Головуючий у 1 інстанції - Загацька Т.В.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2011 року справа №2а-25729/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Геращенка І.В.
суддів Арабей Т.Г. , Губської Л.В.
при секретарі судового засідання Дегтярьовій А.М.
за участю представників сторін:
від позивача Голобородька І.Я. за довір. від 12.04.2011 року; Суліма Ю.І. за довір. від 01.11.2010 року
від відповідача не зявився;
від третьої особи Суліма Ю.І. за довір. від 08.09.2010 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від 22.02.2011 року
у справі № 2а-25729/10/0570
за позовом Красноармійського МВ ГУМВС України у Донецькій області
до відповідачів Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області
третя особа ГУ МВС України в Донецькій області
про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 03.08.2009 року № 211 та припис № 260-211 від 03.08.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін,-
ВСТАНОВИВ:
Красноармійське МВ ГУМВС України у Донецькій області звернулось (з врахуванням уточнених позовних вимог) до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, третя особа ГУ МВС України в Донецькій області про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 03.08.2009 року № 211 та припис № 260-211 від 03.08.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22.02.2011 року у справі № 2а-25729/10/0570 (суддя Загацька Т.В.) позовні вимоги задоволені у повному обсязі.
Скасовані зазначені рішення та припис Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального права.
Наголошує на тому, що сектором ГІРФО Красноармійського МВ при виконанні запитів, для термінового (в строк до 10 робочих днів) оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон, застосовувалися тарифи з порушенням інших методів регулювання
Вважає, що постанова суду прийнята при неповному та невсебічному досліджені усіх матеріалів справи, висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи.
У судовому засіданні представник позивача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, представник позивача у судове засідання не зявився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, звернувся із заявою про розгляд справи у їх відсутності.
Заслухавши представників позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, колегія суддів встановила.
Позивач Красноарміський міський відділ (з обслуговування міста Красноарміська та Красноарміського району) Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 08671596, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію та Положенням про Красноарміський міський відділ (з обслуговування міста Красноарміська та Красноарміського району) ГУМВС України в Донецькій області, затвердженого наказом ГУМВС України в Донецькій області № 1159 від 16 жовтня 2007 року.
Відповідно до Положення про управління у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області та його територіальні підрозділи, затвердженого Наказом Головного управління МВС України в Донецькій області № 82 від 31 січня 2007 року; УГІРФО та його територіальні підрозділи під час виконання завдань з питань забезпечення охорони громадського порядку підпорядковується відповідно начальникам ГУМВС України в Донецькій області, міських управлінь, міських і районних відділів, міськрайвідділів і діють за єдиною дислокацією у складі міліції громадської безпеки.
Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області в період з 20.07.2009 року по 27 липня 2009 року була проведена перевірка Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Красноармійського МВ з приводу додержання субєктом господарювання вимог законодавчих і нормативних актів з питань застосування розмірів плати при наданні платних послуг службами громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб.
За результатами перевірки відповідачем було складено акт № 429 від 27 липня 2009 року про необґрунтоване отримання доходу за термінове виконання запитів щодо оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон ( в строк до 10 робочих днів) при фактичному виконання цих робіт в термін від 11 до 21 робочих днів; безпідставне стягнення з споживача оплати за термінове виконання запитів щодо оформлення паспорту в строк до 10 робочих днів, при відсутності заяви на термінове виконання вказаних робіт, що є порушенням п. 84, 86 Наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 05.10.2007 року №369\1105\336 «Про затвердження розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння».
На підставі зазначеного акту відповідачем прийняті рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 03.08.2009 року № 211 та припис № 260-211 від 03.08.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін, та претензія № 05-04/211-211 від 03.08.2009 року.
Рішенням № 211 від 03.08.2009 року було вилучено у Головного управління МВС України в Донецькій області в дохід бюджету безпідставно отриману суму виручки в результаті порушення державної дисципліни цін у розмірі 4135,30 грн., в також штраф у розмірі 8270,60 грн.
Приписом № 260-211 від 03.08.2009 року було зобовязано усунути порушення порядку встановлення розмірів плати за надання послуг шляхом їх приведення у відповідність до вимог наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 05.10.2007 року №369\1105\336 «Про затвердження розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння».
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі вказується на порушення норм матеріального права.
Як вважає заявник, його оскаржувані рішення та припис є правомірними.
Колегія суддів вважає такий висновок помилковим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 КАСУ завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 13 Закону України “Про ціни та ціноутворення” та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою КМУ від 13.12.2000 року № 1819 на Державну інспекцію з контролю за цінами покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
Повноваження та компетенція відповідача визначена Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, якою затверджено Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами.
Відповідно до цього Положення Державна інспекція з контролю за цінами (далі «Держцінінспекція») є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства економіки і підпорядковується йому.
Держцінінспекція має серед інших право: проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів; у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів; приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Директивним наказом Мінекономіки від 01.03.2001 року № 3-Д «Про відносини з Державною інспекцією з контролю за цінами, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра економіки України», визначено стратегічні цілі та основні завдання Держцінінспекції, якими є забезпечення реалізації державної цінової політики шляхом організації та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, установлення та застосування цін і тарифів; Держцінінспекція самостійно виконує функції, які передбачені законодавством України з діяльності органів виконавчої влади - юридичних осіб, а також специфічні контрольно-наглядові функції з реалізації цінової політики держави в межах завдань, визначених Кабінетом Міністрів України, та прав, наданих для їх виконання.
Таким чином, відповідач у справі орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені функції щодо державного регулювання, в тому числі, встановлення, формування та застосування цін і тарифів.
Згідно ст. 8 Закону України “Про ціни та ціноутворення” державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів) або граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Відповідно до ст. 13 цього Закону, державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про порядок виїзду з України та вїзду в Україну громадян України» документами, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну та посвідчують особу громадянина України під час перебування за її межами, є: паспорт громадянина України для виїзду за кордон; проїзний документ дитини; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; посвідчення особи моряка.
Відповідно до статті 4 цього Закону оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться громадянам України, які постійно проживають в Україні і досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до органу внутрішніх справ за місцем проживання. Особи, які звертаються за отриманням паспорта, сповіщають дані про себе, відомості про сімейний стан і наявність неповнолітніх дітей та утриманців, про відсутність обставин, що обмежують відповідно до цього Закону право на виїзд за кордон.
Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення» від 01.03.1995 року №231 для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета встановленого зразка (додаток 1); паспорт громадянина України (після прийняття документів повертається); свідоцтво про народження (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 05.10.2007 року №369\1105\336 «Про затвердження розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння» (п. 84) встановлена вартість послуги 158,38 грн. за виконання запитів для термінового оформлення документів щодо оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон до 10 робочих днів
Колегія суддів зазначає, що при проведенні перевірки відповідачем в якості початку терміну виготовлення паспорту була прийнята до уваги дата підписання керівником Сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Красноармійського МВ письмової заяви громадянина щодо термінового оформлення паспорту, а не дата подання визначеного Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення» від 01.03.1995 р. №231 переліку документів, в тому числі дата оформлення заяви-анкети встановленого зразка.
З огляду на вищенаведене, зазначені в Акті перевірки висновки про необґрунтоване отримання доходу за термінове виконання запитів щодо оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон (в строк до 10 робочих днів) при фактичному виконання цих робіт в термін від 11 до 21 робочих днів; безпідставне стягнення з споживача оплати за термінове виконання запитів щодо оформлення паспорту в строк до 10 робочих днів, при відсутності заяви на термінове виконання вказаних робіт, що є порушенням п. 84, 86 Наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 05.10.2007 року №369\1105\336 «Про затвердження розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння» не підтверджені.
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо відсутності в діях позивача порушень, які зазначені у акті перевірки відповідачем.
Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів правомірність прийняття рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 03.08.2009 року № 211 та припису № 260-211 від 03.08.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін відповідно до пункту 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при вірному застосуванні норм матеріального права, висновки суду відповідають обставинам справи, тому не вбачає підстав для скасування постанови.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України «Про порядок виїзду з України та вїзду в Україну громадян України», Законом України “Про ціни та ціноутворення”, ст. 2, ст.160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22.02.2011 року у справі № 2а-25729/10/0570 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22.02.2011 року у справі № 2а-25729/10/0570 за позовом Красноармійського МВ ГУМВС України у Донецькій області до Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області, третя особа ГУ МВС України в Донецькій області про скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 03.08.2009 року № 211 та припис № 260-211 від 03.08.2009 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін залишити без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
У судовому засіданні 13.04.2011 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 15.04.2011 року.
Головуючий І.В.Геращенко
Судді Т.Г.Арабей
Л.В.Губська