Головуючий у 1 інстанції - Фещук А.В.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2011 року справа №2а-20742/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Нікуліна О.А.
суддів Радіонової О.О. , Жаботинської С.В.
при секретарі судового засідання Дровниковій К.В.
за участю:
представника позивача Бляхман М.Л.
представника відповідача Гришакова Н.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року по справі № 2а-20742/10/0570 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СФД Шиппінг» до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И Л А :
У серпні 2010 року позивач звернувся з адміністративним позовом до суду до Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року по справі № 2а-20742/10/0570 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СФД Шиппінг» до Жовтневої міжрайонної Державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень задоволено, а саме:
визнано недійсними податкові повідомлення-рішення Жовтневої міжрайонної Державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області за №0000362310/0 від 23 червня 2010 року та за №0000362310/1 від 06 вересня 2010 року;
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СФД Шиппінг» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 32939323, знаходиться на податковому обліку в Приморському відділенні Жовтневої міжрайонної Державної податкової інспекції М.Маріуполя Донецької області з 28 травня 2004 року, є платником податку на додану вартість з 03 червня 2004 року, індивідуальний податковий номер 329393205849.
02 липня 2004 року ТОВ «СФД Шиппінг» укладено Стандартну угоду менеджмента судна Балтійської та міжнародної морської ради (БІМКО) кодова назва «Шипмен 98» №б/н (далі - Угода) з нерезидентом Ардемар Марин Лімітед, (Кіпр) відповідно до умов якої ТОВ «СФД Шиппінг», (Україна) - менеджери, Ардемар Марин Лімітед, (Кіпр) - судновласники. Судновласники відповідно до Угоди призначають менеджерів, а менеджери погоджуються діяти у якості менеджерів судна. Під час дії Угоди менеджери повинні виконувати послуги з управління судном від імені та за дорученням судновласників. Менеджери здійснюють технічний та комерційний менеджмент. Технічний менеджмент, включає: забезпечення кваліфікованим персоналом для надзору за технічним обслуговуванням та загальною ефективністю роботи Судна; організація і контроль докувань Судна, ремонтів, модифікацій і підтримання судна згідно зі стандартами згідно вимог Судновласників, при умові, що менеджери будуть уповноважені нести необхідні витрати, для забезпечення стану судна усім вимогам законодавства країни реєстрації судна та вимогам місцевої влади в районах плавання судна і усім вимогам; організація поставок необхідних витратних матеріалів, запчастин, масел; призначення сюрвейерів та технічних консультантів, яких Менеджери вважатимуть за потрібне; розвиток, здійснення і підтримання Системи Управління безпечної експлуатації суден і запобігання забрудненню згідно з МКУБ. Комерційний менеджмент, включає: здійснення послуг по фрахтуванню згідно з інструкцією Судновласника, які полягають, але не обмежуються: пошуком та домовленостями по найму судна і укладанням Чартер партій або інших контрактів віднесених до найму судна; організація оплати Судновласникам або їх представникам усіх орендних платежів і/або надходжень фрахту або грошових коштів іншого походження, на які Судновласник має право, виходячи з роботи судна; забезпечення завчасних розрахунків економіки рейсу і розрахунок платежів і фрахту, демерреджа і/або діспача, які передбачаються від фрахтувальника Судна; видання рейсових інструкцій; призначення агентів; призначення стивідорів; організація оглядів, пов'язаних з комерційним оперуванням судном.
На виконання умов угоди ТОВ «СФД Шилінг» складено акти виконаних робіт з нерезидентом Ардемар Марин Лімітед, (Кіпр) за управління судами нерезидента в перевіряємому періоді, та отримано кошти на загальну суму 3093109 грн. (сума податку на додану вартість складає 618621 грн.).
У період з 17 травня 2010 року по 31 травня 2010 року Жовтневою міжрайонною Державною податковою інспекцією м. Маріуполя Донецької області проведено планову виїзну документальну перевірку позивача на предмет дотримання ним вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.12.2009 року.
За наслідками перевірки складено акт №1446/23-2/32939323 від 10.06.2010 року (далі
-«акт перевірки»), на підставі якого керівником податкового органу (відповідача у справі) 23 червня 2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0000362310/0, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «СФД Шиппінг» визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у сумі розміром 926235 грн., з яких 617490 грн.
-основний платіж, а 308745 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
Правовою підставою визначення податку на додану вартість згідно з оспорюваним податковим повідомленнями-рішенням є положення підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті З, пункту 4.1 статті 4 та пункту 6.1 статті 6 Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР (надалі - Закон № 168).
Як вбачається з акту перевірки (пункт 3.1.4 підпункт «3)» акту перевірки), перевіркою відображених у рядку 3 Декларацій «Операції, що не є об'єктом оподаткування (п.3.2 ст.3)» за період з 01.10.2008 року по 31.12.2009 року у загальній сумі 3650236 грн. встановлено, що на формування цих показників вплинуло здійснення операцій з надання послуг з менеджменту та агентування морських суден. Проведеною перевіркою відображеного показника за період з жовтня 2008 року по грудень 2009 року в сумі 3650236 грн. на підставі таких документів: договору, рахунків, актів виконаних робіт, відомостей по рахункам 361 «розрахунки з вітчизняними покупцями», 362 «розрахунки з іноземними покупцями», 311 «рахунки в банках», 312 «рахунки в банках в іноземній валюті», банківські виписки, встановлено віднесення в перевіряємому періоді ТОВ «СФД Шиппінг» до рядку 3 Декларацій «Операції, що не є об'єктом оподаткування (п.3.2 ст.3)» послуг з менеджменту всього на суму 3093109 грн., у тому числі за жовтень 2008року у сумі 119217 грн., листопад 2008 року у сумі 135308 грн., грудень 2008 року у сумі 159690 грн., січень 2009 року у сумі 159690 грн., лютий 2009 року у сумі 144236 грн., березень 2009 року у сумі 154678 грн., квітень 2009 року у сумі 144976 грн., травень 2009 року у сумі 145016 грн., червень 2009 року у сумі 137895 грн., липень 2009 року у сумі 137259 грн., серпень 2009 року у сумі 127393 грн., вересень 2009 року у сумі 434222 грн., жовтень 2009 року у сумі 425006 грн., листопад 2009 року у сумі 350441 грн., грудень 2009 року у сумі 318082 грн. В акті зазначено, що в порушення п.3.1.1 ст.3, п.4.1 ст.4, п.6.1 ст.6 Закону №168 зі змінами та доповненнями, підприємством занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість всього на суму 3093109 грн., що призвело до заниження податку на додану вартість на суму 618621 грн. у тому числі: за жовтень 2008 року у сумі 119217 грн.(сума податку на додану вартість - 23843 грн.), листопад 2008 року у сумі 135308 грн. (сума податку на додану вартість - 27062 грн.), грудень 2008 року у сумі 159690 грн.(сума податку на додану вартість - 31938 грн.), січень 2009 року у сумі 159690 грн.(сума податку на додану вартість - 31938 грн.), лютий 2009 року у сумі 144236 грн.( сума податку на додану вартість - 28847 грн.), березень 2009 року у сумі 154678 грн. (сума податку на додану вартість 30936 грн.), квітень 2009 року у сумі 144976 грн.(сума податку на додану вартість - 28995 грн.), травень 2009 року у сумі 145016 грн.(сума податку на додану вартість - 29003 грн.), червень 2009 року у сумі 137895 грн.(сума податку на додану вартість - 27579 грн.), липень 2009 року у сумі 137259 грн.(сума податку на додану вартість - 27452 грн.), серпень 2009 року у сумі 127393 грн.(сума податку на додану вартість - 25479 грн.), вересень 2009 року у сумі 434222 грн.(сума податку на додану вартість - 86844 грн.), жовтень 2009 року у сумі 425006 грн.(сума податку на додану вартість - 85001 грн.), листопад 2009 року у сумі 350441 грн.(сума податку на додану вартість - 70088грн.), грудень 2009 року у сумі 318082 грн. (сума податку на додану вартість - 63616 грн.). В перевіряємому періоді ТОВ «СФД Шиппінг» укладено Стандартну угоду менеджмента судна Балтійської та міжнародної морської ради (БІМКО) кодова назва «Шипмен 98» від 02.07.2004 року №б/н (далі - Угода) з нерезидентом Ардемар Марин Лімітед, (Кіпр). Згідно якої: ТОВ «СФД Шиппінг», (Україна) - менеджери, Ардемар Марин Лімітед, (Кіпр) - судновласники. Судновласники відповідно до Угоди призначають менеджерів, а менеджери погоджуються діяти у якості менеджерів судна. Під час дії Угоди менеджери повинні виконувати послуги з управління судном від імені та за дорученням судновласників. На виконання умов угоди ТОВ «СФД Шилінг» складено акти виконаних робіт з нерезидентом Ардемар Марин Лімітед, (Кіпр) за управління судами нерезидента в перевіряємому періоді, та отримано кошти на загальну суму 3093109 грн. (сума податку на додану вартість складає 618621 грн.). Жовтнева МДПІ в акті перевірки зазначала, що послуги з менеджменту, які надає ТОВ «СФД Шиппінг» нерезиденту Ардемар Марин Лімітед, (Кіпр) згідно з договором від 02.07.2004 року, укладеним відповідно до стандартної проформи Балтійської й міжнародної морської ради (ВІМСО) «ШІПМЕНТ 98» не підпадають під перелік послуг, перерахованих у абзаці «д» підпункту 6.5 ст. 6 Закону №168 та згідно з п.6.1 ст.6 Закону№168 підлягають оподаткуванню за ставкою 20 відсотків. У порушення п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.6.1 ст.6, п.4.1 ст.4 Закону №168 із змінами та доповненнями, підприємством занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість всього у сумі 3093109 грн., у тому числі за жовтень 2008 року у сумі 119217 грн., листопад 2008 року у сумі 135308 грн., грудень 2008 року у сумі 159690 грн., січень 2009 року у сумі 159690 грн., лютий 2009 року у сумі 144236 грн., березень 2009року у сумі 154678 грн., квітень 2009 року у сумі 144976 грн., травень 2009 року у сумі 145016 грн., червень 2009 року у сумі 137895 грн., липень 2009 року у сумі 137259 грн., серпень 2009 року у сумі 127393 грн., вересень 2009 року у сумі 434222 грн., жовтень 2009 року у сумі 425006 грн., листопад 2009 року у сумі 350441 грн., грудень 2009 року у сумі 318082грн. На підставі акта перевірки 23 червня 2010 року Жовтневою міжрайонною Державною податковою інспекцією М.Маріуполя Донецької області (далі - Жовтнева МДПІ) прийнято податкове повідомлення-рішення №0000362310/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі розміром 926235 грн., з яких основний платіж - 617490 грн., штрафні (фінансові) санкції - 308745 грн. За наслідками адміністративного оскарження, рішенням Жовтневої МДПІ від 25.08.2010 року за №38602/10/25-012 податкове повідомлення рішення Жовтневої МДПІ від 23.06.2010 року №0000362310/0 залишено без змін, а скарга ТОВ «СФД Шиппінг» від 02.07.2010 року №426, - без задоволення. 06 вересня 2010 року відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення за №0000362310/1, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі розміром 926235 грн., з яких основний платіж - 617490 грн., штрафні (фінансові) санкції - 308745 грн.
Відповідно до преамбули Закону України «Про податок на додану вартість» від З квітня 1997 року № 168/97-ВР (надалі - Закон № 168), зазначений Закон, серед іншого, визначає статус платників податку на додану вартість, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету. Стаття 7 зазначеного Закону визначає порядок, підстави та терміни формування податкового кредиту.
Згідно з положеннями п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону №168 об'єктом оподаткування є операції платників податку з: поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України.
Відповідно до п.п. «д» п.6.5 ст.6 Закону №168 місцем поставки послуг вважається: місце реєстрації покупця або його постійного представництва, а за відсутності такого місця реєстрації - місце постійної адреси або постійного проживання, в разі якщо покупці, яким надаються нижченаведені послуги, проживають за межами митної території України, надають послуги з надання послуг консультантами, інженерами, адвокатами, бухгалтерами, аудиторами, актуаріями та інших аналогічних послуг, а також обробки даних та надання інформації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем, надання агентських послуг від імені та за рахунок іншої особи, якщо забезпечується надання покупцю послуг, перерахованих у цьому підпункті.
ТОВ «СФД Шиппінг» на виконання Угоди від 02.07.2004 року надавало нерезиденту Ардемар Марин Лімітед, (Кіпр) послуги менеджменту судна, що засвідчується актами виконаних робіт (в тому числі за договорами, укладеними згідно стандартної проформи Балтійської й міжнародної морської ради (ВІМСО «ШІПМЕН»), яке свого представництва в Україні нема. На виконання умов угоди ТОВ «СФД Шилінг» складено акти виконаних робіт з нерезидентом Ардемар Марин Лімітед, (Кіпр).
Положеннями ст.2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року за №996-ХІУ визначено, що сфера дії цього Закону поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності (далі - підприємства), які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
Частиною 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року за №996-ХГУ встановлено, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Пунктом 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року N 88, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року за N 168/704 (далі - Положення), передбачено, що господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.
Згідно з п.2.7 Положення первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватись із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм. Нормативно-правовими актами не затверджено форма бланку акта приймання-передавання наданих послуг.
Положеннями ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509X11 від 04.12.1990 року (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що одним із завдань державної податкової служби є надання роз'яснень законодавства з питань оподаткування серед платників податків.
В листі за №4507/6/25-2215 від 20.05.2005 року Державна податкова адміністрація України зазначала позивачу про те, що якщо нерезидент, якому ТОВ «СФД Шиппінг» надає послуги менеджменту судна (в тому числі за договорами, укладеними згідно стандартної проформи Балтійської й міжнародної морської ради (ВІМСО «ПІІПМЕН»), свого представництва в Україні немає, то такі операції на підставі абзаців четвертого і сьомого п.п.«д» п.6.5 ст.6 Закону №168 не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість».
Доводи відповідача про те, що даний лист Державної податкової адміністрації України не є податковим роз'ясненням в розумінні п.п.4.4.2 п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон №2181), в якому зазначено, що податкові роз'яснення потребують реєстрації в порядку встановленому законодавством, спростовуються наступним.
Порядок реєстрації нормативних актів здійснюється відповідно до Указу Президента від 03.10.1992 року «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» та Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 року №731 «Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» (далі -Положення).
Згідно п.3 Положення на державну реєстрацію подаються нормативно-правові акти, прийняті уповноваженими на це суб'єктами нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, що містять норми права, мають не персоніфікований характер.
Положеннями п.п. «г» п.п.4.4.2 п.4.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181 визначено, що податковим роз'ясненням є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування. Податкове роз'яснення, надане контролюючим органом вищого рівня, має пріоритет над податковими роз'ясненнями підпорядкованих йому контролюючих органів. Податкове роз'яснення центрального податкового органу має пріоритет над податковими роз'ясненнями, виданими іншими контролюючими органами. Податкове роз'яснення не має сили нормативно-правового акта
Суд першої інстанції правильно вважав, що в даному випадку податкове роз'яснення надано конкретному платнику податків та підлягає ним до застосування при оподаткуванні господарських операцій та лист Державної податкової адміністрації України від 20.05.2005 року за №4507/6/25-2215 носить індивідуальний характер і не підлягає державній реєстрації.
Згідно з п. «д» п.п.4.4.2 п.4.2 ст.4 Закону №2181 не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів ,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Жовтневої міжрайонної державної податкової інспекції м. Маріуполя Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року по справі № 2а-20742/10/0570 залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 19 січня 2011 року по справі № 2а-20742/10/0570 залишити без змін.
Ухвала за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого Адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення у повному обсязі.
Ухвала у повному обсязі складена 08 квітня 2011 року.
Головуючий О.А.Нікулін
Судді О.О.Радіонова
С.В.Жаботинська