позовних вимог в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій за не проведення операції через РРО.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; до субєктів господарювання застосовуються штрафні (фінансові) санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.

В даному випадку податковими органами виявлено не проведення операцій через РРО та нероздрукування чеків на суму 50 грн. та 10 грн.

Таким чином, штрафна (фінансова) санкція за вказане правопорушення складає 300 грн. (50х5=250 грн. та 10х5=50 грн.).

Зважаючи на все вищезазначене колегія суддів приходить до висновку, що оскільки судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції,

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2010 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов державної податкової інспекції у Біляївському районі Одеської області до товариства з обмеженою відповідальністю «Навігатор-Сервіс»про стягнення заборгованості в сумі 24780 грн. задовольнити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий:Бойко А.В.

Судді: Романішин В.Л.

Яковлєв О.В.